Nowicka nie będzie już wicemarszałkiem. Jej następczynią Grodzka?

24.01.2013 17:47
Wanda Nowicka, Anna Grodzka

Wanda Nowicka, Anna Grodzka (Fot. Adam Stępień/AG)

Klub Ruchu Palikota wycofał poparcie dla Wandy Nowickiej jako wicemarszałek Sejmu; zapowiada wniosek o jej odwołanie. - To cholernie trudna decyzja, ale chodzi o pryncypia - powiedział Janusz Palikot. Spekuluje się, że następczynią Nowickiej będzie Anna Grodzka. - Z ideowego punktu widzenia to bardzo dobry wybór - przyznał Palikot w TVN24.
- To bardzo trudna decyzja, bo wszyscy mamy jak najlepsze zdanie na temat Wandy Nowickiej - powiedział Janusz Palikot podczas konferencji. Wniosek o odwołanie złożono przez to, że Nowicka przyjęła nagrodę za 2012 rok i nie poinformowała o tym klubu. - Chciałem podziękować Wandzie za rok pracy w roli wicemarszałkini. W najbliższych dniach zastanowimy się nad kandydaturą na to stanowisko. W tej chwili nie ma kandydatów. Nie będą to na pewno Janusz Palikot ani Andrzej Rozenek - dodał Palikot.

Po burzy medialnej Nowicka powiedziała, że znaczną część nagrody przekazuje organizacjom społecznym, działającym na rzecz osób najbardziej potrzebujących. Wsparcie takie otrzymują: Stowarzyszenie na rzecz Praw Kobiet i Rodziny z Olsztyna - na pomoc prawną dla ofiar przemocy, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej - na pomoc prawną dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, Fundacja Po DRUGIE - na pomoc młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, patologią i bezradnością, w tym dla młodocianych matek.

Kluby PSL, PiS i SP zapowiedziały, że zagłosują - zgodnie z rekomendacją RP - za odwołaniem Nowickiej, PO i SLD dopiero podejmą decyzję w tej sprawie. Nowicka pytana przez dziennikarzy o wniosek dotyczący jej odwołania, powiedziała: "Trudno, jak będą mnie chcieli odwołać, to ich prawo; dobrze by było, by jednak przedtem ze mną porozmawiali na ten temat".

Grodzka za Nowicką?

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Wandę Nowicką. Krążą jednak spekulacje, że następczynią Nowickiej mogłaby być Anna Grodzka.

- Chciałbym, żeby był to ktoś godny Wandy Nowickiej, kto będzie te wartości, które ona reprezentowała, niósł - powiedział na antenie telewizji TVN24 Janusz Palikot. Spytany, czy poważnie bierze pod uwagę kandydaturę Anny Grodzkiej, stwierdził, że póki co nie wyklucza żadnej możliwości. - Anka Grodzka, choć podkreślam, że to nie jest jeszcze oficjalna kandydatura, to wspaniała osoba, która właśnie w dużym stopniu reprezentuje ten sam system wartości co Wanda Nowicka. Z punktu widzenia ideowego byłby to bardzo dobry wybór - stwierdził Palikot.

"Skandal to za mało powiedziane"

Rzecznik rządu Paweł Graś, odnosząc się do sprawy nagród, ocenił w TVP Info: - Na pewno jest to decyzja, która budzi w tym trudnym czasie emocje i nie przysparza nam zwolenników.

Także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował, że przyznał nagrody za 2012 r. dla Prezydium Senatu. Zaznaczył, że wicemarszałkowie pracują więcej niż przeciętni senatorowie. Borusewicz dodał, że swoją nagrodę przeznaczył na pomoc dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną.

Marszałek dodał, że wicemarszałkowie Senatu otrzymali 200 proc. wysokości swojego miesięcznego wynagrodzenia, a on sam - 350 proc. Marszałek podkreślił, że Senat zwrócił do budżetu państwa jedną trzecią funduszu na nagrody (czyli prawie 200 tys. zł).

Szef "Solidarności" Piotr Duda, odnosząc się do nagród dla prezydium Sejmu, powiedział dziennikarzom: "Słowo skandal to dla mnie za mało powiedziane. Politycy się różnią, ale - jak widać - pieniądze zatracają te różnice: i pani marszałek Kopacz, i wicemarszałek Kuchciński, i pani wicemarszałek Wanda Nowicka - niby opozycja, ale jak są pieniądze, to różnic żadnych nie ma". - Widać, że oni społeczeństwo mają gdzieś. Przyznali sobie takie premie, z drugiej strony pani marszałek trzyma w zamrażarce projekt ustawy "Solidarności" o podwyższeniu płacy minimalnej do 1600 zł. Wstyd, pani marszałek i wicemarszałkowie - mówił Duda.

Zobacz także
Komentarze (278)
Nowicka nie będzie już wicemarszałkiem. Jej następczynią Grodzka?
Zaloguj się
 • uniapolska.pl

  Oceniono 494 razy 360

  Ja czekam kiedy Pani Marszałek kopacz okaże odrobine HONORU i sama poda się do dymisji ! Oni q....wa wszyscy jawnie drwią z Polaków. Ich bezczelna pazerność i obłuda poraża ! Dość tej bandy !

 • syngefco

  Oceniono 242 razy 204

  Czekamy na kolejnych wicemarszałków i marszałek Sejmu. Kto ma honor ? a kto przyszedł do Sejmu za kasą ?

 • ubrana_prawda

  Oceniono 174 razy 156

  Łaska pańska na pstrym koniu jeździ, zresztą stołków i ciepłych posadek dla takich, jak pani Nowicka nie brakuje. Ja bym jednak na miejscu palikociarzy poszedł dalej i domagał się likwidacji np. senatu, czy przywilejów emerytalnych ogałacających budżet.

 • i-tyle

  Oceniono 173 razy 137

  bardzo dobra decyzja.

  teraz czekamy na pozostałe partie.

 • sb_slav

  Oceniono 152 razy 102

  Wypieprzyć i nie oglądać się na nic. Bo stracicie mój głos, jeśli będziecie tolerować takie pasożyty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje