Atak zimy paraliżuje lotniska w Europie. W Polsce odwołane loty m.in. do Monachium i Paryża

20.01.2013 17:04
Heathrow, mimo nowoczesnego sprzętu także przegrywa z zimą. Nie lepiej jest na innych londyńskich lotniskach, m.in. w Luton i Stansted

Heathrow, mimo nowoczesnego sprzętu także przegrywa z zimą. Nie lepiej jest na innych londyńskich lotniskach, m.in. w Luton i Stansted (Fot. Steve Parsons AP)

Kilkanaście samolotów dotarło w niedzielę z opóźnieniem na Lotnisko Chopina, inne w ogóle odwołano. Dotyczyło to głównie lotów z Frankfurtu nad Menem oraz Londynu, Paryża, Kijowa. Z lotniska Chopina pasażerowie nie polecieli m.in. Paryża i Monachium. Sytuacja zmienia się na bieżąco, wiele lotów jest opóźnionych.
Do czego mają prawo pasażerowie odwołanych i opóźnionych lotów [INFORMATOR]

Sytuacji winny jest atak zimy, który paraliżuje sporą część Europy. Największe problemy mają lotniska we Frankfurcie nad Menem, paryskie Orly i Roissy-Charles de Gaulle i podlondyńskie Heathrow. Na Okęcie z opóźnieniem docierają też samoloty z Amsterdamu i Duesseldorfu.

Pasażerowie chcący odlecieć z Lotniska Chopina w Warszawie także mogą mieć problemy. - Z tego co wiem, odwołane są loty do Frankfurtu, Paryża i Monachium, rano został też odwołany lot do Pragi. Oczywiście poza tym są opóźnienia - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina.

Przybylski dodał, że na stronie internetowej lotniska znajdują się cały czas aktualizowane informacje na temat lotów i ewentualnych opóźnień.

"Takiej warstwy lodu na samolotach nie widzieliśmy"

Na największym niemieckim lotnisku we Frankfurcie odwołano wczoraj aż 292 loty. Wiele samolotów wyleciało z opóźnieniem. Władze lotniska ostrzegały pasażerów, by sprawdzili w internecie, jaki jest status ich lotu i bez potrzeby nie przyjeżdżali zbyt wcześnie na lotnisko. O 16.30 lotnisko zostało zamknięte. - Warstwa lodu na samolotach jest tak gruba, że nie da się go usunąć - powiedział rzecznik Fraportu.

Jak dodał wczoraj rzecznik, dziś należy liczyć się z "utrudnieniami na lotnisku". - Takiej warstwy lodu na samolotach jeszcze nie widzieliśmy - podkreślił.

W Niemczech również lotnisko w Stuttgarcie, stolicy Badenii-Wirtembergii, musiało anulować niektóre połączenia. Atak zimy był przyczyną chaosu także na drogach na południu Niemiec. Na terenie Badenii-Wirtembergii doszło do 800 wypadków drogowych. Rannych zostało 30 osób.

Możliwe kolejne zakłócenia

Z kolei w Paryżu obsługa lotnisk ma problem z usuwaniem śniegu, którego opady są wyjątkowo duże. Około 40 proc. lotów z lotnisk Orly i Roissy-Charles de Gaulle zostało odwołanych na żądanie Naczelnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC). I tu administracja lotnisk radzi pasażerom, by zanim pojadą na lotnisko, upewnili się, czy ich lot nie został wstrzymany. Jej rzeczniczka ostrzegła zarazem, że ze względu na złą pogodę "możliwe są kolejne zakłócenia".

Roissy-Charles de Gaulle to największy paryski terminal, Orly jest głównym francuskim portem lotniczym obsługującym połączenia w ruchu krajowym.

Linie Air France ogłosiły, że gwarantują wszystkie rejsy dalekodystansowe, ale tylko 60 proc. lotów na krótki i średni dystans. Możliwe są też opóźnienia i odwołania lotów w ostatniej chwili - ostrzegł ten przewoźnik.

Heathrow jak obóz uchodźców

Czwarty dzień z rzędu z zimą przegrywa lotnisko Heathrow pod Londynem. 20 proc. odlotów i przylotów (260 na około 1300) wyznaczonych na niedzielę zostało odwołanych. Wielu pasażerów koczuje na lotnisku czekając na odlot. W sobotę odwołano 111 połączeń, w piątek ponad 400 odlotów i przylotów. Dzisiaj lotnisko poinformowało, że odwołanych zostaje 10 procent lotów, czyli około 130. Port ostrzegł jednocześnie, że liczba odwołanych lotów może wzrosnąć. W wypowiedziach pasażerowie dają wyraz swej frustracji. Jeden z nich porównał Heathrow do obozu dla uchodźców.

W 2010 r., gdy z powodu opadów śniegu Heathrow musiał się całkiem zamknąć, operator lotniska zainwestował 36 mln funtów w sprzęt do odśnieżania. Można się spodziewać, że wieczorne przyloty z Heathrow na lotnisko Chopina będę opóźnione.

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • stokrotkax26

  0

  "Z tego co wiem" - bardzo kompetentny rzecznik lotniska, smiech na sali.

 • jwarenn

  0

  Cudów Tuska ciąg dalszy ... po EURO choćby potop.

 • d25

  Oceniono 1 raz 1

  Jakoś dziwnie problemy z lotniskami są na głównych kierunkach polskiej emigracji.... czyżby nasze morze wspaniałych fachowców (którzy muszą emigrować bo w kraju nie ma dla nich odpowiedniej i dobrze płatnej pracy) zajęło się odśnieżaniem tamtejszych lotnisk? Jeżeli tak, to niech reszta tych wspaniałych fachowców też wyjedzie...

 • harperk

  Oceniono 1 raz -1

  zaraz paralizuje Europe czy po;lskie debile nieLOTy nie wypuszczaja samolotow?

  gdzei tu logika?

 • plumgazeta

  0

  Przez 3 dni z opadami wystartowało i lądowało na Hethrow 3000 samolotów.- TRZY TYSIĄCE

 • tomspeed

  Oceniono 3 razy 3

  Widzieliście ten sprzęt do odśnieżania na lotnisku?
  Ja pirdyle, takim czymś to w Polsce na wsiach ludzie sobie odśnieżają...
  Ci anglicy są dziwni, wiadomo od kilku lat, że będą mieć co roku coraz większe zimy a dalej mają rękę w nocniku...
  Angole mają takie duże mniemanie o sobie, a na pop ruszonym śniegu nawet na letnich oponach nie umieją jeździć.
  Za rok gdy spadnie 10cm śniegu to chyba ogłoszą klęske żywiołową :)

 • trurlafan

  Oceniono 6 razy 2

  Heathrow nie jest pod Londynem tylko w Londynie. Jak widac nigdy tam nie byliscie a na Google Maps nie chcialo sie zajrzec.

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 1

  Zazdroszczę klimatu Moskwie. Moskiewskie lotniiska nie miewają klopotów z powodu mrozów. Kalendarz prawosławny jest opóźniony w stosunku do gregoriańskiego. Chyba własnie przeżywają szczyt powrotów turystow z zimowych wakacji w krajach tropikalnych?
  drogi.inzynieria.com/cat/19/art/32423/50-najwiekszych-europejskich-portow-lotniczych
  Pozycja moskiewskich lotnisk w międzynarodowych przelotach pasażerskich jest dużo wyższa niż to wynika z tabeli bez uwzględnienia średniego dystansu lotu. Wystarczy popatzyć na mapę...

 • mpomin

  0

  zapomniales tylko, ze gros skladek placonych jest przez budzet - za cala budzetowke i wszystkich, ktorym budzet doplaca. Zanim cos napiszesz i narobisz halasu, pomysl.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje