CBA miało tajne cele do zmiękczania zatrzymanych? Prokuratura sprawdza

Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński (Fot. Wojciech Olku?nik / Agencja Gazeta)

Prokuratura sprawdzi, czy istniały tajne cele CBA, które służyły do zmiękczania zatrzymanych. Chodzi o sprawę podejrzanego w 2009 roku o korupcję prezesa Wydawnictw Naukowo-Technicznych Bogusława Seredyńskiego, który nie dojechał do aresztu, tylko przetrzymywany był na komendzie policji w Legionowie.
Dlaczego właśnie tam? Dlaczego CBA nie wykonała nakazu sądu o osadzeniu w areszcie? Co to było za pomieszczenie w legionowskiej komendzie? Na jakich zasadach korzystała z niego CBA? Czy w czasach Mariusza Kamińskiego utrzymywano tajne cele, aby łamać podejrzanych? -czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Na takie pytania chcą znać odpowiedzi warszawski sąd, prokurator Krystyna Nogal-Załuska i pełnomocnik Seredyńskiego mec. Wojciech Piłat.

Przekroczenie uprawnień bądź niedopełnienie obowiązków

- W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie wdrożyła postępowanie sprawdzające ws. ewentualnego przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy CBA w związku z zatrzymaniem Bogusława Seredyńskiego i jego przebywaniem jako osoby zatrzymanej, a potem tymczasowo aresztowanej, w policyjnej izbie zatrzymań w okresie od 23 września do 28 września 2009 roku - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl rzecznik prokuratury Dariusz Ślepokura.

Rzecznik zaznaczył, że postępowanie zostało wszczęte z urzędu po zeszłotygodniowym wywiadzie udzielonym przez Bogusława Seredyńskiego telewizji TVN. - Po zapoznaniu się z aktami podejmiemy decyzję o ewentualnym wszczęciu bądź odmowie wszczęcia śledztwa - powiedział Ślepokura.

Bogusław Seredyński został zatrzymany pod zarzutem korupcji przy prywatyzacji wydawnictwa. Łapówkę miała wtedy przyjąć także Weronika Marczuk. W 2011 roku Seredyński i Marczuk zostali oczyszczeni przez prokuraturę z zarzutów.

Teraz Seredyński domaga się w sądzie dwóch milionów złotych odszkodowania. Twierdzi, że po zatrzymaniu przez CBA nie trafił do Aresztu Śledczego na Mokotowie tylko do policyjnej izby zatrzymań w Legionowie. W małej celi, w której rogach 24 godziny na dobę paliły się reflektory, miał spędzić 5 dni. Obecne kierownictwo CBA potwierdza, że były prezes Wydawnictw Naukowo-Technicznych rzeczywiście znalazł się w Legionowie.

Zobacz także
Komentarze (143)
CBA miało tajne cele do zmiękczania zatrzymanych? Prokuratura sprawdza
Zaloguj się
 • halinnka.beauty

  Oceniono 432 razy 390

  i to jest właśnie "prawo i sprawiedliwość" - stalinizm w najczystszej postaci i dlatego tak zabolały słowa sędziego Tuleyi, prawda w oczy kole

 • totapis500

  Oceniono 246 razy 218

  Społeczeństwo czeka kiedy do tych cel trafi gnom Jaruś ze swoim ministrem ZERO.

 • jogar

  Oceniono 165 razy 159

  Oooo!!! A jeszcze nie było w tej sprawie specjalnej konferencji Kamińskiego lub chociażby Ziobry? Zawiedli mnie!

 • anakonda22

  Oceniono 146 razy 132

  ..no cóż, jedynie co nam Polakom pozostało, to zdelegalizować komunistyczno-faszystowska partię Jarosława Przebrzydłego..

 • adherent1

  Oceniono 98 razy 86

  "Zwróciliśmy się do sądu o wypożyczenie akt - mówi Radiu Zet rzecznik prokuratury Dariusz Ślepokura."
  Powinni dostać co najwyżej kopie!
  Prokuratura dalej jest w rękach tej części POPiS-u która znalazła się w opozycji.

 • papaleone

  Oceniono 84 razy 76

  No gdzie z tym zdjęciem przy obiedzie!!!!

 • oservattoreromano

  Oceniono 107 razy 51

  Irytująca jest odwaga prokuratorów. Oni zawsze odważni, zawsze z falą, zawsze scigają przestępców, gdy aktualna władz im to nakazuje, a toleruje lub wręcz ukrywa przestępstwa włądzy aktyalnie panującej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje