Francja chce wysłać więcej żołnierzy do Mali. "Będziemy tam, dopóki nie pokonamy terrorystów"

19.01.2013 22:23
Francuscy żołnierze wysłani do Mali

Francuscy żołnierze wysłani do Mali (Fot. ERIC GAILLARD REUTERS)

Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian zapowiedział dziś, że liczebność francuskich sił interwencyjnych w Mali może przekroczyć zakładane początkowo 2500 żołnierzy. Prezydent Francois Hollande podkreślił, że misja potrwa aż do pokonania islamistów.
W wywiadzie dla stacji telewizyjnej France 3 Le Drian poinformował, że obecnie w Mali jest około 2 tys. francuskich żołnierzy, ale ich liczba może wzrosnąć do 4 tys. W tym celu mobilizowane są francuskie oddziały (szacowane na mniej więcej 2900 żołnierzy) w krajach regionu, m.in. w Senegalu, Burkina Faso czy Nigrze.

Hollande podkreślił, że zaangażowanie Francji w Mali potrwa tak długo, jak będzie to konieczne. - Często jestem pytany, jak to długo potrwa. Jedyna zgodna z prawdą odpowiedź na to pytanie brzmi: dopóki nie zostaną pokonani terroryści w tym regionie Afryki - powiedział prezydent podczas wizyty we francuskim Tulle. Jego zdaniem ostatnie wydarzenia w Algierii, gdzie grupa islamistów porwała pracowników pola gazowego, w tym obcokrajowców, świadczą o tym, że francuska interwencja w Mali była uzasadniona.

"Brakuje pieniędzy, planowania, nawet amunicji"

W stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżanie, odbył się dziś szczyt Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), która od miesięcy planuje interwencję w Mali.

Zarówno ECOWAS, jak i obecny na spotkaniu szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius zaapelowali do społeczności międzynarodowej o wsparcie finansowe dla misji. Ma ona zastąpić w Mali siły francuskie, ale na jej rozpoczęcie brakuje "pieniędzy, planowania, a nawet amunicji" - zauważa Reuters.

Niedawne sukcesy islamskiej rebelii w Mali oraz wydarzenia w Algierii zmusiły ECOWAS do przyspieszenia przygotowań do misji. Początkowo zakładano, że ruszy ona nie wcześniej niż we wrześniu.

"Wpierw 10 dni, a co potem - nie wiadomo"

Na szczycie w Abidżanie mają zapaść decyzje w sprawie szczegółów misji, m.in. liczebności kontyngentu, czasu trwania misji oraz źródła jej finansowania. Według agencji AP, która cytuje inne źródło zaangażowane w rozmowy, dziś przywódcy państw uzgadniali m.in. utworzenie głównego dowództwa misji w Mali. Według AP dowódcą sił ECOWAS ma zostać nigeryjski generał Shehu Usman Abdulkadir. Dotychczas członkowie ECOWAS uzgodnili, że wyślą do Mali 3,5 tys. żołnierzy. Czad, który nie należy do tej organizacji, zadeklarował ponadto wysłanie 2 tys. żołnierzy.

Jednak anonimowy zachodni dyplomata, cytowany przez Reutera, sceptycznie ocenia dotychczasowe przygotowania. - Żołnierze (ECOWAS) mają ruszyć do Mali z zapasami na 10 dni. Ale nie przygotowano się na to, co będzie potem - mówi agencyjne źródło, wskazując finansowanie misji jako poważny i wciąż nierozwiązany problem.

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius zaapelował do społeczności międzynarodowej o wsparcie finansowe dla malijskiej misji podczas specjalnej konferencji w Etiopii 29 stycznia.

Zobacz także
Komentarze (53)
Francja chce wysłać więcej żołnierzy do Mali. "Będziemy tam, dopóki nie pokonamy terrorystów"
Zaloguj się
 • scibor3

  Oceniono 35 razy 17

  Lepiej pokonajcie terrorystów pod Paryżem i Marsylii a później martwcie się Mali. A macie ich z 5 milionów.

 • 2560a

  Oceniono 15 razy 15

  "Francuskie myśliwce zbombardowały bazy islamistów w Mali" - to jest OK
  w Syrii dla odmiany islamiscy sa nadzieja demokracji zachodnich!?- bez wodki nie razbieriosz.

 • qwww

  Oceniono 20 razy 12

  >W stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżanie, o

  jaki Abidjan, kur-wa, palanty gimnazjalne, od 1983 stolicą WKS jest Yamoussoukro
  wiecie w ogóle gdzie to jest na mapie, durnie bez matury ?

  a żabojadzkie zołdactwo stacjonuje w byłych koloniach cały czas, lub je najeżdża regularnie od czasu przyznania im "niepodległości" (najczęściej agresja żabojadów spotykana jest w Rep. Srodkowoafr., WKS i Czadzie)

 • pregierz

  Oceniono 14 razy 12

  Francuzi do Mali. Malijczycy do Francji. Coś mi sie wydaje ze tym drugim bedzie łatwiej.

 • 2560a

  Oceniono 14 razy 10

  Francja chce wysłać więcej żołnierzy do Mali. "Będziemy tam, dopóki nie pokonamy TERRORYSTOW"
  --------
  WIKI:"Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów....."
  czyli punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. kto tu jest terrorysta?

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 15 razy 9

  Żabojadki domagają się powtórki z rozrywki zwanej : Điện Biên Phủ
  Czyli łomot na maxa.
  Życzymy (nie)przyjemnych wrażeń

 • stefan4

  Oceniono 32 razy 8

  ,,Będziemy tam, dopóki nie pokonamy terrorystów''

  To jest najlepsza recepta na beznadziejne ugrzęźnięcie na bardzo długo i bardzo kosztownie. Amerykańscy oprawcy z Afganistanu i Iraku też buńczucznie wrzeszczeli przed inwazją, że nie ma żadnego planu B, bo akceptowalne jest tylko całkowite rozgromienie wroga i przerobienie ,,rogue state'' na ,,demokrację'' posłuszną Ameryce. Za to przecenianie własnych możliwości zapłacili 12-letnią już wojną, której końca nie widać, własną moralną degradacją (stoczeniem się w ludobójstwo) i mocno ponad milionem zabitych ludzi (nie licząc własnych zabitych rzezimiechów). A i tak w końcu będą musieli wycofać się stamtąd z podkulonymi ogonami, jak kiedyś z Wietnamu.

  Lepiej będzie dla Francji, jeśli jednak opracuje jakiś plan wycofania się mimo nieosiągnięcia celu, gdyby cel okazał się zbyt trudny. I lepiej, żeby to się stało, zanim świat zacznie ją nienawidzieć tak jak obecnie nienawidzi USA.

 • zenblue1

  Oceniono 10 razy 8

  Polska chyba też będzie wysyłać bo mają niedługo powoływać rezerwistów

 • fajny_zajety

  Oceniono 25 razy 7

  Mali to obecnie obszar dosyć rozwijający się. Głównie produkuje piasek (Mali znajduje się na Saharze) oraz wydobywa największe w WRP złoża uranu (ze względu na fatalną jakość kolei na tym obszarze jego wydobycie jest bardzo drogie, na korzyść obywateli). - Francuzi jak już uporają się z terrorystami będą mogły zbudować nowoczesne kopalnie w Mali. Polepszą też kolej dzięki której wydobyty Uran będą mogli wywozić statkami do Francji. W naszym kraju wydobywano uran w latach 1948-72, głównie w Sudetach, przede wszystkim w okolicach miejscowości Kowary. Polska również nie miała wtedy technologii wydobycia Uranu na szczęście przyjaciele z ZSRR pomogli nam przy wydobyciu oczywiście też czasem musieli się uporać z Polskimi terrorystami którzy walczyli z systemem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje