Ważna zmiana na maturze z języka polskiego. Prezentacji nie będzie

Matura

Matura (Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta)

Od 2015 r. maturzysta będzie musiał rozszyfrować plakat z przedstawienia teatralnego albo wytłumaczyć sens tekstu popularnonaukowego. To koniec prezentacji na ustnej maturze - pisze dzisiejsza ?Gazeta Wyborcza?.
Ustna matura z języka polskiego polega teraz na tym, że uczniowie "bronią" prezentacji, którą przygotowują w ciągu roku pod okiem nauczycieli. Temat wybierają sami.

Prezentacja miała nauczyć maturzystów samodzielności, wyzwolić ich kreatywność, oduczyć szkolnego schematyzmu. Nauczyciele jednak od dawna alarmowali, że to zadanie po nic - słabsi uczniowie po prostu "obkuwają" się z jednego tematu i tak zdają egzamin. Z kolei leniwi kupują prezentacje - rynek na takie usługi kwitnie w najlepsze, w internecie można zamówić prezentację maturalną już za kilkadziesiąt złotych.

MEN zapowiedział zmiany, a wczoraj przedstawił szczegóły nowej ustnej matury z języka polskiego. Po 10 latach od wprowadzenia (w 2005 r.) prezentacja maturalna znika. Zamiast niej wchodzi stare, wypróbowane losowanie zestawów pytań. Z tym że nie będą to układane przez nauczycieli pytania z literatury i gramatyki - maturzysta będzie losował zadanie. Dostanie do interpretacji obrazek (plakat, okładkę książki itp.) albo tekst - literacki czy popularnonaukowy.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Zobacz także
 • Religia na maturze? Biskupi: jak najbardziej. Uczniowie: niekoniecznie
 • Na maturze 1000 czy 10 000? W Polsce dyskalkulicy muszą pisać maturę z matematyki
Komentarze (83)
Ważna zmiana na maturze z języka polskiego. Prezentacji nie będzie
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 339 razy 295

  Najpierw uczyć na wszystkich etapach edukacji normalnie, a nie "pod testy", a na maturze zrobić NORMALNE egzaminy, jak to za złej "komuny" bywało. Wysokim urzędnikom, narzekającym na jakość naszej socjalistycznej edukacji przypominam, że oni też przez nią przeszli. Czują się durniami? Bo ja uważam, że my, starzy, po poprzedniej maturze byliśmy o trzy piętra mądrzejsi, niż obecni licencjaci, a nawet magistrowie. Bez komputerów, kserokopiarek, smartfonów... Po prostu poprzedni system edukacji byl o wiele lepszy.

 • mreck

  Oceniono 243 razy 223

  Ewolucja metod nauczania matematyki na przykładzie zadań egzaminacyjnych
  1962
  Drwal sprzedał ciężarówkę tarcicy za sumę 100 dolarów. Wiedząc, że koszt produkcji drewna wynosił 4/5 jego ceny, oblicz zysk drwala.
  1972
  Drwal sprzedał ciężarówkę tarcicy za sumę 100 dolarów. Wiedząc, że koszt produkcji wyniósł 4/5 jego ceny, czyli 80 dolarów, oblicz zysk drwala.
  1982
  (nowy program matematyki)
  Drwal dokonał wymiany zbioru T tarcicy na zbiór P pieniędzy. Moc zbioru P wyrażona w liczbach kardynalnych wyniosła 100, przy czym każdy z jego elementów jest wart 1 dolara. Zaznacz w kwadratowej tabeli 100 punktów, aby przedstawić graficznie elementy zbioru P. Zbiór kosztów produkcji zawiera 20 elementów mniej niż zbiór M. Przedstaw zbiór K jako podzbiór M i odpowiedz na pytanie : jaka jest moc zbioru Z zysku wyrażona w liczbach kardynalnych ?
  1992
  Drwal sprzedał ciężarówkę tarcicy za 100 dolarów. Koszt produkcji drewna wyniósł 80 dolarów, a zysk drwala 20 dolarów. Zakreśl liczbę 20.
  2002
  Ścinając stare piękne i bezcenne drzewa, ekologicznie niezorientowany drwal zarobił 20 dolarów. Co myślisz o takim sposobie na życie ? W podgrupach postarajcie się przygotować teatrzyk przedstawiający, jak czują się leśne ptaszki i dzika zwierzyna.

  2012
  Znajdź w www.google.pl słowo drwal. Zapytaj na FB czy ktoś zna drwala. Podaj liczbę znajomych którzy to lubią.

 • aleatoria

  Oceniono 172 razy 164

  Ja pamiętam czasy, kiedy na maturze z polskiego losowało się pytania. Trzeba było wykazać się wiedzą, ale i elokwencją, logicznym myśleniem i oczytaniem. W części pisemnej z kolei konieczne było to wszystko (może z wyjątkiem elokwencji), ale też erudycja, plus obsesyjnie gloryfikowane przez ministerstwo SAMODZIELNOŚĆ i KREATYWNOŚĆ (a jakże - nikt mi nie wmówi, że pytania testowe rozwijają kreatywność bardziej niż konieczność napisania wielostronicowego wypracowania na temat, który można zinterpretować i rozwinąć na kilkadziesiąt różnych sposobów). Dzisiaj uczniowi, z całego zestawu wyżej wymienionych cech, wystarczy kreatywność i samodzielność przejawiające się w wykuciu ustnej wypowiedzi. Czy ktoś mnie może oświecić, na czym konkretnie polega wyższość nowej matury nad starą?

 • slonice_peru

  Oceniono 151 razy 145

  A następnym etapem będzie narysowanie obrazka na ścianie jaskini. Ewentualnie dla pokrzywdzonych malarsko - rozłupanie kamienia i zrobienie kamiennego toporka.
  Wracamy do źródeł...

 • malutkipistolecik

  Oceniono 125 razy 117

  Zrezygnowaliśmy z całkiem sensownej i miarodajnej matury na rzecz połebkowego egzaminu w amerykańskim stylu. Z takiej matury to lepiej w ogóle zrezygnować i wydawać świadectwo dojrzałości na podstawie jakiegoś indeksu z wynikami zaliczania poszczególnych przedmiotów., będzie bardziej miarodajne.

 • doktor104

  Oceniono 79 razy 69

  Obecna szkoła jak i tzw "wolne media" postawiły sobie za cel przekształcenie Polaków w naród idiotów.
  Poziom nauczania w szkołach jest żenujący, a media faszerują Polaków "śmieciową wiedzą" typu:
  - prezenterka TVP X sprawiła sobie nowe cycki,
  - piosenkarka Y pozbyła się implantów,
  - Kuba Wojewódzki kupił sobie nowe auto
  itp
  W ten sposób w krótkim czasie dościgniemy USA gdzie człowiek potrafiący zlokalizować 10 państw poza Kanadą i Meksykiem uchodzi za erudytę.

 • otworz_umysl

  Oceniono 113 razy 35

  Właściwie po co matura w obecnych czasach? To relikt przeszłości niczego nie dowodzący i nie uprawniający. Po ukończeniu szkoły średniej każdy powinien mieć szansę pójścia na studia, które powinny być kierunkowe w danej dziedzinie i zaczynać się semestrem zerowym sprawdzającym kandydata. Tymczasem mamy talenty matematyczne, z przedmiotów ścisłych czy humanistycznych i są utraceni bo nasz system ich eliminuje. Dlatego w 40-sto mln. kraju zgłaszamy m.in. 5 patentów na rok. A generalnie powinno być jak kiedyś osiem klas podstawówki, a nie jakieś chore pomysły giertychowych urzędników

 • przybysz212

  Oceniono 23 razy 23

  @al-bundy
  Z pewnością :-D Rewolucja, że hej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje