W.Brytania: narkotyki warte 90 mln funtów na jachcie Polaka

23.01.2013 21:47
Sąd w Portsmouth uznał 33-letniego Polaka Piotra P. za winnego posiadania kokainy

Sąd w Portsmouth uznał 33-letniego Polaka Piotra P. za winnego posiadania kokainy (Fot. BBC News)

Sąd w Portsmouth uznał 33-letniego Polaka Piotra P. za winnego posiadania kokainy. Czarnorynkową wartość znalezionych przez służby brytyjskie na polskim jachcie 452 kg narkotyku ocenia się na 90 mln funtów (ok. 150 mln USD) - poinformowała dziś BBC.
W trakcie dwudniowego procesu P. nie przyznał się do winy. Kapitan jachtu o nazwie "Balia", 48-letni Tomasz D. pochodzący z Łasku w województwie łódzkim przyznał się do posiadania narkotyków tzw. klasy A.

W brytyjskiej klasyfikacji "A" to m.in. ekstazy, LSD, heroina, amfetamina i grzyby halucynogenne. Ich posiadanie zagrożone jest karą do siedmiu lat pozbawienia wolności, grzywną w nieograniczonej wysokości lub obu tymi karami łącznie.

P. i D. zostali zatrzymani na brytyjskich wodach terytorialnych w czerwcu ub.r. Funkcjonariusze brytyjskiej służby ochrony granic UKBA, którzy weszli na pokład płynącego z Karaibów jachtu, znaleźli ślady narkotyków. Jacht odholowano do Portsmouth, gdzie przeprowadzono szczegółową rewizję.

P. tłumaczył w sądzie, że nie był świadom, iż na jachcie jest kokaina.

Wymiar kary dla obu Polaków ma zostać ogłoszony 30 stycznia.

Zobacz także
Komentarze (58)
W.Brytania: narkotyki warte 90 mln funtów na jachcie Polaka
Zaloguj się
 • kingstonny

  Oceniono 163 razy 151

  Oczywiscie, w polskim tekcie chlopcy pozostaja anonimowi. A takze oczywiscie, w angielskim tekcie troszke wyzej sa pelne nazwiska. Co za farsa. Zaden demokrtyczny kraj na swiecie, od Norwegii do Nowej Zelandii nie ukrywa tak troskliwie tozsamosci swoich przestepcow jak Polska. Ale, w zadnym demokratycznym kraju sedziowie i prokuratorzy nie maja immunitetu tak jak w Polsce. Czy Polska, zatem, to kraj demokratyczny??

 • spluwa-orginal

  Oceniono 93 razy 83

  Pol tony dodatkowego balastu na jachcie i nikt sie nie zorietowal.
  Z nich zeglarze jak z koziej dupy rakietnica.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 47 razy 41

  Bzdura. Jakie 7 lat? To bylo przejecie najwiekszego transportu narkotykow od wielu, wielu lat. Dobre i to: przynajmniej raz Polacy popelnili porzadne przestepstwo, nie zas jakies dziadostwo. Szacunek w mamrze zapewniony o ile nie weszli na cudzy teren, bo jesli tak, to pewnie poslizgna sie fatalnie na mydle...
  Warto przeczytac caly artykul, bo chlopcy 'nie wiedzieli' jak im ktos w podwojne sciany na jachcie kokaine wpycha - mieszkajac na tym jachcie stale.:)
  Przejecie niemal rownie duzego transportu rok czy 2 lata temu skonczylo sie dla brytyjskich tubylcow (sami biali, wiek godziwy, 'byznesmeny' na dokladke) wyrokami 20-25 lat wiezienia.
  Bowiem, droga Agoro, choc zarzut wyglada tak samo 'drug possession', to jednak tutejsze prawo odroznia 3 g od 3 ton.:) Nie ma kodeksu, nie ma 'widelek' i sedzia moze brac pod uwage wszelkie okolicznosci
  Tu mamy ewidentnie szmugiel hurtowy w celach handlowych, bo rownolegle idzie sprawa o utrate mienia jako zysku ze szmuglu i handlu narkotykami. Jachciku bye-bye!

 • iremus

  Oceniono 37 razy 35

  Czy to kolejni polscy sportowcy opływający glob dookoła kokainy?

 • balajanek

  Oceniono 29 razy 17

  Heheh a angielska gazeta podała nazwisko delikwenta Tomasza D. co widać na załączonej fotokopii.
  Dobre.

 • cezar85

  Oceniono 26 razy 10

  będą podwyżki

 • cucurucu

  Oceniono 10 razy 8

  Przypuszczam, ze towar zostal spalony w ramach dogrzewania obywateli :-)

 • cucurucu

  Oceniono 10 razy 8

  @ciotka_ltd
  W 2008 u wybrzezy Cork przechwycono transport 1.5 tony, wartosc szacowano na 1.2 miliarda €. byl to jeden z 10 -ciu najwiekszych transportow w historii. bylo to w lipcu 2008

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje