Zima paraliżuje loty. Utrudnienia na Heathrow i na paryskich lotniskach

20.01.2013 07:09
Pług śnieżny na pasie startowym lotniska Heathrow. Loty są odwołane lub bardzo opóźnione. Turyści koczują na terminalu

Pług śnieżny na pasie startowym lotniska Heathrow. Loty są odwołane lub bardzo opóźnione. Turyści koczują na terminalu (Fot. Steve Parsons AP)

Trzeci dzień z rzędu lotnisko Heathrow pod Londynem przegrywa z zimą. 20 proc. odlotów i przylotów (260 na ok. 1300) wyznaczonych na niedzielę zostało odwołanych. Wielu pasażerów koczuje na lotnisku, czekając na odlot. Z kolei w Paryzu po obfitych opadach śniegu odwołano 40 proc. lotów z Orly i Roissy-Charles De Gaulle.
Paraliż na Heathrow trwa od piątku (kiedy odwołano 400 odlotów i przylotów). I cały czas pada śnieg, panuje bardzo zła widoczność. W wypowiedziach pasażerowie dają wyraz swej frustracji. Jeden z nich porównał Heathrow do obozu dla uchodźców. Władzom lotniska mają za złe, że połączenia w niedzielę odwołano na wiele godzin przed spodziewanymi opadami śniegu. Ok. 3 tys. podróżnych umieszczono w pobliskich hotelach, ale kilkuset musiało spędzić noc na lotnisku.

Zima zaskoczyła kontrolerów ruchu

Największy operator na Heathrow, linie British Airways (BA), obwiniają ośrodek kontroli ruchu za to, że zmniejszył liczbę odprawianych lotów i maszyn, którym udzielał zgody na lądowanie. W najgorszym czasie odprawiał tylko sześć maszyn na godzinę. W normalnych warunkach z Heathrow w ciągu godziny startuje ich kilkadziesiąt.

Część lotów odwołano, dlatego że personel BA, czekając na zgodę na odlot, przewyższył limit godzin pracy i musiał zejść ze zmiany, mimo iż nie było dla niego zastępstwa. W takiej sytuacji pasażerowie musieli wrócić na lotnisko i czekać na nową odprawę. Niektórzy mieli trudności ze zlokalizowaniem bagażu.

Administrator Heathrow BAA (British Airport Authority) twierdzi, że BA zbyt wolno odladza maszyny, które w tym czasie stoją na stanowiskach i je blokują.

Heathrow jest najruchliwszym europejskim lotniskiem pod względem liczby pasażerów korzystających z niego. W 2012 r. przez lotnisko przewinęło się 70 mln pasażerów. Okoliczni mieszkańcy sprzeciwiają się planom budowy trzeciego pasa. W 2010 r., gdy z powodu opadów śniegu Heathrow musiał się całkiem zamknąć, operator lotniska zainwestował 36 mln funtów w sprzęt do odśnieżania.

Utrudnienia też we Francji

Ruch na paryskich portach lotniczych: Orly i Roissy-Charles De Gaulle poważnie zakłóciły w niedzielę rano opady śniegu. Około 40 procent lotów zostało odwołanych na żądanie Naczelnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC) - powiadomiła administracja lotnisk (ADP). Linie Air France ogłosiły, że gwarantują wszystkie rejsy dalekodystansowe, ale tylko 60 procent lotów na krótki i średni dystans. Możliwe są też opóźnienia i odwołania lotów w ostatniej chwili - ostrzegł przewoźnik.

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • plumgazeta

  0

  Heathrow jest w Londynie , a nie pod nim.
  Przez te dni z opadami wystartowało i lądowało 3000 samolotów.- TRZY TYSIĄCE
  W Modlinie żaden.

 • espenkruger

  Oceniono 1 raz 1

  Tusk też tam jest? no bo musi być winien

 • leoleo

  Oceniono 2 razy 0

  bywam w takich sytuacjach mocno wku...ony na siły przyrody z dodatkiem busha, który zawiesił protokół z kioto ( nadmiar co2 zwieksza ekstremalne zachowania frontów atmosferycznych, opady wszystkiego co tam fronty niosą) przez co na poludniu stanów wzrosla mu siła huraganów o 1, ale robię to po cichu...

 • gr_ub_y

  0

  Co to za pierdoły dzisiaj na Gazecie?

  Smoleńsk koooorrrfaaa!!!!

  Tuleya koooorrfffaa!!!

 • folwark_polski

  Oceniono 4 razy 4

  dziwne że nigdy tępy motłoch który rano wstaje nie jest zaskoczony że zimą jest śnieg

 • costa3500

  0

  Putin z Tuskiem w akcji.

 • c_lod

  Oceniono 22 razy 16

  TYPOWE POLSKIE KOMPLEKSY.

  kiedy modlin ma przerąbane z powodu mgieł itp - polska durnota, miernota, polscy idioci, polski brak profesjonalizmu, polskie samo zło

  kiedy heathrow czy de gaulle mają przerąbane z powodu śniegu itp. - wtedy już "ruch na lotniskach Orly i Roissy-Charles De Gaulle poważnie zakłóciły w niedzielę rano opady śniegu".

  a tam taka sama degrengolada , nikt nic nie wie, wszyscy mają cię w d... jak u nas - zarówno na degaulle jak i heathrow dane mi było przeżyć wiele masakry - więc

  NIE TAKI CHOPIN CZY MODLIN STRASZNY , NIE TAKI HEATHROW WSPANIAŁY

 • snakelilith

  Oceniono 1 raz 1

  ursulad, panvader, wykupując bilet u tanich linii lotniczych akceptujesz ich warunki, a te nie przewidują odszkodowań w przypadku złej pogody uniemożliwającej lot. To i także ewentualną konieczność hotelu, przejazdu do miejsca awaryjnego noclegu, wyżywienia, lub podobnych kosztów trzeba wkalkulować w prywatną przyjemność. Warto czytać regulaminy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje