Eksperci z USA już w Japonii, będą badać usterki dreamlinerów

18.01.2013 06:45
Badania dreamlinera

Badania dreamlinera (Fot. ISSEI KATO REUTERS)

Grupa amerykańskich ekspertów ds. bezpieczeństwa lotniczego przybyła do Japonii, by zbadać ostatnie incydenty z udziałem samolotów Boeing 787 Dreamliner. Z powodu usterek w kraju wstrzymano loty wszystkich maszyn tego typu. Jak podaje RMF FM, polski dreamliner wróci do kraju za 2-3 tygodnie.
Eksperci, wśród których są m.in. członkowie Federalnego Urzędu ds. Lotnictwa (FAA) oraz pracownicy firmy Boeing, przylecieli na lotnisko w mieście Takamatsu, na zachodzie kraju, gdzie dokonają przeglądu maszyny należącej do linii All Nippon Airways. W środę ten dreamliner awaryjnie lądował w Takamatsu, po tym jak w kabinie pilotów wkrótce po starcie pojawił się dym. Według komunikatu przewoźnika przyrządy wskazywały na awarię jednej z baterii zasilających aparaturę pokładową. Obecnie samolot badany jest przez japońskie ministerstwo ds. transportu.

W ciągu 10 dni w dreamlinerach należących do japońskich linii lotniczych wykryto sześć usterek. W środę ANA oraz Japan Airlines (JAL) wstrzymały loty wszystkich nowych samolotów tego typu w celu dokładnego zbadania ich stanu technicznego.

Swoje samoloty Boeing 787 Dreamliner tymczasowo uziemiły też Stany Zjednoczone, Indie, Chile i Etiopia. Wszystkie rejsy samolotów tego typu wstrzymała również Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

Japonia była dotychczas największym rynkiem zbytu dla dreamlinerów: ANA i JAL posiadają łącznie 24 samoloty tego typu z 50 dotychczas sprzedanych. Linie ANA były pierwszymi na świecie, które otrzymały w listopadzie 2011 roku ten model samolotu.

Według nieoficjalnych doniesień Radia RMF FM polski dreamliner wróci do kraju za dwa lub trzy tygodnie. Maszyna znajduje się w Chicago, a z jej odlotem trzeba poczekać do przeglądu maszyny.

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • the_qwert

  Oceniono 3 razy -1

  Po raz kolejny przygłupy zostały wydymane przez usland. Brawo!! Kiedy zrozumiecie w końcu że to już nie PRL i usland nie jest rajem obiecanym.

 • blue911

  Oceniono 3 razy -1

  To nie Jumbo 747, ktory przeszedl z chwala do historii lotnictwa. Weszla generacja cwaniaczkow z kupionymi papierami z uczelni (cos a la George Bush) , a praw fizyki nie oszukasz. W tej sferze nie ma kolesiow ani lapowek.

 • blue911

  Oceniono 4 razy 0

  Oby nie powtorzyla sie historia z Cometem IV ! Najpierw zginelo mnostwo ludzi ,a potem zupelnie zaprzestali produkcji. Niestey,przewiduje,ze kilka setek ludzi poswieci swoje zycie zanim Amerykany zdecyduja sie wycofac to cacko z uzytku. Bez tego nic sie nie zmieni,bo firma wlozyla pewnie setki milionow dolarow w ten projekt I beda robic wszystko zeby wmowic swiatu,ze wszystko jest OK. Tylko kilka spektakularnych katastrof moze to zmienic. Smutne.

 • blue911

  Oceniono 2 razy 2

  Skonczyl sie American Dream. Zastapili go Dreamliner'em. Ale dlaczego rowniez nie dziala??

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Niech zadzwonia do Mitta Romney'a: on jest ekspertem od wstawiania otwieranych okien w samolotach. Niech zaluja,ze Boeing nie wzial go na konsultanta projektu!

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Gosc trzeci z lewej na zdjeciu az zlapal sie za glowe: "rany boskie - I to-to lata?". Hahahha

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Nie widze profesora Biniendy na zdjeciu ?!?!?! Jak to mozliwe ?

 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Tak to jest jak bankier bierze sie do budowy samolotu !

 • blue911

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawi mnie czy przylecieli do Japonii Dreamlinerem? Hahaha. Amerykanski bullshit znany juz jest na calym swiecie: od zbutwialego od podszewki walacego sie systemu bankowego po technike. Demoralizacja I korupcja zniszcza te niegdysiejsza potege.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje