Sto tysięcy osób bez prądu, utrudnienia na drogach. Śnieg paraliżuje Polskę

22.01.2013 12:21
Ok. 100 tys. osób z Podkarpacia, Małopolski i Lubelszczyzny w wyniku opadów śniegu i marznącego deszczu zostało pozbawionych prądu. Na wielu drogach są trudne warunki jazdy. Synoptycy prognozują mróz i dalsze opady. Zima sparaliżowała także ruch w większości miast. W niektórych konieczne było nawet odwołanie egzaminów na prawo jazdy.
Na Podkarpaciu strażacy usuwali połamane drzewa i konary głównie z dróg, ale także z linii energetycznych, torowisk i trakcji kolejowych. Połamane pod naporem lodu drzewa i gałęzie uszkodziły wiele linii i słupów energetycznych, przez co ok. 60 tys. odbiorców pozbawionych było prądu. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Mielca, Stalowej Woli, Leżajska i Rzeszowa.

W woj. małopolskim około 20 tys. odbiorców straciło dostęp do prądu. Przyczyną awarii są opady deszczu, który zamarzając na liniach energetycznych doprowadzał do ich zerwania. Przy usuwaniu awarii pracowało ponad 500 osób. Wszystkie obiekty wrażliwe, takie jak np. szpitale, były zasilane. Najwięcej wyłączeń wystąpiło na północy Krakowa, w okolicach Tarnowa, Nowego Sącza, Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Także około 20 tys. odbiorców z woj. lubelskiego nie miało prądu na skutek awarii spowodowanych opadami śniegu i marznącego deszczu. Połamane pod ciężarem lodu drzewa i gałęzie uszkodziły linie energetyczne. W rejonie Tomaszowa Lubelskiego wyłączone były przed południem 23 linie średniego napięcia, a w rejonie Zamościa - 7 linii. Bez prądu byli m.in. mieszkańcy gmin: Bełżec, Susiec, Horyniec, Lubycza Królewska, Narol, Księżpol, Biszcza, Potok Górny, Różaniec i Obsza.

- To epoka lodowcowa - mówi jedna z poszkodowanych osób na antenie telewizji TVN24. - Ludzie mają już traumę, wtóruje jej sąsiad.

80 budynków bez ogrzewania

Na osiedlu Słowackiego-Północ w Piotrkowie Trybunalskim doszło do awarii sieci ciepłowniczej. Kilka tysięcy mieszkań jest pozbawionych ogrzewania i ciepłej wody.

Jak powiedział dyrektor techniczny piotrkowskiego Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Włodzimierz Rózga, do awarii doszło na głównej magistrali ciepłowniczej w Piotrkowie Trybunalskim, na odcinku pomiędzy dwoma poborami ciepła, z którego odchodzi sieć rozdzielcza zasilająca osiedle Słowackiego-Północ. - Ok. 80 budynków, głównie bloków, nie ma ciepła - zaznaczył Rózga. Według niego prawdopodobnie ekipy remontowe odnalazły już miejsce awarii. Na razie trudno oszacować, jak długo potrwają prace naprawcze.

Zamarzło już 19 osób

MSW poinformowało, że od początku roku zamarzło 19 osób, z czego trzy w ostatnią niedzielę; także w niedzielę jedna osoba zatruła się tlenkiem węgla, a w ciągu ostatniej doby sześć osób zginęło w wyniku pożarów altan działkowych. MSW apeluje o rozwagę podczas mrozów.

IMGiW prognozuje w nocy z wtorku na środę okresowe opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu - od 5 cm do 10 cm. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze Polski od -12 st. C do -8 st. C, na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich od -18 st. C do -13 st. C, a na południowym wschodzie oraz w strefie nadmorskiej od -8 st. C do -5 st. C. W środę także możliwe okresowe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -9 st. C do -5 st. C, jedynie na wybrzeżu około -3 st. C.

Kolej też walczy ze śniegiem

Ponad 4 tys. pracowników Grupy PKP walczy z trudnymi warunkami zimowymi - poinformowała rzeczniczka PKP S.A. Katarzyna Mazurkiewicz. Na trasach kursują specjalne lokomotywy przecierające szlaki. W gotowości są również składy przystosowane do kruszenia lodu na sieci trakcyjnej.

Mazurkiewicz dodała, że ze skutkami marznącego deszczu zmagają się m.in. kolejarze w południowo-wschodniej Polsce. "Obecnie poza rejonem Tarnowa i Rzeszowa na krajowej sieci kolejowej nie występują istotne utrudnienia w ruchu pociągów" - zaznaczyła w komunikacie.

Odwołano egzaminy na prawo jazdy

Od rana zakorkowane są ulice w większości dużych miast. Z długim dojazdem do pracy muszą liczyć się mieszkańcy Wrocławia, Lublina i Poznania. Kilkunastocentymetrowy śnieg niemal sparaliżował ruch w Łodzi. Setki, jeśli nie tysiące osób spóźniły się do pracy. Władze miasta zapewniają jednak, że akcja odśnieżania przebiegała zgodnie z planem.

Bydgoszcz jest zasypana śniegiem. Od rana pracuje 18 pługów, ale i tak ulice są białe. Warunki drogowe są bardzo trudne, wiele osiedlowych ulic w ogóle nie jest odśnieżonych. Z powodu złych warunków do godz. 15 odwołane były egzaminy na prawo jazdy.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • antyburak1

  Oceniono 1 raz 1

  No coz. Wypada przypomniec stare haslo, jak widac nadal aktualne: " Nam nie trzeba Bundeshwery, nam wystarczy minus cztery".

 • hans_close

  Oceniono 2 razy 2

  Za chwilę PISomatołki zaczną narzekać na naukowców, jakoby wprowadzali ludzi w błąd twierdząc, że jesteśmy w geologicznym okresie ocieplania się klimatu. Szkoda tylko, że ich rachityczna wyobraźnia nie pozwala dostrzec faktu, że już od dawna mamy zimą 2-4 tygodnie prawdziwej zimy a reszta to "niby wiosna", lub "niby jesień".

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 1 raz 1

  Hmm zima w Polsce w styczniu? ................. no sytuacja niespotykana od wiekow ..........przeciez gdyby tak bylo od "zawsze" co roku to przeciez "sluzby" by sie przygotowaly a instalacje budowano by tak zeby byla zabezpieczona od "zimy.
  A swoja droga co to za zima troche sniegu i mroz w wiekszosci kraju okolo 10 stopni.

 • kibic_rudego

  Oceniono 8 razy 4

  czyli jest prawie tak jak chcieli zrobić
  dobrzy, patriotyczni i mądrzy górnicy z Wujka
  wyłączając elektrociepłownie przy -20C w Katowicach

 • interfere

  Oceniono 2 razy 2

  Czas kupić generator...

 • clip33

  Oceniono 1 raz 1

  W Poznaniu o niczym takim nie słyszałem może u Ciebie w Kozich Bobkach 5/4?

 • sb_slav

  Oceniono 3 razy 1

  A wsadźcie sobie głęboko w doopę wasze cholerna autoplay barany z gw.

 • majk64

  Oceniono 1 raz 1

  Parafrazując klasyka :Śnieg ma to do siebie, że kiedyś stopnieje i spłynie do rzek, a te z kolei spłyną do morza.

 • supon1954

  Oceniono 5 razy 1

  a to kapitalizm właśnie.
  Nie ma winnych!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje