Sąd złagodził wyrok dla twórcy Antykomor.pl. Ale uznał go za winnego

17.01.2013 13:56
Robert Frycz, administrator strony Antykomor.pl

Robert Frycz, administrator strony Antykomor.pl (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Łódzki sąd apelacyjny złagodził wyrok dla twórcy portalu Antykomor.pl, który zawierał materiały wyśmiewające Bronisława Komorowskiego. Umorzył wątek znieważenia prezydenta. Robert Frycz został skazany na rok ograniczenia wolności i 30 godz. prac społecznych.
To kara niższa od poprzedniej - sąd pierwszej instancji wymierzył Fryczowi (zgodził się na podawanie nazwiska) karę 1 roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności oraz 40 godzin prac społecznych.

Prokuratura twierdziła, że część zawartości strony została uznana za znieważającą Bronisława Komorowskiego i urząd prezydenta RP. Obrona podnosiła, że nie przesłuchano głównego zainteresowanego. Sam Frycz mówił, że czuje się niewinny, i liczył na uniewinnienie przez sąd apelacyjny. Ten jednak, choć złagodził wyrok, winę uznał.

Czym zawinił Antykomor?

O stronie Antykomor.pl głośno było w maju 2011 roku. Wtedy do mieszkania autora strony weszli funkcjonariusze ABW, którzy m.in. zabezpieczyli jego laptop i inne nośniki danych. Zleciła to prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim prowadząca śledztwo w sprawie znieważenia głowy państwa. Po kilku miesiącach sprawa trafiła do piotrkowskiej prokuratury.

Na stronie gromadzone były materiały o prezydencie Bronisławie Komorowskim, a także m.in. gry polegające na strzelaniu do jego wizerunku oraz - jak informowała ABW - zdjęcia przedstawiające go jako "prostytutkę, homoseksualistę, pijaka, uczestnika czynności seksualnych". Autor strony twierdził, że ma ona charakter wyłącznie satyryczny i nie znieważała prezydenta.

Wyrok za zniewagę prezydenta i fałszowanie legitymacji

W pierwszej instancji Fryczowi postawiono dwa zarzuty dotyczące znieważenia prezydenta RP, a wcześniej marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Został też oskarżony o fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi oraz o posługiwanie się cudzym dowodem osobistym. We wrześniu ub. roku Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał go za winnego jednego z zarzutów dotyczących znieważenia; od drugiego - uniewinnił.

Sąd uznał wówczas za znieważające prezydenta fotomontaże - jak ocenił - "o wyraźnym kontekście erotycznym, seksualnym". Skazał też mężczyznę na prace społeczne za sfałszowanie legitymacji studenckiej i zaświadczeń lekarskich; ma także opłacić część kosztów procesu - 3 tys. zł. Natomiast ocenił, że część zdjęć na stronie, również fotomontaży zawierających wizerunek prezydenta, nie znieważa głowy państwa.

Zobacz także
Komentarze (61)
Sąd złagodził wyrok dla twórcy Antykomor.pl. Ale uznał go za winnego
Zaloguj się
 • djemen

  Oceniono 36 razy 26

  To za co w koncu został skazany na rok ostatecznie? Artykul jest chaotyczny i niewiadomo za co skazano go i kiedy. Jest co mu zarzucano ale za co skazano nie ma, no chyba ze ostatni akapit mowi o nowym orzeczeniu.

 • glupota.nie.boli

  Oceniono 79 razy 17

  Śmieszni i żałośni są politycy (łącznie z prezydentem), ze pozwalają sobie na nonsens obrażania się.
  Jesteście osobami publicznymi. Jeżeli wam to przeszkadza nie pchajcie się do koryta.

 • yoonac

  Oceniono 54 razy 14

  Dziwne, że gdy parę lat temu jakiś bezdomny obraził Lecha Kaczyńskiego, pisowski aparat nakazał policji przeczesanie całej Polski i ujęcie groźnego bandyty aby skazać go w pokazowym procesie. Ci sami ludzie (pis) chcą teraz likwidacji karania za obrazę głowy państwa... Już nawet odechciewa się śmiać

 • remo29

  Oceniono 19 razy 9

  A już za chwilę męczennik będzie pokazywał odciski od miotły, przepraszam, stygmaty...
  --
  parada karzełków

 • fakiba

  Oceniono 57 razy 9

  Trochę ruchu na świeżym powietrzu dobrze mu zrobi sam doktor Kaczor zaleca marsze a że z miotłą zamiast pochodni to co za różnica dla prawdziwego wolaka

 • klara551

  Oceniono 60 razy 8

  Szkoda że pan Frycz siebie w podobny sposób nie sparodiował. Drobny oszuścik chce być satyrykiem? Niech popatrzy w lustro bo trochę autoironii by mu się przydało.

 • friedmar

  Oceniono 10 razy 6

  Na pewno wpłacał na Caritas - sądząc po rodzaju miłości do bliźniego jaka emanuje z Roberta F na pewno nie wpłacał na WOśP, która się wpisuje w kulturę śmierci. A jego strzelnica do wizerunku Prezydenta RP to kultura życia.

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 5

  Sąd umorzył wątek Antykomora czyli bidulek nie będzie mógł krzyczeć że jest prześladowanym patriotom został tylko marnym fałszerzem i oszustem a taki miał być bohater

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje