Nie będzie związków partnerskich. Tak zdecydowali konserwatyści PO [KTO JAK GŁOSOWAŁ]

25.01.2013 11:22
Posłowie podczas głosowania

Posłowie podczas głosowania (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm odrzucił wszystkie projekty ustaw dotyczących związków partnerskich. Platformie nie udało się przegłosować nawet projektu swojego posła Artura Dunina, bo przeciwko niemu zagłosowała konserwatywna frakcja w partii. Przeciw Duninowi byli m.in. Antoni Mężydło, Jarosław Gowin i Elżbieta Radziszewska. Za - Donald Tusk i... Stefan Niesiołowski.
Za odrzuceniem projektu Platformy Obywatelskiej w pierwszym czytaniu było 228 posłów, 211 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Platformie zabrakło więc 18 głosów.

Przed i w trakcie głosowań miała miejsce burzliwa dyskusja. Projekty atakował tandem prawicowych posłów: Krystyna Pawłowicz z PiS i Tadeusz Woźniak z Solidarnej Polski. Zarzucali, że ustawy są niezgodne z konstytucją. - To nic, że połowa tej sali nie zna słowa tolerancja, równość, wolność wyboru. To nic, bo ważni są ci - miliony polskich rodzin bez obrączek. Bez obaw, damy radę, jak nie dziś, to pojutrze - kontrował Wincenty Elsner z Ruchu Palikota.

Następnie na pytanie o konstytucyjność projektów odpowiedział Jarosław Gowin. Stwierdził, że projekty są niezgodne z konstytucją. To wywołało reakcję Donalda Tuska, który stwierdził, że "to była osobista opinia ministra, nie rządu". Za tę przemowę premierowi podziękował Biedroń.

Potem rozpoczęła się seria głosowań. Za każdym głos zabierała Krystyna Pawłowicz. Przed głosowaniem ws. projekt PO pytała: "Dlaczego poseł Dunin z PO, który określił swój projekt jako konserwatywny, daje projekt, który jest radykalnie sprzeczny z naturą i konstytucją?" Wszystkie projekty zostały odrzucane przez Sejm. Po ostatnim głosowaniu cała prawa część sali sejmowej zaczęła bić brawo.

PO rozbiła frakcja konserwatywna

Przeciw projektowi PO było między innymi 46 konserwatywnych posłów Platformy. W tym gronie znaleźli się: Jarosław Gowin, Jacek Żalek, Ireneusz Raś, John Godson, Roman Kosecki, Antoni Mężydło, Konstanty Miodowicz, Mariusz Grad, Elżbieta Radziszewska, Lidia Staroń, Joanna Fabisiak. Do tego aż ośmiu posłów PO wstrzymało się od głosu, m.in. Andrzej Biernat i Maciej Orzechowski. W ogóle nie zagłosowało 6 posłów partii Tuska, m.in. Renata Butryn, Elżbieta Gapińska i Józef Lassota. Z kolei niezdecydowany do ostatniej chwili Stefan Niesiołowski zagłosował przeciwko odrzuceniu wniosku. Za projektem zagłosowało w sumie 146 posłów PO.

Pełna lista posłów PO, którzy zagłosowali przeciwko projektowi swojej partii:


W koalicyjnym PSL nikt nie poparł projektu PO. 46 ludowców zagłosowało przeciw, dwóch się wstrzymało. Przeciwko projektowi był cały PiS i Solidarna Polska, nie głosował tylko Jarosław Kaczyński, którego nie było w Sejmie.

Projekt Platformy wsparło 42 posłów Ruchu Palikota, tylko jedna posłanka Ruchu była nieobecna. Za projektem głosowało też 23 posłów SLD, dwóch było nieobecnych.

Sejm odrzucił wcześniej oba projekty ws. związków partnerskich zgłoszone wspólnie przez SLD i RP. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie pierwszego projektu było 276 posłów, 150 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. W sprawie drugiego projektu: za odrzuceniem było 283 posłów, przeciw 137, od głosu wstrzymało się 30.

Alimenty, prawo do informacji medycznej

Według projektu PO umowę związku partnerskiego można było zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Projekty RP i SLD przewidują, że związek zostanie zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie złożą przed kierownikiem USC stosowne oświadczenia.

Trzy projekty ustaw o związkach partnerskich: czym się różnią [ZOBACZ]>>

We wszystkich projektach zapisano prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawo decydowania o pochówku. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka. Projekty regulują też m.in. kwestie alimentów - obowiązek alimentacyjny wobec byłego partnera może zostać nałożony w określonych sytuacjach, np. gdyby jeden z partnerów - w wyniku rozwiązania umowy - "znalazł się w niedostatku".


Zobacz także
Komentarze (947)
Zaloguj się
 • aiwentd

  0

  Polski rzad to Nierzad w bialy dzien Minister Sprawiedliwosci robi to premierowi na oczach obywateli ... i nikt nie robi Larum!!!!!!

 • aiwentd

  Oceniono 1 raz 1

  dlaczego nie przeniesiemy obowiazkow ustawodawczych (oraz wszystkich formalnosci dotyczacych interpretacji Polskiego prawa) z ul Wiejskiej w Warszawie do na plac sw Piotra w Watykanie? A w okresie miedzywojennym Polska modernistyczna tak dobrze rokowala... Tak krawiac szyje jak mu materialu staje... my to juz lata na lacie!!!!!

 • aiwentd

  Oceniono 1 raz 1

  My ludzie Obywatele tego kraju chcemy wyborów bezpośrednich!!! Tylko tak zmniejszymy szanse idiotów na bycie posłami i życie za nasze marne coraz bardziej pieniądze...

 • lidziab

  0

  a ja mm gdzieś kto kogo kocha!
  jeżeli płaci podatki to jest ok

 • freestan

  0

  Z tej 46-stki to tylko 5-6 nazwisk jest medialnie trochę rozpoznawalnych i to tylko przez tych którzy ślędza polskie życie polityczne. Pozostali to ........ kto o nich coś słyszał???

 • maniakon

  0

  'Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.' - gdzie tu jest napisane ze moj konkubinat i moje dzieciaki to nie jest rodzina i nie nalezy im sie traktowanie i ochrona jak kazdej rodzinie w RP?

 • nowac77

  Oceniono 1 raz 1

  Słucham całej tej dyskusji o dyskryminacji par homoseksualnych i może bym nawet przyznał wszystkim racje...
  Wytłumaczcie mi dlaczego nic nie ma w projektach o związkach partnerskich o związkach M+K+K lub M+M+K?? Dlaczego jeśli taki związek [bo niby dlaczego ma mieć mniejsze prawo do nazwy związek niż np. homoseksualny?]
  Dlaczego się dyskryminuje ludzi za to że kochają inaczej? Żyją zgodnie i szczęśliwie... Mogą przepisać majątek na drugie i trzecie w ramach wew i notarialnej umowy. Ba nawet w obliczu dzisiejszego prawa [w zależności od kombinacji polegającej na częściowym sformalizowaniu] ma prawo adoptować dzieci...

  Dlaczego nie są traktowani na równi z małżeństwem?

  Gdzie tu sprawiedliwość??
  [przez grzeczność nie wspominam o 'nieludzkich' związkach - poruszam tu tylko takie z 'nieprzymuszonej woli']

 • brakmiejscwolnych

  0

  W ostatnich wyborach nie oddałem głosu na PO - jak widać słusznie. Mam nadzieję, że przy następnych strach przed powrotem psychoprezesa nie wystarczy już tej bandzie hipokrytów na pozostanie oprzy żłobie...
  Panie premier niech pan zacznie zwracać uwagę na OBYWATELI, a nie kolegów partyjnych, albo niech pan pakuje walizy, kończy już i wstydu oszczędzi

 • serwolatka5

  Oceniono 1 raz 1

  Polka katoliczka : ~ kochasz mnie ? kocham~ ożenisz się ze mną ? nie ~ no to złaź

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje