Bielik-Robson: Ziemkiewicz chce się wylansować na lidera prawicy. I stawia na skrajne ruchy

21.01.2013 08:19
- Jeżeli prawica miałaby się odrodzić, to w niepisowskiej formule. Być może opartej na radykalnym ruchu. A na ruchy skrajne stawia Ziemkiewicz. Zawsze kultywował w sobie brutalną, "zdrową" siłę - mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" filozofka Agata Bielik-Robson. Przekonuje, że ostatnie kontrowersyjne wystąpienie Rafała Ziemkiewicza ma polityczny wymiar.
Agata Bielik-Robson przekonuje, że ostro skrytykowane wystąpienie Rafała Ziemkiewicza może być przejawem jego politycznych ambicji czy wręcz jego aspiracji do roli nowego prawicowego lidera.

- Prawica musi zdecydować, czy nadal wierzyć w Jarosława Kaczyńskiego, mimo że po raz szósty z rzędu przegrywa wybory, czy też porzucić PiS i wymyślić dla prawicy zupełnie inną formułę. Być może opartą właśnie na tym ludowym, radykalnym ruchu. Kto wie, czy nie właśnie na to stawia Ziemkiewicz? - mówi Agata Bielik-Robson w wywiadzie dla "Newsweeka". Zaznacza, że w tej chwili kluczową dla prawicy decyzją będzie, czy zgodzi się na legitymizację obozu radykalno-nacjonalistycznego, czy zdecydowanie się od niego odetnie.

"Brutalna, zdrowa siła"

Filozofka przekonuje, że Rafał Ziemkiewicz "zawsze kultywował w sobie brutalną, "zdrową" siłę. Dodaje, że ostatnim swoim wystąpieniem "Ziemkiewicz wykonał niebezpieczny, pionierski krok". - Sądzę, że on się przesuwa do czynnej polityki. Ma ochotę stać się trybunem tego - w jego mniemaniu najbardziej uciśnionego - prawicowego polskiego ludu.

Bielik-Robson przekonuje, że być może właśnie dlatego Ziemkiewicz odwołuje się do argumentów bliskich radykalnej prawicy i stąd głoszone przez niego opinie, jak ta, że "Żydzi obsiedli kulturę i media" czy że "sprawują inteligencki rząd dusz". Bo jak przekonuje filozofka, dzisiejszy ONR to ruch zdecydowanie antysemicki. - Przecież to są ludzie, którzy co roku świętują pogrom myślenicki... - mówi Bielik-Robson.

"Skorumpowana sitwa zdegenerowanych karierowiczów"

Wywiad z Bielik-Robson to komentarz do sporu między Rafałem Ziemkiewiczem i Dawidem Wildsteinem. Wildstein ostro skrytykował Ziemkiewicza za kontrowersyjne wypowiedzi w czasie spotkania promującego jego książkę. "Z Twojego wykładu dowiedziałem się, że międzywojenni Żydzi, w tym moi przodkowie, na wyższych uczelniach to była skorumpowana sitwa zdegenerowanych karierowiczów" - napisał wtedy Wildstein. "Jeśli Ziemkiewicz nie jest antysemitą, to kto nim jest?" - komentowała od razu na FB filozofka Agata Bielik-Robson.

Zobacz także
Komentarze (259)
Zaloguj się
 • politol59

  Oceniono 2 razy -2

  Najlepsze to, że prawica jak zwykle żre się między sobą i wzajem podgryza.

 • mara571

  Oceniono 2 razy 2

  "Są elementy polskiej kultury inteligenckiej, które lubię i w sobie pielęgnuję, ale to przez wierność mojej rodzinie i przywiązanie do Anina, mojej małej ojczyzny. Ale ta wielka Ojczyzna, sprawa narodowa, wierność Polsce itd. - to już nie dla mnie. Po latach zaczadzenia trucizną narodową nareszcie czuję się wolna - mówi w rozmowie z DZIENNIKIEM Agata Bielik-Robson. "

  Skad to ponowne zainteresowanie Polska?

  kultura.dziennik.pl/artykuly/139281,uwolnilam-sie-od-polskosci.html

 • q-ku

  Oceniono 2 razy 0

  jaka "prawica" taki lider

 • misiupisiu2

  Oceniono 2 razy 2

  To przebiegle sztuki ,ale nie mozna im nigdy zaufać.Oni opatentowali przejmowanie wladzy w roznych krajach.
  Niejaki Reed miał doskonałe wyczucie historii. W 1977 roku wyszła książka pt. The File on the Tsar, w której dwóch żydowskich autorów: Anthony Summers i Tom Mangold próbuje na 400 stronach udowodonić, że zginął jedynie car, a jego rodzina została bezpiecznie ewakuowana. Deskredytując Wiltona, autorzy nie silą się na polemikę z nim, lecz według powszechnie przyjętych teraz zasad (i akceptowanych przez gojów), cytują ‘wrogie’ zdanie Wiltona: ‘Morderstwo cara, rozmyślnie zaplanowane przez Żyda Świerdłowa (któy przyjechał do Rosji jako płatny agent niemiecki) i wykonane przez Żydów Gołoszczokina, Symorolotowa, Safarowa, Wojkowa i Jurowskiego, nie było dziełem narodu rosyjskiego, lecz właśnie tych wrogich najeźdzców’. Z rozbrajającą i pełną oburzenia szczerością autorzy stwierdzają dalej, że taki ‘antysemicki’ reportaż ‘nie mógłby się dzisiaj w ogóle ukazać w druku’. Oczywiście, że nie mógłby!

 • misiupisiu2

  Oceniono 6 razy 4

  To jakis kolejny zydowski manewr. Druga linia obrony , bo pierwsza sie juz wykrusza ,wiec chca owtorzyc manewr Michnika jeszcze raz z nowa obsadą . Teraz Polacy im tak szybko nie uwierzą .

 • prof-antoni

  Oceniono 3 razy 1

  Ziemkiewicz podobnie jak prezesa

  patriota w ukryciu, nigdy nie internowany

 • malwoj

  Oceniono 5 razy -1

  I po co miliony słów? Czy nie prościej byłoby napisać ze Rafcio to skretyniały dupek chcący być "Kimś"? A szanse ma zerowe, ale sam tego biedulek nie zauważy..

 • gtpress

  Oceniono 4 razy 0

  by postawic to, co obalono, rozkradziono i rozgrabiono trzeba wyjatkowo zdecydowanych dzialan i dekretow, czas wymaga liderow, a redaktor Ziemkiewicz ma wiedze o tym, co bylo - i co jest - grane przez cwana Kapele.......

 • poalicja

  Oceniono 3 razy 1

  Który naród jest najbardziej antysemicki na świecie.O to niech Bielik Robson zapyta Edwarda Altera czyli Katawa Zara,żydowsko-polskiego przez duże P,Patriotę obu naszych narodów.
  Podejrzewam że Rafał przejął pogl.ądy na temat antysemityzmu od Katawa Zara w czasach kiedy był rzecznikiem UPR-u.Okupująca Polskę żydokomuna dostaje wysypki na samo wspomnienie o Katawie.

  Ps.Bielik Robson mogła zadbać o porządny make up na publikowanym wyżej zdjęciu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje