Od dziś łatwiej o paszport - można go uzyskać także poza miejscem zameldowania

17.01.2013 13:45
Kolejka do złożenia wniosku paszportowego

Kolejka do złożenia wniosku paszportowego (fot. Adam Golec / Agencja Gazeta)

Od dziś wniosek o wydanie paszportu będzie można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Teraz wniosek o ten dokument należy składać w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania.
Według nowych przepisów Ustawy o dokumentach paszportowych, które zaczną obowiązywać od 17 stycznia, organem właściwym do wydania paszportu lub do odmowy w kraju będzie wojewoda, do którego wpłynie wniosek, a za granicą - konsul.

- Po wejściu w życie nowych przepisów wniosek o wydanie paszportu będziemy mogli złożyć w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym na terenie kraju, np. w miejscowości, w której aktualnie przebywamy. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Paszport tymczasowy będą mogły otrzymywać osoby przebywające w Polsce i za granicą w udokumentowanych, nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową, np. zagranicznym kontraktem. Obecnie nie ma możliwości wydania paszportu tymczasowego osobie, która z uwagi na wykonywaną działalność zawodową musi pilnie wyjechać za granicę. Niejednokrotnie skutkowało to faktycznym brakiem możliwości wykonania obowiązków służbowych.

Ułatwienia dotyczą także postępowań o wydanie drugiego paszportu. Wniosek - niezależnie od miejsca zamieszkania w kraju bądź za granicą - trzeba składać w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. To szef MSW będzie decydował o zgodzie bądź odmowie wydania dokumentu, przyjęcia wniosku i wydania drugiego paszportu dokona dowolny - wybrany przez obywatela - organ paszportowy.

Czas wyrobienia paszportu (do 30 dni) i opłaty pozostają bez zmian. Za wydanie paszportu zapłacimy 140 zł, a za wydanie paszportu tymczasowego - 30 zł. Do będących w toku postępowań w sprawach wydania, odmowy wydania lub unieważnienia paszportu, w tym drugiego paszportu oraz paszportu tymczasowego, wszczętych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, stosowane będą przepisy dotychczasowe.

Zmiana ta jest możliwa dzięki funkcjonującej od 2006 roku centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych, która pozwala na zdalny dostęp do zasobów informacyjnych każdemu organowi paszportowemu w kraju i za granicą. W rejestrze tym znajdują się dane o dokumentach paszportowych wydawanych od 2002 r. Okres ważności paszportów, które nie były ujęte w ewidencji, upłynął z końcem 2011 r.

Komentarze (31)
Zaloguj się
 • benek_z_watykanu

  Oceniono 1 raz 1

  Logiczne,ze skladajac o paszport trzeba isc do urzedu ale dlaczego do jasnej nie moga tego wysylac poczta ludziom tylko trzeba dymac 2 razy? W Skandynawii czlowiek sie pokazuje,podpisuje,placi i nic go juz nie obchodzi bo ma paszport w skrzynce za 10 dni...

 • artefakt-13

  0

  To nie prawda... łatwiej było uzyskać paszport jeszcze przed ośmioma laty, aniżeli teraz! Jeśli będzie trzeba, potrafię to twierdzenie udowodnić!! Nie należy chwalić "urzędasów" za coś, co "sknocili", a nie, ułatwili! Bardzo proszę, sic!

 • marszalek1980

  0

  od czego jest administracja gminna albo powiatowa, żeby po paszport trzeba było jeździć do wydziałów wojewódzkich??

 • marne

  Oceniono 2 razy 2

  CIEKAWA a kiedy będzie można oddać paszport polski,w którejś z ambasad polski,i oraz zrzec się obywatelstwa jednym podpisem,dość niewolnictwa niczym w Białorusi

 • pere_noel

  Oceniono 1 raz 1

  "Od dziś wniosek o wydanie paszportu będzie można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Teraz wniosek o ten dokument należy składać w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania."

  Od dziś ... Teraz ... - to w końcu dzisiaj jest teraz, czy kiedy indziej?

 • red.kris

  Oceniono 1 raz 1

  chodzi o to, by malkontenci solidaruchów wiali w dowolne miejsce, gdzie obowiązuje paszport, aby nie zaniżali "słupkuf", :)

 • popijajac_piwo

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie, róbcie paszporty, póki można. Już niedługo rząd zacznie reglamentację tychże, bo wszyscy wieją za granicę.

 • jozef.sobczyk

  Oceniono 11 razy 9

  Informacja o ułatwieniach paszportowych jest medialnym "ochłapem" propagandowym. To żadne ułatwienie.
  Petent i tak musi dwukrotnie odwiedzić biuro paszportowe wojewody. Byłoby lepiej dla ludzi gdyby
  upoważnionym do wydawania paszportów był starosta powiatu , który jest przecież przedstawicielem
  władzy państwowej na terenie powiatu. Jeżeli z jakichś niezrozumiałych względów jest to niemożliwe, to
  przynajmniej wyposażcie starostwa w druki wniosków o wydanie paszportu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje