Od dziś łatwiej o paszport - można go uzyskać także poza miejscem zameldowania

17.01.2013 13:45
Kolejka do złożenia wniosku paszportowego

Kolejka do złożenia wniosku paszportowego (fot. Adam Golec / Agencja Gazeta)

Od dziś wniosek o wydanie paszportu będzie można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Teraz wniosek o ten dokument należy składać w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania.
Według nowych przepisów Ustawy o dokumentach paszportowych, które zaczną obowiązywać od 17 stycznia, organem właściwym do wydania paszportu lub do odmowy w kraju będzie wojewoda, do którego wpłynie wniosek, a za granicą - konsul.

- Po wejściu w życie nowych przepisów wniosek o wydanie paszportu będziemy mogli złożyć w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym na terenie kraju, np. w miejscowości, w której aktualnie przebywamy. W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Paszport tymczasowy będą mogły otrzymywać osoby przebywające w Polsce i za granicą w udokumentowanych, nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową, np. zagranicznym kontraktem. Obecnie nie ma możliwości wydania paszportu tymczasowego osobie, która z uwagi na wykonywaną działalność zawodową musi pilnie wyjechać za granicę. Niejednokrotnie skutkowało to faktycznym brakiem możliwości wykonania obowiązków służbowych.

Ułatwienia dotyczą także postępowań o wydanie drugiego paszportu. Wniosek - niezależnie od miejsca zamieszkania w kraju bądź za granicą - trzeba składać w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. To szef MSW będzie decydował o zgodzie bądź odmowie wydania dokumentu, przyjęcia wniosku i wydania drugiego paszportu dokona dowolny - wybrany przez obywatela - organ paszportowy.

Czas wyrobienia paszportu (do 30 dni) i opłaty pozostają bez zmian. Za wydanie paszportu zapłacimy 140 zł, a za wydanie paszportu tymczasowego - 30 zł. Do będących w toku postępowań w sprawach wydania, odmowy wydania lub unieważnienia paszportu, w tym drugiego paszportu oraz paszportu tymczasowego, wszczętych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, stosowane będą przepisy dotychczasowe.

Zmiana ta jest możliwa dzięki funkcjonującej od 2006 roku centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych, która pozwala na zdalny dostęp do zasobów informacyjnych każdemu organowi paszportowemu w kraju i za granicą. W rejestrze tym znajdują się dane o dokumentach paszportowych wydawanych od 2002 r. Okres ważności paszportów, które nie były ujęte w ewidencji, upłynął z końcem 2011 r.

Komentarze (31)
Od dziś łatwiej o paszport - można go uzyskać także poza miejscem zameldowania
Zaloguj się
 • default_nick

  Oceniono 35 razy 25

  " Łatwiej o paszport. Dostaniesz w miejscu zameldowania "

  Brzmi jak news z czasów odwilży gomułkowskiej. Myślałem że zmierzamy do tego aby móc odebrać paszport w dowolnym urzędzie a nie tylko tam gdzie jesteśmy zameldowani.

 • podanyloginjestzajety

  Oceniono 21 razy 19

  Panie redachtorze! Chodzi chyba o miejsce zamieszkania, a nie zameldowania? Inaczej to żadna zmiana.

 • biedronka7112

  Oceniono 22 razy 18

  "Od dziś wniosek o wydanie paszportu będzie można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Teraz wniosek o ten dokument należy składać w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania."

  W skrócie: od dzisiaj wniosek o paszport w dowolnym wydziale paszportowym, teraz wniosek można złożyć tam, gdzie się jest zameldowanym.

  Państwo redaktorzy! Błagam!... niech ktoś teksty przed publikacją czyta ze zrozumieniem bodaj jeden, jedyny raz!

 • kaenek

  Oceniono 19 razy 17

  Rozumiem, że opłata za ukradziony paszport nadal wynosi czterysta ileś złotych?
  (Oczywiście opłata nie jest naliczana, jeżeli wnioskodawca dostarczy dokumenty potwierdzające zakończenie postępowania w sprawie kradzieży paszportu. Polecam próbę uzyskania takiegoż od panów Policjantów np. w Tajlandii, albo w zasadzie gdziekolwiek poza Polską. Warto zauważyć, że nie można udać się po takie potwierdzenie, bo nie mamy paszportu.)

 • jozef.sobczyk

  Oceniono 11 razy 9

  Informacja o ułatwieniach paszportowych jest medialnym "ochłapem" propagandowym. To żadne ułatwienie.
  Petent i tak musi dwukrotnie odwiedzić biuro paszportowe wojewody. Byłoby lepiej dla ludzi gdyby
  upoważnionym do wydawania paszportów był starosta powiatu , który jest przecież przedstawicielem
  władzy państwowej na terenie powiatu. Jeżeli z jakichś niezrozumiałych względów jest to niemożliwe, to
  przynajmniej wyposażcie starostwa w druki wniosków o wydanie paszportu.

 • reality_show

  Oceniono 8 razy 8

  Kiedy w końcu skończą z tymi meldunkami. Obiecanki cacanki, a głupiemu radość. Okazuje się, że wiele spraw administracyjnych jest ściśle powiązana z zameldowaniem i bez meldunku ani rusz. Ktoś coś obiecał i co wyszło... wielkie g...no. Tak zwykle wychodzi, jeżeli rzuca się tylko PRowe hasła i nic nie robi w temacie.

 • pro-contra

  Oceniono 13 razy 7

  Za granicą sprawy paszportowe załatwiane są w konsulacie.
  Kto próbował skorzystać z takowych usług pewnie dochodził do wniosku, że taniej i szybciej będzie polecieć tylko po to do Polski.

  Usprawnienia organizacyjne w urzędach konsularnych to gwarancja załamania nerwowego, straty czasu i pieniędzy.
  Kosulaty wprowadziły system "numerkowy" (podobny do tego na poczcie-sic!) a zgłoszenia przyjmowane są ...drogą elektroniczną!

  Terminy na podanie do okienka pliku kwitów sięgają miesiąca i dłużej, a wcale nie jest pewne, czy złożone (podpisane) dokumenty usatysfakcjonują urzędasa.
  O pozostałych czynnościach konsulatów nawet nie warto zaczynać, bo to bywa "droga przez mękę".

  Najweselsze są jednak godziny "urzędowania" (max. 4 dziennie), ustalone w czasie przedpołudniowych godzin pracy petentów.
  Zagranicznych pracodawców nie musi obchodzić konieczność odwiedzania konsulatu w czasie godzin pracy pracownika.
  Problemy można by przytaczać do wieczora, ale to już zupełnie inna historia.

 • last.j23

  Oceniono 14 razy 6

  Ale i tak trzeba zasuwać nieraz 200 km do wydziału paszportowego w województwie.

 • pro-contra

  Oceniono 9 razy 5

  Jakoś nie stwierdziłem ŻADNYCH zmian. Takie procedury przecież obowiązują obecnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje