Zamaskowany napastnik oblał kwasem dyrektora historycznego Teatru Bolszoj [ZDJĘCIA]

Dyrektor moskiewskiego Teatru Bolszoj i były tancerz baletowy Siergiej Filin padł ofiarą zamaskowanego napastnika, który oblał go kwasem na środku ulicy. Do ataku doszło, gdy dyrektor wracał w czwartek wieczorem do domu. Filin znajduje się obecnie w szpitalu z bardzo poważnymi poparzeniami twarzy, może stracić wzrok - podaje portal BBC.
Doktorzy w moskiewskim szpitalu walczą, by ocalić wzrok Filina i nie wykluczają - jak podaje agencja Interfax - że konieczne będzie przewiezienie dyrektora Teatru Bolszoj do którejś z zagranicznych klinik specjalistycznych.

Według świadków napastnik zaatakował mistrza baletu tuż przed wejściem do jego apartamentowca. Najpierw krzyknął coś do niego, następnie podbiegł i oblał mu kwasem twarz. Filinowi na pomoc ruszył strażnik, który pilnował stojących przed budynkiem samochodów. Sprawca zdążył jednak uciec.

"Filin to bezkompromisowy dyrektor"

Rzecznik 42-latka powiedział, że jego pracodawca od miesięcy otrzymywał anonimowe listy z pogróżkami. Rosyjski korespondent BBC Steve Rosenberg dodał z kolei, że Filin był w samym centrum sporów między różnymi grupami tancerzy w Bolszoju. Dyrektor wykonawczy teatru przyznał, że jego przełożony jest zdecydowanie "bezkompromisowym" kierownikiem.

- Jeżeli uważał, że tancerz jest niegotowy do zagrania danej roli, czy po prostu do niej nie pasuje, ten aktor nie miał już na tę rolę szans - powiedział Anatoli Iksanow.

Odeszli w akcie sprzeciwu wobec Filina

Napięcia w historycznym teatrze były szeroko opisywane w rosyjskich mediach. W 2011 r. dwie gwiazdy Bolszoja odeszły w akcie sprzeciwu wobec nowego repertuaru wybranego opracowanego przez Filina.

Teatr Bolszoj to historyczna i zabytkowa placówka położona na placu Teatralnym w samym centrum Moskwy, niedaleko Kremla. Wystawia przedstawienia operowy i baletowe. Balet Bolszoj i Opera Bolszoj należą do najstarszych i największych zespołów baletowych i operowych na świecie.

Więcej o:
Komentarze (11)
Zamaskowany napastnik oblał kwasem dyrektora historycznego Teatru Bolszoj [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • notyes

  Oceniono 16 razy 10

  Wyrazy wspólczucia i wsparcia dla Pana Siergieja Filina, wybitnego artysty; spotkała go reakcja srodowiska sztuki rosyjskiej, gdzie uczucia mieszają się za agresja i paranoją, zwłaszcza w balecie, najlepszym, kultowym ; być dyrektorem takieg stadka narcyzów z emocjami jak żyrandole nie jest łatwo; Dyrektor takiej firmy powinien miec ochronę; zwłaszcza po listach z pogrózkami, sielanka sie skonczyła, jeszcze raz wyrazy wspolczucia i zyczenia powrotu do zdrowia, bo uroda zostala zniszczona, zostaje smutek i żal, i strata dla wielkiej rosyjskiej kultury

 • milopl666

  Oceniono 12 razy 8

  Taką kutwę za jaja powiesić...żeby chociaz stanał do walki jak facet, a nie kwasem jak pi*da

 • anna22kac

  Oceniono 12 razy 6

  mam nadzieje, ze w Polsce nie dojdzie do takiej sytuacji, ze personel teatru albo opery niezadowolony ze swojego dyrektora bedzie rowniez oblewal go kwasem....... to bardzo modne ostatnio, zeby zamiast rozmowy, grozic albo odrazu " bic w morde"........ mam w koncu nadzieje, ze ludzie zmienia swojestare sposoby myslenia i dzialania na nowe, bardziej rozsadne......w koncu przeciez byl "koniec swiata"starej,pelnej nienawisci do wszystkiego co inne odemnie.....epoki

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Tak, znienawidzony przez LUDZI PRACY młody ambitny bezkompromisowy przełożony, dyrektor artystyczny (choreograficzny) baletu (chorruk=choreograficzny rukowoditiel; Rosjanie tak jak Amerykanie uwielbiają skrócenia). W ten sposób TB został HISTORYCZNYM nawet w GW...

  Przypomina się niedawny proces Profesora Mirosława Garlickiego, znanego wam jako kardiochirurg Mirosław G.

  Zdolność widzenia osłabiona do 40%, ale ryzyka utraty wzroku nie ma. uszkodzona rogowka, pełna rehabilitacja może zająć pół roku. Zaagraniczne leczenie zbędne, tym bardziej że Rosja jest światowym liderem w okulistyce.
  www.vesti.ru/only_video.html?vid=479819 obszerny reportaż video. Nikt nie ma wątpliwości że do zamachu doszlo w związku z jego działalnością zawodową.

  Czy po schwytaniu sprawcy Pan Przewodniczący Duda zaapeluje o lagodne potraktowanie go? A Stowarzyszenie Justycia, a zwłaszcza korpus sędziowski sądów pracy, nie wesprą apelu Dudy? A episkopat i autorytety moralne?

 • znak

  Oceniono 8 razy 2

  "w Bolszoju", "Bolszoja" ... j.b twoju mat'!
  Co za debil!
  Jeśli już, to w bolszym, bolszego...

 • fjestis

  0

  Azja i monopol. U nas wcale nie jest lepiej.

 • wodakrolewska

  Oceniono 2 razy 0

  Pamiętam jak oblał ktoś oblał przez pomyłkę najpierw nauczycielkę a potem prokuratorkę z Opola.

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy -2

  ani chybi bp. Pieronek!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX