W całej Polsce sypie śnieg. Na dodatek idzie srogi mróz

21.01.2013 21:41
Dziś kolejny dzień ze śniegiem, będzie padać w całym kraju. Jest coraz zimniej, temperatura spadła już do -10 stopni na północnym wschodzie. Co więcej, w najbliższych dniach będzie jeszcze mroźniej. W Warszawie temperatura spadnie nawet do minus 25 stopni.
Jesteście zasypani śniegiem? Utknęliście w korku? Piszcie i wysyłajcie zdjęcia na Alert24.

Dziś śnieg spadnie w całej Polsce. Od Podlasia przez południowo-wschodnie Mazowsze i Lubelszczyznę po Podkarpacie i Małopolskę przybędzie od 3 do 6 cm śniegu. Synoptycy zapowiadają też opady deszczu ze śniegiem na południowym wschodzie, a początkowo także marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Dziś nadal będzie zimno. Na północnym wschodzie temperatura od -10 do -8 st., a na południowym wschodzie od -3 do 1 st.

Będzie bardzo zimno

Według prognozy norweskiego serwisu yr.no przed końcem tygodnia temperatura w Warszawie może spaść nawet do minus 25 stopni. Prognozowana temperatura odczuwalna w niedzielę może wynieść aż minus 36 stopni.

W przyszłym tygodniu ma być już cieplej. Synoptycy spodziewają się nawet odwilży.

Problemy kolei

- W nocy na skutek opadów marznącego deszczu doszło do miejscowego oblodzenia sieci trakcyjnej - informuje Robert Kuczyński z Zespołu Rzecznika Prasowego PKP PLK. Od rana trwa usuwanie lodu na odcinku Sędziszów - Rzeszów - Łańcut oraz Tunel - Bukowno (okolice Krakowa). Na odcinku Sedziszów - Rzeszów opóźnienia mogą sięgać 60 minut. Z kolei na odcinku Tunel - Bukowno (okolice Krakowa), w związku z usuwaniem lodu, Przewozy Regionalne wprowadziły autobusową komunikację zastępczą. Poza tym na terenie kraju nie występują poważniejsze utrudnienia w ruchu kolejowym - zapewnia PKP PLK.

W Warszawie padało nieprzerwanie przez wiele godzin. Od godziny 19 po ulicach kursowały wszystkie solarki - 170 pojazdów walczy ze śniegiem na głównych drogach Warszawy. Przybędzie nawet do 7 cm białego puchu.

Na Śląsku już lepiej

Rano poprawiła się sytuacja w województwie śląskim. Wczoraj mieszkańcy regionu odczuli skutki padającej mżawki. Przy temperaturze nieco poniżej zera mżawka niemal natychmiast zamarzała na drogach, chodnikach, samochodach czy infrastrukturze energetycznej, tworząc z czasem na płaskich powierzchniach kilkumilimetrową warstwę lodu. W ciągu ostatniej doby na śląskich drogach odnotowano więcej niż zwykle kolizji - co najmniej 230, podczas gdy zwykle liczba ta rzadko przekracza 200. Marznąca mżawka powodowała też oblodzenie urządzeń elektrycznych, powodując zwarcia i wyłączenia prądu. Wobec ochłodzenia dziś powinien padać już normalny śnieg.

W woj. łódzkim doszło do 40 kolizji

Występujące w całym regionie opady śniegu spowodowały, że na drogach krajowych zalega warstwa błota pośniegowego lub cienka warstwa śniegu; jest ślisko. Wszystkie główne trasy są jednak przejezdne. Na drogach pracuje sprzęt do odśnieżania i przeciwgołoledziowy - poinformował wczoraj łódzki oddział GDDKiA. Jak powiedziała rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Joanna Kącka, w Łodzi doszło wczoraj do blisko 40 kolizji i dwóch wypadków.

Także na ulicach stolicy regionu - Łodzi - zalega warstwa śniegu lub błoto pośniegowe. Jest ślisko, a ruch jest znacznie spowolniony. Na akcję zimowego utrzymania dróg przewidziano w budżecie Łodzi 4 mln zł, a dwukrotny wyjazd przed południem całego sprzętu (76 pługopiaskarek) kosztował już około miliona złotych. Władze miasta zapewniają, że jeśli będzie to konieczne, środki na odśnieżanie zostaną przesunięte z rezerwy budżetowej.

W Świętokrzyskiem zginęli piesi

W województwie świętokrzyskim po opadach marznącego śniegu z deszczem panują bardzo trudne warunki drogowe. Wczoraj wieczorem dwóch pieszych zginęło w wypadkach w Kamiennej Górze i Pomorzanach. - W miejscowości Kamienna Góra w powiecie kieleckim 24-letni kierowca mercedesa potrącił 51-letniego pieszego, który zginął na miejscu. Do podobnego wypadku doszło między Pomorzanami a Modliszewicami w powiecie koneckim, gdzie zginęła 46-letnia kobieta. Obydwaj kierowcy byli trzeźwi - poinformował rzecznik świętokrzyskiej policji podkom. Grzegorz Dudek. Dodał, że w całym regionie panują trudne warunki drogowe.

Lekarze nie nadążają z gipsowaniem połamanych kończyn

W Krakowie do walki z gołoledzią wytoczono najcięższe działa, jednak pracownicy krakowskich szpitali nie nadążali z gipsowaniem połamanych kończyn.

Krystyna Paluchowska, rzeczniczka krakowskiego MPO, odpowiedzialnego za zimowe utrzymanie dróg i chodników w mieście, przyznała, że w obliczu tak trudnych warunków atmosferycznych służby mogą jedynie minimalizować problemy na drogach i chodnikach.

Zobacz także
Komentarze (69)
Zaloguj się
 • ptom2

  Oceniono 2 razy 0

  Im gorzej wszystko przedstawimy, tym więcej lemingów będzie to czytało i tym więcej na reklamach zarobimy!
  3 - 6 cm śniegu? Kto widział śnieg w zimie? Tragedia, przecież jest ocieplenie klimatu i w zinie może padać (zgodnie z wytycznymi EU) tylko deszcz!

 • uszatek1990

  Oceniono 2 razy 2

  Oczywiście, że w Łodzi doszło do 40 kolizji skoro pieniądze na odśnieżanie skończyły się zanim spadł śnieg. Nie zmyślam, takie jest uzasadnienie braku pługów na ulicach.

 • jegorism

  Oceniono 2 razy 2

  Palanty tęgi mróz to -30 ,a nie ta popierdółka -10

 • michalc13

  Oceniono 3 razy 3

  O w mordę, mróz i śnieg w styczniu! Co to się w tym kraju porobiło...

 • jozef.pajak

  Oceniono 3 razy 3

  zupełnie jak lato w Jakucku

 • imw

  Oceniono 2 razy 2

  "W Krakowie do walki z gołoledzią wytoczono najcięższe działa" ;))

 • daniella-63

  Oceniono 2 razy 2

  Coz w tym dziwnego,ze pada.Przeciez to zima.Gdyby bylo +30 stopni celsjusza w styczniu to mozna by sie dziwic.

 • lukki69

  Oceniono 1 raz 1

  drogowcy powinni odsniezyc przed opadem a kolejarze odlodzic przed oblodzeniem!!!! tak jest wola tępego ludu!!!!

 • dublet

  Oceniono 5 razy 3

  To wina rządu!!! W Egipcie jest dobry, patriotyczny rząd i kokosy rosną na drzewach a ludziom jest ciepło! Ale do tego potrzeba patriotycznych fachowców a nie amatorów na smyczy Putina!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje