Włochy oburzone. Prefekt L'Aquili zaśmiewała się z ofiar trzęsienia ziemi

19.01.2013 17:36
Była prefekt L'Aquili, Giovanna Maria Iurato

Była prefekt L'Aquili, Giovanna Maria Iurato (Fot. za TheLaQtv / YouTube)

Falę oburzenia we Włoszech wywołał ujawniony dziś zapis rozmowy byłej prefekt L'Aquili, czyli szefowej władz prowincji, która śmiała się z tego, że udawała wzruszenie i łzy, kiedy oddawała hołd ofiarom trzęsienia ziemi w 2009 r. - A gazety od razu napisały: "Łzy prefekt"! - zaśmiewała się, wspominając to, Giovanna Maria Iurato.
"Prefekt śmieje się z trzęsienia ziemi w L'Aquili", "Fałszywe łzy" - takimi tytułami największe włoskie gazety "La Repubblica" i "Corriere della Sera" opatrzyły artykuły, w których przytoczyły słowa Giovanny Marii Iurato z telefonicznej rozmowy podsłuchanej przez prokuraturę z Neapolu w ramach śledztwa korupcyjnego.

"Wybuchła śmiechem, wspominając swoje wzruszenie"

W maju 2010 r. Iurato, mianowana właśnie prefektem L'Aquili, relacjonowała przez telefon koledze swą wizytę w centrum miasta zniszczonego przez kataklizm. Przyznała, że posłuchała rad, by w pierwszym dniu urzędowania uczcić pamięć studentów, którzy zginęli w zburzonym akademiku, symbolu trzęsienia ziemi. "Chciałam być grzeczna" - podkreśliła. Następnie opowiedziała, że złożyła wieniec i zaczęła płakać.

- A gazety od razu napisały: "Łzy prefekt" - powiedziała Iurato, zaśmiewając się przy tym, jak wynika z akt prokuratury ujawnionych przez dzienniki.

Śmiał się również jej rozmówca - wysokiej rangi urzędnik, zwolniony potem z MSW - z którym dyskutowała o korzyściach, jakie może odnieść z tej nominacji.

Analizując zapis rozmowy, prokuratorzy prowadzący dochodzenie w sprawie korupcji, o którą podejrzana jest Iurato, napisali: "Pani prefekt wybuchła śmiechem, wspominając, jak udawała wzruszenie przy gruzach i na myśl o dzieciach, które pozostały sierotami".

W trzęsieniu ziemi w L'Aquili zginęło 309 osób

Adwokaci byłej prefekt zaprotestowali przeciwko, jak to określili, "wprowadzającemu w błąd połączeniu fragmentów długiej rozmowy".

Śmiech Iurato komentują z największym oburzeniem i potępieniem przedstawiciele władz L'Aquili. Burmistrz miasta Massimo Cialente wyraził opinię, że taka postawa najlepiej świadczy o braku zrozumienia dla dramatu mieszkańców L'Aquili oraz że byli oni po tej tragedii osamotnieni. - Jest mi straszliwie przykro - oświadczył Cialente.

W trzęsieniu ziemi 6 kwietnia 2009 r. w L'Aquili zginęło 309 osób, a kilkadziesiąt tysięcy zostało bez dachu nad głową.

Komentarze (69)
Zaloguj się
 • kierkaz

  Oceniono 2 razy 0

  Kobiety tak potrafią. Np w trakcie rozwodu. Biedna pokrzywdzona przez los.

 • 2-julita

  Oceniono 3 razy 3

  syf i tandeta

 • rada24online

  Oceniono 1 raz 1

  idealna kandydatka do obecnego gabinetu PO/PSL

 • elkipan

  Oceniono 6 razy 6

  No to matkę Madzi do polityki dawajcie!

 • jan_sobczak1

  Oceniono 4 razy 0

  Socjalistyczna i lewicowa czułość na ludzkie cierpienie w całej krasie.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 4 razy 2

  To mniej więcej tak jak Stokrotka 10.04.2010?

 • chi_neng1

  Oceniono 10 razy 2

  "Kochaj blizniego jak siebie samego ":) .

  Ciekawe czy calujaca po rekach papieza ?

  Ja wierze, ze ona z tych wierzacych ....:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje