Platforma nadal wygrywa z PiS, choć obie partie tracą poparcie [NOWY SONDAŻ]

22.01.2013 12:48
Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot i Leszek Miller

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot i Leszek Miller (Fot. Agencja Gazeta)

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów - 29 proc. uzyskałaby PO; na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 23-procentowym poparciem - wynika ze styczniowego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: SLD, RP i PSL. Sondaż przeprowadzono w trakcie ogólnopolskiej debaty na temat fotoradarów.
Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzymałby 10 proc. głosów, Ruch Palikota - 7 proc., a PSL - 6 proc. poparcia. Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znalazłyby się: Solidarna Polska z 4 proc. głosów oraz Polska Jest Najważniejsza z 2-procentowym poparciem.

Obie największe partie tracą poparcie

W porównaniu z grudniem poparcie dla PO spadło o 5 punktów procentowe, z kolei poparcie dla PiS zmniejszyło się o 3 punkty procentowe. Poparcie dla SLD wzrosło od grudnia o 3 punkty procentowe, a dla Ruchu Palikota o 1 punkt procentowy. Natomiast PSL uzyskało wynik o 1 punkt procentowy gorszy niż w grudniu.

Solidarna Polska poprawiła swoje notowania o 2 punkty procentowe, a Polska Jest Najważniejsza o 1 punkt procentowy. Wśród ogółu osób deklarujących zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych 17 proc. nie było przekonanych, której z partii udzielić poparcia.

PO: 35 proc., PiS: 28 proc. - wyłączając niezdecydowanych

Jeśli uzyskane wyniki poparcia dla partii zaprezentować w analogiczny sposób, w jaki dowiadujemy się o wynikach wyborów (to znaczy wyłączając z podstawy procentowania osoby niezdecydowane, jak głosować), to dowiedzielibyśmy się, że do parlamentu weszłoby pięć partii: PO z 35 proc. głosów, PiS - z 28 proc., SLD - z 12 proc. oraz Ruch Palikota i PSL - po 8 proc. głosów.

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, to na pewno wzięłoby w nich udział 24 proc. Polaków, dodatkowo 30 proc. z wahaniem mówiło, że raczej poszłoby do urn. Do głosowania nie wybierało się: raczej 16 proc. respondentów, a na pewno nie - 21 proc. Swojego udziału wyborach nie było pewnych 9 proc. badanych.

Sondaż Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska zrealizowano w dniach 11-14 stycznia na reprezentatywnej, losowej 971-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia.

Zobacz także
Komentarze (260)
Zaloguj się
 • darkseid

  0

  życzę im wszystkim szybkiego końca kariery. ...

 • drugi-henryk

  Oceniono 1 raz 1

  POPiS NADAL MA SIĘ DOBRZE...JEDNI CIĄGLE STRASZĄ DRUGIMI...JA SIĘ NIE BOJĘ,ALE CÓŻ Z TEGO ???

 • szach-mat0

  Oceniono 1 raz -1

  Proszę Państwa, sondaże sondażami, za dwa lata znowu będziemy bronili wolności Polski, demokracji i normalności. Będziemy bronić Polski przed katastrofą -powrotem IV RP. Znowu musimy się sprężyć i zagłosować nie na PO, tylko przeciwko PiSowi. Akurat pada to na PO, gdyż nie ma innej tak silnej partii. Mam inne sympatie polityczne, jak i wielu wyborców, którzy w decydującym dla Polski momencie odrzucą je, by żyć w miarę spokojnym państwie. Kaczyński i PiS nie pozwalają nam normalnie żyć, żyjemy wstrząsani kibolami na wiecach pisowskich, mszach, pielgrzymkach na Jasną Górę. Żyjemy karmieni oszołomstwem, teoriami spiskowymi, zakłamaniem niektórych katolików-prawdziwych polaków, ten chocholi pisowski taniec nie ma końca.......wiele Polacy przeżyli, jakoś i to przeżyjemy. A lud pisowski niech dalej wielbi swojego GURU.

 • 44092203459epm

  0

  Do wyborów jeszcze daleko i tym pierwszym spadnie jeszcze dużo. Jestem pewien. Już się przejedli nam wszystkim zdrowo myślącym. Porobili takie długi , że Gierkowski to mały pikuś.

 • drugi-bezstronny

  Oceniono 4 razy -2

  Co za młoty popierają jeszcze paligłupów. Trzeba być nie z pełna rozumu aby dać im się omotać. Biedacy.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 1 raz 1

  Ale się wahnęło. Jestem pod wrażeniem. Super nius. Wreszcie widać perspektywę.
  Do następnego sondażu. Będzie powód do zapełnienia kolejnej dziury w gazecie.

 • pseudo12345

  Oceniono 2 razy 2

  PO pozostawi po sobie pomnik w postaci sportowych bunkrów, które społeczeństwo będzie musiało utrzymywać. A tama we Włocławku dalej będzie musiała utrzymywać napór całej Wisły, dopóki nie doprowadzi do tragedii. Pozostanie więc państwo ogołocone z majątku, ale za to piękniejsze, o co zadbały pewne wybrane spółeczki realizując "wygrane" w przetargach przedsięwzięcia, w ramach oczywiście funduszy unijnych. Jest oczywiście grupa ludzi bardzo zadowolona. To ci, którzy zarabiają wbrew jakiejkolwiek logice, chyba sami są tym faktem zdziwieni. Bez odpowiedzialności, bez wielkiego profesjonalizmu, adekwatnego nakładu pracy. Są sitwy, układy, jakich jeszcze nigdy nie było. I miejsca w radach nadzorczych....

 • razb1947

  Oceniono 4 razy 0

  Wszyscy będą pamiętać w przyszłych wyborach bardzo złe strony PO takie jak wydłużenie wieku do emwrytury do 67 lat,o podwyższeniu podatku wat z 22% na 23%,o umowach śmieciowych,o zabraniu ulgi internetowej,o zmniejszeniu o ponad 2 tys.pogrzebowego o wzroście bezrobocia szczególnie dla młodych,o podwyżce procentowej zamiast kwotowej dla emerytów i rencistów i.t.d.i dlatego PIS z miażdżącą siłą nad PO wygra wybory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje