Gowin zreformował sądy niezgodnie z prawem? "Potrzebna ustawa, nie rozporządzenie"

18.01.2013 07:58
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

- Konstytucja wymusza ustawową regulację struktury sądów - wynika z opinii Biura Analiz Sejmowych, do której dotarła "Rz". To może oznaczać, że Trybunał Konstytucyjny zaneguje sposób, w jaki minister Gowin przekształcił 79 sądów z rejonowych w wydziały zamiejscowe.
1 stycznia weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które przekształciło 79 sądów rejonowych w mniejszych miejscowościach na wydziały zamiejscowe sądów z większych miast.

Zmianom od początku sprzeciwiało się PSL, które walczy w Sejmie o ich zniesienie. Na pomoc przyszło Biuro Analiz Sejmowych. Z jednej z opinii dla BAS wynika jednoznacznie, że takich zmian nie można przeprowadzać, omijając drogę ustawową.

- Konstytucja wymusza ustawową regulację struktury organizacyjnej i właściwości rzeczowej, miejscowej oraz instancyjnej sądów powszechnych - przekonuje cytowany przez "Rz" prof. Bogusław Banaszak, specjalista prawa konstytucyjnego. To kolejna opinia, która może przyczynić się do zanegowania reformy Gowina przez Trybunał Konstytucyjny.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • benkmen

  0

  Dla niego ważniejsze jest prawo Opus Dei.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 2 razy 2

  "- Konstytucja wymusza ustawową regulację struktury sądów - wynika z opinii Biura Analiz Sejmowych, do której dotarła "Rz". To może oznaczać, że Trybunał Konstytucyjny zaneguje sposób, w jaki minister Gowin przekształcił 79 sądów z rejonowych w wydziały zamiejscowe.
  1 stycznia weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które przekształciło 79 sądów rejonowych w mniejszych miejscowościach na wydziały zamiejscowe sądów z większych miast."

  Czego sie nie dotkna, to spie... - i oczywiscie nikt z nich kary nie poniesie - od tych cudow tuskowych, to az sie rzygac chce...
  _________________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • atlas41

  0

  opus dei Gowina malo kto traktuje na powaznie, powinien skonczyc ten kiepski spektakl i podac sie do dymisji,zal mi go nawet troche

 • uzdek98

  Oceniono 4 razy 4

  no ale czego mozna wymagac od historyka filozofii.... ekperta od damskich kroczy .... raczej nie odroznia ustawy od rozporzadzenia, wiec POdpisal co POdali ....

 • szats69

  Oceniono 4 razy 2

  Dostrzegam tu "stalinowskie metody" panie Gowin.

 • liczdo10

  Oceniono 6 razy -2

  PSL broni swojej sitwy jak może. TS jeszcze się nie wypowiedział ale tu, poniżej, paru/parę "mądrych" już osądziło.
  Głupota zawsze na przodzie ale lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć

 • kawabis

  Oceniono 7 razy 1

  Rzepliński to klepnie, oni obaj mają w nosie konstytucję i literę prawa. Oni uwierzyli Owsiakowi gdy mówił "Róbta co chceta".

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 4 razy 4

  Miałbym kandydata na Ministra Sprawiedliwości, Panie Premierze. Facet świetnie zna prawo, nie boi się stać po stronie Sprawiedliwości i ma zaufanie ludu.... Igor Tuleya się nazywa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje