Zima paraliżuje loty. Utrudnienia na Heathrow i na paryskich lotniskach

20.01.2013 07:09
Pług śnieżny na pasie startowym lotniska Heathrow. Loty są odwołane lub bardzo opóźnione. Turyści koczują na terminalu

Pług śnieżny na pasie startowym lotniska Heathrow. Loty są odwołane lub bardzo opóźnione. Turyści koczują na terminalu (Fot. Steve Parsons AP)

Trzeci dzień z rzędu lotnisko Heathrow pod Londynem przegrywa z zimą. 20 proc. odlotów i przylotów (260 na ok. 1300) wyznaczonych na niedzielę zostało odwołanych. Wielu pasażerów koczuje na lotnisku, czekając na odlot. Z kolei w Paryzu po obfitych opadach śniegu odwołano 40 proc. lotów z Orly i Roissy-Charles De Gaulle.
Paraliż na Heathrow trwa od piątku (kiedy odwołano 400 odlotów i przylotów). I cały czas pada śnieg, panuje bardzo zła widoczność. W wypowiedziach pasażerowie dają wyraz swej frustracji. Jeden z nich porównał Heathrow do obozu dla uchodźców. Władzom lotniska mają za złe, że połączenia w niedzielę odwołano na wiele godzin przed spodziewanymi opadami śniegu. Ok. 3 tys. podróżnych umieszczono w pobliskich hotelach, ale kilkuset musiało spędzić noc na lotnisku.

Zima zaskoczyła kontrolerów ruchu

Największy operator na Heathrow, linie British Airways (BA), obwiniają ośrodek kontroli ruchu za to, że zmniejszył liczbę odprawianych lotów i maszyn, którym udzielał zgody na lądowanie. W najgorszym czasie odprawiał tylko sześć maszyn na godzinę. W normalnych warunkach z Heathrow w ciągu godziny startuje ich kilkadziesiąt.

Część lotów odwołano, dlatego że personel BA, czekając na zgodę na odlot, przewyższył limit godzin pracy i musiał zejść ze zmiany, mimo iż nie było dla niego zastępstwa. W takiej sytuacji pasażerowie musieli wrócić na lotnisko i czekać na nową odprawę. Niektórzy mieli trudności ze zlokalizowaniem bagażu.

Administrator Heathrow BAA (British Airport Authority) twierdzi, że BA zbyt wolno odladza maszyny, które w tym czasie stoją na stanowiskach i je blokują.

Heathrow jest najruchliwszym europejskim lotniskiem pod względem liczby pasażerów korzystających z niego. W 2012 r. przez lotnisko przewinęło się 70 mln pasażerów. Okoliczni mieszkańcy sprzeciwiają się planom budowy trzeciego pasa. W 2010 r., gdy z powodu opadów śniegu Heathrow musiał się całkiem zamknąć, operator lotniska zainwestował 36 mln funtów w sprzęt do odśnieżania.

Utrudnienia też we Francji

Ruch na paryskich portach lotniczych: Orly i Roissy-Charles De Gaulle poważnie zakłóciły w niedzielę rano opady śniegu. Około 40 procent lotów zostało odwołanych na żądanie Naczelnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC) - powiadomiła administracja lotnisk (ADP). Linie Air France ogłosiły, że gwarantują wszystkie rejsy dalekodystansowe, ale tylko 60 procent lotów na krótki i średni dystans. Możliwe są też opóźnienia i odwołania lotów w ostatniej chwili - ostrzegł przewoźnik.

Zobacz także
Komentarze (35)
Zima paraliżuje loty. Utrudnienia na Heathrow i na paryskich lotniskach
Zaloguj się
 • karo80.0

  Oceniono 72 razy 52

  "Pasażerowie wściekli"... że kontrolerzy i piloci zachowują się racjonalnie w zimowych warunkach? Nieudacznik Lech Kaczyński też był "wściekły" że jakaś rosyjska mgła przeszkadza w lądowaniu i wyborczym lansie w Smoleńsku, toteż kazał/wymusił lądowanie, bo okazało się że polskiej szopce nikt nie odważył się powiedzieć samobójczemu burakowi "spier....j".

 • holtze

  Oceniono 79 razy 31

  heathrow jest lotniskiem pracujacym na 110% normy. pasy startowe wykorzystane sa w maksymalny sposob. samoloty startuja co 55 sekund i nie ma miejsca na jakiekolwiek pomylki czy spoznienia. zarzadca lotniska ma wkalkulowane ryzyko spadku sniegu kiedy to ze wzgledow bezpieczenstwa samoloty musza startowac co 80 sekund i wtedy okolo 15% lotow musi zostac odwolane...
  choc frustracja pasazerow ktorym odwolano loty jest zrozumiala to oni wszyscy dostana odszkodowania, darmowe bilety i oprocz czasu nic nie straca a wrecz przeciwnie.

  pisanie ze zima kogos zaskoczyla czy inne glupoty to chyba nowy styl wyborczej zamieniajacej sie w brukowiec...

  kiedys dziennikarze wyborczej nagminnie przepisywali artykuly z guardiana podpisujac sie wlasnym nazwiskiem, dzisiaj widze ze zaczeli przepisywac z the sun...

 • stix

  Oceniono 30 razy 26

  Durni pasażerowie. Wolą scenariusz smoleński? Nie ma warunków do prawidłowego startu = nie ma lotów. I koniec dyskusji.

 • kwarcbarbara

  Oceniono 31 razy 17

  Podpis pod zdjęciem:
  Pług śnieżny na pasie startowym lotniska Heathrow. Loty są odwołane lub bardzo opóźnione. Turyści koczują na terminalu.
  Na terminalu? Siedzą na dachu? Niech uważają, żeby nie spaść.

 • c_lod

  Oceniono 22 razy 16

  TYPOWE POLSKIE KOMPLEKSY.

  kiedy modlin ma przerąbane z powodu mgieł itp - polska durnota, miernota, polscy idioci, polski brak profesjonalizmu, polskie samo zło

  kiedy heathrow czy de gaulle mają przerąbane z powodu śniegu itp. - wtedy już "ruch na lotniskach Orly i Roissy-Charles De Gaulle poważnie zakłóciły w niedzielę rano opady śniegu".

  a tam taka sama degrengolada , nikt nic nie wie, wszyscy mają cię w d... jak u nas - zarówno na degaulle jak i heathrow dane mi było przeżyć wiele masakry - więc

  NIE TAKI CHOPIN CZY MODLIN STRASZNY , NIE TAKI HEATHROW WSPANIAŁY

 • gingembreman

  Oceniono 17 razy 9

  "Linie BA zaprzeczają, że oczyszczenie maszyn z lodu zajmuje im dłużej niż powinno" Czy to jest po polsku? Nie wstyd wam?

 • bu2m

  Oceniono 18 razy 8

  Uffff... Całe szczęście mimo tęgiej zimy w Polsce, samoloty z lotniska w Modlinie lądują i startują bez większych opóźnień.

 • szmul_zygelbojm

  Oceniono 11 razy 5

  bardzo dobrze, matka natura domaga się po prostu chwili oddechu. Pomyślcie ile to zanieczyszczeń mniej, ile zaoszczędzonego surowca, który podobno się kończy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje