Amber Gold: Małżeństwo P. w sądzie. Zakaz prowadzenia działalności? [ZDJĘCIA]

23.01.2013 10:57
ZUS wnosi o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez małżeństwo P.

ZUS wnosi o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez małżeństwo P. (fot. Paweł Radewicz / TOK FM)

W Sądzie Rejonowym w Gdańsku rozpoczęło się postępowanie w sprawie wydania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez właścicieli Amber Gold - Marcina i Katarzynę P. To jeden z wątków, którymi w tej aferze zajmuje się sąd.
Sędzia Ewa Kubiak podjęła decyzję, że rozprawa będzie się odbywać za zamkniętymi drzwiami. Na sali sądowej pojawili się: szef Amber Gold Marcin P., dowieziony z aresztu z Piotrkowa Trybunalskiego, oraz jego żona Katarzyna P. Towarzyszył im adwokat Łukasz Daszuta.

ZUS wnioskuje o zakaz prowadzenia działalności

Wniosek o wydanie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej dla małżeństwa P. złożył we wrześniu 2012 r. oddział ZUS w Gdańsku. Marcin P. ma postawionych w sumie siedem zarzutów. - Ten wniosek ma związek z niewywiązaniem się przez małżeństwo P., jako osób pełniących funkcje członków zarządu Amber Gold, z ustawowych obowiązków, które nakłada na nich prawo upadłościowe, tj. złożenia we właściwym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki - powiedział dziennikarzom Jarosław Pupiałło z gdańskiego oddziału ZUS. Wyjaśnił, że małżeństwo P. w ogóle nie złożyło wniosku o ogłoszenie upadłości Amber Gold, a zrobili to wierzyciele spółki.

Pupiałło przyznał, że Amber Gold ma zobowiązania finansowe wobec ZUS. Nie zdradził jednak jakiej wysokości. Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji, przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia ub.r. ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów. 20 września sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Amber Gold.

Marcinowi P. grozi do 15 lat więzienia

W sierpniu 2012 r. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która wraz z ABW prowadziła śledztwo, przedstawiła prezesowi Amber Gold Marcinowi P. siedem zarzutów, m.in. oszustwa znacznej wartości. Grozi za to do 15 lat więzienia. Marcin P. został aresztowany, przebywa w areszcie w Piotrkowie Tryb., ma status więźnia "szczególnie chronionego".

Jego żona, Katarzyna P., usłyszała osiem zarzutów, m.in. wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. Grozi jej kara do trzech lat pozbawienia wolności. Prokuratura zastosowała wobec niej dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Na początku października ub.r. śledztwo w sprawie Amber Gold zostało przeniesione z Gdańska do Łodzi, gdzie prowadzi je tamtejsza prokuratura okręgowa oraz ABW.

Dotąd do śledczych zgłosiło się już ponad 10 tys. poszkodowanych przez Amber Gold. Ostatnie szacunki prokuratury są takie, że firma mogła pozyskać z lokat ponad 500 mln zł.

Zobacz także
Komentarze (48)
Amber Gold: Małżeństwo P. w sądzie. Zakaz prowadzenia działalności? [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • wyatt-earp

  Oceniono 90 razy 74

  Ukradli ludziom kilkaset mln złotych - jemu grozi 15 lat, jej 3.
  Wczoraj człowiek zaproponował 20 zł policjantom, którzy przyłapali go za przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu - grozi mu 10 lat:))
  Fakt, wszyscy przekroczyli przepisy, resztę zostawiam pod rozwagę:)

  Polacy już kiedyś sprzedali Polskę ( 14 maja 1792 ) - do dziś są efekty.

 • zyzik4

  Oceniono 58 razy 56

  Dostaną po 5 lat a wyjdą po 3 za dobre zachowanie. Na kontach za granicą kilkadziesiąt milionów tylko żyć nie umierać.

 • watyklan

  Oceniono 43 razy 39

  W Stanach nie wyszliby z pierdla.

 • curious2003

  Oceniono 43 razy 33

  ukradl 500 milionow i grozba 15 lat kary. oplaca sie. nigdzie nie zarobilby 33 milionow co rok przez 15 lat. co rok wygrana w totolotka z kumulacji.

 • nienoto

  Oceniono 35 razy 31

  Utajnianie nazwisk i wizerunków przestępców jest absurdalne. Koleś nabił w butelkę tysiące ludzi a nawet nie można pokazać w mediach jego twarzy. Kto wymyślił takie chore prawo? Chyba ktoś kto obawiał się że sam będzie na takim miejscu...

 • pierwszy_leming

  Oceniono 30 razy 24

  kruk krukowi oka nie wykole...

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 22 razy 22

  a mnie ciekawi czy w czasie procesu padnie wreszcie nazwisko możnego protektora tej pary ,który dotąd tak skutecznie chronił ich przed gdańskimi i okolicznymi sądami i prokuratorami??? te liczne zawiasy i umożenia to nie przypadek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje