Atak zimy paraliżuje lotniska w Europie. W Polsce odwołane loty m.in. do Monachium i Paryża

20.01.2013 17:04
Heathrow, mimo nowoczesnego sprzętu także przegrywa z zimą. Nie lepiej jest na innych londyńskich lotniskach, m.in. w Luton i Stansted

Heathrow, mimo nowoczesnego sprzętu także przegrywa z zimą. Nie lepiej jest na innych londyńskich lotniskach, m.in. w Luton i Stansted (Fot. Steve Parsons AP)

Kilkanaście samolotów dotarło w niedzielę z opóźnieniem na Lotnisko Chopina, inne w ogóle odwołano. Dotyczyło to głównie lotów z Frankfurtu nad Menem oraz Londynu, Paryża, Kijowa. Z lotniska Chopina pasażerowie nie polecieli m.in. Paryża i Monachium. Sytuacja zmienia się na bieżąco, wiele lotów jest opóźnionych.
Do czego mają prawo pasażerowie odwołanych i opóźnionych lotów [INFORMATOR]

Sytuacji winny jest atak zimy, który paraliżuje sporą część Europy. Największe problemy mają lotniska we Frankfurcie nad Menem, paryskie Orly i Roissy-Charles de Gaulle i podlondyńskie Heathrow. Na Okęcie z opóźnieniem docierają też samoloty z Amsterdamu i Duesseldorfu.

Pasażerowie chcący odlecieć z Lotniska Chopina w Warszawie także mogą mieć problemy. - Z tego co wiem, odwołane są loty do Frankfurtu, Paryża i Monachium, rano został też odwołany lot do Pragi. Oczywiście poza tym są opóźnienia - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina.

Przybylski dodał, że na stronie internetowej lotniska znajdują się cały czas aktualizowane informacje na temat lotów i ewentualnych opóźnień.

"Takiej warstwy lodu na samolotach nie widzieliśmy"

Na największym niemieckim lotnisku we Frankfurcie odwołano wczoraj aż 292 loty. Wiele samolotów wyleciało z opóźnieniem. Władze lotniska ostrzegały pasażerów, by sprawdzili w internecie, jaki jest status ich lotu i bez potrzeby nie przyjeżdżali zbyt wcześnie na lotnisko. O 16.30 lotnisko zostało zamknięte. - Warstwa lodu na samolotach jest tak gruba, że nie da się go usunąć - powiedział rzecznik Fraportu.

Jak dodał wczoraj rzecznik, dziś należy liczyć się z "utrudnieniami na lotnisku". - Takiej warstwy lodu na samolotach jeszcze nie widzieliśmy - podkreślił.

W Niemczech również lotnisko w Stuttgarcie, stolicy Badenii-Wirtembergii, musiało anulować niektóre połączenia. Atak zimy był przyczyną chaosu także na drogach na południu Niemiec. Na terenie Badenii-Wirtembergii doszło do 800 wypadków drogowych. Rannych zostało 30 osób.

Możliwe kolejne zakłócenia

Z kolei w Paryżu obsługa lotnisk ma problem z usuwaniem śniegu, którego opady są wyjątkowo duże. Około 40 proc. lotów z lotnisk Orly i Roissy-Charles de Gaulle zostało odwołanych na żądanie Naczelnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC). I tu administracja lotnisk radzi pasażerom, by zanim pojadą na lotnisko, upewnili się, czy ich lot nie został wstrzymany. Jej rzeczniczka ostrzegła zarazem, że ze względu na złą pogodę "możliwe są kolejne zakłócenia".

Roissy-Charles de Gaulle to największy paryski terminal, Orly jest głównym francuskim portem lotniczym obsługującym połączenia w ruchu krajowym.

Linie Air France ogłosiły, że gwarantują wszystkie rejsy dalekodystansowe, ale tylko 60 proc. lotów na krótki i średni dystans. Możliwe są też opóźnienia i odwołania lotów w ostatniej chwili - ostrzegł ten przewoźnik.

Heathrow jak obóz uchodźców

Czwarty dzień z rzędu z zimą przegrywa lotnisko Heathrow pod Londynem. 20 proc. odlotów i przylotów (260 na około 1300) wyznaczonych na niedzielę zostało odwołanych. Wielu pasażerów koczuje na lotnisku czekając na odlot. W sobotę odwołano 111 połączeń, w piątek ponad 400 odlotów i przylotów. Dzisiaj lotnisko poinformowało, że odwołanych zostaje 10 procent lotów, czyli około 130. Port ostrzegł jednocześnie, że liczba odwołanych lotów może wzrosnąć. W wypowiedziach pasażerowie dają wyraz swej frustracji. Jeden z nich porównał Heathrow do obozu dla uchodźców.

W 2010 r., gdy z powodu opadów śniegu Heathrow musiał się całkiem zamknąć, operator lotniska zainwestował 36 mln funtów w sprzęt do odśnieżania. Można się spodziewać, że wieczorne przyloty z Heathrow na lotnisko Chopina będę opóźnione.

Zobacz także
Komentarze (45)
Atak zimy paraliżuje lotniska w Europie. W Polsce odwołane loty m.in. do Monachium i Paryża
Zaloguj się
 • melter

  Oceniono 85 razy 73

  Co za dezinformacja!! Artykul podlinkowany pod "Zima znów wygrywa. Duże opóźnienia na lotnisku Okęcie". Na Okeciu wszystko jest w najlepszym porzadku, to na innych lotniskach jest problem - Paryz, Amsterdam, Frankfurt, Londyn. Piszecie takie bzdety ewidentnie mijajac sie z prawda, po to zeby ludzie wybierajacy sie w podroz z Warszawy klikali w link.

 • kamyk39

  Oceniono 40 razy 28

  Ottawa, stolica Kanady (druga najzimnejsza po Ulan Bator) nie ma takich problemow,
  fakt w Kanadzie nie ma zimy i mrozow - tylko palmy i palmy, i tak caly czas.

 • jamj

  Oceniono 30 razy 18

  To wszystko skutki globalnego ocieplenia. Jak wzrosną ceny za emisję CO2, to się śnieg sam usunie..

 • marsyas

  Oceniono 29 razy 17

  "Zima wygrywa"

  Durna wojenna retoryka jak w Trybunie Ludu "walka ze stonką".

 • espenkruger

  Oceniono 19 razy 9

  Dlaczego tylko leming może zrozumieć, że samoloty są opóźnione już w Londynie [wina Tuska, oczywiste] we Frankfurcie [Tusk jest winien to logiczne]?

 • espenkruger

  Oceniono 14 razy 6

  Znowu Tusk zawinił, tylko co ma do tego Okęcie?

 • tomspeed

  Oceniono 3 razy 3

  Widzieliście ten sprzęt do odśnieżania na lotnisku?
  Ja pirdyle, takim czymś to w Polsce na wsiach ludzie sobie odśnieżają...
  Ci anglicy są dziwni, wiadomo od kilku lat, że będą mieć co roku coraz większe zimy a dalej mają rękę w nocniku...
  Angole mają takie duże mniemanie o sobie, a na pop ruszonym śniegu nawet na letnich oponach nie umieją jeździć.
  Za rok gdy spadnie 10cm śniegu to chyba ogłoszą klęske żywiołową :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje