Chińskie okręty znów wokół japońskich wysp. USA ostrzegają Pekin

19.01.2013 07:56
Chiński i japoński okręt

Chiński i japoński okręt (Fot. Uncredited AP)

Trzy chińskie okręty wojenne wpłynęły na japońskie wody terytorialne wokół spornych wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż przybrzeżna.
Do wysp tych (nazywanych w Chinach Diaoyu) rości pretensje Pekin. Po ostatnim tego rodzaju incydencie, z 7 stycznia, rząd japoński wezwał ambasadora Chin w Tokio, któremu przekazał stanowczy protest.

Wczoraj sekretarz stanu USA Hillary Clinton wystosowała pod adresem Pekinu mało zawoalowane ostrzeżenie, stwierdzając, że Stany Zjednoczone "nie chcą podejmowania jakichkolwiek jednostronnych działań, które miałyby na celu naruszanie japońskiej administracji (tych wysp)". Clinton złożyła to oświadczenie w obecności japońskiego ministra spraw zagranicznych Fumio Kishidy.

Chiny kwestionują prawa Japonii do niezamieszkałych wysepek Senkaku (Diaoyu). W rejonie tych wysp wykryto bogate podmorskie złoża gazu ziemnego.

Zobacz także
Komentarze (116)
Zaloguj się
 • blski

  Oceniono 2 razy 2

  Amerykanom trudno sie pogodzic z faktem, ze ich dominacja ma sie ku koncowi. Wiek XXI bedzie czasem dominacji Chin, tego nikt nie jest w stanie powstrzymac, chyba ze uda sie wywolac jakies wewnetrzne niepokoje.
  Klopot w tym, ze gdyby udalo sie wywolac w Chinach ruch separatystyczny, to konsekwencja tego bylby wzrost wplywow wojska ktore mogloby przejac wladze. Bez wzgledu na to kto sprawowalby rzady dla zjednoczenia narodu najlepszy jest wspolny wrog, ktorym historycznie (i nie bez powodu) sa dla Chinczykow Japonczycy. Tak wiec nalezaloby sie liczyc z wojna Chnsko-Japonska.
  Chinczycy maja swiezo w pamieci upokorzenia jakich doznali ze strony Zachodu, jak tez zbrodnie jakie wzgledem nich popelnili Japonczycy. Bedac potega technologiczna, finansowa i militarna nikt nie moze ich ani postraszyc ani niczego im zaoferowac.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  Wystarczy nie kupować chińskich towarów,a będą siedzieć jak mysz pod miotłą.

 • carloresina2

  0

  TZW. aMERYKANIE W RAMACH PREWENCJI POWINNI ZBOMBARDOWAĆ PRZYNAJMNIEJ ZE DWA CHIŃSKIE PRZEDSZKOLA.

 • kobassek

  Oceniono 1 raz 1

  ostatni beda pierwszymi...
  wszyscy sie smieja z chinczykow, ze za miske ryzu tyraja... jeszcze kilka lat i to oni beda otwierac u nas fabryki, a tania sila robocza bedzie polak...

 • zelenyles

  Oceniono 1 raz 1

  Chińczycy nigdy nie zapomną Japonii Mandżurii i zrobią wszystko żeby Japończycy zapłacili za zbrodnie popełnione na Chińczykach,

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 3 razy 1

  Prawda jest taka, że po II WŚ Jankesi walczyli tylko z nieporównywalnie słabszymi przeciwnikami i szło im bardzo kiepsko. Wietnam? Szkoda słów. Afganistan? Siedzą 10 lat. Gdyby trafili na przeciwnika, który dysponuje uzbrojeniem, wywiadem i łącznością na poziomie kraju rozwiniętego, a nie dżungli albo pustyni, mieliby bardzo poważne problemy. Jasne, nie przegraliby w sensie klęski, USA podbite, flaga obcego kraju zatknięta na ruinach Kapitolu. Ale byliby zmuszeni wycofać się i już nigdy nie wracać, przy ogromnych stratach własnych i bez osiągnięcia swoich celów. Nieważne, jak kwieciście by się potem z tego tłumaczyli, nigdy by się już z tego nie podnieśli.

 • cztery44442

  Oceniono 4 razy 4

  Czytając internautów widzę, że obecnie USA jest kochane przez sporą część Polaków tak, jak swego czasu było kochane ZSRR. Oczywiście zarówno społeczeństwo amerykańskie jak i rosyjskie nie ma z tym nic wspólnego. To politycy dbają usilnie aby aby wzbudzać niechęć. Zatem gratuluję politykom ich działań na rzecz przyjaźni pomiędzy poszczególnymi narodami.

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 3 razy 3

  usa mają taki deficyt, że sobie co najwyżej popiskiwać, a nie ostrzegać :)

  A te rakiety, co kupują u chinoli po taniości to są zaprogramowane na nowy jork.

 • 44rodowicz

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko Polska nie jest zainteresowana wydobyciem gazu na Bałtyku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje