Tymoszenko podejrzana o zlecenie zabicia deputowanego

18.01.2013 17:48
Kadr z nagrania Julii Tymoszenko, stworzonego w więzieniu

Kadr z nagrania Julii Tymoszenko, stworzonego w więzieniu (Fot. AP)

Prokuratura Generalna Ukrainy podejrzewa byłą premier Julię Tymoszenko o organizację morderstwa w 1996 roku parlamentarzysty i biznesmena Jewhena Szczerbania - poinformował dziś na briefingu prokurator generalny Wiktor Pszonka. Grozi jej za to dożywocie.
- W śledztwie zebrano materiały, które świadczą o tym, że Tymoszenko rzeczywiście zleciła to zabójstwo razem z byłym premierem Ukrainy Pawłem Łazarenką. Dziś grupa śledcza Prokuratury Generalnej pojechała do Tymoszenko, by poinformować ją oficjalnie, że jest podejrzana o to przestępstwo - powiedział Pszonka.

- Tymoszenko i Łazarenko zapłacili za zabicie Szczerbania 2,8 mln dolarów - dodał prokurator generalny. Według niego motywem zabójstwa był konflikt w interesach między Jednolitymi Systemami Energetycznymi Ukrainy (JSEU), firmą Tymoszenko i Łazarenki a Szczerbaniem.

Przedmiotem sporu był gaz i jego cena

Pszonka oświadczył, że z materiałów śledztwa wynika, iż Łazarenko i Tymoszenko spotykali się z szefami grupy przestępczej i przekazywali im pieniądze. - Przy pierwszych 500 tysiącach dolarów z bandą osobiście rozliczał się Łazarenko, a potem przekazano 2,3 mln dolarów i to organizowała Tymoszenko - powiedział prokurator.

Mówiąc o motywach zabójstwa, oznajmił, że "Szczerbań nie chciał podporządkować JSEU swojego biznesu", i dodał: - Jego biznesem był Związek Przemysłowy Donbasu, a przedmiotem tego sporu był gaz, cena gazu.

Tymoszenko odbywa obecnie w Charkowie karę siedmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej; sąd uznał ją w 2011 roku za winną nadużyć przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Łazarenko, premier Ukrainy w latach 1996-1997, odsiaduje karę dziewięciu lat więzienia w Kalifornii za wymuszenia i korupcję.

Syn Szczerbania przekazał dowody, zabójca z dożywociem

Szczerbań został zastrzelony w 1996 roku na lotnisku w Doniecku; wraz z nim zginęli jego żona i przypadkowa osoba. Parlamentarzysta miał ograniczać wpływy handlującej m.in. gazem korporacji JSEU. Firmą tą, która była kontrolowana przez Łazarenkę w latach 90., kierowała Tymoszenko.

Syn Szczerbania, deputowany w radzie obwodu donieckiego Rusłan Szczerbań, powiedział w kwietniu 2012 roku na konferencji prasowej, że przekazał Prokuraturze Generalnej dokumenty mówiące o tym, że Tymoszenko i Łazarenko mogą być uwikłani w zabójstwo jego ojca.

W 2003 roku sąd w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy skazał za zabicie Szczerbania na karę dożywotniego więzienia Wadyma Bołotskycha.

"Wybiórcza sprawiedliwość"

Tymoszenko twierdzi, że za jej procesem w 2011 roku i wyrokiem stoi prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który chce wyrugować ją z polityki. Tymoszenko była najważniejszą konkurentką obecnego szefa państwa w wyborach prezydenckich na początku 2010 roku.

Sprawa karna wobec Tymoszenko spowodowała przeciągający się kryzys w stosunkach Ukrainy z Unią Europejską. UE uważa, że była premier oraz jej współpracownicy, którym również wytoczono procesy, padli ofiarą "wybiórczej sprawiedliwości" wymierzanej przez władze w Kijowie.

Zobacz także
Komentarze (92)
Tymoszenko podejrzana o zlecenie zabicia deputowanego
Zaloguj się
 • lexisnexis

  Oceniono 225 razy 141

  Ukraina pokazała ,że z bandytami w białych kołnierzykach można walczyć.
  Ilu naszych polityków powinno zgnić w łagrach za działania na szkodę Polski i Polaków.

 • jamj

  Oceniono 152 razy 124

  Pawło Łazarenko siedzi w amerykańskim pierdlu, więc mu nie współczują europejscy politycy. Julcia za to ma całą masę broniących ją "autorytetów"....

 • elkipan

  Oceniono 127 razy 87

  Brawo Ukraina!!!

 • kocurxtr

  Oceniono 86 razy 76

  Julka od dawna mi śmierdziała przekrętami, morderstwo wcale by mnie nie zdziwiło...
  co mnie naprawdę wkur.wia to poparcie którego udzila ucieśnionej przekrętasce zachód...
  fajnie jaby okazało się prawdą doniesienie o zleceniu morderstwa - wszyscy popierający dostali by po nosie

 • scibor3

  Oceniono 64 razy 50

  Chodorkowski był sprytniejszy. Zabójstwa zlecał za niego szef ochrony. I to się nazywa właściwe delegowanie zadań. W rezultacie, siedzi jedynie za oszustwa.

 • oelefante

  Oceniono 54 razy 46

  W Pakistanie Sąd Najwyższy nakazał aresztowanie urzędującego premiera za korupcję.
  Kiedy u nas politycy zaczną stawać przed sądem?

 • grymas50

  Oceniono 56 razy 44

  Może i Piękna, ale, że Bestia to PEWNE.

 • krzysiozboj

  Oceniono 86 razy 42

  A nasze autorytety wrzasku jeszcze nie podnoszą że na Ukrainie kolejny zamach na chazarkę robią? Stolzman z Szechterem jeszcze szat nie rozdzierają?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje