"Pierwsza w wolnej Polsce próba zastraszenia sędziego" - prof. Rzepliński o awanturze wokół Tulei

17.01.2013 18:09
- To była chyba pierwsza w ostatnim ćwierćwieczu próba zastraszenia sędziego przez polityków - tak prof. Andrzej Rzepliński komentuje polityczną awanturę wokół Igora Tulei. Zdaniem prezesa Trybunału Konstytucyjnego ci, którzy używają wobec sędziego brutalnych słów, nie myślą o konsekwencjach.
- Jeżeli zdarzyłoby się, że Tuleya akurat orzekłby zgodnie z tym, co oni uważają za swój interes - to go pochwalą i powiedzą, że sędzia Tuleya się poprawił - mówi prof. Rzepliński. Dla sędziego Tulei - zdaniem prezesa TK - będzie to jednak równie obojętne jak krytyka pod jego adresem.

Dzisiaj prezydent Bronisław Komorowski odniósł się podczas nominacji sędziowskich do kontrowersji, jakie pojawiły się wokół osoby sędziego Igora Tulei. Choć nie wymienił sędziego z nazwiska, jasno nawiązywał do debaty o uzasadnieniu wyroku wygłoszonego przez Tuleyę - zasugerował, że nie podoba mu się krytyka sędziego wygłaszana przez niektórych polityków. - Sędziemu Tulei, jako człowiekowi, będzie miło usłyszeć słowa prezydenta - komentuje prof. Rzepliński.

"Tacy ludzie budują autorytet"

Zdaniem prezesa TK Tuleya to "tej kategorii człowiek, który także bez tych słów byłby dalej takim samym sędzią". - Dobrze, że mamy takich sędziów - podkreśla prof. Rzepliński. Bo - jak wyjaśnia - Tuleya jest wyrazisty, a tacy ludzie budują autorytet i pozycję władzy sądowniczej w Polsce.

- Politycy zawsze krytykowali i będą krytykować sądy - mówi prof. Rzepliński. Taka jest, jego zdaniem, natura tak polityków, jak i samego wymiaru sprawiedliwości, gdyż zawsze jedna strona przegrywa i jest z wyroku niezadowolona. Zdaniem prezesa TK "politycy sami inicjują postępowania albo są jego przedmiotem, więc w naturalny sposób - jeśli wyrok jest nie po ich myśli - to jest jak w filmach Barei".

Tuleya na świeczniku

Wokół sędziego Tulei głośno się zrobiło po uzasadnieniu, które wygłosił do orzeczenia ws. dra G. Tuleya poinformował w jego trakcie, że złoży do prokuratury zawiadomienie, m.in. dotyczące "przewinień dyscyplinarnych" ze strony funkcjonariuszy CBA i prokuratorów, którzy w związku ze sprawą dr. G. prowadzili nocne, wielogodzinne przesłuchania, jedno po drugim. Sędzia ocenił taktykę organów ścigania jako "przerażającą". - Budzi to skojarzenia nawet nie z latami 80., ale z metodami z lat 40. i 50., czasów największego stalinizmu - mówił sędzia.

Zobacz także
Komentarze (266)
Zaloguj się
 • franek-janek

  Oceniono 2 razy 2

  To była chyba pierwsza w ostatnim ćwierćwieczu próba zastraszenia sędziego przez polityków - powiedzial prof. Andrzej Rzepliński.

  To trzeba uaktualnic, to nie byla! To jest proba zastraszenia sedziego Tuleyi i trwa a nasz rzad, sad i cala wladza milczy, boja sie? Czego? Tylko Ziobro z Kaminskim sa aktywni, a gdzie nasze tak zwane organy wladzy?

 • taxiport

  Oceniono 2 razy 2

  Ziobro wystraszony w pierwszej fazie zaczął sypać - wyparł się metod CBA, potępił je, pogrążając Kamińskiego-zobaczycie jak będzie sypał w fazach przesłuchań albo będzie się migał, żeby nie zeznawać-TO PIERWSZY TCHÓRZ III RP

 • hardy1

  Oceniono 5 razy 5

  Ataki polityczne frustratów politycznych to dobitny przykład, jak pojmuje "sprawiedliwość" prawica, zwłaszcza populistyczna i skrajna, w rodzaju PiS i SP - "sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie". Oto demokracja w pojęciu Kaczyńskiego, Ziobry, Kamińskiego, Kempy, Terlikowskiego, Gmyza i im podobnym...

  Ataki na sąd w osobie sędziego...oto, czego się doczekaliśmy w wykonaniu twórców i zwolenników IV RP. Gdyby nie to, że rządzili tylko dwa lata, dzisiaj już bylibyśmy w państwie autorytarnym.

 • jurekzoliwy

  Oceniono 5 razy 5

  Zastraszanie i nękanie jest zastraszaniem i nękaniem bez względu na sprawcę tegoż. Zastraszali hitlerowcy, zastraszali stalinowcy, spróbowali tego i funkcjonariusze IV RP, gdyż tak jak i tamci uznali, że szczytny cel im na to pozwala. Ci ostatni zastraszają nadal i to nie tylko sędziego. Często odnoszę wrażenie, że tak rząd jak koalicja rządząca też ulega zastraszeniu. Vide bierność wobec krzykaczy propagujących wersję zamachu w Smoleńsku.

 • szymek_50

  0

  Zawsze jest ten pierwszy raz.

 • senior2244

  Oceniono 4 razy 4

  To trzeba się wreszcie zająć tymi oszołomami którym nie podobają się wyroki sądów.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 5 razy -5

  Cytat „{Dzisiaj prezydent Bronisław Komorowski odniósł się podczas nominacji sędziowskich do kontrowersji, jakie pojawiły się wokół osoby sędziego Igora Tulei. Choć nie wymienił sędziego z nazwiska, jasno nawiązywał do debaty o uzasadnieniu wyroku wygłoszonego przez Tuleyę - zasugerował, że nie podoba mu się krytyka sędziego wygłaszana przez niektórych polityków.)”
  Ale argumentacja !!!! prezydent i cała ekipa polityków rządzących odcina się od krytyki sędziego najprawdopodobniej uznając j że słowa sędziego w uzasadnieniu to na pewno Ich nie dotyczyły i dlatego go bronią no bo w czasie jak lekarze brali łapówy i dali się złapać a potem byli przesłuchiwani to Ich widocznie niebyło najprawdopodobniej byli na księżycu a nie w sejmie jako politycy . W naszej rzeczywistości Sądy były i będą skorumpowane , urzędnicy byli i będą skorumpowani , a politycy zawsze kręcili tym wszystkim i będą kręcić.

  Absztyfikanci od Donalda
  i SLD-owskie równe chłopy,
  Co podliczacie swoje salda,
  wy honorowe mizeroty.
  Warszawskie bubki, żygolaki,
  z szajką wytwornych pind na kupę,
  cwaniaki, franty, zabijaki.
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  Wy hazardowi rwacze kasy
  Rychy i Zbychy z Mirem w odwodzie
  Wy POlszewickie przekrętasy
  Bez przerwy na złodziejskim głodzie
  Którzy amnezją powaleni
  zbieracie się w bandycką kupę
  Nie wszyscy tutaj wymienieni,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I wy, oszuści i blagierzy,
  Wypierdy bez polskiego ducha
  Myślicie, że wam naród wierzy
  - usunie Was stąd zawierucha.
  Karne pętaki i szturmowcy,
  co grać gotowi nawet trupem
  I rekordziści, i sportowcy,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  Wajdy i Kutze wskroś ponure,
  Hołdysy, bez mózgowej Kory.
  Podskakiwacze pod kulturę,
  którzy bezwiednie robią w pory.
  Uczone małpy, ścisłowiedy,
  Co oglądacie świat przez lupę
  Z sondaży wiecie: co, jak, kiedy,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I jeszcze Bolek dureń krewki,
  Co dużo chciałby, a nie może,
  oraz „profesor” Bartoszewski
  (Pan wie już za co, „profesorze” !)
  I ty za młodu nie dorżnięta
  Pitero, co masz taki tupet,
  że szczujesz na nas swe szczenięta;
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I ty półhrabku z Ruskiej Budy
  co Putinowi liżesz zadek,
  sprzedajesz Polskę – tobie kudy
  patriotyzmu trzymać spadek.
  I europejscy marzyciele,
  zebrani w malowniczą trupę
  Z ryżym i miernym kpem na czele,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I ty fortuny sku...synu,
  gó...arzu uperfumowany,
  Co splendor oraz spleen Londynu
  Nosisz na gębie zakazanej,
  I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
  A sr... chodziłeś za chałupę,
  Ty, spod Lublina łże-pajacu,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  Wy z komuchami w lewej flance,
  ciągnący z Polski grubą rentę,
  szerzący dziś moralną francę,
  niszczący wszystko to co święte,
  I ty, proroku z TVN-u,
  co mózg związany masz na supeł,
  i w własnym szambie brak ci tlenu.
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę.

  I wy, o których zapomniałem,
  lub pominąłem was przez litość,
  albo dlatego, że się bałem,
  Albo, że taka was obfitość,
  I ty, agencie, co za blog ten
  ze strachu skarzesz mnie na ciupę,
  I żem się stał kozaków hersztem,
  Całujcie wy mnie wszyscy w dupę !…

  (Palnick za Tuwimem, ze szczyptą Łazarza)
  Z poważaniem

 • fajniejszy

  Oceniono 6 razy -6

  No i macie zagwozdkę, czy on jest zły, bo skazał Mirosława G., czy dobry bo objechał PiS.

  Najśmieszniejsza jest w tym wszystkim idea zastraszania po fakcie. Tak jakbym chciał teraz zastraszyć nauczyciela który oceniał mnie 10 lat temu. Absurd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje