Gdyby referendum odbyło się teraz, Brytyjczycy wyszliby z UE

25.01.2013 06:52
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w Davos

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w Davos (Fot. Anja Niedringhaus AP)

Gdyby obiecane przez premiera Davida Camerona referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE odbyło się teraz, większość Brytyjczyków zdecydowałaby się na opuszczenie Unii - wynika z sondażu opublikowanego dziś przez dziennik "The Times".
Według pierwszego sondażu od ogłoszenia w środę przez brytyjskiego premiera zamiaru przeprowadzenia do końca 2017 roku referendum ws. przyszłości Wielkiej Brytanii w UE 40 proc. badanych głosowałoby za wyjściem, a 37 proc. zdecydowałoby się pozostać w Unii.

Ekstrapolując głosy 23 proc. osób niezdecydowanych, autorzy badania przeprowadzonego przez instytut Populus dla "The Times" szacują, że 53 proc. Brytyjczyków byłoby za wyjściem z UE, a 47 proc. wolałoby w niej zostać. Sondaż przeprowadzono w czwartek na próbie 2 tys. osób.

David Cameron oświadczył w środę podczas wygłoszonego w Londynie przemówienia, że jeśli w 2015 roku wygra wybory, to przed rokiem 2017 przeprowadzi referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. - Będzie to referendum za lub przeciw - powiedział premier i podkreślił, że jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na wyjście, nie będzie już powrotu.

Cameron dodał, że po 2015 roku będzie chciał, by jego kraj wystąpił z części unijnych polityk. Według niego kryzys zadłużenia zmieni strefę euro "być może nie do poznania".

Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • galnospoke

  Oceniono 4 razy 4

  [offowo] Od 8 godzin brak jakichkolwiek nowych newsow. Czekacie na wytyczne z gory co mozna wystawic glupiemu spoleczenstwu czy tylko studenci poszli juz na wyklady i nie ma komu ich "pisac"?

  Agoro, co sie z toba stalo w ostatnich 10ciu latach? Jestescie juz ponizej dna i szczerze, naprawde mysle tak z pelna powaga. Z dnia na dzien awansujecie na coraz bardziej zasciankowa, bawiaca sie w polityke i pseudokreujaca rzeczywistosc organizacyjka, a naklad spada, oj jak spada... Pobudka z tego matriksa.

 • blue911

  Oceniono 5 razy 3

  Brytole to slugusy USmanow I w momencie,jak sie Ameryka zawali albo opadnie na silach to zostana na lodzie. Wtedy Europa pokaze im srodkowy palec. A Polacy,jak zwykle,zostana po raz kolejny wydutkani. NIc nowego. My zawsze sprzymierzamy sie z oprawca.

 • czterymyszy

  Oceniono 3 razy -3

  ze względu na ich wzmożony popęd płciowy, to nawet i dobrze

 • art.usa

  Oceniono 4 razy -4

  Ludzie w UK niesą informowani.
  Im wmawia się że wpłacają więcej do Unii niżeli mają z UE zysku,
  co niejest tym przypadkiem.
  UK by straciła stanowiska pracy i nowe inwestycje.

  Gdyby doszło do głosowania, było by naraz dość argumentów
  które zmieniłyby nastawienie Anglików do UE.
  Worek ten niejest jeszcze zamknięty, jak to dziś wygląda.

 • leszekkrzysztof

  Oceniono 2 razy 0

  Ten wynik wart jest uwagi, ponieważ na wyspie nad Wisłą też mogą zapanować takie nastroje, w wyniku doprowadzenia jej do kryzysu. Wówczas może dojść do sytuacji kooperatywnej z Brytyjczykami, a nie trącącej "szmalcownictwem", tj. wejściem na ich miejsce w UE.

 • wuem43

  Oceniono 4 razy 2

  A niech wyjdą i już. Akurat oni są skłonni do pomocy i współpracy.

 • sharn1

  Oceniono 11 razy 1

  Eurobolszewicy nie dopuszczą do tego referendum. Będą walić w GB bez umiaru i wstydu, szantażować, zmuszać itd. tak jak zrobili niedawno z Irlandią, którą zmusili do ponownego głosowania nad traktatem lizbońskim, który irlandczycy odrzucili w pierwszym referendum.

  Politycy UE działają dziś pod presją - jak zorganizowana grupa przestępcza.

 • olewca

  Oceniono 21 razy 9

  Maja Anglicy racje! Unia daje im gowno a placic musza.
  Gospodarka Angielska poradzi sobie bez obciazen EU znacznie lepiej niz unijna.
  W relacjach rynkowych i gospodarczych wyjscie Anglii z UE nie zmieni prawie nic (handel, export, import), bo i dlaczego? Prawa rynku fukcionuja tez bez UE. Uzyskaja absolutna niezaleznosc (od kolchozu z brukselki) i nie beda musieli utrzymywac polowy Europy za wlasne (podatnikow) pieniadze.
  Brawo Anglia!

 • doktor104

  Oceniono 8 razy 2

  Przynależność do Unii nie jest obowiązkowa więc Zjednoczone Królestwo może się wynieść.
  Najlepiej do swoich byłych kolonii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje