SN: za grunty zabrane dekretem Bieruta - pełne odszkodowanie

22.01.2013 14:24
Protest Komitetu Obrony Lokatorów przeciwko zwracaniu kamienic z lokatorami

Protest Komitetu Obrony Lokatorów przeciwko zwracaniu kamienic z lokatorami (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

- Właścicielom warszawskich gruntów, którym odebrano je na podstawie tzw. dekretu Bieruta, należy się pełne odszkodowanie, nawet jeśli potem utraciliby swój grunt wskutek wywłaszczenia - uznał Sąd Najwyższy.
Tym samym Sąd Najwyższy zaakceptował rozstrzygnięcie sądu II instancji, który przyznał dwu spadkobierczyniom dawnych właścicieli gruntu położonego w Warszawie, przy ulicy Miodowej, po 3 mln 350 tys. zł odszkodowania.

Skarga kasacyjna oddalona

SN oddalił skargę kasacyjną Skarbu Państwa wniesioną przez Prokuratorię Generalną. Uznał, wbrew twierdzeniom Skarbu Państwa, że dla wysokości rekompensaty nie ma znaczenia to, iż dawny właściciel i tak w przyszłości utraciłby grunt wskutek wywłaszczenia. Potwierdził, że dawnym właścicielom gruntów objętych dekretem Bieruta i ich spadkobiercom, którym dawne władze bezprawnie odmówiły przyznania prawa do gruntu, należy się odszkodowanie równe aktualnej, dzisiejszej wartości tego gruntu.

"Wywłaszczenie nie ma wpływu na wysokość odszkodowania"

Wyrok ten podjął SN w powiększonym składzie siedmiu sędziów po rozpatrzeniu pytania prawnego zwykłego trzyosobowego składu trzech sędziów tego sądu. Siedmiu sędziów uznało odpowiedź na to pytanie za zbędną, ponieważ już wcześniej, w kilku orzeczeniach SN jednoznacznie stwierdził, że nieuchronne późniejsze wywłaszczenie nie ma wpływu na wysokość odszkodowania.

Zobacz także
Komentarze (122)
SN: za grunty zabrane dekretem Bieruta - pełne odszkodowanie
Zaloguj się
 • ggargi

  Oceniono 144 razy 94

  Wiem że to co powiem może wielu dziwić ale sądy powinny odliczać od tej kwoty to co poszło na odbudowę i utrzymanie przez te wszystkie lata …
  Nie może być tak że ludzie którzy wyjechali z tego kraju (na razie o nich) wracają po latach i żądają zwroty swojego mienia, proszę bardzo ale muszą zwrócić za za utrzymanie, i nie uwierzę że gdyby sami tym zarządzali za komuny to by lepiej na tym wyszli.
  Teraz o tych co tu pozostali, im sie należy odszkodowanie lub zwrot mienia … po odliczeniu kosztów, nie może być tak że ludzie stracili "adres" w warszawie ( z np. kupa gruzu) a odzyskują kamienice lub tereny w stolicy europejskiego kraju. Bo my wszyscy obywatele ponosimy tego koszty.

 • mark6

  Oceniono 124 razy 68

  Choroba umysłowa!!!
  Utrata gruntów nastąpiła w wyniku dziejowe NADZWYCZAJNEJ sytuacji do której stosowanie obowiązującego
  prawa jest NIESTOSOWNE !!!!
  W sytuacji NADZWYCZAJNEJ nawet "PZU" nie wypłaci odszkodowania!!

 • jamj

  Oceniono 64 razy 52

  "SN: za grunty odebrane dekretem Bieruta - pełne odszkodowanie."
  ====================================================
  A co z gruntami zabranymi REFORMĄ ROLNĄ? Strach przed chłopami z kosami na sztorc?

 • aide5

  Oceniono 73 razy 47

  Cos chorego jest w tym wyroku. Tym sposobem mozna niedlugo bedzie mozna wracac do czasow sredniowiecza albo i dalej .Takie bylo panstwo po 45 r takie byly dekrety na miare tamtej sytuacji .

 • boczny_obserwator

  Oceniono 46 razy 32

  W komunizmie wielu straciło. Jedni majątki, inni szanse. Każdy powinien dostać odszkodowanie. Czy to nie byłoby słuszne i sprawiedliwe?

 • fakiba

  Oceniono 44 razy 28

  ZEGNAJ WARSZAWO

 • wariatka55

  Oceniono 39 razy 25

  ale perspektywa!!! nie dosc ze obecne dlugi splacac beda moje pra- prawnuki, to jeszcze TAKIE odszkodowania. Kiedys wszystko bylo prywatne; moj dziad tez byl ziemianinem. Ide po odszkodowanie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje