GIS ostrzega: wykryto wafle z zanieczyszczonego mleka

19.01.2013 11:11
Strona GIS

Strona GIS (Fot. Gis.gov.pl)

Wafle i rurki waflowe firmy Magnolia z Lubska w woj. lubuskim zostały wyprodukowane z mleka w proszku zanieczyszczonego nieznaną substancją - podał w komunikacie Główny Inspektor Sanitarny. Produkty są dystrybuowane w kraju i w czterech europejskich krajach.
Chodzi o słodycze wyprodukowane po 22 listopada 2012 r. - rurki waflowe "Stilla Dolce Cocoa Rolls 2x50g" oblewane wewnątrz kremem czekoladowym z czekolady mlecznej, "Wafle z kremem waniliowym Vanilla wafers 175 g", wafle mleczne "Poesia Milk Cream 70 g", wafle MAX mleczne w czekoladzie mlecznej 35 g, rurki waflowe suche 70 g, rurki waflowe suche cienkie 70 g, wafle mleczne "Słodka Nuta" 175 g, wafle kakaowe w czekoladzie naturalnej 600 g, oraz wafle z kremem "Wiener Eiswaffel".

Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że trwają obecnie prace nad ustaleniem, co to za substancja. - Zanieczyszczenie zostało wykryte przez pracownika fabryki - wyjaśnił. Dodał, że mleko w proszku było produkowane w spółdzielni Rokitnianka w Szczekocinach. - W tej spółdzielni inspektor weterynarii (...) podjął już stosowne działanie - dodał.

Zaznaczył też, że sześć z wymienionych produktów było dystrybuowanych na terenie całej Polski, a trzy były eksportowane do Czech, Słowacji, Niemiec i na Łotwę. - Wczoraj w nocy wysłaliśmy informację o zagrożeniu do Komisji Europejskiej, w ramach europejskiego systemu wczesnego ostrzegania RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed). Automatycznie taka lista trafia do wszystkich krajów unijnych - zaznaczył.

Rzeczniczka lubuskiego sanepidu Jolanta Borkowska przekazała, że na teren województwa lubuskiego trafiła niewielka ilość tych produktów. - Inspektorzy znaleźli je tylko w dwóch hurtowniach. Zostały one zabezpieczone i nie trafią do handlu - poinformowała.

Komentarze (31)
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 3

  Cud ! GIS w swej łaskawości podał firmy,które wyprodukowały niebezpieczną żywność.Widać firmy nie miały powiązań z politykami PSL,tak jak w przypadku soli drogowej,kiedy to naród nie miał prawa dowiedzieć się kto go z całym rozmysłem truje.

 • tenare

  Oceniono 6 razy 4

  Smakowała ludziom sól drogowa, to wafelki też będą smakować.

 • synanki

  Oceniono 7 razy 3

  a więc już po fabryce ...a załoga serdecznie podziękuje temu gorliwemu pracownikowi !!

 • far_far_away

  Oceniono 8 razy 2

  System wczesnego ostrzegania powinien się zawsze włączać podczas gdy polska żywność jest eksportowana.

 • prezio2

  Oceniono 2 razy 2

  To już sól drogowa się znudziła ?

 • r0b0l

  Oceniono 25 razy 15

  a ja poproszę o wykaz firm które stosowaly susz jajeczny z ryb i salmonelli oraz sól wypadową.

  Ja lubie polskie produkty , tyle że omijać z daleka

 • folwark_polski

  Oceniono 14 razy 2

  ważne że to nie GMO

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 42 razy 34

  gdzie był GIS jak Polaków truto solą drogową i suszem jajecznym bez jajek za to z sallmonellą ???

 • olias

  Oceniono 44 razy 34

  substancja nieznana czyli jaka?
  jestem chemikiem więc nie bardzo rozumiem co to za sprawa?
  pracownik zareagował właściwie, choć może przesadził. kolejne działania pewnie zgodnie z procedurami. ale ogłaszanie alarmu to brednia w pijanym amoku.
  nieznana substancja - czyli prawdopodobnie nie niebezpieczna. gdyby była niebezpieczna - wystarczy jedna standardowa analiza w którymś z instytutów i już jest znana.
  chyba ze zaczynamy się już bać własnego cienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje