Tusk zerwał rozmowy z PiS ws. eurowyborów. Przestraszył się Kwaśniewskiego?

Aleksander Kwaśniewski, Donald Tusk

Aleksander Kwaśniewski, Donald Tusk (AG)

PO i PiS były już dogadane ws. zamiany ordynacji wyborczej do europarlamentu. Ten plan faworyzujący duże partie dawał PO przewagę, bo mogła mieć mocnego lidera na liście. Jednak według "Gazety Wyborczej" Tusk zerwał rozmowy z PiS. Powód? Lista Kwaśniewskiego, która mogłaby PO poważnie zagrozić.
Negocjacje PO z PiS w sprawie listy krajowej do PE miał przerwać sam Tusk, gdy dowiedział się, że na sto procent powstaje lista wyborcza Kwaśniewskiego - donosi dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Nowe reguły ordynacji mogłyby okazać się bardzo korzystne dla byłego prezydenta, bo w głosowaniu na listy krajowe kluczowy jest rozpoznawalny lider. - Taka lista stałaby się zagrożeniem dla PO, bo zabrałaby jej rozczarowanych wyborców centrolewicowych - mówi dla "GW" jeden z polityków partii.

Inni rozmówcy "Gazety" uważają, że Tusk zerwał rozmowy ws. listy krajowej ze względu na PSL. - Premier nie chciał wchodzić w kolejny konflikt z PSL, ale też może nie chciał zrażać do siebie takiego Leszka Millera jako potencjalnego kontrkandydata - mówił jeden z nich.

Rozmowy w sprawie listy krajowej toczyły się między PO i PiS, bo dla obu partii taka ordynacja byłaby korzystniejsza. Dla PO, ponieważ ma mocnego lidera takiej listy - Jerzego Buzka. A dla PiS, ponieważ pozwoliłoby to Jarosławowi Kaczyńskiemu, który sam nie wystartuje, lepiej kontrolować, kto z jego partii poleci do Brukseli.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Hanna Gronkiewicz-Waltz Poparcie dla Gronkiewicz-Waltz nie słabnie. Fenomen?
 • Zmiany w resorcie Piechocińskiego. Ekonomista Jerzy Pietrewicz ma zostać wiceministrem
 • Daniel Passent i sędzia Igor Tuleya Passent o atakach na Tuleyę: Łajdactwo. To ma wyraźny charakter zemsty, ataku
Komentarze (325)
Tusk zerwał rozmowy z PiS ws. eurowyborów. Przestraszył się Kwaśniewskiego?
Zaloguj się
 • plorg

  Oceniono 433 razy 377

  Walka o żerowisko w PE i kolejność dziobania, jak trafnie określa to Michalkiewicz.

  "... dla obu partii taka ordynacja byłaby korzystniejsza."

  A dla Polski?

 • papaleone

  Oceniono 385 razy 299

  Wprowadzić wybory jedno mandatowe wszędzie.
  I to ja wybiorę swego kandydata, a nie partyjniak partyjniaka.

 • scurvy.seen

  Oceniono 301 razy 215

  To już wiemy dlaczego w Wyborczej pojawiła się cala seria ataków na Kwacha.

 • mordred

  Oceniono 197 razy 159

  Zmiana ordynacji wyborczej? Na taką, która ograniczy prawa słabszych? Oczywiście. Nieważne czy to PIS czy PO. Kochają władzę, będą niszczyć każdego, kto che być niezależny i pracować dla dobra kraju a nie dla dobra partii. Zmieńmy to. Dajmy posłom niezależność od przywódców partyjnych i układów. Wprowadźmy odpowiedzialność wobec wyborców.
  Wejdźcie na Zmieleni.pl. Dowiedzcie się o co chodzi i jak uż ochłoniecie ze zdumienia, poprzyjcie Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. To Obywatele stanowią Państwo, nie posłowie.

 • fakiba

  Oceniono 166 razy 100

  Pan Kwaśniewski ma gdzieś obecną politykę i użeranie się z kandydatami na kandydata jeżdzi po świecie pieniądze zarabia i spokojnie sobie żyje

 • v_kolumna_v

  Oceniono 152 razy 94

  Mocny lider Buzek? Jak facet który rozłożył polskie górnictwo na łopatki zatapiając i likwidując kopalnie i dziesiątki tysięcy miejsc pracy, skazując nas na krociowe koszty energetyki jądrowej może być mocnym liderem? Czy wyborcy szczególnie ci na Górnym Śląski, w rejonie Jastrzębia poszaleli. Co dobrego ten człowiek nam załatwił, bo ja sobie nie przypominam. No chyba że chodzi o te cztery katastrofalne, zakończone plajtą na całej linii reformy...

 • haen2010

  Oceniono 152 razy 86

  Boją się, jak Rydzyk święconej wody. I dobrze wiedzą, czego się boją. Palikot z Kwaśniewskim to nie głupole-psychole pisowskie.

  Synekury kościelnych solidaruchów ulegną gwałtownej redukcji w Brukseli. Bez znaczenia jest dla Europy Plus czy listy będą lokalne, czy ogólnopolskie. Liderzy list będą znani i uznani.

 • antybiurokrata

  Oceniono 56 razy 48

  Czy ktoś wciaz ma iluzje ze styropianowe gnoje sa jedynie zainteresowani utrzymaniem sie przy władzy a ich rzekome "różnice" to szopka dla ubogich?

  Donek i Jarek sie tak nienawidzą ale oczywiście to nie przeszkadza im negocjowac jak razem nas wszystkich wydymać.

  certare.pl/wp/trzydziesci-lat-slomianej-rewolucji/

 • chi_neng1

  Oceniono 99 razy 47

  Czy nie prosciej byloby zapytac premiera o powod przerwania tych rozmow niz snuc wlasne podejrzenia i wyglaszac naiwne stwerdzenia, zanim sie zna faktyczne powody ?

  No, bardziej uczciwie, w kazdym badz razie, bo taki tytul artykulu dla niektorych jest mocna sugestia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje