"To osobista porażka Tuska. Zaryzykował i przegrał" Opozycja ostro o głosowaniu w PO

25.01.2013 15:30
Donald Tusk, Jarosław Gowin

Donald Tusk, Jarosław Gowin (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

"To czarny dzień premiera", "osobista porażka", "dowód, że "premierem jest nie pan Donald Tusk, tylko pan Jarosław Gowin" - posłowie opozycji ostro krytykują wyniki głosowania PO ws. związków partnerskich. Jednocześnie wróżą kryzys w rządzie.
- Odrzucenie projektów ws. związków partnerskich dowodzi, że w obecnym Sejmie postępowe projekty nie mają szans, jest to też czarny dzień premiera Donalda Tuska - uważa szef SLD Leszek Miller.

Miller powiedział dziennikarzom po głosowaniu, że szanuje premiera Donalda Tuska, który wystąpił w piątek w Sejmie, powiedział ważne słowa i zachęcał swoje koleżanki i kolegów z PO, by poparli skierowanie wszystkich projektów do prac w komisjach. - I przegrał - dodał szef SLD.

"Kolejna odsłona procesu dezintegracji"

Z kolei Ryszard Kalisz z SLD, odnosząc się do braku jedności w klubie PO w sprawie związków, ocenił, że jest to "kolejna odsłona procesu dezintegracji" tej partii. Polityk Sojuszu jest zdania, że jesienią tego roku nastąpią w Platformie pewne ruchy. - Oczywiście jest to proces, to nie od razu następuje, to jest kropla, kropla, kropla, ale znając szybkość procesów politycznych, moment chwili będzie jeszcze w tym roku - zaznaczył wiceszef Sojuszu.

- Czy PO jest jeszcze partią, to ja już w tej chwili mam wątpliwości. Platforma głosuje jak blok, nie jak partia, jak blok ludzi broniących swojej władzy. A tam, gdzie mamy projekty światopoglądowe, jest podział. Tak nie może być - uważa Kalisz.

Wyniki głosowania pokazują, że premierem jest Gowin, nie Tusk

Według Roberta Biedronia z Ruchu Palikota wynik głosowania "obnaża prawdziwe oblicze Platformy Obywatelskiej, jak bardzo jest naprawdę obywatelska". - W widoczny sposób premier dostał w twarz od konserwatystów i w taki symboliczny sposób przegrał (...). Kiedy się buduje taką partię, tak jałową ideowo, tak jałową światopoglądowo, to trzeba się liczyć z ciosami - mówił Biedroń w TVN24.

Inny poseł Ruchu, Armand Ryfiński, ocenił, że odrzucenie projektów "pokazuje, że tak naprawdę premierem jest nie pan Donald Tusk, tylko pan Jarosław Gowin, a ten z kolei wykonuje jakąś misję Episkopatu Polski i kleru, który nie chce dopuścić do tego, by polskie społeczeństwo żyło szczęśliwe, by ludzie byli równi". - Pan premier Donald Tusk jest zakładnikiem Jarosława Gowina - stwierdził poseł. Według niego obecny skład Sejmu jest "zaściankowy, bardzo konserwatywny, zupełnie nieodzwierciedlający poglądów społeczeństwa, które jest tolerancyjne, otwarte".

"Ten dzień to osobista, personalna porażka Donalda Tuska

Rzecznik PiS Adam Hofman ocenił, że odrzucenie przez Sejm, także głosami części posłów Platformy, projektów ws. związków partnerskich, to osobista porażka premiera. - Ten dzień to osobista, personalna porażka Donalda Tuska. Wyszedł na mównicę, zaryzykował, odciął się od swojego ministra, miał dobre wystąpienie i przegrał. To znaczy, że nigdy nie wybaczy - powiedział dziennikarzom w Sejmie Hofman.

- To oznacza poważny kryzys rządowy. Kryzys w rządzie i Platformie będzie trwał jakiś czas. Donald Tusk różne rzeczy wybacza, ale jak osobiście przegra, czyli jak coś firmuje swoją twarzą, to nie wybaczy - dodał rzecznik PiS.

Przed głosowaniem ws. tych projektów minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział w Sejmie, że wszystkie trzy projekty w sprawie związków partnerskich są niezgodne z konstytucją. Następnie premier Donald Tusk oświadczył, że w tej sprawie Gowin wygłosił swoją osobistą opinię. Szef rządu, lider PO zwrócił się do posłów o umożliwienie dalszej pracy nad regulacjami ws. związków partnerskich.

Sejm odrzucił dzisiaj projekt ustawy o związkach partnerskich zgłoszony przez PO oraz dwa projekty złożone wspólnie przez SLD i RP. Za odrzuceniem projektu własnego klubu opowiedziało się 46 posłów PO. Część posłów PO głosowała również za odrzuceniem projektów SLD i RP.

Zobacz także
Komentarze (203)
Zaloguj się
 • slawek_orz

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo panie GOWIN jest pan człowiekiem z sumieniem i klasą.Dziękuję wszystkim posłom , którzy odrzucili projekty Sld,paligłupai i po .Tym samym zrobiliście ogromny prezent dla ŚP KARDYNAŁĄ JÓZEFA GLEMPA. Tak trzymać. Niech rząd zajmie się wreszcie tak ważną sprawą jaką jest praca MŁODYCH WYKSZTAŁCONYCH POLAKÓW.Niech rząd zajmie się polityką prorodzinną by POLSKA nie wymierała.

 • eu-antonio

  0

  Więcej nie głosuję na PO !!

 • eu-antonio

  0

  Gowin - zagorzały anty-homo ,sam dał d...y.. cha cha cha cha

 • jkal

  0

  to Bidroń jezd jajogłowy POlituycznie bo jezd wyłącznie MOnotematyczny

 • slawek_orz

  Oceniono 2 razy 0

  Brawo panie GOWIN jest pan człowiekiem z sumieniem i z klasą.Dziękuję wszystkim posłom , którzy wczoraj odrzucili projekty Sld,paligłupa i po .Tym samym zrobiliście ogromny prezent dla KARDYNAŁĄ JÓZEFA GLEMPA.

 • slawek_orz

  Oceniono 2 razy 0

  Brawo panie GOWIN jest pan człowiekiem z sumieniem i klasą.Dziękuję wszystkim posłom , którzy wczoraj odrzucili projekty Sld,paligłupai i po .Tym samym zrobiliście ogromny prezent dla KARDYNAŁĄ JÓZEFA GLEMPA.

 • apple100

  0

  Ludzie jest praca w Kanadzie nie siedźcie w tej Polsce zapraszam na forum:EmigracjaDoKanady.CA

 • zimmel

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin ma prawo oraz Premiera ma w czterech literach.Cham i jeszcze raz cham w swoje własne koryto sr....

 • janko-muzyk

  Oceniono 1 raz 1

  A Polska słynęła kiedyś z tolerancji do innych religii i była ubieżyszczem dla prześladowanych .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje