Niemieccy żołnierze zaatakowani przez tłum w Turcji

23.01.2013 19:23
Zatrzymania biorących udział w demonstracji przeciwko obecności sił NATO i baterii patriotów

Zatrzymania biorących udział w demonstracji przeciwko obecności sił NATO i baterii patriotów (Fot. AP)

- Niemieccy żołnierze z obsługi rakiet Patriot, które mają bronić mieszkańców południowo-wschodniej Turcji przed ostrzałem rakietowym z Syrii, zostali zaatakowani przez tłum w tureckim mieście Iskenderun. Ministerstwo Obrony w Berlinie protestuje.
Grupa około 40 demonstrantów zaatakowała ubranych po cywilnemu żołnierzy, gdy wychodzili ze sklepu w portowym mieście nad Morzem Śródziemnym. Napastnicy zaczepiali i popychali Niemców. Jednemu z nich włożyli na głowę worek - poinformowało dowództwo Bundeswehry. Tylko dzięki interwencji tureckich sił bezpieczeństwa udało się uniknąć eskalacji konfliktu.

Zaatakowani żołnierze należą do NATO-wskiego kontyngentu

Według tureckich mediów demonstranci należeli młodzieżowej organizacji TGB lewicowo-nacjonalistycznej Partii Robotniczej (IP). Włożenie worka na głowę ma być zdaniem mediów odniesieniem do podobnego postępowania amerykańskich żołnierzy z jeńcami.

Rzecznik Ministerstwa Obrony w Berlinie wezwał tureckie władze do zapewnienia niemieckim żołnierzom bezpieczeństwa. - Respektujemy wolność wypowiedzi, ale nie akceptujemy przemocy - powiedział rzecznik. Niemieckie MSZ uznało zajście za poważny incydent. Zaatakowani żołnierze należą do NATO-wskiego kontyngentu "Active Fence Turkey", wysłanego do Turcji w celu obrony sojusznika przed ewentualnymi atakami z terytorium Syrii. W poniedziałek do portu w Iskenderunie dotarła z Niemiec broń i zaopatrzenie dla misji w Turcji.

Turcja poprosiła o wsparcie

NATO wysłało do Turcji łącznie sześć baterii Patriotów. Oprócz Niemców w operacji biorą udział Holendrzy i Amerykanie. Turcja poprosiła w grudniu sojuszników o wsparcie w związku z powtarzającymi się przypadkami ostrzału jej terenów położonych przy granicy z Syrią, gdzie toczy się krwawa wojna domowa.

Zobacz także
Komentarze (82)
Zaloguj się
 • drabe

  0

  Miasto Iskenderun to po naszemu Aleksandretta - małe miasto Aleksandra Wielkiego. Iskander - to Aleksander. który tam też dotarł w czasie swoich odbojów.

 • dziadekjam

  Oceniono 6 razy -4

  "Grupa około 40 demonstrantów zaatakowała ubranych po cywilnemu żołnierzy..."
  ===============================================================
  Skoro byli "po cywilnemu", to skąd "demonstranci" wiedzieli, że to żołnierze niemieccy? Może swoim hałaśliwy zachowaniem, co się Niemcom często zdarza, wkurzyli tubylców, więc im "tłumiki" chcieli założyć...

 • doni72

  0

  @zigzaur
  Tak,tak,zgadza sie,przepraszam za sarkazm,ha,ha.Ciagle tylko powaga i powaga,czasami dobrze zrobic sobie wrzutke na luz i deko odpuscic.

 • doni72

  0

  @jawa03
  Ty snisz na jawie czy w ogole tniesz komara?Jak masz problemy ze zrozumieniem tekstu to nie odnos sie do tekstu,albo poprostu zapytaj czego nie kumasz.Prosby to sie sklada w urzedach,a koncert zyczen to w radiu.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 7 razy 5

  Erdogan i jego klika to marionetka interesów Kataru, który opłacił jego kampanię wyborczą i sponsoruje rozprzestrzenianie się wahabizmu i salafizmu w regionie i na świecie (ma wolną rękę po robi olbrzymie inwestycje np. we Francji).
  Cała "antyizraelska" retoryka Erdogana to fałsz i zasłona dymna, od dawna współpracuje z Izraelem, NATO i Saudami w planach podziału Syrii i osłabienia Iranu. Coraz więcej ludzi w Turcji m go dość, pomimo, że są etnicznie spokrewnieni z mieszkańcami Izraela.
  Jak pokazały najnowsze badania DNA współcześni Żydzi pochodzą w większości od Chazarów - plemion tureckich z Kaukazu. Natomiast hipoteza "Rhineland" nie ma sensu.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 17 razy 15

  To widać jak ludność turecka popiera "powstańców syryjskich".

 • henryk_d

  Oceniono 7 razy -5

  Dowiesz się jak ci sposób życia podyktuje immam i policja religijna. Tylko wtedy będzie za późno.

 • supertlumacz

  Oceniono 11 razy 3

  Problem zbyt złożony aby dyskutować go z Polakami z których większość przy braku znajomości obcych języków i wiedzy ogólnej to naiwne ofiary polskiej propagandy.
  Konflikty narodowościowe w Turcji i stosunek UE do nich m.onet.pl/wiadomosci/swiat,y35bp

  Chciałem tylko zwrócić uwagę na pewne podobieństwo sytuacji Polski i Turcji. Baterie Patriot w obu państwach, mimo rzekomego zaufania NATO a USA w szczególności, są i będą obsługiwane przez obcokrajowców. Niepopularność Izraela w obu krajach przekracza 90%, ale oba państwa muszą (?) utrzymywać stosunki dyplomatyczne z Izraelem…

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje