W całej Polsce sypie śnieg. Na dodatek idzie srogi mróz

21.01.2013 21:41
Centrum Warszawy

Centrum Warszawy (Fot. JAPAN)

Dziś kolejny dzień ze śniegiem, będzie padać w całym kraju. Jest coraz zimniej, temperatura spadła już do -10 stopni na północnym wschodzie. Co więcej, w najbliższych dniach będzie jeszcze mroźniej. W Warszawie temperatura spadnie nawet do minus 25 stopni.
Jesteście zasypani śniegiem? Utknęliście w korku? Piszcie i wysyłajcie zdjęcia na Alert24.

Dziś śnieg spadnie w całej Polsce. Od Podlasia przez południowo-wschodnie Mazowsze i Lubelszczyznę po Podkarpacie i Małopolskę przybędzie od 3 do 6 cm śniegu. Synoptycy zapowiadają też opady deszczu ze śniegiem na południowym wschodzie, a początkowo także marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Dziś nadal będzie zimno. Na północnym wschodzie temperatura od -10 do -8 st., a na południowym wschodzie od -3 do 1 st.

Będzie bardzo zimno

Według prognozy norweskiego serwisu yr.no przed końcem tygodnia temperatura w Warszawie może spaść nawet do minus 25 stopni. Prognozowana temperatura odczuwalna w niedzielę może wynieść aż minus 36 stopni.

W przyszłym tygodniu ma być już cieplej. Synoptycy spodziewają się nawet odwilży.

Problemy kolei

- W nocy na skutek opadów marznącego deszczu doszło do miejscowego oblodzenia sieci trakcyjnej - informuje Robert Kuczyński z Zespołu Rzecznika Prasowego PKP PLK. Od rana trwa usuwanie lodu na odcinku Sędziszów - Rzeszów - Łańcut oraz Tunel - Bukowno (okolice Krakowa). Na odcinku Sedziszów - Rzeszów opóźnienia mogą sięgać 60 minut. Z kolei na odcinku Tunel - Bukowno (okolice Krakowa), w związku z usuwaniem lodu, Przewozy Regionalne wprowadziły autobusową komunikację zastępczą. Poza tym na terenie kraju nie występują poważniejsze utrudnienia w ruchu kolejowym - zapewnia PKP PLK.

W Warszawie padało nieprzerwanie przez wiele godzin. Od godziny 19 po ulicach kursowały wszystkie solarki - 170 pojazdów walczy ze śniegiem na głównych drogach Warszawy. Przybędzie nawet do 7 cm białego puchu.

Na Śląsku już lepiej

Rano poprawiła się sytuacja w województwie śląskim. Wczoraj mieszkańcy regionu odczuli skutki padającej mżawki. Przy temperaturze nieco poniżej zera mżawka niemal natychmiast zamarzała na drogach, chodnikach, samochodach czy infrastrukturze energetycznej, tworząc z czasem na płaskich powierzchniach kilkumilimetrową warstwę lodu. W ciągu ostatniej doby na śląskich drogach odnotowano więcej niż zwykle kolizji - co najmniej 230, podczas gdy zwykle liczba ta rzadko przekracza 200. Marznąca mżawka powodowała też oblodzenie urządzeń elektrycznych, powodując zwarcia i wyłączenia prądu. Wobec ochłodzenia dziś powinien padać już normalny śnieg.

W woj. łódzkim doszło do 40 kolizji

Występujące w całym regionie opady śniegu spowodowały, że na drogach krajowych zalega warstwa błota pośniegowego lub cienka warstwa śniegu; jest ślisko. Wszystkie główne trasy są jednak przejezdne. Na drogach pracuje sprzęt do odśnieżania i przeciwgołoledziowy - poinformował wczoraj łódzki oddział GDDKiA. Jak powiedziała rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Joanna Kącka, w Łodzi doszło wczoraj do blisko 40 kolizji i dwóch wypadków.

Także na ulicach stolicy regionu - Łodzi - zalega warstwa śniegu lub błoto pośniegowe. Jest ślisko, a ruch jest znacznie spowolniony. Na akcję zimowego utrzymania dróg przewidziano w budżecie Łodzi 4 mln zł, a dwukrotny wyjazd przed południem całego sprzętu (76 pługopiaskarek) kosztował już około miliona złotych. Władze miasta zapewniają, że jeśli będzie to konieczne, środki na odśnieżanie zostaną przesunięte z rezerwy budżetowej.

W Świętokrzyskiem zginęli piesi

W województwie świętokrzyskim po opadach marznącego śniegu z deszczem panują bardzo trudne warunki drogowe. Wczoraj wieczorem dwóch pieszych zginęło w wypadkach w Kamiennej Górze i Pomorzanach. - W miejscowości Kamienna Góra w powiecie kieleckim 24-letni kierowca mercedesa potrącił 51-letniego pieszego, który zginął na miejscu. Do podobnego wypadku doszło między Pomorzanami a Modliszewicami w powiecie koneckim, gdzie zginęła 46-letnia kobieta. Obydwaj kierowcy byli trzeźwi - poinformował rzecznik świętokrzyskiej policji podkom. Grzegorz Dudek. Dodał, że w całym regionie panują trudne warunki drogowe.

Lekarze nie nadążają z gipsowaniem połamanych kończyn

W Krakowie do walki z gołoledzią wytoczono najcięższe działa, jednak pracownicy krakowskich szpitali nie nadążali z gipsowaniem połamanych kończyn.

Krystyna Paluchowska, rzeczniczka krakowskiego MPO, odpowiedzialnego za zimowe utrzymanie dróg i chodników w mieście, przyznała, że w obliczu tak trudnych warunków atmosferycznych służby mogą jedynie minimalizować problemy na drogach i chodnikach.

Zobacz także
Komentarze (69)
W całej Polsce sypie śnieg. Na dodatek idzie srogi mróz
Zaloguj się
 • lolik52

  Oceniono 118 razy 92

  Na akcję zimowego utrzymania dróg przewidziano w budżecie Łodzi 4 mln zł, a dwukrotny wyjazd przed południem całego sprzętu (76 pługopiaskarek) kosztował już ok. miliona zł.

  ciekawy mają kosztorys,ok 7 tys złotych wyjazd jednej pługopiaskarki!zlotem posypują czy co?
  jeden przejazd piaskarki z rozsypaniem zawartości na drogę to parę godzin pracy kierowcy plus paliwo+reagenty(czy sól z piaskiem) chyba że dzielą tą kwotę solidarnie na wszystkich ,od ciecia do naczelnego:)))albo jest okazja podoić budżet lub pokryć niegospodarność i manko...

 • marekabram

  Oceniono 95 razy 69

  W Szwecji mają dużo sroższe zimy i nikomu do głowy nie przyjdzie narzekać na to ... jak jest zima to ma być zimno że zacytuję klasyka

 • malena-76

  Oceniono 59 razy 49

  Polacy to jednak wspaniali ludzie od moherowych beretow przez czerwone październiki po lemingi. Wczoraj na s17 miał miejsce wypadek autobusu w którym nikt nie zginął bo dzielni ludzie, którzy byli świadkami wypadku nie stali i przyglądali sie tylko nie zważając na własne bezpieczeństwo ewakuowali wszystkich poszkodowanych miedzy innymi moja siostre przed przybyciem policji i straży pożarnej.

 • mojeskromnezdanie

  Oceniono 127 razy 47

  "Znowu sypie śnieg... Na dodatek idzie srogi mróz"
  TO WINA TUSKA !

 • poljack

  Oceniono 71 razy 47

  Śnieg mróz błoto pośniegowe no i co z tego na Śląsku pada marznący śnieg na wszystkim jest 1-2 cm warstwa lodu nie pomaga nic ani posypywanie solą ani odśnieżanie bo jak odśnieżyć warstwę lodu .Czy tylko istnieją dwa miasta w Polsce Łódź i Warszawa?

 • levy

  Oceniono 36 razy 32

  Nie piszcie "w całym kraju" chyba, że wg was Pomorze Zachodnie to już nie Polska. W Szczecinie jeździ się bez problemu i nie padał śnieg.

 • klm747

  Oceniono 54 razy 26

  "...Według prognozy norweskiego serwisu yr.no przed końcem tygodnia temperatura w Warszawie może spaść nawet do minus 25 stopni..."

  Według mojej prognozy, przed końcem tygodnia temperatura w Oslo może wzrosnąć nawet plus 25 stopni...

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 17 razy 17

  To straszne, jest zima. Musimy znaleźć winnych i ukarać. Śnieg w zimie??!! Kto to widział!!! Powinno być sucho , jasno i ciepło. A i korków też nie powinno być!

 • mille666

  Oceniono 12 razy 12

  chyba według tego super-serwisu podaliście w poprzedni weekend, bo walnęliście się o ponad 10 stopni :)

  www.pogodynka.pl/polska/prognoza_synoptyczna/warszawa_warszawa - tu ciut wiarygodniej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje