SN: za grunty zabrane dekretem Bieruta - pełne odszkodowanie

22.01.2013 14:24
Protest Komitetu Obrony Lokatorów przeciwko zwracaniu kamienic z lokatorami

Protest Komitetu Obrony Lokatorów przeciwko zwracaniu kamienic z lokatorami (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

- Właścicielom warszawskich gruntów, którym odebrano je na podstawie tzw. dekretu Bieruta, należy się pełne odszkodowanie, nawet jeśli potem utraciliby swój grunt wskutek wywłaszczenia - uznał Sąd Najwyższy.
Tym samym Sąd Najwyższy zaakceptował rozstrzygnięcie sądu II instancji, który przyznał dwu spadkobierczyniom dawnych właścicieli gruntu położonego w Warszawie, przy ulicy Miodowej, po 3 mln 350 tys. zł odszkodowania.

Skarga kasacyjna oddalona

SN oddalił skargę kasacyjną Skarbu Państwa wniesioną przez Prokuratorię Generalną. Uznał, wbrew twierdzeniom Skarbu Państwa, że dla wysokości rekompensaty nie ma znaczenia to, iż dawny właściciel i tak w przyszłości utraciłby grunt wskutek wywłaszczenia. Potwierdził, że dawnym właścicielom gruntów objętych dekretem Bieruta i ich spadkobiercom, którym dawne władze bezprawnie odmówiły przyznania prawa do gruntu, należy się odszkodowanie równe aktualnej, dzisiejszej wartości tego gruntu.

"Wywłaszczenie nie ma wpływu na wysokość odszkodowania"

Wyrok ten podjął SN w powiększonym składzie siedmiu sędziów po rozpatrzeniu pytania prawnego zwykłego trzyosobowego składu trzech sędziów tego sądu. Siedmiu sędziów uznało odpowiedź na to pytanie za zbędną, ponieważ już wcześniej, w kilku orzeczeniach SN jednoznacznie stwierdził, że nieuchronne późniejsze wywłaszczenie nie ma wpływu na wysokość odszkodowania.

Zobacz także
Komentarze (122)
Zaloguj się
 • arthurgordon

  Oceniono 1 raz 1

  Po 20 latach walki o plac moich dziadkow/wywlaszczenie z razacym naruszeniem prawa/sad rejonowy w wa-wie uznal,ze skarb panstwa uwlaszczyl sie na tej nieruchomosci przez zasiedzenie .

 • missbird

  Oceniono 2 razy 0

  Czy ktoś wie jaka kancelaria reprezentowała spadkobierców?

 • koniu800

  Oceniono 4 razy 0

  najśmieszniejsze jest to że pociotki tych komunistyczno-żydowskich bandytów którzy wprowadzali to prawo w życie nadal siedzą w sejmie, borowski - berman itd.

 • wolt-r

  Oceniono 3 razy 1

  Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu już dawno przekazała kościołowi należne oraz nienależne grunty, odszkodowania. Ponadto z budżetu płacone są nadal inne odszkodowania (za to samo!), jako Fundusz Kościelny - niby na inne cele. Sęk w tym, że Fundusz Kościelny powstał, jako źródło odszkodowań i opłat za użytkowanie ekskościelnej własności. Skoro własność została zwrócona w formie nieruchomości lub odszkdowania, to Fundusz Kościelny streacił prawo bytu.
  A jednak funkcjonuje i ma się świetnie. Polska.

 • chrobotek46

  Oceniono 6 razy 4

  Ależ to naród ! Każdy doi jak może -cwańsi dostają pieniądze, spokojni, uczciwi - nic. Waleczny orzeł Romaszewski doił kraj przez 20 lat na intratnych stanowiskach z pensją wartą wielokrotność średnich krajowych - jak nie dostał "należnego" mu stołka - obraził się i zażądał odszkodowania. Zaś tym, którzy zginęli za to by ta gnida dostawała taką kasę - nie pomógł zapewnić środków na znośne życie.
  Zawsze twierdziłem, że jak gotuje się rosół wolności i solidarności - to na wierzch zawsze wypływają szumowiny.
  I to się potwierdza !

 • v_kolumna_v

  Oceniono 4 razy 2

  A co ze zwrotem majątków odebranych właścicielom przez carską Rosję jako karę za udział w powstaniu styczniowym które przejmowali często starozakonni? Kiedy wyrok w tej bulwersującej sprawie?

 • zenblue1

  Oceniono 5 razy 3

  Jest rozwiązanie-stolice przenieść ,a wtedy wartość gruntów spadnie wielokrotnie

 • dudibudi

  Oceniono 7 razy 1

  Wreszcie .....może ruszy reprywatyzacja........bo jak można pozabierać ludziom całe majątki i udawać że się nic nie stało.......... Tzw. reforma rolna i inne tzw. prawa to nie było nic innego jak wydane w Moskwie ( PKWN) bandyckie,bezprawne akty polityczne skierowane przeciw polskim rodzinom, bezprawne bo wymuszone przez Stalina na zniewolonej Polsce......... w Czechach i innych krajach już dawno wszystko oddano.........w Polsce nawet bardzo kompromisowa ustawa,od dawna przygotowana ( zwrot 20% zabranego majątku), jakoś nie może wejść w życie........przecież mamy wolną Polskę a okradzeni w 44 i 45 r.są też Jej obywatelami.

 • oelefante

  Oceniono 5 razy 3

  Oddawać powinny komuchy. Te wszystkie Millery, Kwaśniewskie, Jaruzelskie i tabuny uboli odbierające obecnie wielotysięczne emerytury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje