Szkocka muzyka, niemiecki tekst w filmie wyborczym. Pół-Szkot z CDU wygrywa wybory w Dolnej Saksonii [WIDEO]

David McAllister

David McAllister (Fot. Frank Augstein AP)

David McAllister, syn z niemiecko-szkockiego małżeństwa, jest faworytem Angeli Merkel w dzisiejszych wyborach do landowego parlamentu Dolnej Saksonii. Te wybory to papierek lakmusowy dla wrześniowych wyborów powszechnych w Niemczech. Mogą być informacją o tym, kto będzie rządził w Berlinie przez kolejne cztery lata.


Z pierwszego sondażu opublikowanego zaraz po głosowaniu zakończonym o 18 wynika, że przeciwnicy idą łeb w łeb. Według niego chadecy (CDU) kanclerz Merkel pozostali największą siłą w Dolnej Saksonii, zdobywając ok. 36 procent. Ich sojusznicy, Wolni Demokraci (FDP), osiągnęli 10 proc., czym przekroczyli wszelkie oczekiwania. Socjaldemokraci (SPD) i Zieloni uzyskali 46 procent.

- Oczywiście, że wybory Dolnej Saksonii są dla rządu szalenie ważne - zaznaczył kandydat na kanclerza z ramienia SPD Peer Steinbrueck. We wrześniowych wyborach polityk stawi czoła samej kanclerz Merkel, jednak szereg ostatnich, bardzo niefortunnych wypowiedzi Steinbruecka spowodował, że zarówno jego popularność, jak i notowania SPD, spadały na łeb na szyję. Sarkastycznie mówiono, że jeżeli Steinbrueck będzie tak dalej postępował, to Angeli Merkel w ogóle nie będzie potrzebna żadna walka wyborcza. Dlatego tak zbawczy byłby dla Steinbruecka sukces wyborczy w Dolnej Saksonii, by choć trochę nadrobić straty SPD.

Losy ważą się w Hanowerze

W tym kraju związkowym SPD i Zieloni zdawali się mieć utrwaloną pozycję. Byli tak pewni swojej wygranej, że zapowiedzieli, iż po objęciu władzy zmieni się konstelacja w drugiej izbie parlamentu Bundesracie i że wystąpią z nowymi inicjatywami legislacyjnymi.

Lecz ta wyraźna przewaga w ostatnim czasie stopniała, a partia idzie łeb w łeb z rządzącą obecnie w Hanowerze koalicją CDU-FDP. Jeżeli nie powiedzie się detronizacja faworyta kanclerz Merkel, chadeckiego szefa rządu Davida McAllistera, widoki na polityczną przyszłość dla Peera Steinbruecka nie rysują się zbyt różowo.

Seria strzałów w stopę

Wszyscy, od mediów począwszy, a na krytykach wewnątrz SPD skończywszy, byliby gotowi przypisać winę za ewentualną porażkę socjaldemokratów właśnie Steinbrueckowi. Jeszcze na początku października 2012 Steinbrueck należał do najpopularniejszych niemieckich polityków. Z 59-procentowym poparciem wyborców znajdował się tuż za Angelą Merkel. Jednak po ujawnieniu jego milionowych dochodów z wykładów, już w grudniu ub. roku poparcie dla niego spadło do 48 procent. Potem, po niefortunnej wypowiedzi, że kanclerz w RFN zarabia za mało, poparcie do Steinbruecka spadło do 36 procent. Jego uwaga, że w życiu nie wziąłby do ust wina, którego butelka kosztowała tylko 5 euro, też nie przysporzyło mu sympatii grup społeczeństwa, które SPD traktowały od zawsze jako adwokatów "zjadaczy chleba".

SPD twierdzi, że myśli się o zmianie kandydata na kanclerza, ale tak naprawdę wszyscy z niepokojem czekali na wybicie "godziny prawdy". Lokale wyborcze zamknięto w niedzielę wieczorem o godz. 18.

Czy przejdzie FDP i Lewica?

Partia Lewicy, której w wyborach przed czterema laty powiodła się upragniona ekspansja na zachodnie landy, jak wynika z sondaży, prawdopodobnie nie przeskoczy 5-procentowego progu wyborczego i będzie musiała opuścić ławy poselskie, tak jak ostatnio miało to już miejsce w Nadrenii Północnej-Westfalii i Szlezwiku-Holsztynie. Partia jest coraz bardziej marginalizowana i wraca do wymiaru regionalnej partii, mającej znaczenie tylko we wschodnich Niemczech.

W niedzielę ważyć będą się natomiast losy szefa partii FDP Philippa Roeslera, który jest wicekanclerzem w rządzie RFN. Już od dłuższego czasu ostrzy się na niego polityczne noże, aby wreszcie się go pozbyć; postawiono na niego kiedyś jako na wschodzącą gwiazdę, ale okazało się, że nie ma on ani zdolności przywódczych, ani wyostrzonego profilu, ani także silnej osobowości.

W ostatnich sondażach FDP dawano tylko trzy procent poparcia, czyli także i w Dolnej Saksonii jest niebezpieczeństwo, że Wolni Demokraci zatrzymają się na 5-procentowej poprzeczce. - Serce mi krwawi, kiedy myślę o tym, w jak opłakanym stanie jest moja partia - lamentował liberalny minister pomocy rozwojowej Dirk Niebel, domagając się zmian personalnych w kierownictwie partii. Roesler przebąkiwał, że byłby gotów ponieść konsekwencje, jeżeli wynik FDP byłby katastrofalny, w myśl zasady, że szef partii jest współodpowiedzialny za wynik wyborów także w krajach związkowych.

Dla liberałów: być czy nie być

Jeżeli liberałom powinęłaby się noga w Dolnej Saksonii, co niektórzy prorokują, to we wrześniu FDP mogłaby także wylecieć z Bundestagu, co nie zdarzyło się jeszcze w historii Republiki Federalnej Niemiec. Ale nie należy krakać...

Już przed wyborami landowymi 2012 w Szlezwiku-Holsztynie i Nadrenii Północnej-Westfalii wszyscy wróżyli FDP exitus, ale dzięki charyzmatycznym kandydatom udało się im przeżyć i to z imponującym poparciem elektoratu: 8 procent.

Teraz FDP pokłada nadzieje w jednym kruczku prawa wyborczego: wielu wyborców chadecji mogłoby oddać swój pierwszy głos na kandydata CDU, a drugi na FDP, co pomogłoby liberałom przeskoczyć 5-procentowy próg i uratować chadecko-liberalną koalicję.

Angela Merkel w szampańskim nastroju

Idąc tropem tego scenariusza, w Hanowerze mógłby dalej rządzić David McAllister, syn z niemiecko-szkockiego małżeństwa, który może liczyć na mniej więcej 40-procentowe poparcie. Byłby to wynik, który w wypadku fiaska wyborczego Wolnych Demokratów i rozpadu dotychczasowej koalicji otworzyłby mu drzwi do kariery w Berlinie. Po cichu mówi się o stanowisku ministra edukacji, jeżeli obecnej minister Anecie Schavan nie udałoby się wykaraskać z afery wokół rzekomego plagiatu w jej dysertacji.

W trakcie dolnosaksońskiej kampanii wyborczej kanclerz Merkel aż siedem razy pojawiała się na wiecach wyborczych u boku McAllistera: zawsze w świetnym humorze i pełna uznania dla swego faworyta. Jej spokój jest zrozumiały: nawet jeżeli nie udałaby się powtórka z chadecko-liberalnej koalicji w Hanowerze, nie pozostawiłoby to rysy na jej wizerunku. Można się spodziewać, że McAllister osiągnie przyzwoity wynik, i winę za rozpad koalicji będzie można przypisać FDP. A trzecia wygrana w wyścigu do kanclerskiego fotela we wrześniu br. dopuszcza więcej opcji koalicyjnych niż tylko tę z liberałami.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Osobisty sekretarz Benedykta XVI, a od niedawna także prefekt Domu Papieskiego arcybiskup Georg Gaenswein trafił na okładkę najnowszego numeru włoskiej edycji lifestyle'owego i modowego pisma "Vanity Fair". Jego okładki zarezerwowane są zwykle dla znanych modelek. To nie pierwszy raz, gdy media zauważyły, że Gaenswein wyróżnia się wyglądem wśród hierarchii kościelnej "Piękny Georg" - niemiecki ksiądz, arcybiskup Georg Gaenswein na okładce "Vanity Fair"
 • Klinika Rechts der Isar Skandal w monachijskiej klinice: lekarze dodawali mocz do próbek krwi, by przyspieszyć przeszczep
 • Lekarze na sali operacyjnej W Niemczech brakuje lekarzy. Berlin liczy na Polaków - zapewni im naukę języka
Komentarze (14)
Szkocka muzyka, niemiecki tekst w filmie wyborczym. Pół-Szkot z CDU wygrywa wybory w Dolnej Saksonii [WIDEO]
Zaloguj się
 • maro2009

  Oceniono 17 razy 13

  dzisiejsza polityka to syf, zero programu, zero ideologii, byle do żłobu, za to są spoty i PR....

 • zenblue1

  Oceniono 4 razy 4

  Szkot pyta Szkota--dlaczego tak rozpaczasz ?
  Bo złamał mi się ząb w grzebieniu
  Szkoda ci jednego zęba ?
  Tak ,bo to był ostatni.

 • mara571

  Oceniono 3 razy 3

  Deutsche Welle sie pospieszyla.
  Na nie ma zwyciezcy: CDU/FDP 74 mandaty /SPD/Grüne 74 mandaty.
  Wyniki beda znacznie pozniej, kiedy policzone zostana wszystkie glosy.

 • someone_new

  Oceniono 2 razy 2

  Zgadza się. ARD właśnie podało, że SPD z Zielonymi mają o jedno miejsce więcej niż CDU z FDP.
  Pośpieszyłaś się, Gazetko...

 • wale-czek

  0

  21.01.2013 Artykuł pochodzi z serwisu „Deutsche Welle”, redaktorzy nie oddaje rzeczywistego obrazu walki przedwyborczej w Dolnej Saksonii, ponieważ trzeba było wyraźniej określić stan Koalicji Rządowej czarno CDU/CSU i żółtych FDP, która już od dłuższego nie jest w stanie należycie rządzić; stałe kłótnie miedzy ko-alicjantami a nasza Mutti Merkel, prowadzi swoją politykę wyczekującą, a później tylko moderuje!
  Kanzlerin Merkel hat bislang nur ihr übliches Rezept: Sie wartet ab und hofft, dass sich das Problem von selbst löst. Abwarten und Tee trinken, das hat sie vom Kohl gut übernommen!“ Ich fühle mich bei schwarz-gelbe Koalition, insbesondere bei der Frau Merkel nicht gut aufgehoben!“ Nie ma większej lawirantki na świecie od Merkel!
  Takiego wyniku o jeden Mandat więcej, spowodował, rządząca koalicja Czarno - żółta, siedzała do później nocy i kiedy się obudzili już byli w opozycji! David McAllister, były premier Dolnej Saksonii, oświadczył, że nie zamierza przejąć przewodniczącego frakcji CDU!
  Niemieccy chadecy CDU ponieśli sromotną klęskę, gorzkie są jej straty! Około 101000,- zwolenników CDU głosowało na liberałów FDP i ta uzyskała 9,9%; a sondaże przewidywały, że FDP nie wejdzie do Parlamentu krajowego!
  Triumf FDP jest kosztem CDU. Nie należy się spodziewać dalej dobrej relacji pomiędzy CDU i FDP, ale najbardziej zadowolony jest Philipp Rösler, przewodniczący FDP, któ-rego czołówka Partie już odpisała na straty! Sam Rösler, nie jest popularny i sam jest kontrowersyjnym politykiem, i niema szans w marcu br. na przedwczesnym Zjeździe FDP, być ponownie wybrany przewodniczącym Partii! Zresztą partia FDP w sondażach Re-publiki notuje zaledwie 3-4%, co grozi, że wejdzie nie do Parlamentu./Bundestagu/.
  Przekonywującym powiedzeniem, które dawniej mniej juz dziś krąży wśród opinii nie-mieckiej, cytat: Zugespitzt gesagt, „FDP war ist und bleibt eine ausgelatschte San-dale offen auf alle Seiten“! FDP jest i będzie wydartym papuciem, otwarta na każdą stronę! Nach meiner Einschätzung, drei Vokabel darf die FDP nicht in sein Mund neh-men und zwar: Das Volk; Soziale Gerechtigkeit und Sozialmarktwirtschaft! Die Vokabel stimmt mit der Neoliberale Politik der FDP nicht überein.

  FDP jest Patrią Neoliberalną, stoi za kapitałem, reprezentuje środowisko dobrze za-rabiających i dla tych swoich wyborców zawsze w jakiejkolwiek koalicji żąda obniże-nia podatków! Niech świadczy taka wypowiedz byłego Przewodniczącego Westerwellego
  z walki przedwyborczej we Freiburgu: cytat "Diejenige, die weniger als alles haben, und mehr als nichts, das sind die Deppen der Nation!" Also, meine Bemerkung „Der Profit ist näher als die Moral“! Tłumacząc: Ci, którzy mniej niż wszystko posiadają i więcej niż ani trochę, są głupcami narodu!

  Gdyby przetransponować liberalizm w płaszczyźnie Partii Platforma Obywatelska w Pol-sce, to powiem nie widzę żadnego zagrożenia ze strony PO, by widać było zmianę w kierunku autokracji a co najważniejsze Rząd Tuska jak z mojej obserwacji nie ma ten-dencji do neoliberalnej polityki w Polsce, jeszcze nie, ale liberalizm znaczy wol-ność, ale wolność wolny człowiek bez bazy materialnej, to jest wolność dla bogaczy!
  Dlatego Marksa maksyma "Byt określa, tworzy świadomość" (w tłumaczeniu: Jak zarabiamy pie-niądze, jest kluczem do tego, jak widzi świat i etyczny, który rozwinął) jest nadal genialny, można wyrazić nie lepiej. Pozdrawiam Walek!

 • art.usa

  0

  Oj gazeta nie aktualna.
  CDU przegrała wybory.
  Wybory wygrała SPD (nijaki Wajl) i zieloni.
  Czyli Merkel już ma tylko mniejszość w Bundesracie,
  oj będzie jej ciężko rządzić w mniejszości.
  Będzie mnieć ten sam cirkus jak B. Obama. w Stanach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje