"Pierwsza w wolnej Polsce próba zastraszenia sędziego" - prof. Rzepliński o awanturze wokół Tulei

- To była chyba pierwsza w ostatnim ćwierćwieczu próba zastraszenia sędziego przez polityków - tak prof. Andrzej Rzepliński komentuje polityczną awanturę wokół Igora Tulei. Zdaniem prezesa Trybunału Konstytucyjnego ci, którzy używają wobec sędziego brutalnych słów, nie myślą o konsekwencjach.
- Jeżeli zdarzyłoby się, że Tuleya akurat orzekłby zgodnie z tym, co oni uważają za swój interes - to go pochwalą i powiedzą, że sędzia Tuleya się poprawił - mówi prof. Rzepliński. Dla sędziego Tulei - zdaniem prezesa TK - będzie to jednak równie obojętne jak krytyka pod jego adresem.

Dzisiaj prezydent Bronisław Komorowski odniósł się podczas nominacji sędziowskich do kontrowersji, jakie pojawiły się wokół osoby sędziego Igora Tulei. Choć nie wymienił sędziego z nazwiska, jasno nawiązywał do debaty o uzasadnieniu wyroku wygłoszonego przez Tuleyę - zasugerował, że nie podoba mu się krytyka sędziego wygłaszana przez niektórych polityków. - Sędziemu Tulei, jako człowiekowi, będzie miło usłyszeć słowa prezydenta - komentuje prof. Rzepliński.

"Tacy ludzie budują autorytet"

Zdaniem prezesa TK Tuleya to "tej kategorii człowiek, który także bez tych słów byłby dalej takim samym sędzią". - Dobrze, że mamy takich sędziów - podkreśla prof. Rzepliński. Bo - jak wyjaśnia - Tuleya jest wyrazisty, a tacy ludzie budują autorytet i pozycję władzy sądowniczej w Polsce.

- Politycy zawsze krytykowali i będą krytykować sądy - mówi prof. Rzepliński. Taka jest, jego zdaniem, natura tak polityków, jak i samego wymiaru sprawiedliwości, gdyż zawsze jedna strona przegrywa i jest z wyroku niezadowolona. Zdaniem prezesa TK "politycy sami inicjują postępowania albo są jego przedmiotem, więc w naturalny sposób - jeśli wyrok jest nie po ich myśli - to jest jak w filmach Barei".

Tuleya na świeczniku

Wokół sędziego Tulei głośno się zrobiło po uzasadnieniu, które wygłosił do orzeczenia ws. dra G. Tuleya poinformował w jego trakcie, że złoży do prokuratury zawiadomienie, m.in. dotyczące "przewinień dyscyplinarnych" ze strony funkcjonariuszy CBA i prokuratorów, którzy w związku ze sprawą dr. G. prowadzili nocne, wielogodzinne przesłuchania, jedno po drugim. Sędzia ocenił taktykę organów ścigania jako "przerażającą". - Budzi to skojarzenia nawet nie z latami 80., ale z metodami z lat 40. i 50., czasów największego stalinizmu - mówił sędzia.

Zobacz także
Komentarze (266)
"Pierwsza w wolnej Polsce próba zastraszenia sędziego" - prof. Rzepliński o awanturze wokół Tulei
Zaloguj się
 • 7ogamihcra

  Oceniono 513 razy 431

  Teraz widać zupełnie ostro, że ci co najbardziej krzyczą jakimi to są patriotami, prawdziwymi Polakami i jak im zależy na demokracji i wolności słowa...są po prostu zwykłymi antypolskimi kanaliami, które usiłują zniszczyć demokrację i wolność słowa...i Polskę przy okazji.
  Broń nas Boże, przed takimi obrońcami demokracji i wolności słowa jak ta kacza banda.. przed nieprzyjaciółmi z zewnątrz sami się obronimy.

 • jamj

  Oceniono 279 razy 253

  "Pierwsza w wolnej Polsce próba zastraszenia sędziego"
  ============================================
  Raczej pierwsza NAGŁOŚNIONA, bo kulisowych i do tego udanych jest od metra. Starczy popatrzeć na wydawane wyroki.

 • jerzysm42

  Oceniono 265 razy 221

  Jedna jaskółka, to jeszcze nie wiosna, ale idzie ku lepszemu.
  Sędziowski beton też się wykruszy.

 • glosujacy

  Oceniono 163 razy 149

  Niczego bardziej nie pragne aby sedziowie w tym kraju byli niezalezni, nie uwiklani w rozne prowincjonalne uklady i ukladziki. Nieczuli na "przemowienia ustawiaczy wyrokow" i portfele roznej masci cwaniaczkow etc. Jednak tak nie jest. Kazdy wie jak wyglada sytuacja w wymiarze sprawiedliwosci. Rzetelnie dzialajacy wymiar sprawiedliwosci bedzie rzetelnie osadzany przez obywateli i nie potrzebuje zadnych obroncow jak ten powyzej. Skorumpowani sedziowie, skorumpowani prokuratorzy i tacy sami adwokaci i to jest mieszanka ktora powoduje ze mamy to co mamy i nic tutaj nie pomoze apel jakiegos profesora.

 • chi_neng1

  Oceniono 57 razy 45

  @ sabbina i inni ....

  Nie przychodzcie mi tu jako z argumentem "mama sedziego ......" to i tamto, zebym nie musiala przychodzic med motargument : tata Kaczynskiego ..... itd itd . Idiotyzm.. !

  I CO Z TEGO ??? CO TO MA ZA ZNACZENIE ?

  MOZE TAKIE, ZE WYCHOWALA SYNA NA PRAWDZIWEGO CZLOWIEKA, NA SEDZIEGO Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA ! WIEC ZA TO POWINNA DOSTAC APLAUZ !

  Ja was nie pytam kim byla wasza mama i wasz tata .

  Moj siedzial w Mathusen - Gusen-Dachau !

  I CO Z TEGO ???

  Ja jestem tym kim jestem, i wy jestescie tymi ktorymi jestecie !

  Wiec, nie mieszajcie rodzin i pokolen tych ktorych postawiliscie sobie za cel "ustrzelenia", za wszelka cene, bo to tylko o was swiadczy a nie o waszych rodzicach - kim wy jestecie.

 • i-tyle

  Oceniono 50 razy 38

  zaczynamy powoli rozmawiać o oczywistościach.

  Nasz kraj jest tak postawiony na głowie, że każdy przejaw normalności to oddech świeżego powietrza.

  Wszyscy mamy świadomość czym była IV RP - wystarczy przyjrzeć się pokurczonym twórcom tego potworka. I dzięki bogom! zaczyna się o tym mówić! Brawo, już w telewizji profesorowi wolno powiedzieć co na ten temat myśli. Niesamowita zmiana jakościowa!

  Nie chcę wybiegać za bardzo w przyszłość, bo to zakrawa na science fiction, ale nieśmiało myślę o tym, ze może niedługo KONSTYTUCJA RP zacznie być traktowana choć odrobinę poważnie. Choć trochę, artykuł po artykule, powolutku, pomału, by nie było wojny domowej, wojny o krzyż, o wolność do swojego "ptaka".

  Jest na co czekać, może niedługo wreszcie upadnie ten groteskowy system niewolników religijnych i miernot partyjnych, a orzeł będzie mieć prawdziwą koronę, a nie cierniową!

 • hans_close

  Oceniono 51 razy 35

  Dla kato-bolszewickiej hołoty wzorem cnót jest sędzia Kryże, skazujący opozycjonistów w PRL a w III RPi naginający fakty aby wybielić Kaczyńskich w aferze FOZZ.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 51 razy 25

  Panie Sędzio Tuleya.
  DZIĘKUJĘ. W IMIENIU SWOICH WNUKÓW.
  Wciąż wierzę, że może być normalniej

 • mela_1

  Oceniono 30 razy 20

  To nie była pierwsza próba zastraszania niezawisłych sądów w wykonaniu narodowosocjalistycznych bojówek furera Kaczyńskiego. On sam osobiście zagroził czystkami w sądownictwie, kiedy jego narodowosocjalistyczna partia przerżnęła WSZYSTKIE procesy o pomówienia w trybie wyborczym.
  Gmyz jest popłuczyną tych gróżb i jest prostackim politrukiem na służbie PiS.
  Ale niech dalej podstkakuje na trotylu - bo nikt go bardziej nie ośmieszy, niż on sam się ośmiesza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje