"Rosja zareaguje? Małe szanse. Ma wygodny instrument wpływu na Polskę". Eksperci po apelu komisji PE ws. wraku

Fragment oświadczenia komisji PE UE-Rosja

Fragment oświadczenia komisji PE UE-Rosja

Komisja Współpracy Parlamentarnej UE - Rosja przyjęła oświadczenie, w którym zaapelowała o szybkie zakończenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i zwrot Polsce wraku samolotu Tu-154M. - Dobrze, że ten głos z UE jest, ale wpływ na Rosję będzie miał niewielki - podkreślają eksperci w rozmowie z TOK FM. - Nie spodziewam się, że Rosja łatwo zrezygnuje z narzędzia, które ma, mając w ręku wrak - "bat" na Polskę, wygodny instrument wpływu - dr Małgorzata Bonikowska.
- Dobrze, że Unia się w tej sprawie wypowiedziała, ale jestem sceptyczny co do efektów: czy strona rosyjska posłucha i odda wrak - komentuje w rozmowie z TOK FM europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski, były sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej, dyrektor Instytutu Unii Europejskiej w Collegium Civitas. - Nie wiązałbym z tym wielkich nadziei - dodaje polityk, od lat umiejętnie poruszający się w gmatwaninie brukselskiej politycznej kuchni.

Co może rosyjsko-unijna komisja?

Przez ręce rosyjsko-unijnej komisji parlamentarnej przechodzą wszystkie dokumenty dotyczące stosunków UE-Rosja. Nie jest ona więc nic nieznaczącą komisją Parlamentu i dla Rosji istotne jest, jaki klimat panuje w tym gremium.

- Szczególnie, że w tej chwili są tam na tapecie bardzo ważne dla Rosjan tematy - sprawy energetyczne i sprawy praw człowieka - podkreśla Saryusz-Wolski. Jednak oceniając, czy kwestia wraku stanie się istotną kartą przetargową w Komitecie, podkreśla, że "Rosja musi liczyć się z nim o tyle, o ile działania komisji są dla Rosji ważne, a są mniej ważne niż na poziomie organów wykonawczych".

Ekspertka CSM: Politycznie jest to sygnał, ale realnie....

Podobną opinię wyraża dr Małgorzata Bonikowska, ekspert ds. europejskich w Centrum Stosunków Międzynarodowych, współwydawca "Magazynu Thinktank", w latach 2001-2008 ekspert ds. komunikacji i szef Programu Informacji i Komunikacji Komisji Europejskiej.

- Mamy dwa poziomy tej sprawy: polityczny i realny - zaznacza. - Na poziomie politycznym jest to na pewno jakiś sygnał. Generalnie nikt nie chce pogarszania stosunków wzajemnych - a dziś wrak to element drażniący stosunki polsko-rosyjskie. Rosja ma z Polską i UE interesy handlowe, buduje unię celną z Białorusią i Kazachstanem. Nie chce konfliktu - podkreśla Bonikowska. I dodaje: - Przecież nam też chodzi o to, żeby uzyskać wrak, a nie o to, żeby powstawały zadrażnienia z Rosją.

- W wymiarze polityki handlowej sporne sprawy automatycznie są rozpatrywane na poziomie wspólnotowym. W przypadku wraku Tu-154 tak nie jest. Natomiast są instrumenty, za pomocą których można ze sprawy jednego kraju zrobić sprawę całej UE - tłumaczy dr Bonikowska. - Jeśli całej UE zależy - a zależy - na ułożeniu sobie dobrych relacji z Rosją, to raczej jest zainteresowana, żeby wszelkie elementy utrudniające te relacje eliminować - wywodzi. I podkreśla, że "strona polska dobrze robi, usiłując przerzucić dyskurs z poziomu Polska-Rosja na poziom UE-Rosja".

"Rosja nie zrezygnuje łatwo z narzędzia, które ma w ręku"

Politolog jest jednak sceptyczna co do potencjalnych praktycznych skutków oświadczenia parlamentarnej komisji. Zaznacza, że "dużo zależy od tego, co się dzieje w kuluarach komisji i od tego, do czego naprawdę dąży Rosja".

- O ile w warstwie politycznej, deklaratywnej nie dąży do konfrontacji, o tyle w warstwie faktycznej robi co innego. Nie spodziewam się, że Rosja łatwo zrezygnuje z narzędzia, które ma, mając w ręku wrak - "bat" na Polskę, wygodny instrument wpływu - mówi nam Bonikowska.

Zobacz także
 • Jerzy Miller w Poranku Radia TOK FM Miller: Rosjanie nie kwestionują polskiej własności wraku
 • Lech Wałęsa Wałęsa: Wrak powinien być dawno w Polsce. To ohydna gra
Komentarze (66)
"Rosja zareaguje? Małe szanse. Ma wygodny instrument wpływu na Polskę". Eksperci po apelu komisji PE ws. wraku
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 46 razy 26

  "Dobry głos z Unii, ale szanse na wpływ na Rosję są małe."
  ==============================================
  Podejmowanie działań skazanych na niepowodzenie, to działanie ośmieszające autorów.

 • mark6

  Oceniono 70 razy 22

  Kolejne manipulacje w GW !!!
  "Komisja" zwraca się o SZYBKIE ZAKOŃCZENIE ŚLEDZTWA i związany z tym zwrot wraku!!!
  Poza tym czekam ciągle na odpowiedz:
  Czy Śp. miał zgodę Pana Min. Sikorskiego na OFICJALNY wyjazd do Katynia? Jeżeli nie , podobnie jak np. do Brukseli. to był to PRYWATNY wypad Śp. za który Rząd RP nie ponosi żadnej odpowiedzialności.
  Rodzina Śp. powinna pokryć wszystkie związane z Katastrofą koszty!!!!!!

  Dlaczego polscy tzw. piloci złamali wszystkie możliwe procedury lotnicze wprowadzając m.in w błąd
  rosyjskich kontrolerów NIE KWITUJĄC udzielanych przez Rosjan informacji???
  Co mówili blizniacy przez komórkę chwilę przed Katastrofą?????
  etc. etc.

 • 1group

  Oceniono 41 razy 19

  Oszołomstwo smoleńskie już rozlewa się po Europie.
  Macierewicz chyba "zaraził" tzw. normalnych? Czekamy na przyznanie się prezydenta i premiera,że błądzili.
  A święty wrak na Wawel, i koniecznie sprowadzić brzozę.
  Horrendum.

 • szarkama53

  Oceniono 30 razy 16

  "Rosja ma bat na Polske"......
  Co to k..wa ma byc!!!
  Jestesmy szntazowani kawalkiem pogietej blachy??
  A doope z nim! Na zlom i na zyletki!

 • jamj

  Oceniono 36 razy 16

  Czym silniej będzie się na Rosjan naciskało, tym mniejsze szanse powodzenia. Widać, że autorzy tej "akcji" nie mają o tym pojęcia, albo chcą celowo pogorszyć sytuację.

 • miroo

  Oceniono 42 razy 14

  Ten wrak to kupa niepotrzebnego w Polsce złomu...

  Debile, którym zależy na przewiezieniu do Polski tego złomu robią problem dla naszego kraju...

 • worddesign

  Oceniono 41 razy 13

  Tylko totalna wojna z Rosja. Prowadz nas nieustraszony wodzu, wielki Jaroslawie , a ty ojcze Tadeuszu poblogoslaw zolnierzy i ich armaty. Zwyciezymy z Rosja, zabierzemy wrak. Do Polski wrocimy, tylko zwyciezymy.

 • badziewiak66

  Oceniono 31 razy 11

  Jaki ta Rosja ma wpływ na Polskę ? O czym wy piszecie ? Każdy kto ma trochę oleju w głowie wie co tam się stało. Niech sobie schowają ten wrak do archiwów KGB, tak jak chowali i chowają dokumenty związane ze zbrodnia katyńską.

 • chelmiak

  Oceniono 5 razy 5

  Odpowiem w imieniu rzadu Federacji Rosyjskiej. Wypadek lotniczy zdarzył się na terenie FR i szczątki samolotu są dowodem rzeczowym w śledztwie, któro się jeszcze nie zakończyło między innymi z powodu coraz to nowych teorii konspiracyjnych podnoszonych przez polski parlament i inne polskie organizacje. Aby przejąć wrak samolotu przed zakończeniem śledztwa należy złożyć stosowny wniosek do sądu.

  Inną skuteczną precedurą może być też odręcznie pisany przez ministra Sikorskiego na papierze z insygniami narodowymi list po angielsku do dozorcy byłego lotniska w Smoleńsku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje