"To osobista porażka Tuska. Zaryzykował i przegrał" Opozycja ostro o głosowaniu w PO

25.01.2013 15:30
Donald Tusk, Jarosław Gowin

Donald Tusk, Jarosław Gowin (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

"To czarny dzień premiera", "osobista porażka", "dowód, że "premierem jest nie pan Donald Tusk, tylko pan Jarosław Gowin" - posłowie opozycji ostro krytykują wyniki głosowania PO ws. związków partnerskich. Jednocześnie wróżą kryzys w rządzie.
- Odrzucenie projektów ws. związków partnerskich dowodzi, że w obecnym Sejmie postępowe projekty nie mają szans, jest to też czarny dzień premiera Donalda Tuska - uważa szef SLD Leszek Miller.

Miller powiedział dziennikarzom po głosowaniu, że szanuje premiera Donalda Tuska, który wystąpił w piątek w Sejmie, powiedział ważne słowa i zachęcał swoje koleżanki i kolegów z PO, by poparli skierowanie wszystkich projektów do prac w komisjach. - I przegrał - dodał szef SLD.

"Kolejna odsłona procesu dezintegracji"

Z kolei Ryszard Kalisz z SLD, odnosząc się do braku jedności w klubie PO w sprawie związków, ocenił, że jest to "kolejna odsłona procesu dezintegracji" tej partii. Polityk Sojuszu jest zdania, że jesienią tego roku nastąpią w Platformie pewne ruchy. - Oczywiście jest to proces, to nie od razu następuje, to jest kropla, kropla, kropla, ale znając szybkość procesów politycznych, moment chwili będzie jeszcze w tym roku - zaznaczył wiceszef Sojuszu.

- Czy PO jest jeszcze partią, to ja już w tej chwili mam wątpliwości. Platforma głosuje jak blok, nie jak partia, jak blok ludzi broniących swojej władzy. A tam, gdzie mamy projekty światopoglądowe, jest podział. Tak nie może być - uważa Kalisz.

Wyniki głosowania pokazują, że premierem jest Gowin, nie Tusk

Według Roberta Biedronia z Ruchu Palikota wynik głosowania "obnaża prawdziwe oblicze Platformy Obywatelskiej, jak bardzo jest naprawdę obywatelska". - W widoczny sposób premier dostał w twarz od konserwatystów i w taki symboliczny sposób przegrał (...). Kiedy się buduje taką partię, tak jałową ideowo, tak jałową światopoglądowo, to trzeba się liczyć z ciosami - mówił Biedroń w TVN24.

Inny poseł Ruchu, Armand Ryfiński, ocenił, że odrzucenie projektów "pokazuje, że tak naprawdę premierem jest nie pan Donald Tusk, tylko pan Jarosław Gowin, a ten z kolei wykonuje jakąś misję Episkopatu Polski i kleru, który nie chce dopuścić do tego, by polskie społeczeństwo żyło szczęśliwe, by ludzie byli równi". - Pan premier Donald Tusk jest zakładnikiem Jarosława Gowina - stwierdził poseł. Według niego obecny skład Sejmu jest "zaściankowy, bardzo konserwatywny, zupełnie nieodzwierciedlający poglądów społeczeństwa, które jest tolerancyjne, otwarte".

"Ten dzień to osobista, personalna porażka Donalda Tuska

Rzecznik PiS Adam Hofman ocenił, że odrzucenie przez Sejm, także głosami części posłów Platformy, projektów ws. związków partnerskich, to osobista porażka premiera. - Ten dzień to osobista, personalna porażka Donalda Tuska. Wyszedł na mównicę, zaryzykował, odciął się od swojego ministra, miał dobre wystąpienie i przegrał. To znaczy, że nigdy nie wybaczy - powiedział dziennikarzom w Sejmie Hofman.

- To oznacza poważny kryzys rządowy. Kryzys w rządzie i Platformie będzie trwał jakiś czas. Donald Tusk różne rzeczy wybacza, ale jak osobiście przegra, czyli jak coś firmuje swoją twarzą, to nie wybaczy - dodał rzecznik PiS.

Przed głosowaniem ws. tych projektów minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział w Sejmie, że wszystkie trzy projekty w sprawie związków partnerskich są niezgodne z konstytucją. Następnie premier Donald Tusk oświadczył, że w tej sprawie Gowin wygłosił swoją osobistą opinię. Szef rządu, lider PO zwrócił się do posłów o umożliwienie dalszej pracy nad regulacjami ws. związków partnerskich.

Sejm odrzucił dzisiaj projekt ustawy o związkach partnerskich zgłoszony przez PO oraz dwa projekty złożone wspólnie przez SLD i RP. Za odrzuceniem projektu własnego klubu opowiedziało się 46 posłów PO. Część posłów PO głosowała również za odrzuceniem projektów SLD i RP.

Zobacz także
Komentarze (203)
"To osobista porażka Tuska. Zaryzykował i przegrał" Opozycja ostro o głosowaniu w PO
Zaloguj się
 • jankbh

  Oceniono 264 razy 210

  W zasadzie jedynym wyjściem jest rozpisanie nowych wyborów i stworzenie list wyborczych wg kryteriów politycznych i światopoglądowych, a nie wg stopnia przywiązania do koryta.

 • niktwazny126

  Oceniono 213 razy 165

  Premier i PO trwają dzięki wygłupom Pis. Tylko obawa, żeby Jarosław z Rydzykiem władzy nie przyjęli, daje Tuskowi i PO jakieś wirtualne poparcie. Jeżeli na horyzoncie pojawi się ktoś mądry, dostanie dużo glosow od niezadowolonej częsci społeczeństwa. Tylko skąd go wziąć ??

 • lodzermensz1

  Oceniono 216 razy 148

  Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
  Artykuł 18 konstytucji.
  A teraz proszę mi powiedzieć gdzie ten artykuł zakazuje zawarcia dwustronnej umowy między dorosłymi partnerami, która miałaby określone skutki w zakresie dziedziczenia, otrzymywania informacji o stanie zdrowa partnera, obowiązku alimentacyjnego etc.
  Gdzie pytam?
  Panie i panowie hipokryci - w d...pie macie konstytucję. Konstytucja jest waszym parawanem. Podobnie jak deliberacje o tym czy małżeństwo jest społecznie korzystne bo płodzi się w nim dzieci. Powodem dla którego nie chcieliście nawet rozmawiać o związkach partnerskich jest tylko i wyłącznie wasz światopogląd. Światopogląd w którym istotną rolę gra wasze przekonanie, że wy wiecie lepiej co jest dobre dla obywatela. A to już tylko krok do totalitaryzmu.
  Jeszcze raz wyraźnie napiszę: hipokryci!

 • ponazawsze

  Oceniono 154 razy 106

  Może jakiś mądry ksiądz wytłumaczy tym 228 idiotom że związki partnerskie mają być dobrowolne a nie obowiązkowe.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 162 razy 88

  Oby tylko takie problemy były.
  Ale trzeba tu jasno powiedzieć, że niektórzy posłowie dupą trzęsą przed sukienkowymi i ich debilnymi bajeczkami dla dzieci...nawet kuźwa nie dla dzieci, bo dzieci też się powinno zdecydowanie od tych baśni odciąć.
  A jak ktoś koniecznie chce tych bzdur swoje dzieci uczyć, to niech je wysyła do salek katechetycznych w plebaniach.

 • yasior666

  Oceniono 167 razy 75

  Do Prezesa Rady Ministrów,

  Ile jeszcze razy Szanowny Pan Premier Tusk będzie tolerować zachowanie tego kolaboranta p. Gowina... ?
  Czy Polska ze swoimi zacofanymi poglądami będzie dalej Togo w Unii Europejskiej... ?

 • olewus.1

  Oceniono 110 razy 68

  Przed chwilą obejrzałem "występ" posłanki PiS-u , Pawłowicz.. Jezu , co za jazgot !.. Ta baba {profesor?} to tak wulgarne ,chamskie babsko, że od samego słuchania i patrzenia człowiek wymiotuje ! Kto oglądał , to wie o czym mówię...Red.Morozowski, zapraszając taka osobę, robi chlew z TVN24 !
  Coś wam powiem...Anna Grodzka, przy tej chlewni,Pawłowicz, jawi się jako wzór CZŁOWIEKA....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje