Niezawisłość sądów? Gowin może już żądać akt sądowych

24.01.2013 06:00
- Mam w nosie literę prawa, liczy się jego duch - mówił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, gdy zarzucono mu, że bezprawnie zażądał przesłania sobie akt sprawy Amber Gold. Teraz takie prawo sobie zapewnił - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Tydzień temu w Dzienniku Ustaw ukazało się jego rozporządzenie dotyczące nadzoru administracyjnego ministra sprawiedliwości nad sądami. Par. 20 mówi, że "w ramach kontroli wykonywania obowiązków nadzorczych przez prezesów sądów apelacyjnych Minister Sprawiedliwości może żądać od prezesa sądu apelacyjnego przedstawienia () w uzasadnionych przypadkach - także akt spraw sądowych". O rozporządzeniu napisał wczorajszy "Dziennik Gazeta Prawna". Mimo że rozporządzenie już zostało opublikowane, na stronach Rządowego Centrum Legislacji widnieje jego nieaktualna wersja - z marca, bez przepisu o aktach. I informacja: "Prace w toku".

"Całe rozporządzenie oceniliśmy negatywnie"

Rozporządzenie kilkakrotnie negatywnie opiniowała Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) jako zbyt głęboko ingerujące w niezależność sądów i sędziowską niezawisłość. Minister sprawiedliwości ma według konstytucji i Ustawy o ustroju sądów powszechnych kontrolować jedynie sprawność działania sądów, a nie to, jak orzekają w konkretnej sprawie. KRS nie oceniała osobno przepisu o prawie do żądania przez ministra akt konkretnej sprawy. - Całe rozporządzenie oceniliśmy negatywnie - mówi sędzia Jarema Sawiński, rzecznik KRS. I przypomina, że Rada zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego także nowe (weszły w życie od zeszłego roku) przepisy Ustawy o ustroju sądów powszechnych poszerzające zdaniem KRS władzę ministra nad sądami.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • pseudo12345

  0

  Czyżby piszący tutaj nie rozumieli, że Minister Gowin zastał wymiar sprawiedliwości po swoim poprzedniku - z adekwatnym do stanowiska wykształceniem - pozbawiony wszelkiej kontroli, ze Minister nie ma prawa nawet poprosić o akta, które de facto i tak przejrzeliby sędziowie z Ministerstwa Sprawiedliwości, bo Minister nie miałby do tego prawa. Czy też piszą to sami zainteresowani, dalej podpuszczając społeczeństwo na Ministra Gowina, aby tylko utrzymać stan słodkiej samowoli w polskim tzw wymiarze sprawiedliwości.

 • pseudo12345

  0

  Sądy są nie tylko niezawisłe, sądy są samowolne i bezkarne. Jest to chyba precedens w skali światowej. Jak do tego doprowadzili? Otóż zasłaniając się komuną, naciskami politycznymi, naciskami władz lokalnych, centralnych i innymi tego typu bzdetami, aby tylko uwolnić się od jakiejkolwiek kontroli. Wymiar uwolniony sam wszedł w układy, sitwy i ma się bardzo dobrze. Brrrr..., jak to dobrze, że zniesiono karę śmierci. Nie liczcie na wyższe instancje. To złuda.

 • zenblue1

  Oceniono 1 raz 1

  Uregulowania prawne są bez znaczenia--w każdym sądzie jest Milewski

 • endrju1521

  Oceniono 1 raz -1

  Ręczne sterowanie, prawnie usankcjonowane ! ! ! !

  WITAMY W PAŃSTWIE TOTALITARNYM ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

  Chociaż, to nie powinno być zaskoczeniem,

  każde państwo wyznaniowe, jest państwem totalitarnym.

 • darkseid

  0

  PRZYPOMINAMY MINISTROWI SPRAWIEDLIWOŚCI O GRUPIE PRZESTĘPCZEJ ZAJMUJĄCEJ BUDYNEK KOMENDY POLICJI W LIDZBARKU WARMIŃSKIM! LITERA PRAWA JAK WIDAĆ NIE ZADZIAŁAŁA - TERAZ CZEKAMY NA TAK WAŻNEGO DLA PANA MINISTRA DUCHA: lidzbarkwarminski.wm.pl/132099,Sledztwo-umorzono-bo-nie-wykryto-sprawcow.html#axzz2IsdUvHXn

 • istvan73

  Oceniono 2 razy 0

  Trwa ofensywa polityczna kleru katolickiego i jego cywilnych agentów. W sądach, jako jedynych urzędach państwowych, nie ma jeszcze krzyży na salach, w gabinetach prezesów itp., sądy wydają (czasami) wyroki niekorzystne dla kleru, dlatego są postrzeganie jako ostatnia przeszkoda przed przejęciem przez kler kontroli nad państwem i jego majątkiem. I dlatego właśnie kler na ministra sprawiedliwości wytypował agenta Opus dei.

 • mniklasp

  0

  Polacy jak zwykle balwany kloca sie, jeden wazniejszy od drugiego, kazdy pokazuje jaka to ma wladze i kto tu rzadzi.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 2 razy 2

  Ziobro doczekał się godnego następcy. Kolejny dowód na to, że PiS, PO i satelity różnią się tylko nazwą

 • togo13

  0

  Zastanawiam się dlaczego piszą tyle szczegółów o chorobie nowotworowej Glempa ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje