Bielik-Robson: Ziemkiewicz chce się wylansować na lidera prawicy. I stawia na skrajne ruchy

- Jeżeli prawica miałaby się odrodzić, to w niepisowskiej formule. Być może opartej na radykalnym ruchu. A na ruchy skrajne stawia Ziemkiewicz. Zawsze kultywował w sobie brutalną, "zdrową" siłę - mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" filozofka Agata Bielik-Robson. Przekonuje, że ostatnie kontrowersyjne wystąpienie Rafała Ziemkiewicza ma polityczny wymiar.
Agata Bielik-Robson przekonuje, że ostro skrytykowane wystąpienie Rafała Ziemkiewicza może być przejawem jego politycznych ambicji czy wręcz jego aspiracji do roli nowego prawicowego lidera.

- Prawica musi zdecydować, czy nadal wierzyć w Jarosława Kaczyńskiego, mimo że po raz szósty z rzędu przegrywa wybory, czy też porzucić PiS i wymyślić dla prawicy zupełnie inną formułę. Być może opartą właśnie na tym ludowym, radykalnym ruchu. Kto wie, czy nie właśnie na to stawia Ziemkiewicz? - mówi Agata Bielik-Robson w wywiadzie dla "Newsweeka". Zaznacza, że w tej chwili kluczową dla prawicy decyzją będzie, czy zgodzi się na legitymizację obozu radykalno-nacjonalistycznego, czy zdecydowanie się od niego odetnie.

"Brutalna, zdrowa siła"

Filozofka przekonuje, że Rafał Ziemkiewicz "zawsze kultywował w sobie brutalną, "zdrową" siłę. Dodaje, że ostatnim swoim wystąpieniem "Ziemkiewicz wykonał niebezpieczny, pionierski krok". - Sądzę, że on się przesuwa do czynnej polityki. Ma ochotę stać się trybunem tego - w jego mniemaniu najbardziej uciśnionego - prawicowego polskiego ludu.

Bielik-Robson przekonuje, że być może właśnie dlatego Ziemkiewicz odwołuje się do argumentów bliskich radykalnej prawicy i stąd głoszone przez niego opinie, jak ta, że "Żydzi obsiedli kulturę i media" czy że "sprawują inteligencki rząd dusz". Bo jak przekonuje filozofka, dzisiejszy ONR to ruch zdecydowanie antysemicki. - Przecież to są ludzie, którzy co roku świętują pogrom myślenicki... - mówi Bielik-Robson.

"Skorumpowana sitwa zdegenerowanych karierowiczów"

Wywiad z Bielik-Robson to komentarz do sporu między Rafałem Ziemkiewiczem i Dawidem Wildsteinem. Wildstein ostro skrytykował Ziemkiewicza za kontrowersyjne wypowiedzi w czasie spotkania promującego jego książkę. "Z Twojego wykładu dowiedziałem się, że międzywojenni Żydzi, w tym moi przodkowie, na wyższych uczelniach to była skorumpowana sitwa zdegenerowanych karierowiczów" - napisał wtedy Wildstein. "Jeśli Ziemkiewicz nie jest antysemitą, to kto nim jest?" - komentowała od razu na FB filozofka Agata Bielik-Robson.

Zobacz także
 • Policjanci użyli armatek wodnych oraz gazu pieprzowego "Nie znoszę, gdy mnie walą flagą po głowie", "władza namolnie przymusza do radości" [KOMENTARZE]
 • Polonijny biznesmen i antysemita dzieli prawicę - kim jest Jan Kobylański?
 • Rafał Ziemkiewicz Ziemkiewicz dla Gazeta.pl: "Leming" to też Polak, tylko oszukany. Nie trzeba go zwalczać
Komentarze (259)
Bielik-Robson: Ziemkiewicz chce się wylansować na lidera prawicy. I stawia na skrajne ruchy
Zaloguj się
 • notremak

  Oceniono 366 razy 120

  Ziemkiewicz to nawet dosyć inteligentny facet i mógłby z powodzeniem pisać do jakichś poważniejszych tytułów.
  Koniecznie chciał jednak dorównać Michnikowi, a ponieważ to niemożliwe - popadł na jego tle w kompleksy (i ostatnio chyba w depresję, bo już cały świat go uwiera), nurzał się w nich coraz głębiej, aż wylądował poniżej dna.

 • jezierskiadam

  Oceniono 186 razy 100

  Największe ambicje zastąpienia Kczyńskiego po jego nieuchronnym i bliskim już upadku, idące w parze z możliwościami stworzonymi media, ma niejaki TERLIKOWSKI.
  Fuuuuuj

 • koloratura1

  Oceniono 234 razy 76

  Panie Ziemkiewicz, wróć Pan do prawdziwej literatury sc-fi!
  To Panu wychodziło najlepiej.

 • takitamsobie

  Oceniono 123 razy 51

  Za wikipedią:
  Agata Bielik-Robson (ur. 1966) – polska filozofka, zajmująca się filozofią podmiotowości, postsekularyzmem, myślą judaistyczną oraz wpływem psychoanalizy i formacji romantycznej na filozofię.

  Gazeta Wyborcza ma straszną paranoję ostatnio. Gdzie nie otworzę wydania papierowego to zawsze jest temat o żydach, gdzie nie wejdę na portal gazeta.pl to zawsze jest temat o kościele katolickim.

  Czy już niczym innym nie żyją w tej redakcji? Mogę sobie tylko wyobrazić przebranych redaktorów na Czerskiej w habity mnichów, sutany księży, jarmułki żydowskie - no sorry ale taki obraz się wyłania z tych artykułów.

  A ja bym chciał poczytać o ważnych sprawach, o ekonomii, o przyszłości Polski, o historii, a muszę czytać tylko o klechach albo żydach :/

 • nonieee

  Oceniono 133 razy 35

  Jak to ostatnio bywa, jak się nie ma nic czym można kogoś uderzyć, to pałka antysemityzmu zawsze gdzieś tam leży pod stołem.

 • 3miastowy

  Oceniono 128 razy 30

  Agata Bielik-Robson
  Professor of Jewish Studies
  www.nottingham.ac.uk/theology/people/agata.bielik-robson

 • grzkob23

  Oceniono 317 razy 23

  Ale kto to jest ta Agata Bielik-Robson.
  Pierwsze słyszę.
  Ziemkiewicza, kto się interesuje publicystyką, mniej więcej zna.
  A Ona kto to jest.
  Nie ma to jak lans, podczepić się pod znane nazwisko i do przodu.

 • sprocket74

  Oceniono 45 razy 13

  klasyka - jak się chce kogoś zdyskredytować to najlepiej wyzwać go od antysemity używając do tego jakiejś mało rozgarniętej pani, która z chęcią wystąpi w roli narzędzia byle tylko parę "lajków na fejsie" przytulić.

  Ale jako były już, na szczęście, wyborca PO z chęcią dałbym szansę prawicy pod wodzą kogoś inteligentnego bo na Kaczyńskiego to mnie nikt nie namówi więc jestem w kropce. A skoro GW tak trzęsie dupą przed Ziemkiewiczem (sądząc po ilości artykułów) to widocznie facet ma jakieś szanse.

  Z niecierpliwością czekam na rozwój wypadków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje