Platforma nadal wygrywa z PiS, choć obie partie tracą poparcie [NOWY SONDAŻ]

22.01.2013 12:48
Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot i Leszek Miller

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot i Leszek Miller (Fot. Agencja Gazeta)

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów - 29 proc. uzyskałaby PO; na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 23-procentowym poparciem - wynika ze styczniowego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: SLD, RP i PSL. Sondaż przeprowadzono w trakcie ogólnopolskiej debaty na temat fotoradarów.
Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzymałby 10 proc. głosów, Ruch Palikota - 7 proc., a PSL - 6 proc. poparcia. Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znalazłyby się: Solidarna Polska z 4 proc. głosów oraz Polska Jest Najważniejsza z 2-procentowym poparciem.

Obie największe partie tracą poparcie

W porównaniu z grudniem poparcie dla PO spadło o 5 punktów procentowe, z kolei poparcie dla PiS zmniejszyło się o 3 punkty procentowe. Poparcie dla SLD wzrosło od grudnia o 3 punkty procentowe, a dla Ruchu Palikota o 1 punkt procentowy. Natomiast PSL uzyskało wynik o 1 punkt procentowy gorszy niż w grudniu.

Solidarna Polska poprawiła swoje notowania o 2 punkty procentowe, a Polska Jest Najważniejsza o 1 punkt procentowy. Wśród ogółu osób deklarujących zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych 17 proc. nie było przekonanych, której z partii udzielić poparcia.

PO: 35 proc., PiS: 28 proc. - wyłączając niezdecydowanych

Jeśli uzyskane wyniki poparcia dla partii zaprezentować w analogiczny sposób, w jaki dowiadujemy się o wynikach wyborów (to znaczy wyłączając z podstawy procentowania osoby niezdecydowane, jak głosować), to dowiedzielibyśmy się, że do parlamentu weszłoby pięć partii: PO z 35 proc. głosów, PiS - z 28 proc., SLD - z 12 proc. oraz Ruch Palikota i PSL - po 8 proc. głosów.

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, to na pewno wzięłoby w nich udział 24 proc. Polaków, dodatkowo 30 proc. z wahaniem mówiło, że raczej poszłoby do urn. Do głosowania nie wybierało się: raczej 16 proc. respondentów, a na pewno nie - 21 proc. Swojego udziału wyborach nie było pewnych 9 proc. badanych.

Sondaż Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska zrealizowano w dniach 11-14 stycznia na reprezentatywnej, losowej 971-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia.

Zobacz także
Komentarze (260)
Platforma nadal wygrywa z PiS, choć obie partie tracą poparcie [NOWY SONDAŻ]
Zaloguj się
 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 329 razy 267

  Nie sądzę, że to efekt fotoradarów. Raczej totalna niemoc Platformy. Wszystko jest coraz droższe, bezrobocie rośnie lawinowo, życie jest najdroższe w historii Polski po przemianach ustrojowych, kolesiostwo oraz niekompetencja władz. Polska coraz bardziej przypomina republikę bananową.

 • archeus_pl

  Oceniono 227 razy 199

  Nie przez fotoradary ,przez swoją głupotę i zabawę w pis bis.Był czas obietnic,jest czas rozliczenia za te obietnice.Tusk miał 6 lat na dokonanie ważnych zmian.Żadnych nie wprowadził.Utwierdził tylko ten styropianowo bizantyński porządek wspomagany przez kler katolicki.Tak naprawdę to strata 6 lat.Jak się nie obudzi to zostanie Tusk największym symbolem oszustwa w najnowszej historii Polski.Tak na serio to nie wprowadził żadnych udogodnień dla ludzi(wręcz przeciwnie ,zwiększono vat,majstrowanie przy internecie,zniesienie ulgi na internet itd,itd).A w sprawach obyczajowych ugrzązł pod konfesjonałem.Nie będzie za jego rządów sensownego rozwiązania w sprawie in vitro , aborcji czy związków partnerskich.Jego minister finansów łupi masy biedoty we własnym kraju ,a nie potrafi zarobić na cle .Posłowie PO kierują się nie dobrem swoich wyborców ,tylko sumieniem i swoimi mglistymi religijnymi zasadami.Ogólnie porażka.Nie wspomnę o nędznych ministrach oświaty i groteskowym ministrze pseudo sprawiedliwości.Co do tego ostatniego,to musi on mieć niezłego bata na Tuska ,bo przy całej swojej indolencji nadal pozostaje na stanowisku.Podczas gdy lepsi od niego(Ćwiąkalski i Kwiatkowski) za drobiazgi zostali usunięci z rządu.Na razie panie rudy lisie same porażki.Nie wspomnę tajnych rozmów z pisem w sprawie nowej ordynacji wyborczej do parlamentu europejskiego.Totalna kompromitacja.Peło już dziękujemy.Za dużo oszustw za mało działań idących w kierunku rzeczywistej poprawy jakości życia obywateli.A miało PO jak żadna inna partia szanse dokonać rzeczy wielkich i wszystko zawalili.Szkoda.Mogło być tak pięknie , a wyszło jak zwykle.
  "Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą."

 • syn_wojtyly

  Oceniono 259 razy 197

  media usilnie starają się wmówic Polakom żeby głosowali na PO lub PIS zapominając że część ze starszych Polaków doskonale pamieta że Tusk i Kaczyński to starzy koledzy :)
  .
  zrobili Polaków na najstarszy numer świata :) na złego i dobrego policjanta :)
  .
  .
  tępy naród uwierzył że oni naprawdę sie kłócą a tym czasem...PO nie rozlizca afer PIS i vice versa..doprowadzając Polske do ruiny..aby im żyło sie lepiej.
  .
  .

 • an1005

  Oceniono 148 razy 134

  "Przez fotoradary"?? Chyba wam zamrazlo pod kiepskimi czapkami
  PRZEZ NIEROBSTWO. Gdzie te reformy, zmiany???????????????

 • carpediem87

  Oceniono 178 razy 126

  Partii Obłudy pozostaje straszenie PiSem = leczenie dżumy cholerą.

 • bioder65

  Oceniono 147 razy 117

  fotoradary to pikuś w POrównaniu do arogancji i amatorszczyzny rządu.Chyba,że w tym działaniu nieudaczników Tuska chodzi o zniszczenie Polski.W tym nie mają sobie równych.

 • janu5

  Oceniono 137 razy 107

  Za fotoradary i podatek śmieciowy, czyli powrót monopolu i gospodarki nakazowo-rozdzielczej.

 • mariatg8

  Oceniono 45 razy 33

  Przepraszam rodaków , że kiedyś , dawno temu zagłosowałam na POchwy . Dziś będę ich zwalczała hipokrytów i POpaprańców na każdym kroku . Oni mnie gnoją radarami , mandatami i POdsłuchami , to ja im będę robić to samo . Skończą nędznie na wycieraczce pod mieszkaniem von Donka .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje