Polacy nie wierzą w Prawo i Sprawiedliwość. Sondaż TNS Polska

25.01.2013 06:19
Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak

Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PiS - największa obecnie partia opozycyjna - ma małe szanse na zwycięstwo w najbliższych wyborach - uważa 53 proc. badanych przez TNS Polska. Przeciwnego zdania jest 24 proc. respondentów.
W 2006 roku - gdy PiS było u władzy, a Platforma w opozycji - szanse na zwycięstwo PO - największej wówczas partii opozycyjnej - dawało 43 proc. ankietowanych. 33 proc. nie wierzyło w taką możliwość.

Jak wynika z badania, obecnie 37 proc. badanych uważa, że PiS ma małe szanse na zwycięstwo w najbliższych wyborach, a 16 proc. - że bardzo małe. 21 proc. uważa, że szanse partii Jarosława Kaczyńskiego na zwycięstwo są duże, zdaniem 3 proc. bardzo duże. 23 proc. ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.

W 2006 roku 7 proc. respondentów dawało PO bardzo duże szanse na wyborcze zwycięstwo, 36 proc. - duże, 23 proc. - małe, a 10 proc. - bardzo małe. 24 proc. badanych w 2006 r. nie miało w tej sprawie zdania.

Główna siła opozycji

TNS Polska podaje, że PiS jest obecnie wskazywane przez ankietowanych jako główna siła opozycji przez 54 proc. badanych; 6 proc. wskazało PO; 4 proc. SLD; 3 proc. PSL; 2 proc. - Ruch Palikota; 30 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

W 2006 r. 58 proc. badanych uważało za lidera opozycji Platformę Obywatelską; 9 proc. - SLD; 3 proc. - PiS; 3 proc. - Samoobronę; 1 proc. Socjaldemokrację RP (chodzi o SDPL - PAP); jedna czwarta ankietowanych (25 proc.) nie umiała wskazać największej siły opozycyjnej.

Obecnie 60 proc. badanych uważa, że największa partia opozycyjna tylko krytykuje rząd; zdaniem 19 proc. ma program polityczny; 21 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

W czasie gdy to PO była liderką opozycji, blisko połowa (48 proc.) badanych była przekonana, że partia ta zajmuje się tylko krytyką rządu; 32 proc. uważało, że ma program polityczny; 20 proc. ankietowanych odpowiedziało: trudno powiedzieć.

Raczej więcej szkody niż pożytku

Autorzy sondażu pytali też o to, czy działania partii opozycyjnej przynoszą Polsce więcej pożytku niż szkody. W styczniu 2013 r. 28 proc. ankietowanych oceniło, że działanie PiS przynosi krajowi raczej więcej szkody; taki sam odsetek respondentów uważa, że tyle samo pożytku, co szkody; 13 proc., że raczej więcej pożytku; 12 proc., że zdecydowanie więcej szkody. O pożytku z działania opozycji na rzecz państwa zdecydowanie jest przekonanych 2 proc. badanych.

W 2006 roku 32 proc. respondentów było przekonanych, że działanie opozycji przynosi Polsce tyle samo pożytku, co szkody; 24 proc., że raczej więcej szkody; 13 proc., że raczej więcej pożytku, 9 proc., że zdecydowanie więcej szkody; 4 proc., że zdecydowanie więcej pożytku. 18 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Twórcy sondażu zauważyli, że choć w 2006 r. PO była oceniana nisko jako opozycja dla rządzącego wtedy PiS, to więcej badanych (43 proc.) dawało jej duże szanse na wyborcze zwycięstwo. Obecnie - wskazuje TNS Polska - ponad połowa badanych (53 proc.) daje opozycyjnemu PiS małe szanse na sukces wyborczy. Podkreślono też, że obecna główna partia opozycyjna jest postrzegana jako bardziej szkodliwa dla kraju niż PO w 2006 r.

TNS Polska przeprowadziło sondaż 11-14 stycznia 2013 r. na ogólnopolskiej losowo-kwotowej reprezentatywnej próbie 1100 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Zobacz także
Komentarze (203)
Polacy nie wierzą w Prawo i Sprawiedliwość. Sondaż TNS Polska
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 347 razy 261

  "Polacy nie wierzą w Prawo i Sprawiedliwość."
  Niewdzięczny naròd ci Polacy. Czy wobc tego PiS nie powinien sobie poszukać jakiegoś lepszego narodu?

 • chi_neng1

  Oceniono 283 razy 199

  Lider partii, ktory chce zakorzenic w Polsce nowe obyczaje pogrzebowe, w formie manifestacji i wiecow politycznych i ktory przyzwolil na ten sam sposob pochowania wlasnej matki ....uwazam, ze ma male szanse na przetrwanie w tego rodzaju walce politycznej, co sam zaczal kreowac bezsposrednio po katastrofie samolotowej i po smierci wlasnego brata.

  To jest obrzydliwe i nie do wybaczenia. To wszystko co on czynil i czyni od tamtej pory wywoluje odruchy wymiotne.

  Ta partia nie jest juz partia polityczna, tylko prywatna grupa warcholsko-wolska chorego na wladze i prywatna zemste lidera i powinna zmienic nazwe ,´na partie cmentarna lub partie grabarzy !

 • fakiba

  Oceniono 248 razy 184

  Po co Kaczor ma wygrywać jakieś wybory przecież wszyscy mówią do niego panie premierze ochronę ma większą niż prezydent a jemu cały czas się wydaje że rządzi

 • condor

  Oceniono 149 razy 95

  PiS to nie partia tylko sekta z chorym na władzę guru.

  ekochlebek.blox.pl/html

 • stalowy_jez

  Oceniono 116 razy 92

  A po co wygrywać ? Przecież to fundusz rentowo-emerytalny dla setek osób. On ma trwać a nie wygrywać. Pozdrownienia dla żony pana wycieraczkowego.

 • fakiba

  Oceniono 120 razy 88

  To znaczy że w Polsce nie jest całkiem żle tylko 3 % kompletnych oszołomów i 21% z szansami na odratowanie i powrót do normalności nie najgorzej

 • e-komentarz

  Oceniono 75 razy 27

  Duży wpływ na sondaże będzie miało zachowanie Kaczyńskiego w obecnej sytuacji.
  Jak na razie to jedna wielka niewiadoma, przynajmniej do pierwszego
  wystąpienia prezesa. Poczekajmy, może się dużo zmienić...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje