Nowak: Związkowcy PKP strajkują tylko z powodu braku ulg na pierwszą klasę

23.01.2013 11:59
- Liczyłem na to, że rozmowy ze związkami PKP zakończą się pozytywnie. Nie chcę eskalować tego konfliktu, ale dzisiaj chyba już wszyscy mamy jasność, że spór rozbija się wyłącznie o pierwszą klasę - powiedział Sławomir Nowak na konferencji prasowej. Minister odniósł się do zapowiedzianego przez związki zawodowe PKP strajku.
Związkowcy kolejowi przeprowadzą w piątek w godz. 7-9 rano strajk ostrzegawczy. Uważają, że władze spółek kolejowych nie chcą dojść z nimi do porozumienia.

Chodzi o ulgi przejazdowe, które są powodem sporu między związkami a pracodawcami. Pod koniec sierpnia br. spółki Grupy PKP ogłosiły, że z końcem 2012 r. przestaną wykupywać prawo do zniżek dla swoich emerytowanych pracowników. Emeryci, którzy nadal będą chcieli mieć zniżkę, będą ją mogli sobie wykupić sami.

Związkowcy domagają się zachowania dotychczasowych ulg albo po 720 zł podwyżki, która miałaby im zrekompensować zmiany. Według PKP SA koszt przyznania takiej podwyżki w skali całej Grupy PKP sięgnąłby 800 mln zł rocznie. - Ten strajk ostrzegawczy nie jest ogłoszony dlatego, że my prowadzimy spór zbiorowy i nie możemy się porozumieć, tylko dlatego, że z kolejarzy robi się idiotów - mówił przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek.Nie chodzi o emerytów, ale o ulgi na pierwszą klasę

- Zapowiedź strajku ostrzegawczego w piątek między godz. 7 a 9, w czasie szczytu komunikacyjnego, niestety wpisuje się w moje najgorsze oczekiwanie - mam wrażenie, że strona związkowa, niektórzy liderzy związkowi szukają tylko pretekstu do tego, żeby zastrajkować - powiedział dzisiaj w Sejmie Sławomir Nowak, minister transportu. Jak dodał, jego zdaniem jedynymi, którzy mają prawo obecnie strajkować, są pasażerowie.

- Liczyłem na to, że rozmowy ze związkami PKP zakończą się pozytywnie. Nie chcę eskalować tego konfliktu, ale dzisiaj chyba już wszyscy mamy jasność, że tak naprawdę związkowcy otrzymali w negocjacjach nawet więcej niż mieli w 2012 roku, a spór rozbija się wyłącznie o pierwszą klasę. Żeby była jasność - w tych negocjacjach nie pojawiają się emeryci kolejowi, o których tak często w mediach słyszymy, dlatego że chociażby referendum strajkowe nie dotyczyło w ogóle emerytów kolejowych, nikt o nich w ogóle się nie upomniał - zaznaczył Nowak.

- Proszę, żeby związkowcy nie znęcali się nad pasażerami apeluję, żeby do tego strajku w tym terminie nie doszło, mogą robić to w bardziej dogodnym czasie - powiedział minister.

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • migs

  0

  votepush.com/polls/poll/0E63hzso7--0/co-wedlug-ciebie-jest-glowna-przyczyna-trudnej-sytuacji-na-polskich-kolejach

 • papyr

  0

  ok, kolejarze pracuja 24h, to niech lekarzom i pielegniarkom odpuszczy sie skladka do ZUS.

 • papyr

  0

  to i w innych krajach jezdza kolejarze jedynka za darmo, czy tylko w Najjasniejszej?

 • zenblue1

  Oceniono 2 razy 0

  Palancie,zamiast wypominać kolejarzom bilety naucz się przestrzegać przepisów drogowych
  Przecież chcesz zrobić z naszego kraju studio fotograficzne.

  wpolityce.pl/wydarzenia/44846-drogowy-bandyta-nie-to-tylko-minister-nowak-przekracza-predkosc-noga-z-gazu-panie-ministrze

 • 1szansa

  Oceniono 3 razy 3

  Przywilejem kolejarzy jest fakt, że mają pracę, a obowiązkiem kolejarzy jest zapewnienie pasażerom bezpieczną jazdę w czystych pociągach z czystymi "kibelkami" i jazda punktualnie jeżdżącymi pociągami zgodnie z rozkładem jazdy. Chociaż ta czystość toalet, to przyznam, że w dużym stopniu zależy od nas pasażerów. Co związki zawodowe robią dla polepszenia warunków rozwoju kolei, oprócz tworzenia kosztów.

 • kertog123

  Oceniono 4 razy 4

  Kolejarze, urzędnicy, mundurowi, górnicy ,rolnicy itp - qrwa połowa narodu to pasozyty na które druga połowa musi zapracowac. W tym kraju nigdy nie bedzie dobrze. Coraz wyzszy ZUS i VAT bo poowa narodu zyje jak pączki w masle na koszt drugiej połowy ciężko pracującej. W czym jest lepszy górnik, policjant, kolejarz od kasjerki w biedronce czy robotnika przy tasmie? W czym lepszy kolejarz od kierowcy autobusu? Zlikwidowac wszystkie przywileje - od razu zniknie dług publiczny, płace najgorzej zarabiajacych pójdą w górę.

 • 1szansa

  Oceniono 5 razy 5

  Wyprowadzić związki zawodowe z zakładów pracy,między innymi i z kolei, to będzie więcej pieniędzy do walki z pluskwami. Jedno i drugie ma zły wpływ na komfort jazdy dla pasażerów.

 • sdn

  Oceniono 8 razy 6

  Mam pytanie do przewodniczącego związków: kiedy kończy mu się kadencja? Wygląda,że już niedługo i nadeszła pora wykazać się.
  Czy kolejarzom nie honor jest jeździć 2 klasą? Pracowałem kiedyś w państwowej firmie, ale nigdy z tego tytułu nie miałem żadnych przywilejów. Pora zlikwidować wszystkie i dla wszystkich grup uprzywilejowanych. Z sędziami, prokuratorami i mundurówką na czele.

 • labrador33

  Oceniono 16 razy -10

  Niejeden z tych, którzy tu gardłują spędza spokojne święta z rodziną, na weckendy jeździ na narty albo z rodziną idzie do kina bo do teatru to nie przypuszczam. Kolejarze nie mają tak dobrze pracują po 12 godzin świątek piątek i niedziela, jeśli nie ma zmiennika to i 24 godziny niejednokrotnie na świeżym i mroźnym powietrzu. Więc jakieś zadośćuczynienie za głodowe renty i niskie emerytury im się należy. A Pan minister też będzie w dwójce jeździł? wątpię pewno podłączyli by full wypas salonkę. Brak słów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje