Kolejarze nie rezygnują ze strajku w piątek. A wtedy mróz będzie największy

23.01.2013 16:44
Związki zawodowe działające na kolei nie rezygnują ze strajku ostrzegawczego. Do strajku dojdzie w całym kraju w piątek między godz. 7 a 9. Na decyzję kolejarzy zareagował minister transportu Sławomir Nowak. - Jedyni, którzy mają dziś prawo strajkować, to pasażerowie - powiedział.
Jak dodał, jeszcze w środę na spotkaniu związkowcy uzgodnią formę strajku. Miętek zapowiedział na razie, że protest odbędzie się w całym kraju i obejmie spółki PKP PLK, PKP Intercity, PKP Cargo i PKP Energetyka. - Należy się spodziewać utrudnień w ruchu pociągów - oświadczył.

Jak dodał Miętek, strajk będzie zgodny z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, ale jest wynikiem "prowokacji pracodawców". Mówił, że związkowcy liczyli, iż po ogłoszeniu we wtorek decyzji o strajku ze strony pracodawców będzie wola do wycofania się ze spornych rozwiązań, ale tak się nie stało.

Podkreślił też, że strajk nie przerywa procesu mediacji w sporze, spotkanie mediacyjne jest zaplanowane na piątek na godz. 9.

- Ten strajk ostrzegawczy nie jest ogłoszony dlatego, że my prowadzimy spór zbiorowy i nie możemy się porozumieć, tylko dlatego, że z kolejarzy robi się idiotów - mówił Miętek.

Nowak: Jedyni, którzy mają dziś prawo strajkować, to pasażerowie

Decyzja związkowców zapadła, pomimo próśb ministra transportu. - Jedyni, którzy mają dziś prawo strajkować, to pasażerowie. To oni cierpią na tym, że PKP przez lata omijał proces zmian - napisał w środę w liście do związkowców minister transportu.

Nowak zaznaczył, że bardzo zaniepokoiła go informacja o planowanym strajku kolejarskich związków zawodowych. Zaapelował o jego odwołanie. "Termin i forma protestu, na jakie się zdecydowaliście są najbardziej dotkliwe dla pasażerów. Piątek będzie najprawdopodobniej jednym z najmroźniejszych dni tego roku. Dodatkowo, w części kraju właśnie zaczynają się ferie. Nie mówiąc już o godzinie strajku. Właśnie wtedy miliony Polaków jadą do pracy lub szkoły. Dlaczego ten strajk ma być najbardziej dokuczliwy dla pasażerów? Takiego postępowania kompletnie nie rozumiem i nie akceptuję" - napisał minister do związkowców.

Zwrócił też uwagę, że dużo ważniejsza od rozmów dotyczących systemu ulg na przejazdy dla pracowników kolei jest rozmowa na temat jakości usług świadczonych przez grupę PKP. "Dziś jedyni, którzy maja prawo strajkować - to pasażerowie. To oni cierpią na tym, że PKP przez lata omijał proces zmian" - napisał w liście.

"Nigdy w historii żaden strajk na kolei nie zmienił nic na korzyść pasażera i PKP. Dlatego jeszcze raz apeluję do Was o odwołanie strajku albo chociaż złagodzenie jego skutków dla pasażerów poprzez zmianę terminu bądź godziny" - podsumował minister.

Kolejarze zaprotestują podczas największych mrozów

Kolejarze strajk zapowiedzieli na najbliższy piątek. Pasażerowie odczują utrudnienia wyjątkowo dotkliwie, ponieważ według prognoz mrozy będą tego dnia wyjątkowo odczuwalne. Według prognozy norweskiego serwisu yr.no przed końcem tygodnia temperatura w Warszawie może spaść nawet do minus 25 stopni.Zobacz także
Komentarze (86)
Zaloguj się
 • e-komentarz

  0

  no właśnie…

 • filemon.krk

  0

  Uważam,że nieudolny radarowy minister powinien poddać się do dymisji.
  Kolejarze mało zarabiają i co tu im zabierać?
  Zabrać wszelkiej maści agentom Tomkom i Kopaczkom zabrać nagrody.
  Emerytury w wieku 30-kilku zabrać mundurowym.
  Księżom zabrać ubezpieczenia i emerytury za friko.
  Nauczycielom zabrać wakacje,a zostawić 26 dni urlopu jak ma reszta narodu.
  Kolejarzy zostawcie w spokoju,mają rację,że walczą o swoje.

 • izaw

  Oceniono 3 razy 1

  Ja proponuję strajk włoski.

  Pociągi czyste, wysprzątane, punktualne, miła obsługa. Woda w WC. Do tego bezterminowy!

 • kaczyjar

  Oceniono 2 razy 0

  Kolejarze nie najpierw kible w pociągach umyją.

 • pitek2kotek

  Oceniono 2 razy 0

  Kolejarzom należy zabrać bo władzy chyba brak na nagody po40000zł i na 13 pensje należ sobie na robolach wypracować.tak jak kopacz sobie wypracowała .

 • pitek2kotek

  Oceniono 3 razy 1

  Popieram strajk kopacz rozdaje po 40000i sobie55000zł a tym zabiera się darmowebilety mimo ż składy puste latają a władza kolei doprowadza ją do upadku i zato dostaje solidną kase.

 • piterkrakow

  Oceniono 2 razy 0

  Myślę że CBA powinno zbadać czy czasem związkowcy nie biorą pieniędzy od konkurencji - np od PolskiegoBusa - bo to on na tym skorzysta - a PKP bedzie miało jeszcze mniej kasy

 • jbed

  Oceniono 3 razy 1

  Każdy ma prawo walczyć o swoje pieniądze. Przywileje branżowe to także część wynagrodzenia, w dodatku w tym przypadku sięgające czasów międzywojennych. A wy, co tak się bulwersujecie, lubicie jak obniżają wasze wynagrodzenia?

 • zenblue1

  Oceniono 7 razy 5

  Kolejarzom na pewno należą się bardziej podwyżki niż tym patałachom co dostali premię od Kopacz.
  Partyjni złodzieje dają sobie nagrody po kilkadziesiąt tysięcy a kolejarzom żałują marne grosze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje