Premier Gowin? "Starł się z Tuskiem, bo gra swoją grę. Może to on zrealizuje w końcu PO-PiS"

25.01.2013 12:34
Donald Tusk i Jarosław Gowin wchodzą na salę sejmową na serię głosowań nad projektami ustaw o związkach partnerskich

Donald Tusk i Jarosław Gowin wchodzą na salę sejmową na serię głosowań nad projektami ustaw o związkach partnerskich (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Dziś w Sejmie, tuż przed głosowaniami nad projektami ustaw o związkach partnerskich projekty ostro skrytykował Jarosław Gowin - jako minister sprawiedliwości. Jego słowa szybko skontrował premier podkreślając, że nie jest to stanowisko rządu. Wg prof. Kazimierza Kika Gowin dąży do konfrontacji z Tuskiem, by przejąć nie tylko PO, a całą prawicę: - Zużywa się z jednej strony Tusk, z drugiej Kaczyński. Gowin może wejść w to miejsce jako ten, który będzie w stanie zrealizować w końcu PO-PiS.
Sejm odrzucił dziś wszystkie projekty ustaw o związkach partnerskich. W czasie głosowań na mównicy nagle pojawił się Jarosław Gowin: - W ocenie ministra sprawiedliwości wszystkie trzy projekty są sprzeczne z art. 18. konstytucji - powiedział minister Gowin.Na tę wypowiedź błyskawicznie zareagował premier, który z mównicy podkreślił, że opinia wygłoszona przez Gowina jest jego prywatną. - Chciałbym, żeby wypowiedź ministra Gowina była właściwie zrozumiana. Nie ma stanowiska instytucji rządowych w tej sprawie - zaznaczył. - Nie jest stanowiskiem rządu ocena, jakoby projekty były niezgodne z konstytucją, co nie wyklucza oczywiście takiej interpretacji - mówił premier.

Gowin do wymiany - tak należy potraktować słowa Tuska o ministrze sprawiedliwości [BLOG]

Podkreślał, że związki partnerskie to nie jest polska specyfika. - Związki homoseksualne można akceptować lub nie od strony własnych wyobrażeń, ale nie można kwestionować ich istnienia. I nie można używać szczególnie bolesnych argumentów wobec ludzi, którzy decydują się na tego typu życie - mówił zdecydowanie Donald Tusk.

- Zadaniem wysokiej izby jest znalezienie rozwiązań prawnych, które życie tych ludzi nie uczynią trudniejszym, tylko godniejszym - podkreślił premier. Zaapelował o głosowanie za przyjęciem projektów ustaw do prac w komisjach. Za to wystąpienie podziękował mu Robert Biedroń z Ruchu Palikota, nazywając je "historycznym".

Gowin gwarantem konserwatyzmu

Jak interpretować to, co wydarzyło się między Gowinem a Tuskiem? - Gowin zaczyna grać swoją grę. To jest demonstracja samodzielności politycznej, uśmiech do zwolenników i próba zwiększania grona jego zwolenników, i zapowiedź samodzielnej gry w przyszłym roku - mówi w rozmowie z TOK FM prof. Kazimierz Kik.

Zdaniem politologa Gowin przygotowuje się do samodzielnych działań, rozbudowując w PO i wokół własny obóz. A głosowania światopoglądowe to dla niego samograj. - Wysyła czytelny sygnał, że to on jest w Polsce i Platformie gwarantem konserwatywnego porządku - tłumaczy prof. Kik.

Gowin liderem całej prawicy?

Jednocześnie prof. politolog zauważa, że mimo starań Gowina jego frakcja nie rośnie. - On może zafunkcjonować tylko na płaszczyźnie światopoglądowej, nie na płaszczyźnie ekonomicznej, międzynarodowej. To jest typowo polskie rozłożenie punktów ciężkości w polityce - opisuje prof. Kik.

Jego zdaniem Gowin chciałby być liderem całej prawicy. - Z przyjemnością widzi lekki przechył Tuska do centrum, na lewo i w tym dostrzegł dla siebie szansę - uważa politolog.

Gowin jak Arłukowicz. To taktyka Tuska

Dlaczego więc premier trzyma go w rządzie? - Tak jak Arłukowicza. To jest taktyka premiera, żeby mieć pod kontrolą ludzi, którzy poza kontrolą mogliby szkodzić Tuskowi bardziej - tłumaczy prof. Kik.

Czy Gowin odniesie sukces? - Wszystko jest możliwe. Polska jest w okresie mentalnej dominacji prawicy. Zużywa się z jednej strony Tusk, z drugiej - Kaczyński. Gowin może wejść w to miejsce jako ten, który będzie w stanie zrealizować w końcu PO-PiS. To jest realne, ponieważ pęknięcie PO, jeżeliby nastąpiło, może doprowadzić do nowego układu sił. Szczególnie że Jarosław Kaczyński jest osłabiony- uważa politolog.

- Gowin się przygotowuje, czy odegra taką rolę, to zobaczymy - zaznaczył prof. Kik w rozmowie z TOK FM.

Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • pseudo12345

  0

  Co za szarańcza! Chcą, żeby Gowin głosował za ustawą niezgodną z konstytucją!!!!!!

 • gladysz15

  Oceniono 1 raz -1

  Gowina czeka taki sam los, jaki spotkał Jana Rokitę. PO nie może na dłuższą metę tolerować chocholego tańca krakowskich polityków. Krakowski klerykalizm i megalomania są nieuleczalne i krakowskim politykom bliżej mentalnie do PISu niż do PO. Tusk będzie musiał zdecydować sie na wyrzucenie tej tlącej się bomby w łonie PO w pewnym sprzyjającym momencie, bo nie ma większego wroga jak nielojalny sojusznik.

 • elkipan

  0

  Hłe, hłe hłe!!!!
  To Tusk do ciupy, wcześniej niż by się mogło do niedawna wydawać?

 • jacek-1111

  Oceniono 1 raz 1

  dlaczego miał popierać bezprawie? TUSK zrobił to dla zasady ,,panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek" i tyle.

 • zygosz

  0

  Gowin zna realia i prawde rzadu cala .
  Tuskowi czasu pozostalo malo ,trzeba
  odejsc ze spuszczona glowa ,bo procesy
  dluzej czekac juz nie moga .
  Godzina juz wybila , Tuskowi prawda
  ostatnich lat bedzie sie czesto snila.

 • drasyr

  Oceniono 7 razy -1

  Gowin i jego przyboczni stracili dzisiaj resztkę mego zaufania i mam nadzieję, że także u znacznej liczby wyborców do niego i jego grupy klerykałów

 • czarlus

  Oceniono 14 razy 8

  Co z tymi ocenami? Daję plusa a wychodzi minus. Czy to jakaś manipulacja "gazety" ?

 • websterrr

  Oceniono 13 razy 9

  Ale wam numer wywinęli Gowinowcy :-)!!! Cały weekend będziecie to przeżywać! A miało być tak pięknie. Zastanawiam się czy nasi salonowi "dziennikarze" będa dzisiaj spokojnie spać...

 • cyryldrab

  Oceniono 12 razy -2

  a tusk tak optuje za zwiazkami homoseksualnymi.bo sam mial takie kontakty jak maryche palil.a najlepiej lubil sie z facetem calowac.i byl notowany na milicji.bo oni mieli wykazy osob homoseksualnych,ktore musialy donosic na wspolrodakow..a najlepiej wszystko o tym wie tomek sroka,ktory mi o tym mowil.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje