Niezawisłość sądów? Gowin może już żądać akt sądowych

- Mam w nosie literę prawa, liczy się jego duch - mówił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, gdy zarzucono mu, że bezprawnie zażądał przesłania sobie akt sprawy Amber Gold. Teraz takie prawo sobie zapewnił - czytamy w ?Gazecie Wyborczej?.
Tydzień temu w Dzienniku Ustaw ukazało się jego rozporządzenie dotyczące nadzoru administracyjnego ministra sprawiedliwości nad sądami. Par. 20 mówi, że "w ramach kontroli wykonywania obowiązków nadzorczych przez prezesów sądów apelacyjnych Minister Sprawiedliwości może żądać od prezesa sądu apelacyjnego przedstawienia () w uzasadnionych przypadkach - także akt spraw sądowych". O rozporządzeniu napisał wczorajszy "Dziennik Gazeta Prawna". Mimo że rozporządzenie już zostało opublikowane, na stronach Rządowego Centrum Legislacji widnieje jego nieaktualna wersja - z marca, bez przepisu o aktach. I informacja: "Prace w toku".

"Całe rozporządzenie oceniliśmy negatywnie"

Rozporządzenie kilkakrotnie negatywnie opiniowała Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) jako zbyt głęboko ingerujące w niezależność sądów i sędziowską niezawisłość. Minister sprawiedliwości ma według konstytucji i Ustawy o ustroju sądów powszechnych kontrolować jedynie sprawność działania sądów, a nie to, jak orzekają w konkretnej sprawie. KRS nie oceniała osobno przepisu o prawie do żądania przez ministra akt konkretnej sprawy. - Całe rozporządzenie oceniliśmy negatywnie - mówi sędzia Jarema Sawiński, rzecznik KRS. I przypomina, że Rada zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego także nowe (weszły w życie od zeszłego roku) przepisy Ustawy o ustroju sądów powszechnych poszerzające zdaniem KRS władzę ministra nad sądami.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Jarosław Gowin Gowin zreformował sądy niezgodnie z prawem? "Potrzebna ustawa, nie rozporządzenie"
 • Jarosław Gowin Gowin: Nie słyszałem, żeby skrajna prawica zapraszała bojówki i udzielała im schronienia
 • Konrad Piasecki na Twitterze Gowin: "Nie wiem, gdzie przebywa Brunon K.". Piasecki: "Zdumiewające"
Komentarze (41)
Niezawisłość sądów? Gowin może już żądać akt sądowych
Zaloguj się
 • 24u

  Oceniono 38 razy 32

  Sady sa niezawislymi jedynie na papierze.Afera z prezesem gdanskiego sadu byla tego potwierdzeniem.

 • syngefco

  Oceniono 25 razy 19

  ... opus dei czuwa, tak własnie KK próbuje wrócić do władzy, kto ma kontrolę nad sądami ten ma władzę. Dobrze, że wyprowadziłem się z tego kraju.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 33 razy 15

  Sądzę, że pan Gowin jako członek Opus Dei nie ma nic wspołnego ze sprawiedliwością. Nie ma pojęcia o prawie. Został powołany na to stanowisko, do pilnowania interesów Watykanu w Polsce. Dlatego np. przekręty komisji majątkowej nigdy nie zostaną ukarane. Jako społeczeństwo jesteśmy na straconej pozycji pod każdym względem, dopóki watykańskie pachołki będą miały wpływ na rządy w Poslce. Polska musi się wyzwolić od władzy wiejskich głupków w purpurach, ornatach i sutannach. Polska musi się wyzwolić od pasożytów rezydujących w sejmie i senacie RP.

 • tygrys102

  Oceniono 24 razy 14

  Brawo ! Teraz Capo di Tutti Capi, czyli sędzia sędziów nam pokaże...sytuacja jak kierowca prowadzący samochód bez prawa jazdy...dokąd zajedzie, ilu pozabija...

 • kurtz71

  Oceniono 26 razy 10

  Sądy niezawisłe? A co jeśli służą one
  1) rządzącej partii
  2) nomenklaturowej post-komunistycznej sitwie (najłatwiej stwierdzić gdy jesteś poszkodowany w wypadu samochodowym spowodowanym przez progeniturę notabli rozbijającą się sportowymi samochodami na narkotykach)
  3) wpływom zewnętrznym w spr. gospodarczych - (oczywiście łapówka wręczana po nie jest zdaniem nadwiślańskich publicystów łapówką.... )

  To dzięki "niezawisłym" sądom Polacy nawet bezrobotni z Irlandii nie będą wracać.

 • papaleone

  Oceniono 16 razy 8

  A co tam. Mogą sobie być niezawisłe,ale maja działać tak jak ministrant Gowin karze.

 • siekier35

  Oceniono 16 razy 8

  no to ten polityczny albinos teraz może każdemu dobrać się do tyłka.....

 • antybiurokrata

  Oceniono 7 razy 5

  Dalej nikt w Polsce nie rozumie co to jest niezawisły sąd. Dalej mamy stalinowski system sprawiedliwości. Sędziowie sa mianowani przez biurokratów a maja immunitet przed społeczeństwem. Biurokraci wszystko zamieniaja w syf a potem pojawia sie jeden adolfek za drugim ktory chce wladze totalitarna aby to "naprawić".

  Należałoby zacząć od tego aby sędziowie nie byli mianowani ani przez biurokratów i polityków, ani dożywotnie, ani z immunitetem przed społeczeństwem. Potem przydałaby sie większa rola ławników, w tym prawo specjalnej lawy przysięgłych (Grand Jury) do wymuszenia postawienia przed sadem sedziow, polityków i biurokratów.

  certare.pl/wp/trzydziesci-lat-slomianej-rewolucji/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje