W.Brytania: narkotyki warte 90 mln funtów na jachcie Polaka

23.01.2013 21:47
Sąd w Portsmouth uznał 33-letniego Polaka Piotra P. za winnego posiadania kokainy

Sąd w Portsmouth uznał 33-letniego Polaka Piotra P. za winnego posiadania kokainy (Fot. BBC News)

Sąd w Portsmouth uznał 33-letniego Polaka Piotra P. za winnego posiadania kokainy. Czarnorynkową wartość znalezionych przez służby brytyjskie na polskim jachcie 452 kg narkotyku ocenia się na 90 mln funtów (ok. 150 mln USD) - poinformowała dziś BBC.
W trakcie dwudniowego procesu P. nie przyznał się do winy. Kapitan jachtu o nazwie "Balia", 48-letni Tomasz D. pochodzący z Łasku w województwie łódzkim przyznał się do posiadania narkotyków tzw. klasy A.

W brytyjskiej klasyfikacji "A" to m.in. ekstazy, LSD, heroina, amfetamina i grzyby halucynogenne. Ich posiadanie zagrożone jest karą do siedmiu lat pozbawienia wolności, grzywną w nieograniczonej wysokości lub obu tymi karami łącznie.

P. i D. zostali zatrzymani na brytyjskich wodach terytorialnych w czerwcu ub.r. Funkcjonariusze brytyjskiej służby ochrony granic UKBA, którzy weszli na pokład płynącego z Karaibów jachtu, znaleźli ślady narkotyków. Jacht odholowano do Portsmouth, gdzie przeprowadzono szczegółową rewizję.

P. tłumaczył w sądzie, że nie był świadom, iż na jachcie jest kokaina.

Wymiar kary dla obu Polaków ma zostać ogłoszony 30 stycznia.

Zobacz także
Komentarze (58)
Zaloguj się
 • Jakub Bialek

  0

  Piotr Pachina i Tomasz Dylik :D Tak jak napisali w oryginalnym artykule :D

 • noc.nick.rasowy

  0

  Balia pełna kokainy...

 • josif47

  0

  Kara. kara i jeszcze raz kara. I to wysoka !...Wiedzieli co robia

 • rabbinhood

  Oceniono 1 raz 1

  nie ma wątpliwości że to mocne narkotyki, i że są bardzo szkodliwe. To nie jakaś tam trawka. Kara powinna być nawet surowsza.

 • goran69

  Oceniono 2 razy 0

  to jest jak zawracanie kijem Wisły, prohibicja nigdzie się nie sprawdziła, narkotyki są dostępne nawet w amerykańskich super więzieniach, astronomiczne kwoty wydawane na wojnę z narkotykami lepiej przeznaczyć na leczenie i zapobieganie ale to tak na mój chłopski rozum, politycy są pewnie mądrzejsi

 • marszal78

  Oceniono 1 raz 1

  Jest popyt to jest i podaż Oczywiście nikt nie podaje jaki ułamek przemytu stanowi ten zatrzymany transport. Szacuje się, że w UK jest milion kokainistów. Jeżeli założymy, że każdy z nich potrzebuje grama dziennie przez rok to roczne zużycie wyniesie 365 ton. Jeżeli raz w roku uda się zatrzymać przemyt w wysokości 1 tony lub dwóch, to sukcesem kończy się przemyt na 360 ton rocznie. Jeżeli moje założenia są słuszne to do przemytu takiej ilości narkotyków trzeba wynająć duży statek lub co dzień wypuszczać jeden jacht z toną narkotyków. Gratuluję, więc wszystkim zwolennikom prohibicji narkotyków, skuteczność przepisów jest żadna, bo i tak narkotyki można kupić na każdym rogu.

 • tomspeed

  0

  Polak jest czasem za bardzo zachłanny.
  A kapisatan biedy nie wiedział, że mu rozebrali jachcik i zebrali do kupy aby ukryć koke. Biedny....

  papierkowezycie.blox.pl/html

 • jegorism

  Oceniono 2 razy 0

  A co wy myślicie ,że jak Polak to nie może się wybić na zachodzie ,że tylko zmywak?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje