Dramatyczny apel córki Tymoszenko: "Nie zabijajcie mi mamy!"

21.01.2013 13:44
Julia Tymoszenko

Julia Tymoszenko (Fot. REUTERS TV REUTERS)

"Nie proszę, byście byli uczciwi czy miłosierni. Tylko nie zabijajcie mi mamy" - z takim dramatycznym apelem zwróciła się dziś do ukraińskich władz córka Julii Tymoszenko, Jewhenija, po tym jak w ubiegłym tygodniu prokuratura poinformowała, iż była premier jest podejrzana o zlecenie morderstwa.
Jewhenija Tymoszenko oświadczyła, że główną odpowiedzialność za życie jej znajdującej się w więzieniu matki ponoszą prezydent Wiktor Janukowycz oraz prokurator generalny Wiktor Pszonka i jego zastępca Rinat Kuzmin.

"Nie proszę was, byście byli uczciwi, nie proszę was o miłosierdzie (...). Nie nawołuję do waszej uczciwości, bo wiem, że pójdzie to na marne. Ja nawet nie nalegam, żebyście przestrzegali prawa i ustaw, bo te w naszym kraju nie działają. Proszę was wszystkich tylko o jedno: nie zabijajcie mojej mamy!" - czytamy w liście opublikowanym na stronie internetowej opozycyjnej partii Batkiwszczyna (Ojczyzna).

Przed siedzibą administracji Janukowycza w Kijowie około 100 przedstawicieli młodzieżówek partii opozycyjnych domagało się dziś uwolnienia skazanej na siedem lat więzienia Tymoszenko oraz odbywającego karę czterech lat pozbawienia wolności byłego szefa MSW Jurija Łucenki. Trzy osoby przykuły się łańcuchami do metalowego ogrodzenia przy siedzibie szefa państwa.

Tymoszenko zapłaciła 2,8 mln za morderstwo?

W piątek prokuratura oficjalnie poinformowała Tymoszenko, że jest ona podejrzana o organizację morderstwa w 1996 r. parlamentarzysty i biznesmena Jewhena Szczerbania. Zdaniem prokuratury Tymoszenko miała zlecić jego zabójstwo wraz z byłym premierem Ukrainy Pawłem Łazarenką.

Motywem zabójstwa miał był konflikt w interesach między firmą Tymoszenko i Łazarenki Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU) a Szczerbaniem. Prokurator Pszonka poinformował, że Tymoszenko i Łazarenko zapłacili za zabicie Szczerbania 2,8 mln dolarów.

Tymoszenko trafiła do więzienia w 2011 r., skazana za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Łazarenko, premier Ukrainy w latach 1996-1997, niedawno został zwolniony z amerykańskiego więzienia, gdzie odsiadywał dziewięcioletni wyrok za wymuszenia i korupcję. Obecnie jest w rękach władz imigracyjnych, które zdecydują, czy może on pozostać w USA.

Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • anda2009

  0

  Piękny apel, wyhodowana na kradzionych milionach, na przekretach, na oszustwach, ko i wie moze na zabójstwach odezwała sie a moze tak do uczciwej roboty ???

 • zz1026

  0

  "Łazarenko, premier Ukrainy w latach 1996-1997, niedawno został zwolniony z amerykańskiego więzienia, gdzie odsiadywał dziewięcioletni wyrok za wymuszenia i korupcję. "

  a czemu cala unia nie zaapaelowalaabygo zwolnic? toz to wiezien polityczny jak tymoszenko
  aj unia sie boi bo ukraina pokazala ze mozna kazdego polityka posadzic za przekrety a tego sie boja politycy europejscy

 • leslaw28

  0

  o uczciwosc, to corka Timoszenki powinna prosic wlasna matke.Niezle to wyglada, byla premier zarobil setki milionow dolarow,a moze i wiecej na wlasnym biednym kraju, a byc moze nawet partycypowala w morderstwie. GW jakby stracila impet do bronienia.

 • edza4

  Oceniono 1 raz 1

  Nie jestem ani za Tymoszenko ani za Janukowyczem,ale jestem za sprawiedliwością,bo bardzo dziwi takie bronienie Tymoszenki w ciemno przez europejskich polityków .Natomiast jeżeli jest winna to dobry przykład dla innych,że władzy wcale nie można więcej i dobrze byłoby żeby taka nowość dotknęła naszych polityków,którzy na to zasłużyli.Sporo jest takich którzy mogliby towarzyszyć Tymoszenko,wtedy poczuliby że polityk to nie święta krowa tylko człowiek który odpowiada za swoje czyny,choćby z tytułu malwersacji pieniędzy podatnika,bo nie ma pieniędzy niczyich.

 • rezun-one

  Oceniono 1 raz 1

  Wiem że to przykre, niemniej córeczko, trzeba było prosić mamę by nie zabijała.
  Jeśli udowodnią jej udział w zbrodni, zawiśnie.

 • starowier

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze jedno Julia jest żydówką i cały aparat propagandy należący do żydów robi wrzawę o nią.

 • starowier

  Oceniono 1 raz 1

  Tymoszenko została skazana za przestępstwo kryminalne a nie za poglądy polityczne.Spowodowała miljardowe straty w swojej ojczyźnie.Następny zarzut jest jasny jak słońce to jej podpis figuruje na przelewie zapłaty za morderstwo.To de facto państwo Ukraińskie jej rękoma zapłaciło za morderstwo.Cała wrzawa wokół Tymoszenko to wojna informacyjna przeciw Ukrainie,Rosji,Białorusi.Wina ich jest taka że nie pozwolili się do cna ograbić.W USA Tymoszenko dostała by 500 lat więzienia i po krzyku.

 • djuiceman

  Oceniono 2 razy -2

  Przypomne tylko niektorym ze Julia Tymoszenko jako jedna z nielicznych politykow przyleciala na pogrzeb Pana Prezydenta Lecha Kaczynskiego. Julia Tymoszenko jest teraz dla Ukraińców symbolem wolności jak dla Polaków Lech Kaczyński..... Cui prodest??

 • marcin1956

  Oceniono 6 razy -2

  Wszystkie te komentarze, które już skazały Julię za kolejną "zbrodnię" przypominają ryk oślinionego tłumu na walkach gladiatorów wrzeszczącego: "Dobij!".
  To ja się pytam, jaki normalny człowiek nie będący ciężko niedorozwinięty umysłowo uwierzy, że Julia wydała aż 3 miliony $ na zlecenie zabójstwa??? To w Polsce kilka lat temu stawka dla ukraińskiego człowieka za zlikwidowanie dowolnego celu wynosiła 10 do 20 TYSIĘCY $ a tu nagle "piękna" miałaby płacić 20 razy więcej??? Czyżby wszyscy ukraińscy zabójcy na zlecenie żyli już w Polsce i trzeba było ściągać speców z drugiego końca świata???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje