Zieloni, liberałowie, demokraci i Palikot z Kwaśniewskim. Będzie nowa partia europejska?

Janusz Palikot i Aleksander Kwaśniewski

Janusz Palikot i Aleksander Kwaśniewski (Fot. Filip Klimaszewski / Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

- Po eurowyborach 2014 r. powstanie Międzynarodówka Federalistów Europejskich. Wejdą do niej zieloni, liberałowie, demokraci i Ruch Palikota z Kwaśniewskim - mówi poseł Janusz Palikot w rozmowie z Agatą Nowakowską i Dominiką Wielowieyską.
Na początku lutego Aleksander Kwaśniewski podejmie decyzję, czy stworzy własną listę do Parlamentu Europejskiego - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Janusz Palikot. - Spotkamy się 3 czy 4 lutego, sprawdzimy, gdzie jesteśmy. Czy Kwaśniewski chce, jaka ma być formuła, jak to ma się nazywać - mówi Palikot. Dodaje, że będzie namawiał byłego prezydenta, by sam wystartował w tych wyborach. Polityk jest przekonany, że Donald Tusk przestraszył się listy Kwaśniewskiego,

"Można wziąć wszystkie stanowiska"

Według Palikota po eurowyborach w 2014 r. powstanie nowa Międzynarodówka Federalistów Europejskich. - Wejdą do niej zieloni, liberałowie, demokraci i - jeśli do tego dojdzie - Ruch Palikota z Kwaśniewskim. Federaliści mogliby z socjalistami mieć w Brukseli większość i wziąć wszystkie stanowiska: szefa parlamentu, komisje, mieć istotny wpływ na kierunek rozwoju Unii. A Kwaśniewski nadaje się do tego jak mało kto - dodaje Palikot. Odnosząc się do zarzutów dot. zarobków byłego prezydenta, podkreśla, że ten może zarabiać u kogo chce.

Cały wywiad w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Zwycięzcy? Macierewicz, Tusk, Piechociński... - publicyści TOK FM typują wygranych i przegranych 2012 roku
 • Aleksander Kwaśniewski Zaskakujący sondaż. Polacy chcą, by Kwaśniewski został premierem
 • Janusz Palikot i Aleksander Kwaśniewski Palikot: Następne wybory? Kwaśniewski na premiera, ja - na prezydenta
Komentarze (95)
Zieloni, liberałowie, demokraci i Palikot z Kwaśniewskim. Będzie nowa partia europejska?
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 78 razy 36

  Już się boję że podpisze konkordat pomiędzy UE a Watykanem tak jak to Polsce załatwił.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 58 razy 32

  Palikot, musisz zrozumiec że twój elektorat nie przepada za bardzo za lewicą z SLD .....

 • judaszowy

  Oceniono 34 razy 30

  nic innego nie słyszę jak:
  ta się przestraszyła,
  ten się boi
  oni nie umieją
  on, ona popiera tego
  ten chce prezydentem
  ten obwinił tamtego
  trzeba to zrobić
  itd itd zawsze o sobie i innych politykach

  ale k...a nic na temat że nasi wyborcy potrzebują tego i tego ... i żeby to coś usprawnili wprowadzili,
  po prostu polityka jest dla rządu a dla nas G.

 • haen2010

  Oceniono 28 razy 18

  Ojej, ojej! Czytam tu, że kościelnych już na samą zapowiedź powstania Europy Plus ogarnęła wielka dyspepsja z iście tropikalną gorączką pomimo syberyjskich mrozów. I napiszę wam dogie platfusy z pisowcami - macie rację z tym strachem. Jest się czego bać.

 • a.k.traper

  Oceniono 17 razy 9

  Wszystko się wyjaśni po wyborach a zarabiać to niech każdy zarabia na swój rachunek, skoro pracodawca na tyle go wycenia to jego biznes.

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 21 razy 9

  Świnie organizują się w większe stado bo i koryto tam większe mają.
  Dla nich kasa jest najważniejsza.

 • takitamsobie

  Oceniono 32 razy 8

  No i wiadomo o co chodzi: posadki, posadki, posadki. Będzie więcej możliwości na kręcenie lodów, na asystentów, sekretarki, ściemnianie z podpisami, itd.

  Ja cieszę się, że powstaje taka lista! Wziąć ją do wora i do jeziora wrzucić.

 • mike1969

  Oceniono 7 razy 7

  Czy wiecie dlaczego w Polsce wszystko się kręci wokół Tuska i Kaczyńskiego? Bo Lewica jest w Polsce podzielona - czyli słaba.Obserwując wiadomości w TV nie trudno zauważyć w mediach że: Tusk ma 5 minut, potem Kaczyński ma 5 minut, dalej Palikot z Millerem mają czasem po 5 sekund ... Jeśli Lewica nie połączy się w jedną silną formację, to będzie nadal marginalizowana. I możemy tutaj sobie pisać o katabasach, sukienkowych itd. Dopóki lewica nie wygra wyborów lub wejdzie do koalicji, to krzyż w sejmie będzie wciąż wisiał a biskupi będą nieustannie przy korycie! Religię ze szkół może wyprowadzić jedynie rząd. My jesteśmy tylko w opozycji. W dojrzałych demokracjach nie ma miejsca na dwie lewice.Przykład ze Stanów, tylko dwie partie ostatecznie liczą się w wyborach: "bardziej prawicowa" czyli Republikanie to centroprawica oraz "bardziej lewicowa" czyli Demokraci to socjalliberałowie - koniec.W MAŁEJ POLSCE RÓWNIEŻ NIE MA MIEJSCA NA DWIE LEWICE (chyba że obydwie słabe, każda z jednocyfrowym wynikiem...) Jak wyborcy lewicowi nie zakopią "toporów wojennych" i nie puszczą w zapomnienie co było dwa, pięć czy dziesięć lat temu, to wciąż w mediach i sondażach będą królować Tusk i Kaczyński.Żeby się przeciwstawić prawicy i kościołowi, Lewica musi się zjednoczyć w jedną dużą partię, w której jest miejsce dla: Kwaśniewskiego, Palikota (zwolennik zjednoczenia), Senyszyn, Nowickiej, Piekarskiej, Kalisza (to drugi najpopularniejszy polityk w Polsce) Rozenka, Millera, Ryfińskiego, Cimoszewicza, Kotlińskiego, Siwca (zwolennik zjednoczenia) , Kopycińskiego, Olejniczaka (zwolennik zjednoczenia), Dębskiego, Czarzastego itd. Obecnie 99,9 proc. projektów ustaw ( lub wszystkie) które Lewice interesują - są skazane na odrzucenie.Chyba nie jesteśmy tak naiwni, że w naszych ideałach pomogą nam w tej kadencji Gowin z PiS-em... Dzisiejszy sejm to prawica aż w 80 procentach! ( po-pis) natomiast Lewica to tylko 20 proc.(RP-SLD) Następne wybory prawdopodobnie dopiero w 2015. Jest czas aby to przemyśleć, dopracować, zmienić i połączyć się. Inaczej za trzy lata znowu osiągniemy wynik 2 x jednocyfrowy i zaczniemy się drapać po głowie co było "nie tak". Dalej będziemy gapić się na krzyż w sejmie przez kolejne cztery lata do 2019 r. nie mówiąc już o religii w szkole czy wystąpieniu z krk świecką metodą. Lewicowcy obudźcie się póki czas, świeckie państwo czeka! p.s.Dla złośliwych piszących o "lewakach" odpowiem że dzisiejsza nowoczesna Lewica ma poglądy lewicy angielskiej, francuskiej czy skandynawskiej. Dalekie rosyjskiej, nie mówiąc o socjalizmie polskim do roku 1989.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje