Konflikt w Mali. Polska pojedzie z UE na wojnę? Dziś decyzja

17.01.2013 07:03
Francuscy żołnierze na ulicach stolicy Mali, Bamako

Francuscy żołnierze na ulicach stolicy Mali, Bamako (Fot. Jerome Delay AP)

Żołnierze z Unii, w tym Polacy, pojadą do Mali, gdzie narasta konflikt z islamistami - donosi "Rzeczpospolita". Według informacji gazety szefowie dyplomacji 27 krajów UE poprą dziś francuską interwencję w Mali.
Francuzi prowadzą walki z islamistami w Mali od kilku dni. Jeszcze wczoraj szef BBN gen. Stanisław Koziej mówił, ze polscy żołnierze nie będą włączać się do konfliktu. Ale jak ustaliła "Rz", dyplomaci UE szykują się do poparcia francuskiej interwencji.

Polaków do Mali pojedzie zapewne kilkunastu. Będą to instruktorzy, którzy mają szkolić malijską armię - twierdzi "Rz". O możliwości wysłania naszych żołnierz mówił już w radiowej "Trójce" Radosław Sikorski. - Od czasu Afganistanu i planowania ataków na Europę Zachodnią i Nowy Jork wiemy, jak niebezpieczna jest sytuacja, gdy terroryści mają kontrolę nad jakimś terytorium. A Mali jest znacznie bliższe niż Afganistan - zaznaczał szef MSZ.

Zemsta za wsparcie francuskiej interwencji

Jak przewiduje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" jeden z brukselskich dyplomatów, islamscy terroryści zapewne przeniosą się z Afganistanu do zdestabilizowanych krajów Afryki Północnej i Zachodniej. Stanie się to po wyjściu z ich kraju wojsk USA. - A to już nie jest Bliski Wschód, to od nas rzut kamieniem - ostrzega rozmówca gazety.

Jakby na potwierdzenie - zauważa "Rz" - wczoraj Al-Kaida zniszczyła gazociąg BP w Algierii, zabijając brytyjskiego i francuskiego pracownika koncernu oraz porywając 41 cudzoziemców, w tym Amerykanów, Brytyjczyków, Japończyków i Norwegów. Ma to być zemsta za wsparcie przez Algierię francuskiej interwencji w Mali.

Wczoraj po kilku dniach bombardowań lotniczych francuska interwencja w Mali weszła w nową fazę - operację lądową. Doszło do pierwszego naziemnego starcia z islamistami.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (96)
Zaloguj się
 • bayadera

  Oceniono 1 raz 1

  Wiadomo, ze Francja kradnie z Mali zloto i uran. Ciekawe, co Polsce sie z tego rabunku dostanie?
  A pan Sikorski niech sobie postudiuje mape, bo mu sie wszystko pokickalo. Zastanawia tylko, co to ma wszysko wspolnego z islamistami i gowno Polakow do tej pory obchodzily afrykanskie wierzenia!

  whatreallyhappened.com/node/213466

 • sigizm

  Oceniono 3 razy -1

  niby katolicki kraj, to skąd się tutaj tylu talibów wzięło ? bym posprawdzał każdego, bo to się tak zaczyna......

 • polskiesluzbyspecjalnejtroski

  Oceniono 1 raz 1

  Naiwne polaczki powinny spytań tego geniusza o zdanie , ten omnibus wie wszystko i cały świat sie z nim liczy oraz drży przed jego potęgą !!! www.youtube.com/watch?v=eAKWetSl7JU

 • kain_brat_abla

  Oceniono 6 razy 4

  I nie zapomnijcie wziąć z sobą sierżanta żebraka.

 • benkmen

  Oceniono 4 razy 4

  To "za Wolność waszą i naszą " jedziemy do Mali wyzwalając spod Al-Khaidy - dawnego Wielkiego Sojusznika naszego obecnego sojusznika wizowego, a do okupantów vatykańskich we własnym kraju już też jesteśmy za mali.

 • kamyk39

  Oceniono 4 razy 4

  Polaków do Mali pojedzie zapewne kilkunastu.

  - czemu tak lza?
  Radio mowilo o 600 sztukach co najmniej.
  Nie dla polskich buciorow w Mali!

 • korcia2000

  Oceniono 8 razy 8

  Mało nam Iraku i Afganistanu? Znów mamy wydawać miliony na obronę cudzych interesów, tym razem Francji? Polskich żołnierzy nikt nie obraża. Natomiast pchanie biednego kraju w ciągłe konflitky zbrojne, nie mające nic wspólnego z naszymi interesami, obraża zdrowy rozsądek!

 • jozef.sobczyk

  Oceniono 7 razy 7

  Jeżeli Polska wyśle swoje wojska do Mali to moim zdaniem zrobi największe głupstwo w III RP. Bijemy się
  i giniemy w wielu krajach nie wiadomo po co i za co. Nasza armia kosztuje nas coraz więcej i co my
  z tego mamy. Pogrzeby i coraz większe wydatki. Zajmijcie się ginącą służbą zdrowia i coraz większą nędzą.
  Nie wspominając o drogach i budownictwie komunalnym.

 • critto

  Oceniono 11 razy -3

  DO WSZYSTKICH, którzy obrażają polskich żołnierzy i wychwalają terroryzm: NIE JESTEŚCIE ANONIMOWI. Nie jesteście bezkarni. Bardzo łatwo można wystąpić o wasze numery IP i dane osobowe, a następnie namierzyć was i pociągnąć do odpowiedzialności karnej i cywilnej. Na waszym miejscu uważałbym na to, co mówicie. Coraz większej liczbie ludzi nie podoba się takie chamstwo, wolność nie oznacza i nie może oznaczać samowoli.

  Poza tym rząd Mali poprosił o pomoc inne państwa i tę pomoc uzyskał. NIE MA MOWY o żadnej agresji. Gdyby w Polsce wybuchła rebelia np. rydzykowców, polski rząd również poprosiłby o pomoc np. Unię Europejską, NATO i ONZ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje