Konflikt w Mali. Polska pojedzie z UE na wojnę? Dziś decyzja

Francuscy żołnierze na ulicach stolicy Mali, Bamako

Francuscy żołnierze na ulicach stolicy Mali, Bamako (Fot. Jerome Delay AP)

Żołnierze z Unii, w tym Polacy, pojadą do Mali, gdzie narasta konflikt z islamistami - donosi ?Rzeczpospolita?. Według informacji gazety szefowie dyplomacji 27 krajów UE poprą dziś francuską interwencję w Mali.
Francuzi prowadzą walki z islamistami w Mali od kilku dni. Jeszcze wczoraj szef BBN gen. Stanisław Koziej mówił, ze polscy żołnierze nie będą włączać się do konfliktu. Ale jak ustaliła "Rz", dyplomaci UE szykują się do poparcia francuskiej interwencji.

Polaków do Mali pojedzie zapewne kilkunastu. Będą to instruktorzy, którzy mają szkolić malijską armię - twierdzi "Rz". O możliwości wysłania naszych żołnierz mówił już w radiowej "Trójce" Radosław Sikorski. - Od czasu Afganistanu i planowania ataków na Europę Zachodnią i Nowy Jork wiemy, jak niebezpieczna jest sytuacja, gdy terroryści mają kontrolę nad jakimś terytorium. A Mali jest znacznie bliższe niż Afganistan - zaznaczał szef MSZ.

Zemsta za wsparcie francuskiej interwencji

Jak przewiduje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" jeden z brukselskich dyplomatów, islamscy terroryści zapewne przeniosą się z Afganistanu do zdestabilizowanych krajów Afryki Północnej i Zachodniej. Stanie się to po wyjściu z ich kraju wojsk USA. - A to już nie jest Bliski Wschód, to od nas rzut kamieniem - ostrzega rozmówca gazety.

Jakby na potwierdzenie - zauważa "Rz" - wczoraj Al-Kaida zniszczyła gazociąg BP w Algierii, zabijając brytyjskiego i francuskiego pracownika koncernu oraz porywając 41 cudzoziemców, w tym Amerykanów, Brytyjczyków, Japończyków i Norwegów. Ma to być zemsta za wsparcie przez Algierię francuskiej interwencji w Mali.

Wczoraj po kilku dniach bombardowań lotniczych francuska interwencja w Mali weszła w nową fazę - operację lądową. Doszło do pierwszego naziemnego starcia z islamistami.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Komentarze (96)
Konflikt w Mali. Polska pojedzie z UE na wojnę? Dziś decyzja
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 112 razy 54

  każdy średnio wykształcony Polak - doskonale wie że Mali militarnie bardzo zagraża Polsce.
  .
  ŻEBY RATOWAĆ NASZĄ OJCZYZNĘ PREZYDENT W POROZUMIENIU Z RADKIEM WYŚLĘ TAM PREWENCYJNIE NASZE WOJSKA.
  .
  problem lezy jednak w tym, że za parę lat wszyscy co wysyłają nasze wojska na takie misje zaczepne i prewencyne mogą zgnić w więzieniu - bowiem nasza deptana ciągle brudnymi buciorami Konstytucja nie przewiduje takiego czegos jak atak prewencyjny na niepodległe państwo...a to że aferę o uran rozpoczęła Francja - każdy doskonale wie.
  .
  Nasi europejscy misjonarze z krzyżykami na szyjach - są powszechnie znienawidzeni na dalekim wschodzie a teraz i w Afryce - grabią wszystkie surowce naturalne, ustanawiają swoje rządy w razie potrzeby...dokłądnie jak USA.
  .
  cieszmy sie że gazu jest na świecie pod dostatkiem - bo zabrali by nam równiez nasze łupki :)

 • miki2012

  Oceniono 53 razy 41

  wg wikipedii Mali jest 3 w Afryce producentem złota (w ostatnich latach wydobycie leciało gwałtownie w dół) oraz znaczne złoża uranu (Francja w 75% pokrywa zapotrzebowanie na energię przez elektrownie atomowe)... i tyle w temacie

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 79 razy 39

  potrzeba było ropy - zaatakowano Irak, Libię....teraz w kolejce są już Wenezuela (Chavez) oraz Iran ( Ahmedinezad)
  obecnie zabrakło uranu do elektrowni atomowych we Francji - zaatakowano Mali...
  .
  na oczach świata niepodległe państwa są obrabowywane i nikt i nic nie jest w stanie z tym zrobić...
  .
  .
  już niedługo Namibia zaatakuje RPA w konflikcie o wodę pitną...itd itp...lepiej juz nie będzie.

 • cep_0

  Oceniono 68 razy 34

  Może rząd Polski przestanie wspierać państwa post kolonialne.
  Oni załatwiają swoje interesy watre miliardów euro czy dolarów cudzymi rękami i za cudzą forsę.
  DOŚĆ tego, nie jesteśmy PSAMI WOJNY.
  No, ale POLSKA PO (Paskudnie Oszukujemy) JEST MOCARSTWEM, tak militarnym jak i FINANSOWYM.
  STAĆ NAS NA DOPŁACENIE DO BOGATEJ FRANCJI.
  A może chodzi o to, by jak najwięcej mięsa armatniego poległo bo zostanie ileś miejsc pracy (a w tym i w wojsku), mieszkań itp?????????.
  TO WSZYSTKO NIE JEST NORMALNE.
  ALE NASI BOGOWIE typu Tusk, Sikorski by zapewnić sobie poklepanie po plecach Hollanda, Merker, Camerona czy innego tzw EUROPEJCZYKA są w stanie zaprzedać Polskę.

  Jedno pytanie :
  Czym się różni interwencja obcych wojsk na terenach "NIEGRZECZNEJ"(w ocenie przywódców niektórych państw) Czechosłowacji w 1968 r., od interwencji w NIEGRZECZNEJ (w ocenie przywódców niektórych państw) Mali???????.

 • 24u

  Oceniono 59 razy 31

  Mali ma strategiczne znaczenie dla Polski,,stad nalezy wesprzec jednym TU-154 o ile go jeszcze nie sprzedano.W Afryce nie ma brzoz.

 • maxiurek

  Oceniono 38 razy 26

  Wy POpierdzielone gnoje - nie dość że w kraju ludzi obdzieracie z godności i pieniędzy, to jeszcze ludzi na śmierć wysyłacie? w imię czego się pytam? no czego - co dał nam zasrany wuj sam albo żabojady?
  Za wizy, za kontrakty, za wrzesien 39, za pomoc w katastrofie smolenskiej - za co się pytam? Dlaszego jeden śmierdziel z drugim decydują o tak waznych sprawach? Co to - wojna, żeby jeden przygłup decydował o narodzie - niech się zbierze Sejm i decyduje.. Zgniła Śmierdząca Polska Denokracja - kolesie i rodzina od samgo rządu w dół do babki klozetowej w Pcimiu Małym/../

 • porque

  Oceniono 43 razy 25

  Francuzi ledwo weszli do Mali i juz prosza Amerykanow o pomoc. Podobnie po kilku dniach uczyni kontygnent europejski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje