GIS ostrzega: wykryto wafle z zanieczyszczonego mleka

19.01.2013 11:11
Strona GIS

Strona GIS (Fot. Gis.gov.pl)

Wafle i rurki waflowe firmy Magnolia z Lubska w woj. lubuskim zostały wyprodukowane z mleka w proszku zanieczyszczonego nieznaną substancją - podał w komunikacie Główny Inspektor Sanitarny. Produkty są dystrybuowane w kraju i w czterech europejskich krajach.
Chodzi o słodycze wyprodukowane po 22 listopada 2012 r. - rurki waflowe "Stilla Dolce Cocoa Rolls 2x50g" oblewane wewnątrz kremem czekoladowym z czekolady mlecznej, "Wafle z kremem waniliowym Vanilla wafers 175 g", wafle mleczne "Poesia Milk Cream 70 g", wafle MAX mleczne w czekoladzie mlecznej 35 g, rurki waflowe suche 70 g, rurki waflowe suche cienkie 70 g, wafle mleczne "Słodka Nuta" 175 g, wafle kakaowe w czekoladzie naturalnej 600 g, oraz wafle z kremem "Wiener Eiswaffel".

Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że trwają obecnie prace nad ustaleniem, co to za substancja. - Zanieczyszczenie zostało wykryte przez pracownika fabryki - wyjaśnił. Dodał, że mleko w proszku było produkowane w spółdzielni Rokitnianka w Szczekocinach. - W tej spółdzielni inspektor weterynarii (...) podjął już stosowne działanie - dodał.

Zaznaczył też, że sześć z wymienionych produktów było dystrybuowanych na terenie całej Polski, a trzy były eksportowane do Czech, Słowacji, Niemiec i na Łotwę. - Wczoraj w nocy wysłaliśmy informację o zagrożeniu do Komisji Europejskiej, w ramach europejskiego systemu wczesnego ostrzegania RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed). Automatycznie taka lista trafia do wszystkich krajów unijnych - zaznaczył.

Rzeczniczka lubuskiego sanepidu Jolanta Borkowska przekazała, że na teren województwa lubuskiego trafiła niewielka ilość tych produktów. - Inspektorzy znaleźli je tylko w dwóch hurtowniach. Zostały one zabezpieczone i nie trafią do handlu - poinformowała.

Komentarze (31)
GIS ostrzega: wykryto wafle z zanieczyszczonego mleka
Zaloguj się
 • tokmada

  Oceniono 143 razy 139

  Widzę w tej informacji coś zaskakująco pozytywnego: podano dokładną nazwę producenta, nazwy produktów i konkretną datę produkcji. Teraz każdy wie czego się wystrzegać. Już nie ma "chowania" pod hasłem "jeden z producentów" itp. problemu, jak choćby w przypadku jajek w proszku, żółci w piwie czy osławionej soli drogowej. Oby tak dalej - konkretnie, dokładnie i przejrzyście. Czyżby coś się zmieniało na lepsze...? :)

 • color.one

  Oceniono 102 razy 74

  wyglada na to ze firma Magnolia z Lubska nie ma zadnych powiazan ani z gis-em ani z mafia rzadzaca, bo informacja o zagrozeniu pojawila sie niemalze natychmiast po wprowadzeniu produktu na rynek, ale fakt o tym ze wypadowa sol drogowa byla wprowadzana do obrotu miesiacami a nawet latami, to oczywiscie morda w kubel i nie dowiemy sie nigdy ktory producent ja stosowal, to pewnie znajomi krolika, stad cisza w sprawie. liczylem jeszcze ze to czesi ujawnia liste producentow, skoro u nich nie zamieciono sprawy pod dywan, ale chyba maski naszej mafii i tam maja swoje wtyki aby sprawe skutecznie wyciszyc.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 42 razy 34

  gdzie był GIS jak Polaków truto solą drogową i suszem jajecznym bez jajek za to z sallmonellą ???

 • olias

  Oceniono 44 razy 34

  substancja nieznana czyli jaka?
  jestem chemikiem więc nie bardzo rozumiem co to za sprawa?
  pracownik zareagował właściwie, choć może przesadził. kolejne działania pewnie zgodnie z procedurami. ale ogłaszanie alarmu to brednia w pijanym amoku.
  nieznana substancja - czyli prawdopodobnie nie niebezpieczna. gdyby była niebezpieczna - wystarczy jedna standardowa analiza w którymś z instytutów i już jest znana.
  chyba ze zaczynamy się już bać własnego cienia.

 • 1szansa

  Oceniono 44 razy 34

  Jak już to bardziej czytelne dla ludzi by było zdjęcie tych produktów

 • jamj

  Oceniono 37 razy 33

  "......ostały wyprodukowane z mleka w proszku zanieczyszczonego nieznaną substancją..."
  =====================================================================
  Skoro substancja jest nieznana, to skąd wiadomo, że to zanieczyszczenie, a tym bardziej szkodliwe? Oby się nie okazało, że "zanieczyszczenie" nie jest szkodliwe i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. To da firmie "Magnolia" z Lubska w woj.lubuskim podstawę do zaskarżenia GIS o wysokie odszkodowanie, które oczywiście zapłacimy my wszyscy z naszych podatków. A może tu o to chodzi, bo wcześniej nie pisano o jakie konkretnie firmy chodzi.

 • orgelbrant

  Oceniono 28 razy 26

  No, no... Mamy wreszcie mamy nazwę i producenta!!! Albo coś się zmieniło, albo dane "wyciekły" i Magnolia zażąda odszkodowania, albo ta nieznana substancja to jakaś straszna trucizna.

 • r0b0l

  Oceniono 25 razy 15

  a ja poproszę o wykaz firm które stosowaly susz jajeczny z ryb i salmonelli oraz sól wypadową.

  Ja lubie polskie produkty , tyle że omijać z daleka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje