Minister skarbu straci stanowisko? Tusk: Jego działania ws. LOT mnie nie satysfakcjonują

25.01.2013 12:56
Minister skarbu Mikołaj Budzanowski

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk powiedział dziś, że działania ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego w sprawie PLL LOT go nie satysfakcjonują. Budzanowski zapowiedział, że w najbliższych tygodniach rząd dostanie scenariusze dotyczące przyszłości przewoźnika.
- Dotychczasowe działania ministra Budzanowskiego w sprawie LOT mnie nie satysfakcjonują - powiedział Tusk dziennikarzom pytany, czy postawił ministrowi Budzanowskiemu ultimatum w sprawie LOT.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie, że w najbliższych tygodniach rząd pozna propozycje dotyczące LOT-u.

- W najbliższych tygodniach przedstawimy Radzie Ministrów scenariusze dla LOT-u, pracujemy nad nimi w gronie czterech ministerstw. Wśród tych scenariuszy będzie projekt ustawy, który umożliwi prywatyzację, sprzedaż LOT-u - powiedział dziennikarzom Budzanowski.

- LOT musi przejść bardzo głęboką restrukturyzację - dodał.

"Strata LOT na koniec roku może wynieść 200 mln"

Na początku stycznia szef MSP Mikołaj Budzanowski powiedział, że strata PLL LOT na koniec 2012 r. może wynieść ok. 200 mln zł. Według różnych szacunków, m.in. związkowców, strata może sięgnąć nawet 300 mln zł. Jeszcze w ub.r. spółka planowała, że zamknie rok zyskiem w wysokości 52,5 mln zł.

Minister Budzanowski wraz z ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim i ministrem transportu Sławomirem Nowakiem tworzą zespół, który - jak mówił niedawno rzecznik rządu Paweł Graś - pracuje nad wariantowymi rozwiązaniami dotyczącymi PLL LOT.

We wtorek wiceminister skarbu Rafał Baniak mówił, że sprawa przyszłości PLL LOT jest jeszcze przedmiotem pogłębionych analiz, dlatego MSP nie mogło zgłosić tego punktu do porządku wtorkowych obrad rządu.

31 osób na stanowisko prezesa spółki

W poniedziałek otwarto koperty z nazwiskami osób startujących w konkursie na prezesa PLL LOT oraz na członka zarządu ds. handlowych, ogłoszonym przez radę nadzorczą PLL LOT po tym, jak odwołała w grudniu 2012 r. prezesa spółki Marcina Piróga. Na stanowisko prezesa spółki aplikacje złożyło 31 osób, a na członka zarządu ds. handlowych - 10.

Zanim odwołano Piróga, zarząd przewoźnika w związku z trudną sytuacją spółki wystąpił do ministra skarbu o przyznanie pomocy finansowej. W pierwszej transzy poprosił o 400 mln zł, w sumie ma to być ok. 1 mld zł. Pod koniec grudnia resort skarbu przelał spółce 400 mln zł pożyczki.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Zobacz także
Komentarze (83)
Minister skarbu straci stanowisko? Tusk: Jego działania ws. LOT mnie nie satysfakcjonują
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 174 razy 146

  ....Mikołaj Edward Budzanowski (ur. 11 listopada 1971 w Krakowie) – polski historyk, archeolog, wykładowca i urzędnik państwowy, ...... czy trzeba coś więcej żeby skomentować.? Po prostu rząd historycznych jajcarzy i sztukmistrza z Londynu udającego profesora.

 • klatwa.faraona

  Oceniono 127 razy 121

  Lot to pikuś. Znacznie większy biznes archeolog właśnie rozwala. Chodzi o GAZOPORT w Świnoujściu.
  W spólkach GAZ SYSTEM I POLSKIELNG poobsadzał zarządy swoimi ludźmi z pensjami po 100 tys złotych a robota za 3 MILIARDY stoi. nie będziemy mieli gazu w Polsce droga morską, bo urzędasy zamiast budować kradną na potęgę. I wy oburzacie sie premiami dla marszałków.? Prawdziwa kasę politycy wyciągają przez właśnie takie spółki.

 • dziadekjam

  Oceniono 97 razy 91

  "Minister skarbu straci stanowisko? Tusk: Jego działania ws. LOT mnie nie satysfakcjonują."
  =======================================================================
  Obawiam się, że Mikołaj Budzanowski skończy tak samo "marnie", jak jego poprzednik Aleksander Grad i wyląduje na stołku z zerową odpowiedzialnością za 110 tysiaków miesięcznie. Strach się narazić Panu Premierowi.

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 83 razy 59

  .
  LOT-u sprzedac sie nie da.
  Firma , ktora nie przynosi zyskow tylko miliardowe straty i to od wielu lat , nie jest wlascicilem niczego poza swoim logo , ma rozdmuchana biurokracje i to nie do ruszenia nie jest warta funta klakow.
  .
  Zreszta i logo kojarzy sie z zapadnietymi siedzeniami, brudem w kabinach i jednymi z najwyzszych cen biletow.
  O serwisie nawet nie wspomne.
  .
  To ''przedsiebiorstwo'' jest bez racji bytu.
  Ma teraz na garbie kilka dreamlinerow stojacych na betonie tu i tam na swiecie , przyjda nowe i oczywiscie tez koszty leasingu.

  Na kij komu latac LOT-em do USA jesli jest dobre kilka linii, tanszych i lepszych ?
  Godzinna kawka gdzies we Frankfurcie czy na Heathrow kazdemu dobrze zrobi.
  .
  A juz co do kopa dla ministra skarbu - sprawa bez znaczenia .
  On juz nie ma zadnego skarbu. Ostatnie Gierkowskie skarby lapowkarze z PO juz dawno sprzedali.
  .

 • the_qwert

  Oceniono 42 razy 42

  Ciekawe, że jak fundusz inwestycyjny, ( który swoje istnienie zawdzięcza powierzeniu swoich pieniędzy przez tysiące ludzi ) zarządza tego typu firmą ( bo posiada pakiet większościowy jej akcji ), to potrafi żądać restrukturyzacji, generowania zysku. Natomiast jak jest to spółka naszego państwa, to wszyscy mają wszystko w d**ie i nikt nie potrafi i nie chce niczego naprawiać. Ma***y u władzy rozwalają wszystko co jeszcze zostało.

 • 28plk7b

  Oceniono 31 razy 21

  zapierdzielił pieniądze emerytów i nie tylko,latajace pudła kupili,buhha

 • oppeln2

  Oceniono 21 razy 19

  Kasa poszła (400 mln zł) to mozna niby zwolnić.

 • stefanek-miau12

  Oceniono 46 razy 18

  Witam;
  Donald, bierz się za tych niekompetentnych baranów, bo rozwalą tobie rząd !!!

 • cornelius-ltd

  Oceniono 30 razy 18

  LOT trzeba sprzedac i to za kazda cene.Ta "firma'generuje tylko i wylacznie straty.Ich suma dawno przekroczyla jeden miliard zlotych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje