Sąd złagodził wyrok dla twórcy Antykomor.pl. Ale uznał go za winnego

17.01.2013 13:56
Robert Frycz, administrator strony Antykomor.pl

Robert Frycz, administrator strony Antykomor.pl (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Łódzki sąd apelacyjny złagodził wyrok dla twórcy portalu Antykomor.pl, który zawierał materiały wyśmiewające Bronisława Komorowskiego. Umorzył wątek znieważenia prezydenta. Robert Frycz został skazany na rok ograniczenia wolności i 30 godz. prac społecznych.
To kara niższa od poprzedniej - sąd pierwszej instancji wymierzył Fryczowi (zgodził się na podawanie nazwiska) karę 1 roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności oraz 40 godzin prac społecznych.

Prokuratura twierdziła, że część zawartości strony została uznana za znieważającą Bronisława Komorowskiego i urząd prezydenta RP. Obrona podnosiła, że nie przesłuchano głównego zainteresowanego. Sam Frycz mówił, że czuje się niewinny, i liczył na uniewinnienie przez sąd apelacyjny. Ten jednak, choć złagodził wyrok, winę uznał.

Czym zawinił Antykomor?

O stronie Antykomor.pl głośno było w maju 2011 roku. Wtedy do mieszkania autora strony weszli funkcjonariusze ABW, którzy m.in. zabezpieczyli jego laptop i inne nośniki danych. Zleciła to prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim prowadząca śledztwo w sprawie znieważenia głowy państwa. Po kilku miesiącach sprawa trafiła do piotrkowskiej prokuratury.

Na stronie gromadzone były materiały o prezydencie Bronisławie Komorowskim, a także m.in. gry polegające na strzelaniu do jego wizerunku oraz - jak informowała ABW - zdjęcia przedstawiające go jako "prostytutkę, homoseksualistę, pijaka, uczestnika czynności seksualnych". Autor strony twierdził, że ma ona charakter wyłącznie satyryczny i nie znieważała prezydenta.

Wyrok za zniewagę prezydenta i fałszowanie legitymacji

W pierwszej instancji Fryczowi postawiono dwa zarzuty dotyczące znieważenia prezydenta RP, a wcześniej marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Został też oskarżony o fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi oraz o posługiwanie się cudzym dowodem osobistym. We wrześniu ub. roku Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał go za winnego jednego z zarzutów dotyczących znieważenia; od drugiego - uniewinnił.

Sąd uznał wówczas za znieważające prezydenta fotomontaże - jak ocenił - "o wyraźnym kontekście erotycznym, seksualnym". Skazał też mężczyznę na prace społeczne za sfałszowanie legitymacji studenckiej i zaświadczeń lekarskich; ma także opłacić część kosztów procesu - 3 tys. zł. Natomiast ocenił, że część zdjęć na stronie, również fotomontaży zawierających wizerunek prezydenta, nie znieważa głowy państwa.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • iwonika56

  0

  Wyjątkowo plugawą mordę ma ten frycz - widocznie cała ohyda ze środka wypełzła mu na tę mordę. Jesli jako młody człowiek jest już taką kanalią to co będzie dalej ?

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz -1

  Może sędzia Tuleja by coś powiedział o stalinowskich metodach stosowanych w tej sprawie?

 • illuminatus1

  Oceniono 1 raz -1

  Nie żyje Jadwiga Kaczyńska
  Nie żyje Jadwiga Kaczyńska

 • dyzurnydebil

  0

  polskim prawie ,to tragiedia grecka...\

 • illuminatus1

  Oceniono 2 razy -2

  płemieł Polski
  www.google.pl/imgres?hl=pl&client=firefox-a&hs=Klr&sa=X&tbo=d&rls=org.mozilla:pl:official&biw=1024&bih=601&tbm=isch&tbnid=jvNHscJCWHJScM:&imgrefurl=http://tg24.pl/index.php%3Fa%3D3333&docid=ctBFAop-lroqFM&imgurl=http://tg24.pl/zdjecia/artykuly/d/3333_1.jpg&w=390&h=326&ei=yQn4UPOGJceg4gS704FA&zoom=1&iact=hc&vpx=356&vpy=156&dur=3939&hovh=205&hovw=246&tx=118&ty=155&sig=112341546574357972773&page=2&tbnh=147&tbnw=188&start=17&ndsp=20&ved=1t:429,r:19,s:0,i:138

 • agap.e

  Oceniono 3 razy -3

  Gdzie ci wszyscy krytycy Ziobry i Kaczyńskiego i ich państwa policyjnego.Bo oto w Tuskolandzie o 6 rano ABW wpada do człowieka i okazuje się ostatecznie,że człowiek niewinny.Widocznie od teraz jak ktoś podrobi dokument to niech oczekuje w swoim domu ABW.

 • jagger2009

  Oceniono 3 razy -3

  od kiedy "wysmiewanie" jest ujete w kodeksie karnym??? pamietacie jak Donald Trump upokarzal Baracka Obame zadajac swiadectwa urodzenia a ostatnio dyplomow uniwersyteckich i nikt go po sadach nie ciagal no ale ten czlowiek to nie Donald Trump i: CO WOLNO WOJEWODZIE T O NIE TOBIE SMRODZIE

 • dodo1977a

  Oceniono 3 razy -3

  No i co z tego ,że złagodził skoro facet powinien zostać uniewinniony, ale wiadomo nie miał szans w mieście Łodzi.

 • xiwanx

  Oceniono 4 razy 2

  LUDZIE, CZYTAJCIE, CO TU PISZĄ. Sąd skazał go za fałszerstwo dokumentów. Rozumiem, że w PiSolandzie fałszowanie dokumentów w celu walki ze zbrodniczym reżimem Tuska uchodzi, ale jednak Sąd UMORZYŁ sprawę znieważenia Prezydenta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje