Oxfam kontra 100 najbogatszych: Oddajcie swoje roczne dochody, to rozprawimy się z biedą

Raport Oxfamu o nierówności ekonomicznej

Raport Oxfamu o nierówności ekonomicznej (Fot. za oxfam.org)

100 najbogatszych ludzi na świecie zarobiło w zeszłym roku wystarczająco dużo pieniędzy, aby czterokrotnie rozwiązać globalny problem biedy - tak wynika z raportu jednej z najważniejszych organizacji charytatywnych na świecie, Oxfam. Fundacja wytyka przed przyszłotygodniowym Światowym Forum Ekonomicznym, że skrajne bogactwo jest "ekonomicznie nieskuteczne, politycznie korumpujące i społecznie niesprawiedliwe".
Oxfam zaapelował do najbogatszych tego świata, z których wielu będzie obecnych na przyszłotygodniowym forum w Davos, aby zaadresowali problem nierówności ekonomicznej na świecie. "Światowy system ekonomiczny wymaga reformy, aby służył interesom całej ludzkości" - oświadczyła organizacja, cytowana przez BBC.co.uk.

W ciągu 20 lat zwiększyli swoje dochody o 60 proc.

W swoim raporcie "Koszt Nierówności: Jak bogactwo i skrajne różnice w dochodach krzywdzą nas wszystkich" brytyjska organizacja charytatywna tłumaczy, jak wysiłki, by zwalczyć światową biedę, zostały udaremnione przez "wybuch ekstremalnego bogactwa".

Ten najbogatszy 1 procent ludzkości w ciągu ostatnich 20 lat zwiększył swoje dochody o 60 proc. Jak wskazał Oxfam, podczas gdy zaledwie 100 osób w zeszłym roku odnotowało przychód w wysokości 240 mld dolarów netto, ludzie żyjący w skrajnej biedzie musieli przeżyć za 1,25 dolara dziennie.

"Nie udawajmy, że z bogactwa niewielu korzysta wielu"

- Nie możemy dłużej udawać, że z bogactwa niewielu skorzysta wielu. Zbyt często bowiem sytuacja jest zupełnie odwrotna - tłumaczyła Barbara Stocking, dyrektorka Oxfamu. - Koncentracja wszystkich środków w rękach tylko tego 1 proc. tłamsi aktywność ekonomiczną i czyni życie pozostałych trudniejsze, zwłaszcza tych na dole drabiny ekonomicznej - dodała.

Oxfam wzywa do tego, by najbogatsi i najbardziej wpływowi na świecie skoncentrowali swoje wysiłki na tym, by zredukować poziom nierówności do tego z początku lat 90. Wśród propozycji, które zdaniem organizacji światowi liderzy powinni rozpatrzyć w Davos, są m.in. wprowadzenie globalnej stawki minimalnej podatku korporacyjnego, zamknięcie rajów podatkowych dla najbogatszych lub zainwestowanie w socjalną siatkę bezpieczeństwa dla bezrobotnych czy najuboższych.

Zobacz także
 • Bieda na jednym z zaniedbanych osiedli Bieda jest kobietą. Należy do nich tylko procent światowego bogactwa
 • 26-letnia Nevin Yildirim była przez wiele miesięcy gwałcona przez kuzyna swojego męża. W końcu zdecydowała się go zabić "Musiałam oczyścić swój honor" - Turczynka obcięła głowę swojemu gwałcicielowi
 • Kryzys w Grecji, kraju gdzie rodzina stoi na pierwszym miejscu, dotknął najmłodszych. Na zdjęciu kolejka po darmową żywność "Nie przyjdę dziś po Annę"- greccy rodzice porzucają dzieci. Z biedy
Komentarze (295)
Oxfam kontra 100 najbogatszych: Oddajcie swoje roczne dochody, to rozprawimy się z biedą
Zaloguj się
 • his_dudeness

  Oceniono 474 razy 398

  "Koncentracja wszystkich środków w rękach tylko tego 1 proc. tłamsi aktywność ekonomiczną i czyni życie pozostałych trudniejszym, zwłaszcza tych na dole drabiny ekonomiczne"

  Może przestańmy udawać, że politycy i ci bogacze tego nie wiedzą.
  To jest celowe działanie, wyciągnijcie głowę z tyłka.
  Politycy nie dbają o żywot szarego obywatela.
  Właściwie to tym obywatelem gardzą, ale zachowują wizerunek by mieć elektorat.

 • docsnugg

  Oceniono 335 razy 241

  Łohoho,
  Wreszcie jakiś prawdziwie lewicowy, prospołeczny tekst.

  Wtłaczanie ludziom poprzez przekupione mass media przekonania, że miliony ludzi mogą umierać z głodu, nastepne miliardy żyć w nędzy i stresie bo właściciele banków i innych korporacji (na naszym podwórku np. Leszek Czarnecki i właściciel Getin Banku) "tworzą" miejsca pracy (dla swoich przedstawicieli handlowych przeszkolonych do wprowadzania ludzi w błąd i wyciągania kasy) dobiega końca ?

  Nie wierzę, ale jak to głupi mam nadzieję.

 • elkipan

  Oceniono 236 razy 210

  "Oddajcie swoje roczne dochody, to rozprawimy się z biedą"
  W Polsce pewnie taka inicjatywa wyjdzie od najbogatszych...

 • iremus

  Oceniono 191 razy 167

  To się Kulczyk przy łykendzie pośmieje, bardziej niż z doradztwa Kwacha.

 • doni72

  Oceniono 156 razy 138

  Problem w tym ze politycy,czy polityka swiatowa,globalna jest marionetka i instrumentem w rekach tych o ktorych ten artykul.Ta mutacja kapitalizmu czyli neoliberalizm jeszcze inaczej kapitalizm korporacyjny smialo mozna nazwac ekonomicznym faszyzmem.W tym systemie czlowiek jest tylko ssakiem,a walka toczy sie o miejsce w lancuchu dochodow na zaprogramowanym zerowisku.

 • kor102

  Oceniono 164 razy 136

  Wreszcie ktoś publicznie powiedział że właściciele niewolników, źle traktują swoich niewolników, oczywiście niewolników ekonomicznych.

 • szats69

  Oceniono 155 razy 115

  no niestety, dzisiaj jesteśmy wtłoczeni w paradygmat neoliberalny, jakiekolwiek tego typu postulaty są zakrzyczane od razu przez dogmatyków niewidzialnej ręki rynku, która w swej wspaniałości sama nakarmi głodujących. Jak widać nie nakarmi. Sprawia jedynie, że ci już obrzydliwie bogaci stają się jeszcze bardziej obrzydliwie bogaci, a ci z dołu stają się wraz z upływem czasu coraz bardziej biedni. nie widzę naprawdę sensu w takim urządzeniu naszego świata gdzie słuszniejszym jest troska tylko o garstkę ludzi ten świat zamieszkujących.

 • gosiat_2c

  Oceniono 107 razy 79

  A co z tymi co całe życie pracują za marne wynagrodzenie minimalne połowę płacą za mieszkanie połowę na jedzenie i nie mają nic? Ani domu swojego ani samochodu ani nic. Jak mama z tatem nie pomogą to i nic się nie ma a na emeryturze ledwo na leki starcza

 • thorgallpl

  Oceniono 99 razy 47

  Najwazniejsze to uwolnic ludzka energie i przestac zakazywac, a wtedy wszystkim sie poprawi....no ale coz poczac, gdy yjemy w oparach absurdu, gdzie zabrania sie badz probuje zakazac palenia we wlasnym samochodzie (irlandia), solenia potraw (nowy jork), nakazuje sie placic podatek od podatku(paliwo w polsce-oczywiscie tylko dla mas, cwaniaki nie placa zadnych podatkow) itp itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje