Kolejarze nie rezygnują ze strajku w piątek. A wtedy mróz będzie największy

23.01.2013 16:44
Stacja Szczecin Główny zimą

Stacja Szczecin Główny zimą (Andrzej Kraśnicki jr)

Związki zawodowe działające na kolei nie rezygnują ze strajku ostrzegawczego. Do strajku dojdzie w całym kraju w piątek między godz. 7 a 9. Na decyzję kolejarzy zareagował minister transportu Sławomir Nowak. - Jedyni, którzy mają dziś prawo strajkować, to pasażerowie - powiedział.
Jak dodał, jeszcze w środę na spotkaniu związkowcy uzgodnią formę strajku. Miętek zapowiedział na razie, że protest odbędzie się w całym kraju i obejmie spółki PKP PLK, PKP Intercity, PKP Cargo i PKP Energetyka. - Należy się spodziewać utrudnień w ruchu pociągów - oświadczył.

Jak dodał Miętek, strajk będzie zgodny z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, ale jest wynikiem "prowokacji pracodawców". Mówił, że związkowcy liczyli, iż po ogłoszeniu we wtorek decyzji o strajku ze strony pracodawców będzie wola do wycofania się ze spornych rozwiązań, ale tak się nie stało.

Podkreślił też, że strajk nie przerywa procesu mediacji w sporze, spotkanie mediacyjne jest zaplanowane na piątek na godz. 9.

- Ten strajk ostrzegawczy nie jest ogłoszony dlatego, że my prowadzimy spór zbiorowy i nie możemy się porozumieć, tylko dlatego, że z kolejarzy robi się idiotów - mówił Miętek.

Nowak: Jedyni, którzy mają dziś prawo strajkować, to pasażerowie

Decyzja związkowców zapadła, pomimo próśb ministra transportu. - Jedyni, którzy mają dziś prawo strajkować, to pasażerowie. To oni cierpią na tym, że PKP przez lata omijał proces zmian - napisał w środę w liście do związkowców minister transportu.

Nowak zaznaczył, że bardzo zaniepokoiła go informacja o planowanym strajku kolejarskich związków zawodowych. Zaapelował o jego odwołanie. "Termin i forma protestu, na jakie się zdecydowaliście są najbardziej dotkliwe dla pasażerów. Piątek będzie najprawdopodobniej jednym z najmroźniejszych dni tego roku. Dodatkowo, w części kraju właśnie zaczynają się ferie. Nie mówiąc już o godzinie strajku. Właśnie wtedy miliony Polaków jadą do pracy lub szkoły. Dlaczego ten strajk ma być najbardziej dokuczliwy dla pasażerów? Takiego postępowania kompletnie nie rozumiem i nie akceptuję" - napisał minister do związkowców.

Zwrócił też uwagę, że dużo ważniejsza od rozmów dotyczących systemu ulg na przejazdy dla pracowników kolei jest rozmowa na temat jakości usług świadczonych przez grupę PKP. "Dziś jedyni, którzy maja prawo strajkować - to pasażerowie. To oni cierpią na tym, że PKP przez lata omijał proces zmian" - napisał w liście.

"Nigdy w historii żaden strajk na kolei nie zmienił nic na korzyść pasażera i PKP. Dlatego jeszcze raz apeluję do Was o odwołanie strajku albo chociaż złagodzenie jego skutków dla pasażerów poprzez zmianę terminu bądź godziny" - podsumował minister.

Kolejarze zaprotestują podczas największych mrozów

Kolejarze strajk zapowiedzieli na najbliższy piątek. Pasażerowie odczują utrudnienia wyjątkowo dotkliwie, ponieważ według prognoz mrozy będą tego dnia wyjątkowo odczuwalne. Według prognozy norweskiego serwisu yr.no przed końcem tygodnia temperatura w Warszawie może spaść nawet do minus 25 stopni.Zobacz także
Komentarze (86)
Kolejarze nie rezygnują ze strajku w piątek. A wtedy mróz będzie największy
Zaloguj się
 • e-komentarz

  Oceniono 162 razy 130

  Jednym z czynników spełnienia postulatów strajkowych jest poparcie społeczne
  słusznych, realnych i możliwych do spełnienia żądań. W tym strajku poparcie
  społeczne jest prawie zerowe. Żądanie prawie darmowych przejazdów finansowanych
  z budżetu deficytowej firmy nie może się powieść. Szczególnie teraz kiedy całe
  społeczeństwo otrzymało w gwiazdkowym prezencie podwyżki cen komunikacji.
  No cóż, kolej nie będzie pierwszym zakładem położonym na łopatki przez związki
  zawodowe. I nie ostatnim. W razie bankructwa firmy wywalą w pierwszej kolejności
  zwykłych kolejarzy, działacze związkowi zostaną na swoich dobrze opłacanych stołkach,
  ich przecież prawo nie pozwala zwolnić...

 • freejazzy

  Oceniono 51 razy 47

  Mam pytanie do kolejowych związkowców: jak odróżnić strajk od codziennej sytuacji na kolei, szczególnie w ostatnich dniach?

 • batura3

  Oceniono 31 razy 27

  niech ci pieprzeni związkowcy, utrzymują się ze skłądek. Zobaczymy wtedy jacy będą dzielni i ilu będzie chętnych np. na darmowe wycieczki, chlanstwo i sikanie po bramach na manifestacjach w Warszawie!!!!

 • antyrzad

  Oceniono 33 razy 23

  Rozwiązać związki zawodowe w Polsce.
  W każdej firmie w której się tworzą, doprowadza to do sytuacji że firma zamiast pracować, zwalnia ludzi a w końcu upada. Szefowie ZZ mają gdzieś kolegów z pracy, bo ich nikt nie usunie, a kasiurę mają niedostępną dla zwykłego kowalskiego.

 • chlopekzpolany17

  Oceniono 39 razy 23

  Koniec z komunitycznymi przywilejami. ! Won na bezrobocie nieroby ze związków!!! Dać pracę modym!

 • franek31

  Oceniono 55 razy 17

  "Jedyni, którzy mają dziś prawo strajkować, to pasażerowie. To oni cierpią na tym, że PKP przez lata omijał proces zmian"

  Twierdzenie tyleż często powtarzane, co fałszywe. Proces zmian na PKP trwa od 23 lat i jest to proces zmian na gorsze, nastawiony na wygaszanie popytu i zwijanie torów.

 • grymas50

  Oceniono 9 razy 7

  u Kaliguli, takowym, był KOŃ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje