Nagrody dla prezydium Sejmu. Gowin: "Przecież nie powinni mieć problemów, by dotrwać do pierwszego"

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja)

- Są pewne argumenty przemawiające za tym, żeby osoby piastujące ważne funkcje publiczne nie miały problemów, żeby dotrwać do pierwszego - tak Jarosław Gowin skomentował w RMF FM sprawę członków prezydium Sejmu, którzy przyjęli wysokie nagrody. Podkreślił jednak, że powinni oni mieć odwagę wyjaśnić mediom, dlaczego to zrobili.
Jak ustalił "Super Express", marszałek i wicemarszałkowie Sejmu otrzymali wysokie nagrody za 2012 rok. Łącznie to blisko 250 tys. złotych. Kopacz dostała 45 tys. złotych, wicemarszałkowie: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS) Wanda Nowicka (RP), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD) - po 40 tys. złotych.

Gowin: Ważne w państwie osoby powinny móc dotrwać do pierwszego

W rozmowie z RMF FM Jarosław Gowin skrytykował wprawdzie unikanie przez posłów telewizyjnych kamer, ale samego przyznania nagród i ich wysokości - nie.

- Są pewne argumenty przemawiające za tym, żeby osoby piastujące ważne funkcje publiczne nie miały problemów, żeby dotrwać do pierwszego - stwierdził Gowin. - Czy premier 40-milionowego kraju powinien zarabiać 14 tysięcy złotych brutto?- pytał i podkreślił, że "do polityki trzeba wciągać wartościowych ludzi, płacąc im więcej". - Zdaję sobie jednak sprawę, że z taką dyskusją musimy poczekać na lepsze czasy - zaznaczył i wyraził przekonanie, że "w Polsce nadejdzie moment na refleksję państwowotwórczą".

"Powinni mieć teraz odwagę uzasadniać swoje racje"

Minister sprawiedliwości skrytykował członków prezydium za to, że po wyjściu na jaw informacji o przyjęciu przez nich wysokich nagród, wyraźnie unikali wczoraj telewizyjnych kamer i nie chcieli komentować sprawy.

- Sami doprowadzili do tej sytuacji, więc powinni mieć teraz odwagę uzasadniać swoje racje - komentował Gowin zachowanie prezydium Sejmu.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która nagrody przyznała (również sobie), tłumaczyła, że "ma prawo, a wręcz obowiązek, oceniać pracę swoich pracowników, doceniać tych, którzy pracują dobrze i karać tych, którzy pracują gorzej".

"Pary homoseksualne nie powinny mieć prawa do adopcji dzieci"

W rozmowie z RMF FM minister sprawiedliwości odniósł się też do nadchodzących sejmowych głosowań nad projektami ustawy o związkach partnerskich. - Pary homoseksualne nie powinny mieć prawa do adopcji dzieci. Zdania nie zimenię. Współczesny świat jest pod presją poprawności politycznej, dla mnie to ideologia sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem - powiedział krótko. Podkreślił, że ma nadzieję, że Sejm nie zalegalizuje związków par jednej płci.

- Jeśli PO razem z Millerem i Palikotem przegłosuje związki partnerskie, uznam, że stała się rzecz niedobra. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie" - mówił w "Kontrwywiadzie" Gowin.

- Związki partnerskie są dziś tematem zastępczym. Na dyskusje o związkach partnerskich i spieranie się o to przyjdzie pora w lepszych czasach - dodał.

Zobacz także
 • Janina Paradowska/ Janusz Palikot "Ludzie kojarzą związki partnerskie tylko z gejami. To błąd". "Mówiłam! A Biedroń mnie zwyzywał"
 • Czym różnią się 3 projekty PO oraz SLD i RP Trzy projekty ustaw o związkach partnerskich: czym się różnią [ZOBACZ]
Komentarze (309)
Nagrody dla prezydium Sejmu. Gowin: "Przecież nie powinni mieć problemów, by dotrwać do pierwszego"
Zaloguj się
 • t0maszek44

  Oceniono 691 razy 675

  A czy godzi się aby w 40 milionowym państwie pensje wielu ludzi wystarczały do 15?
  Wczoraj słyszałem dyskusję z Niesiołowskim, który argumentował wysokość nagród tym, że polscy parlamentarzyści zarabiają znacznie mniej niż ich koledzy ze starej Unii. Zapomniał dodać, że emeryci z tamtych krajów też mają wyższe emerytury, więcej też zarabiają ludzie pracujący.

 • jackski11

  Oceniono 515 razy 497

  Gdyby te wszystkie polityczne kreatury pracowały w prywatnych firmachz takim samym skutkiem jak "pracują" w sejmie pisząc ustawy, to nie dość że nie dostały by za to żadnych pieniędzy, to wyleciały by z roboty na zbity pysk po pierwszym miesiącu.

 • his_dudeness

  Oceniono 410 razy 266

  Gowin - najemnik Watykanu.
  Czy może nie najemnik, a gorliwy wyznawca ?
  Nieważne, dostaje kasę za dbanie o interesy kleru, nie podatnika.
  Tylko płaci mi właśnie podatnik.

  "- Nie jestem entuzjastą projektu związków partnerskich. Współczesny świat jest pod presją poprawności politycznej, dla mnie to ideologia sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem"

  Zdrowy rozsądek ? A może skończymy płacić katechetom, kapelanom i innym darmozjadom, którzy nie płacą podatków, ale mają prawo do emerytury i innych dodatków ? Zdrowy rozsądek nakazuje !
  I jeszcze zwykła przyzwoitość. Niech sobie Watykan sam płaci swoim pracownikom.

 • zelm71

  Oceniono 219 razy 211

  15 tyś. i mają problem aby dożyć do pierwszego? K.... ale mają żołądki.

 • mordred

  Oceniono 163 razy 149

  Czy premier 40-milionowego kraju powinien zarabiać 14 tysięcy złotych brutto?
  Nie nie powinien. Może mniej. Ma darmowe przejazdy, fundusz reprezentacyjny, przypuszczam, że także wyżywienie. Nie tylko on. Ministrowie, posłowie, ogromna ilość kierownictwa administracji publicznej. Za to wszystko płacą obywatele. Wszyscy bez wyjątku. Co za to otrzymujemy? Arogancję, oderwanie zarządzających krajem od rzeczywistości, kręcenie lodów gdzie się tylko da, nepotyzm, oszustwa, bezkarność. Można wymieniać jeszcze długo.
  Poprzyjcie Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Zmieńmy to, znajdźmy ludzi chcących służyć Państwu a nie własnym interesom. Zmieleni.pl. Jesteśmy też na FB. Zbierajcie podpisy pod wnioskiem o referendum. Jesteśmy wolnymi Obywatelami

 • polskirozlamacz

  Oceniono 195 razy 143

  Aj, panie Gowinie. Pan jak coś powie, to albo duma, że są jeszcze w Polsce tacy politycy. Albo wstyd, że są jeszcze w Polsce tacy politycy. Ogólnie, radzę się więcej zastanawiać przed wypowiedziami do mediów.

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 214 razy 124

  Ale jeśli heteroseksualna para katolicka pije i bije swoje dzieci to jest OK?

  Panie Gowin, siwy łeb a jeszcze się nie nauczył, że nie wolno generalizować

 • kuba_iks

  Oceniono 98 razy 58

  A czemu nie można skomentować tego artykułu? Czyżby cenzura? wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,13285559,Chasydzki_cadyk_skazany_na_103_lata_wiezienia_za_molestowanie.html#BoxSlotII3img

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje