Komorowski broni Tulei: Trzeba szanować niezależność sądowniczą

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Dzisiaj stanął problem poszanowania albo braku poszanowania niezależności sędziów i sądownictwa. Debata świadczy o tym, że nie wszyscy w pełni rozumieją, że trzeba szanować niezależność sądowniczą - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas nominacji sędziowskich w Pałacu Prezydenckim.
Prezydent Komorowski odniósł się podczas dzisiejszych nominacji do kontrowersji, jakie pojawiły się wokół osoby sędziego Igora Tulei. Choć nie wymienił sędziego z nazwiska, jasno nawiązywał do debaty o uzasadnieniu wyroku wygłoszonego przez Tuleyę.

Bronisław Komorowski zasugerował, że nie podoba mu się krytyka sędziego wygłaszana przez niektórych polityków. - Niepokoi to [brak poszanowania niezależności sędziów - red.] szczególnie wtedy, jeśli to towarzyszy ostrym debatom, kiedy padają najostrzejsze oceny, a jednocześnie pretensje z ust tych, którzy sami używają terminów w politycznej debacie daleko odbiegającej od Wersalu - stwierdził.

4 stycznia sędzia Igor Tuleya skazał dr. Mirosława G., b. ordynatora kardiochirurgii stołecznego szpitala MSWiA, na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę za korupcję - przyjęcie ponad 17,5 tys. zł od pacjentów; uniewinnił go od 23 zarzutów, m.in. mobbingu wobec podwładnych. Wyrok jest nieprawomocny.

W ustnym uzasadnieniu sąd m.in. krytycznie ocenił metody działania CBA i prokuratury w sprawie kardiochirurga. - Nocne przesłuchania, zatrzymania - taktyka organów ścigania w tej sprawie dr. Mirosława G. może budzić przerażenie - mówił sędzia. - Budzi to skojarzenia nawet nie z latami 80., ale z metodami z lat 40. i 50. - czasów największego stalinizmu - dodawał sąd.

Zobacz także
 • Janusz Czapiński i Igor Tuleya Prof. Czapiński o Tulei: Pierwszy odważny. Dlaczego wszyscy nabierali wody w usta?
 • Sędzia Igor Tuleya Tuleya mocno złagodzi zawiadomienie ws. CBA. Nie ma "podejrzenia popełnienia przestępstwa"
 • "Tuleya wyszedł przed szereg? To prawda. Bo większości się nie chce"
Komentarze (105)
Komorowski broni Tulei: Trzeba szanować niezależność sądowniczą
Zaloguj się
 • kot2ka

  Oceniono 57 razy 23

  Pytam Komora kto w Polsce zlustruje sędziów ??? W wielu przypadkach i wielu z tych nominowanych wkrótce pokazało na co ich stać. Mam tutaj na myśli ,że w życiu nie powinni dostać tych nominacji, gdyż wiele z wydanych przez takich sędziów wyroków woła o pomstę do nieba. Dlatego uważam wręcz odwrotnie od Komora, że z należytą uwaga należy słuchać i przyglądać sie ich poczynaniom. Każda władza rozbestwia i rozzuchwala osoby które sprawują swą funkcje stojąc na straży prawa, które jest najczęściej przez nich samych łamane lub obchodzone !!!!!

 • fakiba

  Oceniono 35 razy 21

  Wymienieni przez sędziego Tuleyę osobnicy szanują tylko te wyroki które są na ich korzyść w innym wypadku atakują sądy i sędziów

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 25 razy 21

  Niezależnych szanować, a zależnych wykorzystać i posłać w stan spoczynku.

 • pinup

  Oceniono 56 razy 12

  >>to tak jakby syn SS-mana ubolewał publicznie na brutalnością niemieckiej policji ...

  no i co w tym dziwnego? syn ss-mana jest ss-manem? wnuk moze tez? a syn pedofila jest pedofilem? a brat? gdzies sie ta paranoja twoja konczy czy nie?
  to moze nowe prawo stworzyc zeby wszystkich z wyrokami steryzlizowac? bo przeciez dzieciak zlodzieja to zlodziej a mordercy to morderca. po co pozwalac na produkcje dalszych przestepcow? sterylizacja obowiazkowa do kazdego wyroku. a na niemcow proponuje jak najszybciej bombe zrzucic bo to przeciez wszystko hitlerowcy.

  idiota

 • shearer666

  Oceniono 39 razy 5

  Szczególnie tych rozgrzanych, prawda?

 • clevland

  Oceniono 18 razy 4

  Aplikację sędziowską mógł zrobić każdy absolwent?

  W tamtych czasach tylko sprawdzeni ludzie.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 5 razy 3

  Znamy, znamy tch niezależnych, samorządnych i niezlustrowanych sędzów Milewskich z Gdańska, Dąbkiewiczów z Torunia, Tuleje z Warszawy i tylu innych którxych skandaliczne wyroki czyi zachowania są hańbą dla III RP. Kończ Waść wstydu oszczedzź panie prezydencie...

 • dyzurnydebil

  Oceniono 7 razy 3

  wyobraz sobie..jestes prezydentem panstwa ... niezaleznie czy to panstwo jest najbardziej znienawidzonym panstwem przez obywateli , czego dowodem jest najwiekksza diaspora na swiecie ...czy tez jestes obywatelem panstwa KTORE JEST PANSTWEM MLODYM -KTORE DOPIERO BUDUJE SWOJA PRZYSZLOSC .
  historia mowi ci ze nie jestes obywatelem , tylko nikczemna jednostka ktora chylkiem probuje walczyc o prawa 'DEMOKRACJI"
  i jako taka jednostka, probuje powiedziec ze nie zgadza sie z wyrokiem "niezawislego SĄDU..."
  czy masz prawo powiedziec co myslisz o facecie ktory rzadzi tym balaganem - czy nie masz prawa w o ogole
  o to jest pytanie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje