Sąd złagodził wyrok dla twórcy Antykomor.pl. Ale uznał go za winnego

17.01.2013 13:56
Robert Frycz, administrator strony Antykomor.pl

Robert Frycz, administrator strony Antykomor.pl (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Łódzki sąd apelacyjny złagodził wyrok dla twórcy portalu Antykomor.pl, który zawierał materiały wyśmiewające Bronisława Komorowskiego. Umorzył wątek znieważenia prezydenta. Robert Frycz został skazany na rok ograniczenia wolności i 30 godz. prac społecznych.
To kara niższa od poprzedniej - sąd pierwszej instancji wymierzył Fryczowi (zgodził się na podawanie nazwiska) karę 1 roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności oraz 40 godzin prac społecznych.

Prokuratura twierdziła, że część zawartości strony została uznana za znieważającą Bronisława Komorowskiego i urząd prezydenta RP. Obrona podnosiła, że nie przesłuchano głównego zainteresowanego. Sam Frycz mówił, że czuje się niewinny, i liczył na uniewinnienie przez sąd apelacyjny. Ten jednak, choć złagodził wyrok, winę uznał.

Czym zawinił Antykomor?

O stronie Antykomor.pl głośno było w maju 2011 roku. Wtedy do mieszkania autora strony weszli funkcjonariusze ABW, którzy m.in. zabezpieczyli jego laptop i inne nośniki danych. Zleciła to prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim prowadząca śledztwo w sprawie znieważenia głowy państwa. Po kilku miesiącach sprawa trafiła do piotrkowskiej prokuratury.

Na stronie gromadzone były materiały o prezydencie Bronisławie Komorowskim, a także m.in. gry polegające na strzelaniu do jego wizerunku oraz - jak informowała ABW - zdjęcia przedstawiające go jako "prostytutkę, homoseksualistę, pijaka, uczestnika czynności seksualnych". Autor strony twierdził, że ma ona charakter wyłącznie satyryczny i nie znieważała prezydenta.

Wyrok za zniewagę prezydenta i fałszowanie legitymacji

W pierwszej instancji Fryczowi postawiono dwa zarzuty dotyczące znieważenia prezydenta RP, a wcześniej marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Został też oskarżony o fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi oraz o posługiwanie się cudzym dowodem osobistym. We wrześniu ub. roku Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał go za winnego jednego z zarzutów dotyczących znieważenia; od drugiego - uniewinnił.

Sąd uznał wówczas za znieważające prezydenta fotomontaże - jak ocenił - "o wyraźnym kontekście erotycznym, seksualnym". Skazał też mężczyznę na prace społeczne za sfałszowanie legitymacji studenckiej i zaświadczeń lekarskich; ma także opłacić część kosztów procesu - 3 tys. zł. Natomiast ocenił, że część zdjęć na stronie, również fotomontaży zawierających wizerunek prezydenta, nie znieważa głowy państwa.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • djemen

  Oceniono 36 razy 26

  To za co w koncu został skazany na rok ostatecznie? Artykul jest chaotyczny i niewiadomo za co skazano go i kiedy. Jest co mu zarzucano ale za co skazano nie ma, no chyba ze ostatni akapit mowi o nowym orzeczeniu.

 • glupota.nie.boli

  Oceniono 79 razy 17

  Śmieszni i żałośni są politycy (łącznie z prezydentem), ze pozwalają sobie na nonsens obrażania się.
  Jesteście osobami publicznymi. Jeżeli wam to przeszkadza nie pchajcie się do koryta.

 • yoonac

  Oceniono 54 razy 14

  Dziwne, że gdy parę lat temu jakiś bezdomny obraził Lecha Kaczyńskiego, pisowski aparat nakazał policji przeczesanie całej Polski i ujęcie groźnego bandyty aby skazać go w pokazowym procesie. Ci sami ludzie (pis) chcą teraz likwidacji karania za obrazę głowy państwa... Już nawet odechciewa się śmiać

 • remo29

  Oceniono 19 razy 9

  A już za chwilę męczennik będzie pokazywał odciski od miotły, przepraszam, stygmaty...
  --
  parada karzełków

 • fakiba

  Oceniono 57 razy 9

  Trochę ruchu na świeżym powietrzu dobrze mu zrobi sam doktor Kaczor zaleca marsze a że z miotłą zamiast pochodni to co za różnica dla prawdziwego wolaka

 • klara551

  Oceniono 60 razy 8

  Szkoda że pan Frycz siebie w podobny sposób nie sparodiował. Drobny oszuścik chce być satyrykiem? Niech popatrzy w lustro bo trochę autoironii by mu się przydało.

 • friedmar

  Oceniono 10 razy 6

  Na pewno wpłacał na Caritas - sądząc po rodzaju miłości do bliźniego jaka emanuje z Roberta F na pewno nie wpłacał na WOśP, która się wpisuje w kulturę śmierci. A jego strzelnica do wizerunku Prezydenta RP to kultura życia.

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 5

  Sąd umorzył wątek Antykomora czyli bidulek nie będzie mógł krzyczeć że jest prześladowanym patriotom został tylko marnym fałszerzem i oszustem a taki miał być bohater

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje