Luka prawna: izba wytrzeźwień w Warszawie nadal płatna

18.01.2013 17:53
Izba wytrzeźwień

Izba wytrzeźwień (Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Gazeta)

W Warszawie nadal będą pobierane opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. Warszawski ratusz wykorzystuje w ten sposób lukę prawną, jaka powstała po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił przepisy określające maksymalną stawkę opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień. Nowelizacja, która miała wypełnić lukę, nie weszła w życie - prezydent skierował ją w czwartek do TK.
- Wyrok TK dotyczący izb wytrzeźwień uchylił jedynie te przepisy, które dotyczyły maksymalnej stawki opłaty za pobyt w izbach. Przepisy, które zezwalają na pobór opłaty, obowiązują. W stolicy jej wysokość określa uchwała rady miasta - powiedziała wicerzecznik stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb. Jak dodała, wysokość opłat związanych z pobytem w Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych wynosi 250 zł.

W kwietniu 2012 r. TK uznał za niekonstytucyjny art. 42 ust. 6 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi. Upoważniał on ministra zdrowia do określenia w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych - w drodze rozporządzenia - maksymalnej stawki opłat związanych z pobytem w izbie wytrzeźwień lub jednostkach policji. Po wyroku moc stracił par. 29 rozporządzenia, w którym minister zdrowia maksymalną stawkę opłaty ustalił na 250 zł. Przepis przestał obowiązywać w środę.

"Narażają się na przegrane procesy"

O stwierdzenie ich niekonstytucyjności wnosił Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednocześnie Trybunał podkreślił, że sama zasadność ponoszenia opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień nie budzi wątpliwości.

O tym, że za doprowadzenie i pobyt w izbie wytrzeźwień lub jednostce policji pobierane są opłaty, mówi art. 42 ust. 5 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Dziś biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oświadczyło, że obowiązywanie tego przepisu przy jednoczesnym "niewydaniu nowego uregulowania do czasu utraty mocy zakwestionowanych przepisów spowodowało lukę w prawie".

Przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej Wojciech Szarama (PiS) ocenił, że w izbach wytrzeźwień nadal obowiązują opłaty ustalone przez samorząd. Zaznaczył jednak, że samorządy, mimo że nie ma nowych przepisów ustawowych, powinny wziąć wyrok TK pod uwagę i miarkować kwoty, które są pobierane za pobyt w izbie. - Jeśli będą kształtowały tę opłatę na poziomie 250 zł, tak jak to było przedtem, narażają się na przegraną w procesach cywilnych - powiedział.

Wątpliwości w tej sprawie ma też Barbara Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zwróciła ona uwagę, że uchwała rady miasta, która określiła wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, została wydana m.in. na podstawie art. 29 rozporządzenia ministra zdrowia, a ten stracił moc prawną.

Prezydent nie podpisał, ale z zupełnie innych powodów

W czwartek w życie miała wejść nowela ustawy, która miała wypełnić lukę prawną po wyroku TK. Jednak prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz poinformował, że Bronisław Komorowski zdecydował o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Łaszkiewicz wyjaśnił, że na decyzji prezydenta zaważyły przede wszystkim dwie kwestie. Żadna nie dotyczy jednak opłat. Po pierwsze, chodzi o to, że nowela przewiduje otwarty katalog środków technicznych służących do przymusu bezpośredniego. Inny zarzut dotyczy tego, że prezydent otrzymał nowelizację 11 stycznia, a ustawodawca określił termin jej wejścia w życie na 17 stycznia, choć prezydent na decyzję w sprawie ustaw ma 21 dni.

W budżecie stolicy prawie 3 mln zł od nietrzeźwych

Każda osoba korzystająca z usług w Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych otrzymuje fakturę zaraz po jego opuszczeniu - przy zwrocie swojego depozytu. Ośrodek przyjmuje ok. 70 osób dziennie. W ubiegłym roku z jego usług skorzystało blisko 24,2 tys. osób. Średni koszt utrzymania jednego pacjenta to 320 zł dziennie.

Uchwała dotycząca opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień ośrodka rada Warszawy określiła w uchwale z września 2010 r. W budżecie Warszawy na 2013 r. zaplanowano, że w tym roku do ośrodka trafi ponad 23,7 tys. osób. Wpływy z opłat zaplanowano w wysokości 2 mln 827 tys. zł.

Zobacz także
Komentarze (9)
Luka prawna: izba wytrzeźwień w Warszawie nadal płatna
Zaloguj się
 • scythe_sharpening_stone

  Oceniono 12 razy 12

  Polskie prawo nie zabrania być pijanym.

  - Na litość boską, królowo - [...] czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 3 razy 3

  Jak w kołchozie:każdy ch.j na swój strój

 • rahmanov

  Oceniono 5 razy 3

  tak wygląda szacunek do prawa urzędników w polaczkowie

 • zenblue1

  Oceniono 2 razy 2

  Niech Bufetowa przenocuje na izbie kolegę;

  www.fakt.pl/Ciezka-jest-posla-dola-i-praca,galeria,497,1.html

 • zelenyles

  Oceniono 3 razy 1

  W Warszawie rządzi pazerna Hania z PO i u niej nie ma pamiłuj ________ drze kasę z warszawiaków do kości.

 • poljack

  Oceniono 3 razy 1

  Zawsze można sądzić się za nielegalne pozbawienie wolności bo przecież nie wszyscy pijani są awanturnikami .

 • stan-1

  Oceniono 6 razy 0

  To niech ci taki zatoczy się z chodnika pod samochód i go rozjedziesz. Możesz też ostro zahamować i ktoś ci wjedzie w kufer, pan pijak w tym czasie się oddali.

 • mondry3

  Oceniono 4 razy -2

  oczywiście, że izby są płatne, przecież Trybunał nie uchylił słuszności opłat za izbe. jakby ktoś chociaż raz przeczytał opinie Trybunału to by wiedział, że Trybunałowi nie podobała się forma w jakiej ustalono tą opłate 250zł i wyraźnie napisał że opłaty są jak najbardziej słuszne. Jak nie ustawa decyduje to decydują komendanci, dyrektorzy izb rozporządzeniem lub rada miasta uchwałą. proste jak drut. Ale jak zwykle najpierw trzeba zrobić sensacje, przez nie doczytanie. Tu jest wszystko wytłumaczone dobrze: pressik.pl/prawo-polityka/opinia-prawna-dotyczaca-pobierania-oplat-za-pobyt-w-izbach-wytrzezwien/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje