Włochy oburzone. Prefekt L'Aquili zaśmiewała się z ofiar trzęsienia ziemi

19.01.2013 17:36
Była prefekt L'Aquili, Giovanna Maria Iurato

Była prefekt L'Aquili, Giovanna Maria Iurato (Fot. za TheLaQtv / YouTube)

Falę oburzenia we Włoszech wywołał ujawniony dziś zapis rozmowy byłej prefekt L'Aquili, czyli szefowej władz prowincji, która śmiała się z tego, że udawała wzruszenie i łzy, kiedy oddawała hołd ofiarom trzęsienia ziemi w 2009 r. - A gazety od razu napisały: "Łzy prefekt"! - zaśmiewała się, wspominając to, Giovanna Maria Iurato.
"Prefekt śmieje się z trzęsienia ziemi w L'Aquili", "Fałszywe łzy" - takimi tytułami największe włoskie gazety "La Repubblica" i "Corriere della Sera" opatrzyły artykuły, w których przytoczyły słowa Giovanny Marii Iurato z telefonicznej rozmowy podsłuchanej przez prokuraturę z Neapolu w ramach śledztwa korupcyjnego.

"Wybuchła śmiechem, wspominając swoje wzruszenie"

W maju 2010 r. Iurato, mianowana właśnie prefektem L'Aquili, relacjonowała przez telefon koledze swą wizytę w centrum miasta zniszczonego przez kataklizm. Przyznała, że posłuchała rad, by w pierwszym dniu urzędowania uczcić pamięć studentów, którzy zginęli w zburzonym akademiku, symbolu trzęsienia ziemi. "Chciałam być grzeczna" - podkreśliła. Następnie opowiedziała, że złożyła wieniec i zaczęła płakać.

- A gazety od razu napisały: "Łzy prefekt" - powiedziała Iurato, zaśmiewając się przy tym, jak wynika z akt prokuratury ujawnionych przez dzienniki.

Śmiał się również jej rozmówca - wysokiej rangi urzędnik, zwolniony potem z MSW - z którym dyskutowała o korzyściach, jakie może odnieść z tej nominacji.

Analizując zapis rozmowy, prokuratorzy prowadzący dochodzenie w sprawie korupcji, o którą podejrzana jest Iurato, napisali: "Pani prefekt wybuchła śmiechem, wspominając, jak udawała wzruszenie przy gruzach i na myśl o dzieciach, które pozostały sierotami".

W trzęsieniu ziemi w L'Aquili zginęło 309 osób

Adwokaci byłej prefekt zaprotestowali przeciwko, jak to określili, "wprowadzającemu w błąd połączeniu fragmentów długiej rozmowy".

Śmiech Iurato komentują z największym oburzeniem i potępieniem przedstawiciele władz L'Aquili. Burmistrz miasta Massimo Cialente wyraził opinię, że taka postawa najlepiej świadczy o braku zrozumienia dla dramatu mieszkańców L'Aquili oraz że byli oni po tej tragedii osamotnieni. - Jest mi straszliwie przykro - oświadczył Cialente.

W trzęsieniu ziemi 6 kwietnia 2009 r. w L'Aquili zginęło 309 osób, a kilkadziesiąt tysięcy zostało bez dachu nad głową.

Komentarze (69)
Włochy oburzone. Prefekt L'Aquili zaśmiewała się z ofiar trzęsienia ziemi
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 120 razy 108

  Polityk współczujący społeczeństwu jest równie wiarygodny jak ku...rwa wyznająca miłość swojemu klientowi..Może nawet mniej.

 • iremus

  Oceniono 108 razy 100

  A czym tu się oburzać? Przecież motłoch dla polityków jest tym samym co mięso armatnie dla generałów.

 • cezar85

  Oceniono 18 razy 16

  losiu4

  musisz jeszcze raz sprawdzić co oznacza słowo pozdrawiam

  i przekaż swoim panom aby zrobili to samo z prawem i sprawiedliwością

 • elkipan

  Oceniono 6 razy 6

  No to matkę Madzi do polityki dawajcie!

 • tuturutu0

  Oceniono 5 razy 5

  " - Jest mi
  straszliwie przykro - oświadczył
  Cialente."
  Ciekawe kiedy on ze swojego udawanego współczucia i wstydu za wypowiedź koleżanki będzie się tłumaczył. Władza... Gubi człowieka. Sprawia, że nie jest sobą, tylko zagubioną marionetką. Myśli że jest panem sytuacji, chwili, że dzięki swojej przebiegłości uda się mu/jej zyskać sympatię, że wszyscy wokół są głupi. Ale nawet jeśli uda się szanownej włady "wytresować" społeczeństwo, żeby wierzyło że nie rządzi nim banda idiotów to znajdzie się ktoś kto będzie chciał tą władzę obalić i przejąć. Opozycja... I wywlecze wszystkie brudy z życia obecnie rządzących. Nie wierzę i nigdy nie uwierzę że ktoś kto "dorwał" się do władzy chce żeby mi się żyło lepiej, że mi współczuje, mi szaremu obywatelowi... :p
  Bo to koło toczy się od wieków, a ja mam to głęboko w dupie... Wiem tylko, że muszę nauczyć się robić uniki. Żeby to koło na mnie czasem nie najechało. :p

 • tekameka

  Oceniono 8 razy 4

  Cimoszewicz: wypowiedź na temat braku ubezpieczeń u poszkodowanych: to jest kolejny przypadek, kiedy potwierdza się, że trzeba być przezornym i trzeba się ubezpieczać, a ta prawda jest ciągle mało powszechna.

  Komorowski: o powodziach: Woda ma to do siebie, że się zbiera i stanowi zagrożenie, a potem spływa do Bałtyku.
  Niesiołowski: Dla mnie typowym fanatykiem nienawiści i agresji jest Adam Michnik, aczkolwiek niewątpliwie inteligentny. Reprezentuje rodzaj fanatyzmu, którym się najbardziej brzydzę, ponieważ pod pozorami troski o człowieka, o wolność, o demokrację, lansuje twardą antykościelną i antypolską opcję polityczną.

 • 2-julita

  Oceniono 3 razy 3

  syf i tandeta

 • ciotka_ltd

  Oceniono 39 razy 3

  Prawdziwa katoliczka. I zupelnie mnie to nie dziwi...
  Trydno o bardziej dwulicowe scierwa w stosunku do wlasnych wspolbraci, nizli 'prawdziwi karolicy', szczegolnie demonstracyjnie praktykujacy...
  Muslimy i zydzi choc maja tyle przyzwoitosci, ze bez mrugniecia okiem dymaja ... infidels.:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje