Komorowski broni Tulei: Trzeba szanować niezależność sądowniczą

17.01.2013 12:36
- Dzisiaj stanął problem poszanowania albo braku poszanowania niezależności sędziów i sądownictwa. Debata świadczy o tym, że nie wszyscy w pełni rozumieją, że trzeba szanować niezależność sądowniczą - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas nominacji sędziowskich w Pałacu Prezydenckim.
Prezydent Komorowski odniósł się podczas dzisiejszych nominacji do kontrowersji, jakie pojawiły się wokół osoby sędziego Igora Tulei. Choć nie wymienił sędziego z nazwiska, jasno nawiązywał do debaty o uzasadnieniu wyroku wygłoszonego przez Tuleyę.

Bronisław Komorowski zasugerował, że nie podoba mu się krytyka sędziego wygłaszana przez niektórych polityków. - Niepokoi to [brak poszanowania niezależności sędziów - red.] szczególnie wtedy, jeśli to towarzyszy ostrym debatom, kiedy padają najostrzejsze oceny, a jednocześnie pretensje z ust tych, którzy sami używają terminów w politycznej debacie daleko odbiegającej od Wersalu - stwierdził.

4 stycznia sędzia Igor Tuleya skazał dr. Mirosława G., b. ordynatora kardiochirurgii stołecznego szpitala MSWiA, na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę za korupcję - przyjęcie ponad 17,5 tys. zł od pacjentów; uniewinnił go od 23 zarzutów, m.in. mobbingu wobec podwładnych. Wyrok jest nieprawomocny.

W ustnym uzasadnieniu sąd m.in. krytycznie ocenił metody działania CBA i prokuratury w sprawie kardiochirurga. - Nocne przesłuchania, zatrzymania - taktyka organów ścigania w tej sprawie dr. Mirosława G. może budzić przerażenie - mówił sędzia. - Budzi to skojarzenia nawet nie z latami 80., ale z metodami z lat 40. i 50. - czasów największego stalinizmu - dodawał sąd.

Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko czy teście obecnego prezydenta ją szanowali ?

 • v_kolumna_v

  Oceniono 1 raz -1

  Dla sekty pancernej brzozy mam kiepska wiadomość. Na yotube.pl jest już film A. Gargaś "Anatomia upadku". Powala na kolana i obrazuje w gruncie rzeczy upadek i agonalny stan państwa polskiego pod przywództwem ludzi którch nie sposób inaczej nazwać jak zdrajcy Polski. Dłoń sama zaciska się w pięść. Polecam.

 • poalicja

  Oceniono 1 raz 1

  Swój do swego po swoje.Przecież słynny prezydent bull tez ma ścisłe związki z ubecką familią.

 • felicjan.dulski

  0

  Każdy sędzia-katolik jest zależny (od tego co mu proboszcz każe, np przy spowiedzi) i nikomu to wydaje się nie przeszkadzać, gdzie problem? Mam na myśli ostatnie orzeczenie w sprawie krzyża w sejmie.

 • ergosumek

  Oceniono 2 razy 2

  To daj mu nagrodę, skoro tak dobrze sie spisał...

  I przestać mianować hurtowo sędziów, bez sprawdzania ich predyspozycji, koligacji i sytuacji rodzinnej.
  To nie bedzie kompromitacji.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Przypomina mi się głupi skecz sprzed 40 lat. w wykonaniu Bogdana Łazuki. Otóż pan Bogdan opowiadał: jadę sobie Syrenką i wysiadły mi tuleje (w cylindrach, słaby punkt tego wytworu polskiej motoryzacji, jeden z wielu). Wysiadam, patrzę a tu leje! Całkiem niezależna anegdotka i jak bardzo a propos!

 • stoperan12

  0

  O jakies pisiory na portalu. Już wy byscie pokazali polakom niezawislosc sedziowska. Sad sadem ale sprawiedliwosc musi być po naszej, znaczy pisowskiej stronie

 • v_kolumna_v

  Oceniono 5 razy 3

  Znamy, znamy tch niezależnych, samorządnych i niezlustrowanych sędzów Milewskich z Gdańska, Dąbkiewiczów z Torunia, Tuleje z Warszawy i tylu innych którxych skandaliczne wyroki czyi zachowania są hańbą dla III RP. Kończ Waść wstydu oszczedzź panie prezydencie...

 • jan_sobczak1

  Oceniono 1 raz 1

  Wiadomo! Najważniejsze jest tylko to żeby niezależnoiść była po stronie i na telefon rudego matoła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje