Kobiety zarabiają, mężczyźni idą na tacierzyński. Niemal dwa razy częściej niż przed rokiem

24.01.2013 06:34
Wspólny spacer taty z dzieckiem

Wspólny spacer taty z dzieckiem (Fot. Marzena Hmielewicz / AG)

Wolne z tytułu urodzenia dziecka bierze prawie dwa razy więcej panów niż w latach poprzednich - informuje "Rzeczpospolita". Wielu ojców bierze urlop, ponieważ wie, że jeżeli z niego nie skorzystają, wolne przepadnie. Zmiana nastawienia mężczyzn jest także przyczyną sytuacji ekonomicznej części rodzin, w których to głównie kobieta utrzymuje dom i nie chce rezygnować z pracy.
Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2012 r. z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego skorzystało 28,6 tys. ojców (z firm zatrudniających do 20 osób - innych danych ZUS nie ma). Dla porównania: w 2011 r. było ich zaledwie 14,9 tys., rok wcześniej - 17,2 tys.

- Od kilku lat bardzo dużo mówi się o konieczności wprowadzenia równego podziału w opiece nad dzieckiem. Idea staje się popularna i powoli widać jej skutki - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy.

Kobiety coraz częściej zarabiają więcej od partnerów

Zaangażowanie ojców w wychowanie małych dzieci wynika także z bardzo prozaicznych powodów. - Wielu idzie na urlop, bo wiedzą, że jest to uprawnienie przysługujące tylko im. Jeśli z niego nie skorzystają, urlop przepadnie, bo matka nie będzie mogła go wykorzystać - tłumaczy Chłoń-Domińczak.

Wzrost liczby ojców opiekujących się dziećmi wynika także z sytuacji ekonomicznej rodzin. Przybywa takich, w których osobą lepiej zarabiającą jest kobieta i nawet jeśli nie ma ochoty wrócić po macierzyńskim do pracy, robi to, bo jej partner zarabia zbyt mało, aby utrzymać rodzinę.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • maggie9191

  0

  Witam,piszę pracę licencjacką na temat mobbingu w miejscu pracy, bardzo proszę o wypelnienie tej anonimowej ankiety,której wyniki posłużą mi do celów badawczych. To zajmie tylko 2 minuty.Z góry bardzo dziękuję! moje-ankiety.pl/respond-44046.html

 • yround

  Oceniono 1 raz 1

  Toz to "oczywista oczywistosc", ze slowo 'Tacierz' zostalo tu uzyte celowo, tylko i wylacznie, zeby podburzyc internautow i zwiekszyc ilosc wyswietlen strony, a tym samym przychody z wyswietlanych reklam.
  Zacni tworcy tabliodu 'Gazeta.pl', z stosuja pelno takich chwytliwych tytulow.

  W swojej prywatnej krucjacie przeciwko oglupianiu spoleczenstwa, polecam zainstalowanie dodatkow AdBlocker i NoScript, a byc moze ktoregos pieknego dnia internet przestanie zyc z reklam i takie portale znow stana sie zrodlem rzetelnej wiedzy.:-D

 • joanelle

  0

  "Zmiana nastawienia mężczyzn jest także przyczyną sytuacji ekonomicznej części rodzin" - chyba odwrotnie???
  A trend popieram :)

 • coppermind

  Oceniono 4 razy -2

  używanie określenie "tacierzyński" zamiast ojcowski to objaw pochwicy mózgu - ciężkiego schorzenia
  wynikającego z myślenia jajnikami. Trzeba to leczyć kontaktem z mądrymi facetami, bo inaczej
  doprowadza do skrajnego debilizmu!

 • jotembi

  Oceniono 1 raz 1

  NIE
  zdecydowane NIE
  uprzejmie proszę o odsunięcie od redagowania portalu tej osoby która używa nieistniejącego, koszmarnego słowa "tacierzyński"
  jakiś debil to wymyślił a stado baranów bezmyślnie powtarza

  apel do pana Michnika - były sekretarz Antoniego Słonimskiego powinien jednak przestrzegać jakichś standardów

 • doktor104

  Oceniono 2 razy 0

  " Od kilku lat bardzo dużo mówi się o konieczności wprowadzenia równego podziału w opiece nad dzieckiem. Idea staje się popularna i powoli widać jej skutki - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy."

  i od kilku lat spada nam przyrost naturalny.
  Trzeba sobie to w końcu jasno powiedzieć:
  ALBO AKTYWIZACJA ZAWODOWA KOBIET ALBO PRZYROST NATURALNY
  Pogodzić tych dwóch rzeczy nie można czego dowodem są bogate kraje Unii oferujące szereg przywilejów dla matek rodzących dzieci a mimo to przyrost dają mieszkające w nich Muzułmanki najczęściej nie aktywne zawodowo.

 • welcometopoland

  Oceniono 2 razy 2

  Chora zamiana ról prowadząca do arogancji polskich żonek i w efekcie do rozkładu wielu małżeństw/rodzin.

  2-tygodniowy ochłap nic nie dający ojcu... a sejm wali gruszkę zamiast przegłosować jedyny dobry pomysł Palikota - tzn. 8 tyg ojcowskiego...

  www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=666

 • odowk

  Oceniono 3 razy 3

  a może ojcierzyński? Może tatusierzyński, ćwioki?

  po polskiemu w szkole nie nauczyli? Słowo "ojcowski" nieznane?

 • eldemon

  Oceniono 4 razy 0

  To takie typowe lemingi, faceci bez jaj zdominowani przez swoje kobiety!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje