Polacy nie wierzą w Prawo i Sprawiedliwość. Sondaż TNS Polska

25.01.2013 06:19
Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak

Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PiS - największa obecnie partia opozycyjna - ma małe szanse na zwycięstwo w najbliższych wyborach - uważa 53 proc. badanych przez TNS Polska. Przeciwnego zdania jest 24 proc. respondentów.
W 2006 roku - gdy PiS było u władzy, a Platforma w opozycji - szanse na zwycięstwo PO - największej wówczas partii opozycyjnej - dawało 43 proc. ankietowanych. 33 proc. nie wierzyło w taką możliwość.

Jak wynika z badania, obecnie 37 proc. badanych uważa, że PiS ma małe szanse na zwycięstwo w najbliższych wyborach, a 16 proc. - że bardzo małe. 21 proc. uważa, że szanse partii Jarosława Kaczyńskiego na zwycięstwo są duże, zdaniem 3 proc. bardzo duże. 23 proc. ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.

W 2006 roku 7 proc. respondentów dawało PO bardzo duże szanse na wyborcze zwycięstwo, 36 proc. - duże, 23 proc. - małe, a 10 proc. - bardzo małe. 24 proc. badanych w 2006 r. nie miało w tej sprawie zdania.

Główna siła opozycji

TNS Polska podaje, że PiS jest obecnie wskazywane przez ankietowanych jako główna siła opozycji przez 54 proc. badanych; 6 proc. wskazało PO; 4 proc. SLD; 3 proc. PSL; 2 proc. - Ruch Palikota; 30 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

W 2006 r. 58 proc. badanych uważało za lidera opozycji Platformę Obywatelską; 9 proc. - SLD; 3 proc. - PiS; 3 proc. - Samoobronę; 1 proc. Socjaldemokrację RP (chodzi o SDPL - PAP); jedna czwarta ankietowanych (25 proc.) nie umiała wskazać największej siły opozycyjnej.

Obecnie 60 proc. badanych uważa, że największa partia opozycyjna tylko krytykuje rząd; zdaniem 19 proc. ma program polityczny; 21 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

W czasie gdy to PO była liderką opozycji, blisko połowa (48 proc.) badanych była przekonana, że partia ta zajmuje się tylko krytyką rządu; 32 proc. uważało, że ma program polityczny; 20 proc. ankietowanych odpowiedziało: trudno powiedzieć.

Raczej więcej szkody niż pożytku

Autorzy sondażu pytali też o to, czy działania partii opozycyjnej przynoszą Polsce więcej pożytku niż szkody. W styczniu 2013 r. 28 proc. ankietowanych oceniło, że działanie PiS przynosi krajowi raczej więcej szkody; taki sam odsetek respondentów uważa, że tyle samo pożytku, co szkody; 13 proc., że raczej więcej pożytku; 12 proc., że zdecydowanie więcej szkody. O pożytku z działania opozycji na rzecz państwa zdecydowanie jest przekonanych 2 proc. badanych.

W 2006 roku 32 proc. respondentów było przekonanych, że działanie opozycji przynosi Polsce tyle samo pożytku, co szkody; 24 proc., że raczej więcej szkody; 13 proc., że raczej więcej pożytku, 9 proc., że zdecydowanie więcej szkody; 4 proc., że zdecydowanie więcej pożytku. 18 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Twórcy sondażu zauważyli, że choć w 2006 r. PO była oceniana nisko jako opozycja dla rządzącego wtedy PiS, to więcej badanych (43 proc.) dawało jej duże szanse na wyborcze zwycięstwo. Obecnie - wskazuje TNS Polska - ponad połowa badanych (53 proc.) daje opozycyjnemu PiS małe szanse na sukces wyborczy. Podkreślono też, że obecna główna partia opozycyjna jest postrzegana jako bardziej szkodliwa dla kraju niż PO w 2006 r.

TNS Polska przeprowadziło sondaż 11-14 stycznia 2013 r. na ogólnopolskiej losowo-kwotowej reprezentatywnej próbie 1100 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Zobacz także
Komentarze (203)
Zaloguj się
 • waldi_46

  Oceniono 2 razy 2

  dopóki będzie oszołom prezio i jego przydupasy ten od kota i płaszczak dopóty nie głosuję na pisdzielców .

 • byl-sobie-prawy

  0

  PIS TYLKO DOBRA PARTIA JAKO OPOZYCJA MIEJSZOSCI ONI JUZ MIELI SWOJE 5 MINUT.BILET ZAUFANIA STRACONY.......POPIERAM I ITEZ ZYCZE MILEGO DNIA

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 2 razy -2

  Ciekawe jak rząd odwdzięcza sie usłużnym mediom za taką propagandę, że ostatnio w ankiecie 6% osów wskazało że to PO jest w opozycji :-)
  ale rząd metody wpływy ma, i to nie tylko w formie no. płatnych ogłoszeń w Gie Wu

  Ryzykowne inwestycje OFE w Agorę i TVN

  EMERYTURY Większość funduszy emerytalnych kupiła jesienią znaczne ilości akcji spółek Agora i TVN. Transakcje te poprawiły na koniec roku notowania obu medialnych koncernów, ale mogą być niebezpieczne dla emerytów, bo od Nowego Roku kursy Agory i TVN znów dołują.

  Inwestycje te są zaskakujące, ponieważ zarówno Agora, jak i TVN miały w ubiegłym roku fatalne wyniki. Te transakcje powinny zainteresować też Komisję Nadzoru Finansowego, bo jeśli ktoś wcześniej wiedział o zamiarze zakupu akcji Agory i TVN-u przez OFE, mógł je tanio kupić jesienią, by pod koniec roku pozbyć się ich z dużym, nawet 40-procentowym zyskiem.

  Wpompowanie pieniędzy w akcje medialnych spółek chwilowo poprawiło ich bilanse. Akcje Agory z 6,39 zł we wrześniu skoczyły do 10,38 zł na koniec grudnia, a TVN-u z 6 zł we wrześniu do 9,99 zł na zakończenie roku. Ale giełdowa wartość obu firm od początku roku znów spada i jeśli ich wyniki finansowe nadal będą się pogarszały, kurs akcji może spaść do poziomu z jesieni. Obie spółki mają coraz mniejszy udział w rynku reklamowym, gazety i magazyny Agory sprzedają się coraz gorzej, a oglądalność TVN-u wciąż spada, co oznacza, że składki emerytów zainwestowane w te firmy mogą być zmarnowane.

  Z dostępnych danych wynika, że w 2012 r. zaangażowanie funduszy emerytalnych w akcje Agory wzrosło z 29,6 proc. aż do 47,3 proc., a w papiery TVN-u z 18,4 proc. do 29,7 proc. Według ekspertów tak wielkie zaangażowanie jest zdecydowanie ryzykowne. Wśród funduszy emerytalnych, które mają najwięcej akcji Agory, są PZU Złota Jesień OFE – 17 proc. – oraz ING OFE – 12,5 proc. Te same fundusze są najbardziej zaangażowane w TVN: ING OFE – 8,5 proc., PZU Złota Jesień OFE – 5,6 proc. W papiery obu spółek spore sumy zainwestowały także m.in. Axa, Aegon, Generali, Pocztylion, Amplico i Allianz.

  czyli kochani emeryci III RP, wasze emeryturki zależą od AGORY I TVN :-) A to ci wesoła historia !!!!!!!

 • maronek2

  Oceniono 2 razy 0

  co tam sondaże, PO robi wszystko ( vide dzisiejsze sejmowe głosowania dowodzące, że wg tej sitwy są Polacy równi i równiejsi nie tylko de facto ale i de iure ), żeby pis wygrało. Skoro tak im na tym zależy...

 • waldi_46

  Oceniono 6 razy 4

  partia PIS jest skazana na porażki dopóki będą w niej takie oszołomy jak Kaczyński , Macierewicz i karierowicze jak Hofman czy Błaszczak .

 • reali-sta1

  Oceniono 5 razy 3

  Moim zdaniem nie ma już ratunku dla naszego kraju. Musimy upaść na dno ( mało nam brakuje), może się ujawni jakaś nowa opcja, która będzie miała siłę przebicia się przez gąszcz głupoty i nienawiści. Na tych co teraz się czubią nie ma co liczyć.

 • rojberek

  Oceniono 6 razy 0

  Po dzisiejszym głosowaniu PO może zapomnieć w następnych wyborach o takim wyniku jak w ostatnich wyborach.

 • alica32

  Oceniono 6 razy 0

  PO i PSL. zrobi „wszystko” żeby utrzymac posadki. To już przeciez milionowa rzesza urzędasów. Zyskali też Mniejszośc Niemiecką i Ruch Autonomi Slaska .PO wspiera proniemiemickie działania Gorzelika z RAŚ. A czemu słuza te sondaże . Nie domyślacie się . „Serwery ruskie itd.” Trza przygotowywać Polaczków bo tak czy owak” PO musi wygrać” Wiec skoro w sondażach przez całe 5 lat rzadów PO prowadziła w mediach polskojezycznych to właśnie normalne że ta partia wygrała. Kapujeta lemingi. Manipulują Wami matołki.......itd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje