Amber Gold: Małżeństwo P. w sądzie. Zakaz prowadzenia działalności? [ZDJĘCIA]

23.01.2013 10:57
ZUS wnosi o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez małżeństwo P.

ZUS wnosi o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez małżeństwo P. (fot. Paweł Radewicz / TOK FM)

W Sądzie Rejonowym w Gdańsku rozpoczęło się postępowanie w sprawie wydania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez właścicieli Amber Gold - Marcina i Katarzynę P. To jeden z wątków, którymi w tej aferze zajmuje się sąd.
Sędzia Ewa Kubiak podjęła decyzję, że rozprawa będzie się odbywać za zamkniętymi drzwiami. Na sali sądowej pojawili się: szef Amber Gold Marcin P., dowieziony z aresztu z Piotrkowa Trybunalskiego, oraz jego żona Katarzyna P. Towarzyszył im adwokat Łukasz Daszuta.

ZUS wnioskuje o zakaz prowadzenia działalności

Wniosek o wydanie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej dla małżeństwa P. złożył we wrześniu 2012 r. oddział ZUS w Gdańsku. Marcin P. ma postawionych w sumie siedem zarzutów. - Ten wniosek ma związek z niewywiązaniem się przez małżeństwo P., jako osób pełniących funkcje członków zarządu Amber Gold, z ustawowych obowiązków, które nakłada na nich prawo upadłościowe, tj. złożenia we właściwym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki - powiedział dziennikarzom Jarosław Pupiałło z gdańskiego oddziału ZUS. Wyjaśnił, że małżeństwo P. w ogóle nie złożyło wniosku o ogłoszenie upadłości Amber Gold, a zrobili to wierzyciele spółki.

Pupiałło przyznał, że Amber Gold ma zobowiązania finansowe wobec ZUS. Nie zdradził jednak jakiej wysokości. Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji, przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia ub.r. ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów. 20 września sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Amber Gold.

Marcinowi P. grozi do 15 lat więzienia

W sierpniu 2012 r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która wraz z ABW prowadziła śledztwo, przedstawiła prezesowi Amber Gold Marcinowi P. siedem zarzutów, m.in. oszustwa znacznej wartości. Grozi za to do 15 lat więzienia. Marcin P. został aresztowany, przebywa w areszcie w Piotrkowie Tryb., ma status więźnia "szczególnie chronionego".

Jego żona, Katarzyna P., usłyszała osiem zarzutów, m.in. wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. Grozi jej kara do trzech lat pozbawienia wolności. Prokuratura zastosowała wobec niej dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Na początku października ub.r. śledztwo w sprawie Amber Gold zostało przeniesione z Gdańska do Łodzi, gdzie prowadzi je tamtejsza prokuratura okręgowa oraz ABW.

Dotąd do śledczych zgłosiło się już ponad 10 tys. poszkodowanych przez Amber Gold. Ostatnie szacunki prokuratury są takie, że firma mogła pozyskać z lokat ponad 500 mln zł.

Zobacz także
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • zenblue1

  Oceniono 2 razy 0

  A kiedy zakaz prowadzenia działalności dla rodziny Tusków ?

 • lukasz2010

  0

  Dożywocie z nakazem pracy.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 1 raz 1

  przytył

 • kruk51

  Oceniono 1 raz -1

  A ja jestem ciekawy kiedy i czy wyjdzie na jaw z tego procesu wątek żydowski ! Bo Plichtowie są tylko figurantami ( słupami ) ! Mam obawy ! Bo mam świadomość, że mafia żydowska rządzi krajem i nikt nigdy
  prawdy się nie dowie. A takie Amber Goldy w ten czy inny sposób będą drenować naród. Dalej ! Co z synem
  Premiera ? Czy stanie przed Sądem ? Choćby w kwestii wyjaśnień ! Na pewno nie ! Pokąd Premierem jest Tusk a formacją polityczną PO. Ale ten układ polityczny nie jest wieczny ! Na czas wszyscy zdążą spie...ć
  tym samolotem Amber Gold co stoi na lotnisku w Gdańsku ! A rzekomo został sprzedany zachodniemu dystry
  butorowi za 1 zł. PL . Oj ! Dożyliśmy ciekawych czasów. Z tym , że za te atrakcje zapłaci okradany naród !

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  .....Amber Gold: Małżeństwo P. w sądzie. Zakaz prowadzenia działalności? .......... Dobre. Polskie sądy mają poczucie humoru. Małżeństwo P. znajdzie kilka tysięcy "słupów" które za parę stów użyczą swojego nazwiska. Oni będą jedynie "doradzać" komu i ile trzeba dać żeby działać bezkarnie.

 • arkadius.muhomory

  0

  ZIOBRO, GIERTYCH - dacie radę zmienić prawo by karać surowiej za przestępstwa finansowe?

 • arkadius.muhomory

  Oceniono 2 razy 2

  zutylizować

 • miroslawa133

  Oceniono 4 razy 4

  Ona dostanie kare w zawieszeniu i bedzie sobie swietnie zyla z kradzionych pieniedzy, on wyjdzie po dwoch latach w jedwabnych skarpetkach , wsiadzie do mercedesa zarejestrowanego na tesciowa i pojedzie tam, gdzie ulokowal miliony. Po calej aferze zostanie tylko smrodek a nabici w butelke klienci nie dostana ani grosza.

 • fragles102

  Oceniono 4 razy 0

  niech teraz stulejka POsadzi benkarta tfuusska do więzienia\
  niech POkaże że łajza jest niezawistna hehe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje