Ile zarabiają politycy? Prezydent jak dyrektor w banku, premier jak dyrektor finansowy

- Do końca tej kadencji fundusz nagród dla prezydium Sejmu jest zamrożony- powiedziała podczas obrad Ewa Kopacz. To efekt medialnej burzy, jaka rozpętała się po tym, jak marszałkini wypłaciła sobie i wicemarszałkom w sumie 250 tysięcy złotych premii za zeszły rok. Premie sprawiły, że wraca dyskusja o zarobkach polskich polityków.
- 13 tys. zł to wysokość ostatniej pensji, która wpłynęła na moje konto jako szefa rządu. Jak kiedyś powiedziałem moim zachodnim kolegom, ile zarabiam, myśleli, że żartuję i wybuchnęli śmiechem. Uważam, że premier powinien zarabiać 25-30 tys. zł miesięcznie na rękę, ale żaden z czynnych polityków nie ma odwagi powiedzieć tego głośno - mówił w rozmowie z " Polityką " Józef Oleksy.

W społeczeństwie powszechne jest przekonanie, że politycy zarabiają ogromne pieniądze i powinni zarabiać mniej. - Politycy zarabiają mniej więcej tyle, ile powinni - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski. - Do polityki nie powinno się iść, kierując się kryterium osobistej korzyści. Inaczej jednak wygląda kwestia np. wiceministrów - to nie są stanowiska polityczne i powinny być obsadzane przez specjalistów - dodaje Żakowski.

Żakowski: Premie dla polityków skandaliczne

Zdaniem Żakowskiego, przyznawanie premii politykom jest skandaliczne. - Jeżeli ministrowie ponoszą za swoje działania jedynie odpowiedzialność polityczną, konstytucyjną, to nagrody też powinny być jedynie polityczne. Na przykład dobre miejsce na liście, wygrane kolejne wybory - tłumaczy publicysta.

Z pomocą portalu wynagrodzenia.pl* postanowiliśmy sprawdzić, jakim poziomem zarobków mogą pochwalić się politycy.

Posłowie - kadra zarządzająca

Polscy posłowie zarabiają miesięcznie około 10 tysięcy złotych brutto, czyli 120 tysięcy rocznie. - Wynagrodzenia na poziomie około 10 000 brutto obejmowały osoby na stanowiskach kierowniczych - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Magdalena Witek z Sedlak & Sedlak. Nasi posłowie zarabiają tak, jak kierownicy działu IT (9 289 zł), dyrektorzy działów obsługi klienta (9 750 zł), a także dyrektorzy produkcji i prezesi zarządu mniejszych zakładów (10 000 zł).

Nieco lepiej radzą sobie prezydent, premier i marszałek sejmu. Uposażenie prezydenta to około 20 tysięcy brutto - tyle, co dyrektor departamentu w banku. Z kolei marszałek Sejmu i premier, z zarobkami około 15 tys., plasują się na poziomie dyrektora finansowego i dyrektora działu IT.

Zarobki polityków w Polsce i na świecie- Posłowie są najlepiej opłacani w Japonii. Ich roczne wynagrodzenie wynosi 846 270 złotych - mówi Krzysztof Plens z portalu Wynagrodzenia.pl. Członkowie parlamentu w Australii otrzymują o ponad 229 843 zł mniej. Do krajów o wysokich dochodach posłów można także zaliczyć Włochy, Stany Zjednoczone i Kanadę. Dla porównania, wielkość rocznego uposażenia polskich posłów wynosi 118 708 zł.

Zarobki polskich polityków są niskie, choć dużo lepiej wyglądają, biorąc pod uwagę ich poziom w stosunku do średniej krajowej. W Polsce jest to ponad 2,8. Więcej jest tylko w Kanadzie (2,86), USA (3,20), we Włoszech (4,65) i w Japonii (5,18).* Kwoty wynagrodzeń pochodzące z portalu Wynagrodzenia.pl są medianą wynagrodzeń na danym stanowisku.

Więcej o:
Komentarze (135)
Ile zarabiają politycy? Prezydent jak dyrektor w banku, premier jak dyrektor finansowy
Zaloguj się
 • his_dudeness

  Oceniono 229 razy 217

  A czy wykres pokazuje ile dodatkowo wpływa do kieszeni takiego posła za zasiadanie w sejmowej komisji, za bycia jakimś tam wice-ministrem od wszystkiego, ile dostają premii rocznych, kwartalnych, miesięcznych, ile wydają na koszt sejfu, zwrot za paliwo, za mieszkanie, ile im się oszczędza na mandatach, których nie płacą?
  Ilu członków rodziny umieścili na dobrze płatnych posadach w spółkach państwowych, w lokalnych samorządach, w firmach powiązanych z gminami, w różnego rodzaju organizacjach "społecznych", lokalnych radach, itepe itede...
  Ilu z nich pracuje, a nie siedzi na chorobowym (pozdrawiamy zonę Hoffmana) ?

 • 1utek

  Oceniono 192 razy 190

  A dlaczego na podanych wykresach brakuje krajów środkowej Europy (Litwa, Czechy itd.), które są na podobnym etapie rozwoju jak Polska?

 • baby1

  Oceniono 122 razy 118

  Pensje w tym wszelkiego rodzaju premie i inne dochody polityków powinny być proporcjonalne do średniej lub mediany zarobków w danym kraju. Wystarczy porównać to z innymi krajami Europy, najlepiej zachodniej i okaże się, że nasi politycy mają się całkiem dobrze.

 • plorg

  Oceniono 173 razy 91

  "Uważam, że premier powinien zarabiać 25-30 tys. zł miesięcznie na rękę, ale żaden z czynnych polityków nie ma odwagi powiedzieć tego głośno - mówił w rozmowie z "Polityką " Józef Oleksy"

  A ja uważam, ze funkcje społeczne powinny być pełnione społecznie, przez ludzi których na to stać i przede wszystkim mających ku temu odpowiednie kwalifikacje. Inaczej są tylko politycznymi prostytutkami i wrzodem/pasożytem na ciele społeczeństwa.

 • iremus

  Oceniono 86 razy 70

  .....Do końca tej kadencji fundusz nagród dla prezydium Sejmu jest zamrożony- powiedziała podczas obrad Ewa Kopacz...... Tupet i bezczelność. A kto wymyslił fundusz nagród?
  Jeśli chodzi o wykresy to nr 1 jest niewiarygodny. Dlaczego nr 1 nie jest zestawiony z kosztami utrzymania? Dla pijaru, żeby pokazać jak to malo dostają?
  Bardziej wiarygodny jest wykres nr 2 który pokazuje że III RP jest piątą potęgą światową więc jo stać na rozrzutność. Chętnie obejrzałbym statystyki z roku 1989 gdy solidaruchy pierd.oliły że władzę przejmują z czystego patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj. Tfuuuuu !!!!

 • zenblue1

  Oceniono 65 razy 65

  A sprzątaczka w Sejmie jak sprzątaczka w banku.
  Debilne porównanie,w czasie kryzysu światowego media ujawniły skandalicznie duże zarobki i premie bankierów,to wstrzymało pomoc państwową dla banków

 • hind2424

  Oceniono 71 razy 59

  Cóż , we wszystkich przedstawionych na wykresie krajach , poziom życia zwykłych obywateli jest znacznie wyższy niż w Polsce . Rozumiem że koszty dojazdów do W-wy są , mieszkanie na miejscu też kosztuję ale przesadzają z wydatkami. Podejrzewam też że duża część diet na paliwo zostaję wyjeżdzone w celach prywatnych .

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 64 razy 58

  Sa zawody w ktorych pensja to tylko drobny dodatek do dochodu takimi zawodami za tzw. komuny byl sprzedawca w sklepie, "pompiarz" na CPN kelner itp. w dzisiejszej Polsce takich zawodow jest mniej do tych zawodow nalezy "polityk" prezes, czlonek rady nadzorczej, dyrektor w spolkach skarbu panstwa.

 • hipopopo

  Oceniono 80 razy 58

  "Uważam, że premier powinien zarabiać 25-30 tys. zł miesięcznie na rękę, ale żaden z czynnych polityków nie ma odwagi powiedzieć tego głośno - mówił w rozmowie z "Polityką " Józef Oleksy"
  A ile średnio-krajowy pracownik? Moim zdaniem 12,5-15 tys. zł miesięcznie na rękę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX