Przemówienie Obamy. "Możliwości Ameryki są nieograniczone"

21.01.2013 19:45
Barack Obama z rodziną podczas zaprzysiężenia w Białym Domu

Barack Obama z rodziną podczas zaprzysiężenia w Białym Domu (AP/Brendan Smialowski)

- Kończy się dekada wojny. Zaczęło się uzdrawianie gospodarki - powiedział Barack Obama podczas uroczystości zaprzysiężenia go na drugą kadencję jako prezydenta USA. Polityk zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą "wspierać globalną demokrację, działając w imieniu tych, którzy gorąco pragną wolności"
Czytaj naszą relację na żywo z uroczystego zaprzysiężenia Obamy

Barack Obama podczas swojego przemówienia wezwał polityków, by nie zastępowali polityki spektaklem, ani nie "traktowali obrzucania się wyzwiskami jako rozsądnej debaty". - Bardziej niż kiedykolwiek musimy działać jak jeden naród.(...) Nie możemy sobie pozwolić na zwłokę - podkreślił.

Prezydent oświadczył też, że USA muszą dokonać trudnych wyborów, żeby zredukować koszty opieki zdrowotnej i deficyt budżetowy. - Dobrobyt Ameryki musi spoczywać na szerokich barkach rosnącej klasy średniej - stwierdził Obama.

Obama starał się natchnąć swych rodaków optymizmem, przypominając o planowanym zakończeniu wojny w Afganistanie. - Kończy się dekada wojny - powiedział. Podkreślił też jednak, że kraj stoi wobec konieczności wielu reform, których realizacja umożliwi dopiero spełnienie amerykańskich ideałów wolności i równości szans dla wszystkich.

Po raz pierwszy o homoseksualistach i ekologii

Prezydent zaznaczył, że każdemu obywatelowi należy się poczucie bezpieczeństwa i godności. Wskazywał, że sama równość praw mniejszości rasowych nie gwarantuje im równości szans życiowych i trzeba działać na rzecz ich zwiększania. Obama nawiązał tu do przesłania integracji ras w USA, głoszonego w latach 60. przez pastora Martina Luthera Kinga.

Obama położył też nacisk na potrzebę pełnego równouprawnienia mniejszości seksualnych i kobiet i podkreślił konieczność stworzenia jak najlepszych szans życiowych imigrantom.

Osobny fragment przemówienia Obama poświęcił ocieplaniu się klimatu, które - jak zaznaczył - zagraża przyszłym pokoleniom. Nawiązał też do najnowszej debaty na temat kontroli broni palnej, wzywając do ochrony dzieci przed przemocą z użyciem broni.

700 tys. osób na uroczystości

Barack Obama został w poniedziałek uroczyście zaprzysiężony na drugą kadencję jako prezydent USA podczas publicznej ceremonii pod Kapitolem. Na uroczystości inauguracji przybyło ok. 700 tys. ludzi.

- Ja, Barack Hussein Obama, uroczyście przysięgam, że będę wiernie sprawował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych - mówił prezydent, trzymając dłoń na Biblii.

Przysięgę odbierał prezes Sądu Najwyższego John Roberts. Poprzedniego dnia Obama złożył przysięgę na prywatnej ceremonii w Białym Domu. Niedzielne zaprzysiężenie odbyło się zgodnie z wymaganym przez konstytucję terminem inauguracji drugiej kadencji - 20 stycznia - ale ponieważ tradycja amerykańska nie pozwala na publiczną ceremonię inauguracji w niedzielę, przeniesiono ją na poniedziałek. W obu ceremoniach Obamie towarzyszyła żona Michelle i córki Sasha i Malia.

Także wiceprezydent Joe Biden został zaprzysiężony na prywatnej ceremonii w niedzielę i na publicznej w poniedziałek.

Zobacz także
Komentarze (84)
Przemówienie Obamy. "Możliwości Ameryki są nieograniczone"
Zaloguj się
 • merkury-3

  Oceniono 77 razy 43

  Mozliwosci USA sa rzeczywiscie nieograniczone wywolali kryzys ,ktory potem przerzucilido Europy drukujac biliony pustych dolarow i sterujac ich kursem (Jednoczesnie oskarzaja Chiny o manipulacje waluta)za ktore wykupili tysiace realnych firm (poprzez gielde) pracuja na nich miliony niewolnikow w Azji(oczywiscie robia to w bialych rekawiczkach czyli produkuja dla nich lokalne firmy na ich zlecenie )
  uchwalane przez nich prawa patentowe powoduja eksploatacje ekonomiczna pokolonii takich jak Polska , grabia pod przykrywka walki z terroryzmem kraje arabskie z ich surowcow , wykorzystujac przy tym swoich lokaji np w Warszawie . To jest USA czyli typowe kolonialne imperialistyczne mocarstwo

 • wodakrolewska

  Oceniono 45 razy 33

  Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją.
  Benjamin Franklin.
  Specjaliści od niewolnictwa teraz stali się demokratami.

 • doni72

  Oceniono 33 razy 17

  Jak czytam o wspieraniu globalnej demokracji przez hegemonie to mam dreszcze.Ile jeszcze krwi splynie i kto nastepny pod topor dyktatury kleptokracji?

 • ksks3

  Oceniono 35 razy 13

  "Możliwości Ameryki są nieograniczone"
  Za kilkanaście lat Chiny pokażą jankesom jak bardzo się mylili !

 • galnospoke

  Oceniono 20 razy 12

  Brzmi jak mowa pogrzebowa. Dobre wyczucie sytuacji.

 • stary.gniewny

  Oceniono 16 razy 8

  Możliwości USA są nieograniczone - tak długo jak jest farba i papier do drukowania dolarów.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 8 razy 6

  Nieograniczone ? Kneset was ogranicza cały czas.

 • pomysl777

  Oceniono 24 razy 4

  Niestety oceni Pana dopiero historia, a ona potrafi byc bardzo surowa!!! I MAM NADZIEJE ZE TAKA BEDZIE!!!

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  .....Przemówienie Obamy. "Możliwości Ameryki są nieograniczone"..... Wystarczy jedynie przejąć kontrolę nad pozostałymi złożami ropy i gazu. A więc do robooootyyyyyyy !!!!! Złoża czekają jak kanie dżdżu .
  On jest niczym ten biblijny mesjasz. A może on jest przysłany przez samego boga?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje