Tymoszenko podejrzana o zlecenie zabicia deputowanego

18.01.2013 17:48
Kadr z nagrania Julii Tymoszenko, stworzonego w więzieniu

Kadr z nagrania Julii Tymoszenko, stworzonego w więzieniu (Fot. AP)

Prokuratura Generalna Ukrainy podejrzewa byłą premier Julię Tymoszenko o organizację morderstwa w 1996 roku parlamentarzysty i biznesmena Jewhena Szczerbania - poinformował dziś na briefingu prokurator generalny Wiktor Pszonka. Grozi jej za to dożywocie.
- W śledztwie zebrano materiały, które świadczą o tym, że Tymoszenko rzeczywiście zleciła to zabójstwo razem z byłym premierem Ukrainy Pawłem Łazarenką. Dziś grupa śledcza Prokuratury Generalnej pojechała do Tymoszenko, by poinformować ją oficjalnie, że jest podejrzana o to przestępstwo - powiedział Pszonka.

- Tymoszenko i Łazarenko zapłacili za zabicie Szczerbania 2,8 mln dolarów - dodał prokurator generalny. Według niego motywem zabójstwa był konflikt w interesach między Jednolitymi Systemami Energetycznymi Ukrainy (JSEU), firmą Tymoszenko i Łazarenki a Szczerbaniem.

Przedmiotem sporu był gaz i jego cena

Pszonka oświadczył, że z materiałów śledztwa wynika, iż Łazarenko i Tymoszenko spotykali się z szefami grupy przestępczej i przekazywali im pieniądze. - Przy pierwszych 500 tysiącach dolarów z bandą osobiście rozliczał się Łazarenko, a potem przekazano 2,3 mln dolarów i to organizowała Tymoszenko - powiedział prokurator.

Mówiąc o motywach zabójstwa, oznajmił, że "Szczerbań nie chciał podporządkować JSEU swojego biznesu", i dodał: - Jego biznesem był Związek Przemysłowy Donbasu, a przedmiotem tego sporu był gaz, cena gazu.

Tymoszenko odbywa obecnie w Charkowie karę siedmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej; sąd uznał ją w 2011 roku za winną nadużyć przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Łazarenko, premier Ukrainy w latach 1996-1997, odsiaduje karę dziewięciu lat więzienia w Kalifornii za wymuszenia i korupcję.

Syn Szczerbania przekazał dowody, zabójca z dożywociem

Szczerbań został zastrzelony w 1996 roku na lotnisku w Doniecku; wraz z nim zginęli jego żona i przypadkowa osoba. Parlamentarzysta miał ograniczać wpływy handlującej m.in. gazem korporacji JSEU. Firmą tą, która była kontrolowana przez Łazarenkę w latach 90., kierowała Tymoszenko.

Syn Szczerbania, deputowany w radzie obwodu donieckiego Rusłan Szczerbań, powiedział w kwietniu 2012 roku na konferencji prasowej, że przekazał Prokuraturze Generalnej dokumenty mówiące o tym, że Tymoszenko i Łazarenko mogą być uwikłani w zabójstwo jego ojca.

W 2003 roku sąd w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy skazał za zabicie Szczerbania na karę dożywotniego więzienia Wadyma Bołotskycha.

"Wybiórcza sprawiedliwość"

Tymoszenko twierdzi, że za jej procesem w 2011 roku i wyrokiem stoi prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który chce wyrugować ją z polityki. Tymoszenko była najważniejszą konkurentką obecnego szefa państwa w wyborach prezydenckich na początku 2010 roku.

Sprawa karna wobec Tymoszenko spowodowała przeciągający się kryzys w stosunkach Ukrainy z Unią Europejską. UE uważa, że była premier oraz jej współpracownicy, którym również wytoczono procesy, padli ofiarą "wybiórczej sprawiedliwości" wymierzanej przez władze w Kijowie.

Zobacz także
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 3 razy 3

  Jak już jakąś przekręciare i aferzystke skazali to zaraz się uzbierał za granicami Ukrainy komitet obrony złodziejki i szumowiny ruszyły jej na ratunek.

 • jerzysm42

  Oceniono 7 razy 7

  Trudno mi odnieś się do zarzutów postawionych Julii Tymoszenko, ale obserwując to co działo się na Ukrainie po Pomarańczowej Rewolucji, uważam, że Tymoszenko w walce o władzę i majątek nie miała skrupułów. Dla mnie wtedy była awanturnicą polityczną.
  To, że krzyczy na cały świat, że jest prześladowana, jeszcze mi nie wystarcza, abym jej bezkrytycznie uwierzył.
  Ale to są tylko moje odczucia.

 • emeryt21

  Oceniono 2 razy 0

  Pomijajac fakt,ze to moze byc prawda,uwazam ze Ukraina daje przeklad "praworzadnosci wybiorczej"....
  Tam walki poltyczne sa napewno duzo bardziej ostre niz u nas.....
  U nas planuja sadzic Kaczynskiego i Ziobre od wielu lat i nic sie nie dzieje......A tak wogole to jakas paranoja...

 • piss.off

  Oceniono 2 razy -2

  ;
  tak jakbym słyszał ziobrę o doktorze G

 • kozel5

  Oceniono 5 razy 5

  Dla wszystkich milosnikow demokratycznej Ukrainy i biednej Juszczenko. Janukowycz stoi na czele jedynej sily na Ukrainie nie gloryfikujacej banderowcow i innych straznikow na majdanku.

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy 4

  www.vesti.ru/doc.html?id=1009320
  Niech żyją organy ścigania i wymiar sprawiedliwości USA!

  Tylko dzięki dostarczonym przez USA materiałom związanym ze śledztwem w sprawie Łazarenki, premiera Ukrainy w latach 1996-1997, odsiadującego karę dziewięciu lat więzienia w Kalifornii za wymuszenia i korupcję dokonano przełomu w śledztwie o organizację morderstwa w 1996 roku parlamentarzysty i biznesmena Jewhena Szczerbania.

  Najbardziej zasłużony Amerykanin 20 wieku to I.E.Hoover pl.wikipedia.org/wiki/John_Edgar_Hoover Dobrze że organy ścigania USA kontynuują jego dzieło mimo nacisków AIPAC. Nie mam do niego żalu że wystawił Roberta Kennedy ‘ego do odstrzału bo rzeczywiście szczeniak był butny jako Prokurator Generalny i nie meldował się przepisowo… Natomiast wystawienie w Dallas Johna mógł odłożyć do czasu uregulowania przez JFK kwestii banku centralnego.

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy 5

  1. Kiedy wyjaśni się sprawa zastraszania wyborców podczas wyborów prezydenckich na Ukrainie? Wprawdzie obserwator europoseł Paweł Kowal nic nie widział, ale lotami czarterowymi z Gruzji przybyło 2000 dobrze zbudowanych rzekomych potencjalnych obserwatorów, a dla zatarcia śladów na polecenie USA prezydent Gruzji Michaił Sakaszwili jako pierwszy przywódca państwowy złożył Janukowyczowi gratulacje z okazji wyboru na Prezydenta. Lech Kaczyński, kumpel gloryfikującego Banderę Juszczenki, był drugi… Wtedy poczynania bandyckiego kontyngentu z Gruzji koordynował Turczynow, szef komitetu wyborczego Julii a w internecie było nagranie rozmowy telefonicznej Julii z Turczynowem na ten temat.
  2. Czyżby wcześniej, w roku 1996, JT nie była jeszcze tak wytrawną morderczynią aby wydawać zlecenia zabójstwa przez pośredników jak to czynili Michał Chodorkowski i Borys Bieriezowski?

 • iso_1

  Oceniono 12 razy -10

  Śmieszą mnie "prymitywy" piszące o jej winie.
  A niby na jakiej podstawie wydaliście wyrok ?
  A no tak, w imię "mainstreamu".
  Gratuluję poziomu inteligencji !

 • gralfa00aa11

  Oceniono 5 razy -5

  Zle teraz slowa z procesu -takich trzeba usuwac ( czy do sedziego ?) wygladaja..Usuwanie na wokandzie..amorek IRA by nie pomogl,pala z Rosen,ani jarmark o lachu i Lacherta walorach ,rownolegle z Duseldorf.Tak swiecie o usuwaniu..rozumieja po realiach,a te..ruda wiewiorka huczacego mlyna afirmacji zabojstw i zaglady,chocby od mrozu,byc nie moga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje