Adwokat gwałcicieli z Indii: To wina ofiary. Szanowane kobiety nie padają ofiarą gwałtu

Manohar Lal Sharma, adwokat oskarżonych o gwałt mężczyzn

Manohar Lal Sharma, adwokat oskarżonych o gwałt mężczyzn (Fot. Tsering Topgyal AP)

- Winę za brutalny gwałt w autobusie w New Delhi ponosi sama kobieta i jej towarzysz - powiedział obrońca trzech z pięciu oskarżonych o ten czyn mężczyzn. Manohar Lal Szarma powiedział, że nigdy nie słyszał, by szanowana kobieta padła ofiarą gwałtu.
- Nawet boss mafii nie dotknąłby kobiety, którą otacza szacunek - cytuje słowa adwokata telewizja NBC. W rozmowie przeprowadzonej prawdopodobnie 13 stycznia adwokat części oskarżonych o gwałt mężczyzn uważa, że to sama kobieta i jej towarzysz odpowiadają za to zdarzenie.

Fala protestów w Indiach po gwałcie na studentce

Niezwykle brutalny gwałt na 23-letniej studentce fizjoterapii, która zmarła od obrażeń wewnętrznych i pobicia metalowym prętem (jej towarzysz, przymusowy świadek dramatu w autobusie, również został pobity), wstrząsnął Indiami. Przez kraj przetoczyły się ogromne manifestacje wyrażające solidarność z ofiarą i żądające zmian prawnych i zmian w policji, które wzmocniłyby ochronę poszkodowanych kobiet.

Uczestnicy protestów domagali się od władz większej ochrony dla kobiet i poważniejszego traktowania przez policję i sądy zgłoszeń dotyczących gwałtów i napaści seksualnych. Zgodnie z oficjalnymi statystykami średnio co 14 godzin w Delhi dochodzi do gwałtu, a kobiety w całych Indiach narażone są na zastraszanie i przemoc o podłożu seksualnym.

"Stare umysły próbują radzić sobie z nowymi problemami"

Adwokat Szarma, który reprezentuje trzech z pięciu mężczyzn oskarżonych o gwałt, zapowiedział, że jego klienci nie przyznają się do żadnego z zarzutów. Szósty z aresztowanych będzie odpowiadał w innym trybie, bo jest nieletni.

Komentarze prawnika brzmią podobnie do tych wygłaszanych przez konserwatywnych polityków. Odzwierciedlają one tradycyjny szowinizm, wyrażany przez wielu Hindusów - pisze NBC. "Wina nie leży po jednej stronie" - mówił wcześniej jeden z hinduskich przywódców duchowych Asaram Bapu. Twierdził on, że gdyby kobieta powiedziała swoim napastnikom, że jest "słabszej płci", to odstąpiliby od gwałtu. Z kolei konserwatywny polityk Mohan Bhagwat mówił, że gwałtów na prowincji nie ma, a zdarzają się tylko w miastach, bo tam kobiety przyjmują zachodni styl życia.

"Stare umysły w policji, sądownictwie i polityce próbują radzić sobie z nowymi problemami" - komentuje Bhaskara Rao z jednego z think tanków z New Delhi.

Zobacz także
 • Wyjątek z eseju wraz ze zdjęciem Sohaili Abdulali Poruszający manifest hinduskiej pisarki: "Zostałam zgwałcona. Cierpimy, bo też same milczymy"
 • Mężczyzna, towarzysz zgwałconej studentki, w indyjskiej telewizji Towarzysz zgwałconej indyjskiej studentki udzielił wywiadu: wstrząsająca opowieść
 • Wielu demonstrantów domagało się kary śmierci dla gwałcicieli z Delhi Zbiorowy gwałt na studentce wstrząsnął Indiami. Masowe protesty: "Powiesić ich!"
Komentarze (159)
Adwokat gwałcicieli z Indii: To wina ofiary. Szanowane kobiety nie padają ofiarą gwałtu
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 749 razy 657

  A przecież u nas bywają podobne głosy. Przypomnę niedawny sprzeciw książąt Kościoła wobec konwencji o zwalczaniu przemocy i sprzed dwóch dni bezwstydny rechot komentujących na tym forum ustawę o ściganiu z urzędu gwałcicieli oraz o tzw. gwałtach małżeńskich.

  Podobnie jak w Indiach swołocz i duchowni niespodziewanie stają w jednym mrocznym szeregu.

 • mryetan

  Oceniono 492 razy 484

  "Twierdził on, że gdyby kobieta powiedziała swoim napastnikom, że jest "słabszej płci", to odstąpiliby od gwałtu."

  A gdyby napastnicy powiedzieli, że ma powiedzieć, że jest "słabszej płci" żeby oni odstąpili od gwałtu - to by powiedziała!

  Powinni wisieć i tyle...

 • dogfood

  Oceniono 431 razy 423

  jak sie czyta takie rzeczy - że ofiara jest sama sobie winna, bo zgwałciło ją sześciu(!!) bogu ducha winnych nieszczęśników, to serio człowiek zaczyna sie zastanawiac po co my jako rasa wciąż zaśmiecamy Ziemię, jedyne co potrafimy robić to mordować, dręczyć słabszych i gromadzić w imię chciwości... jakby zycie miało trwać wiecznie.

 • kroliklesny

  Oceniono 365 razy 321

  Ale bydlak! Ale co tu mowic o Indiach, skoro polska, czyli jakoby europejska mentalnosc na prowincji jest podobna.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 269 razy 249

  Gwałt jest problemem systemowym, wyrastającym z nienawiści i pogardy dla kobiet. Obwinianie kobiet za taką zbrodnię jest skrajną podłością. Nic nie usprawiedliwia gwałtu! Nigdy!
  RĘCE PRECZ OD NASZYCH CIAŁ!!!!!

 • kibic_rudego

  Oceniono 328 razy 210

  przecież on mówi tak jak polscy katole
  uważający się za
  wierzących i patriotów

 • plugawy_len

  Oceniono 181 razy 167

  Czyli jesli dobrze rozumiem logike bezowego, to z jednej strony nie przyznaja sie do gwaltu, a z drugiej wine za gwalt, ponosi ofiara. To w koncu byl ten gwalt, czy go nie bylo? Inteligencja ten papuga nie grzeszy.

  Z drugiej strony co ma mowic? W koncu jest obronca, a nie oskarzycielem i robi wszystko, zeby tych zwyrodnialcow obronic.

 • pondorondobendobendo

  Oceniono 145 razy 135

  co za debil. Szkoda, że papugi w większości to kłamcy przewyższający w tej dziedzinie czołowych nawet i polskich polityków.

 • mirek11768

  Oceniono 184 razy 122

  Duch Leppera wiecznie żywy ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje