Nowak: Związkowcy PKP strajkują tylko z powodu braku ulg na pierwszą klasę

Składy Kolei Śląskich

Składy Kolei Śląskich (Fot. Grzegorz Celejewski/ Agencja Gazeta)

- Liczyłem na to, że rozmowy ze związkami PKP zakończą się pozytywnie. Nie chcę eskalować tego konfliktu, ale dzisiaj chyba już wszyscy mamy jasność, że spór rozbija się wyłącznie o pierwszą klasę - powiedział Sławomir Nowak na konferencji prasowej. Minister odniósł się do zapowiedzianego przez związki zawodowe PKP strajku.
Związkowcy kolejowi przeprowadzą w piątek w godz. 7-9 rano strajk ostrzegawczy. Uważają, że władze spółek kolejowych nie chcą dojść z nimi do porozumienia.

Chodzi o ulgi przejazdowe, które są powodem sporu między związkami a pracodawcami. Pod koniec sierpnia br. spółki Grupy PKP ogłosiły, że z końcem 2012 r. przestaną wykupywać prawo do zniżek dla swoich emerytowanych pracowników. Emeryci, którzy nadal będą chcieli mieć zniżkę, będą ją mogli sobie wykupić sami.

Związkowcy domagają się zachowania dotychczasowych ulg albo po 720 zł podwyżki, która miałaby im zrekompensować zmiany. Według PKP SA koszt przyznania takiej podwyżki w skali całej Grupy PKP sięgnąłby 800 mln zł rocznie. - Ten strajk ostrzegawczy nie jest ogłoszony dlatego, że my prowadzimy spór zbiorowy i nie możemy się porozumieć, tylko dlatego, że z kolejarzy robi się idiotów - mówił przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek.Nie chodzi o emerytów, ale o ulgi na pierwszą klasę

- Zapowiedź strajku ostrzegawczego w piątek między godz. 7 a 9, w czasie szczytu komunikacyjnego, niestety wpisuje się w moje najgorsze oczekiwanie - mam wrażenie, że strona związkowa, niektórzy liderzy związkowi szukają tylko pretekstu do tego, żeby zastrajkować - powiedział dzisiaj w Sejmie Sławomir Nowak, minister transportu. Jak dodał, jego zdaniem jedynymi, którzy mają prawo obecnie strajkować, są pasażerowie.

- Liczyłem na to, że rozmowy ze związkami PKP zakończą się pozytywnie. Nie chcę eskalować tego konfliktu, ale dzisiaj chyba już wszyscy mamy jasność, że tak naprawdę związkowcy otrzymali w negocjacjach nawet więcej niż mieli w 2012 roku, a spór rozbija się wyłącznie o pierwszą klasę. Żeby była jasność - w tych negocjacjach nie pojawiają się emeryci kolejowi, o których tak często w mediach słyszymy, dlatego że chociażby referendum strajkowe nie dotyczyło w ogóle emerytów kolejowych, nikt o nich w ogóle się nie upomniał - zaznaczył Nowak.

- Proszę, żeby związkowcy nie znęcali się nad pasażerami apeluję, żeby do tego strajku w tym terminie nie doszło, mogą robić to w bardziej dogodnym czasie - powiedział minister.

Zobacz także
 • Sławomir Nowak Nowak do kolejarzy: Przełóżcie strajk. Nie bierzcie pasażerów na zakładników. I to w taki mróz
 • Sławomir Nowak, minister transportu Nowak ws. fotoradarów: Mogliśmy to lepiej rozegrać. Ale jestem gotów do batalii
 • Tomasz Lis i Sławomir Nowak Minister transportu: Tomaszowi Lisowi przydałby się w życiu fotoradar [LIST]
Komentarze (80)
Nowak: Związkowcy PKP strajkują tylko z powodu braku ulg na pierwszą klasę
Zaloguj się
 • deliberator

  Oceniono 221 razy 193

  Genialne są te przywileje. Czy emerytowane ekspedientki sklepowe mają zniżki na zakupy? Jeżeli nie to potrzebny jest strajk!

 • fakiba

  Oceniono 219 razy 189

  Bo panowie związkowcy dobrze wiedzą że w drugiej to jest taki syf że nie da się jechać przecież pluskwy mogłyby napaść takiego przewodniczącego

 • rabingoldblatt

  Oceniono 167 razy 123

  Związek zawodowy - najgorsze co może przytrafić się przedsiębiorstwu. Z konkurencją można walczyć sabotaż wewnętrzny to nóż w plecy dla każdej firmy.

  ciekawe kto pokryje straty przewoźników. Nie liczę by poczuwali sie szefowie związków. Im jedynie co wychodzi to rozpieprzanie wszystkiego i generowanie kosztów przy jednoczesnym gadaniu ze chca komuś pomóc. Tylko do diabła dlaczego ja ze swoich podatków mam opłacać wygodne zycie zwiazkowego kacyka??

 • felucjan

  Oceniono 113 razy 97

  Przestać dotować z podatków spółki kolejowe. Ten strajk to tylko uprawianie polityki. Śmiało można powiedzieć, że związki zawodowe znęcają się nad pasażerami i działają na szkodę kolei i zwykłych ludzi.

 • moim_skromnym_zdaniem

  Oceniono 111 razy 91

  Kolejarze pogrążacie się sami, ale jesteście zbyt głupi, aby o tym pomyśleć.

 • fctheduck

  Oceniono 104 razy 78

  To prawdziwy skandal, jak można odmawiać ciżęko pracującym ludziom jeżdżenia za darmo pierwszą klasą? Co teraz zrobią ci biedni, śmierdzący potem i stęchłą kiełbasą przodownicy pracy? Mają jak jakieś zwierzęta tłuc się drugą? To nieludzkie!

 • t0maszek44

  Oceniono 72 razy 66

  Czyli jak rozumię każdy emeryt - kolejarz wyjeżdża rocznie 8640pln? Sporo. Ja, który dojeżdżam codziennie koleją do pracy na bilety miesięczne wydaję rocznie 880pln, a nie jestem kolejarzem

 • pfg

  Oceniono 90 razy 64

  Zero ustępstw wobec kolejarskich związków.
  pfg.blox.pl

 • sirseb

  Oceniono 62 razy 58

  znowu będzie miętek wył u rydzoka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje