Przemówienie Obamy. "Możliwości Ameryki są nieograniczone"

21.01.2013 19:45
Barack Obama z rodziną podczas zaprzysiężenia w Białym Domu

Barack Obama z rodziną podczas zaprzysiężenia w Białym Domu (AP/Brendan Smialowski)

- Kończy się dekada wojny. Zaczęło się uzdrawianie gospodarki - powiedział Barack Obama podczas uroczystości zaprzysiężenia go na drugą kadencję jako prezydenta USA. Polityk zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą "wspierać globalną demokrację, działając w imieniu tych, którzy gorąco pragną wolności"
Czytaj naszą relację na żywo z uroczystego zaprzysiężenia Obamy

Barack Obama podczas swojego przemówienia wezwał polityków, by nie zastępowali polityki spektaklem, ani nie "traktowali obrzucania się wyzwiskami jako rozsądnej debaty". - Bardziej niż kiedykolwiek musimy działać jak jeden naród.(...) Nie możemy sobie pozwolić na zwłokę - podkreślił.

Prezydent oświadczył też, że USA muszą dokonać trudnych wyborów, żeby zredukować koszty opieki zdrowotnej i deficyt budżetowy. - Dobrobyt Ameryki musi spoczywać na szerokich barkach rosnącej klasy średniej - stwierdził Obama.

Obama starał się natchnąć swych rodaków optymizmem, przypominając o planowanym zakończeniu wojny w Afganistanie. - Kończy się dekada wojny - powiedział. Podkreślił też jednak, że kraj stoi wobec konieczności wielu reform, których realizacja umożliwi dopiero spełnienie amerykańskich ideałów wolności i równości szans dla wszystkich.

Po raz pierwszy o homoseksualistach i ekologii

Prezydent zaznaczył, że każdemu obywatelowi należy się poczucie bezpieczeństwa i godności. Wskazywał, że sama równość praw mniejszości rasowych nie gwarantuje im równości szans życiowych i trzeba działać na rzecz ich zwiększania. Obama nawiązał tu do przesłania integracji ras w USA, głoszonego w latach 60. przez pastora Martina Luthera Kinga.

Obama położył też nacisk na potrzebę pełnego równouprawnienia mniejszości seksualnych i kobiet i podkreślił konieczność stworzenia jak najlepszych szans życiowych imigrantom.

Osobny fragment przemówienia Obama poświęcił ocieplaniu się klimatu, które - jak zaznaczył - zagraża przyszłym pokoleniom. Nawiązał też do najnowszej debaty na temat kontroli broni palnej, wzywając do ochrony dzieci przed przemocą z użyciem broni.

700 tys. osób na uroczystości

Barack Obama został w poniedziałek uroczyście zaprzysiężony na drugą kadencję jako prezydent USA podczas publicznej ceremonii pod Kapitolem. Na uroczystości inauguracji przybyło ok. 700 tys. ludzi.

- Ja, Barack Hussein Obama, uroczyście przysięgam, że będę wiernie sprawował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych - mówił prezydent, trzymając dłoń na Biblii.

Przysięgę odbierał prezes Sądu Najwyższego John Roberts. Poprzedniego dnia Obama złożył przysięgę na prywatnej ceremonii w Białym Domu. Niedzielne zaprzysiężenie odbyło się zgodnie z wymaganym przez konstytucję terminem inauguracji drugiej kadencji - 20 stycznia - ale ponieważ tradycja amerykańska nie pozwala na publiczną ceremonię inauguracji w niedzielę, przeniesiono ją na poniedziałek. W obu ceremoniach Obamie towarzyszyła żona Michelle i córki Sasha i Malia.

Także wiceprezydent Joe Biden został zaprzysiężony na prywatnej ceremonii w niedzielę i na publicznej w poniedziałek.

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • 1alexander

  Oceniono 2 razy 2

  Zapomnial wspomniec o Guantanamo , ktore mial zlikwidowac na poczatak swoich rzadow . Noblista z bozej laski.

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 1 raz 1

  Ten tylko dożyć może
  Baśniowej przyszłości,
  Kto z ludzkich serc dobędzie,
  Bogactwo radości.

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  .....Przemówienie Obamy. "Możliwości Ameryki są nieograniczone"..... Wystarczy jedynie przejąć kontrolę nad pozostałymi złożami ropy i gazu. A więc do robooootyyyyyyy !!!!! Złoża czekają jak kanie dżdżu .
  On jest niczym ten biblijny mesjasz. A może on jest przysłany przez samego boga?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 2

  Stary kawał,trochę zmodyfikowany:Jak się ma umysł Obamy do wszechświata? - nijak,wszechświat jest nieograniczony.

 • sears31

  Oceniono 8 razy -4

  Gratulacje Panie Prezydencie...jest Pan moim idolem i dzien dzisiejszej przysiegi jest dla mnie wielkim swietem...zycze Panu Panie Prezydencie samych sukcesow.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 8 razy 6

  Nieograniczone ? Kneset was ogranicza cały czas.

 • josif47

  Oceniono 7 razy 3

  Nieograniczone ?...w kierunku dzialan wojennych i kryzysu na pewno. Minela wielkosc Dzingis Chana, minela ZSRR, minie i to.

 • szats69

  Oceniono 9 razy 3

  "trzymając dłoń na Biblii"
  --------------------
  Czy to obowiązkowe?

 • kharper

  Oceniono 7 razy 1

  a wd0000pie mam przemowienie obamy, ciecie z Pieknej 12

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje