Straż miejska zasłania znaki. Bo ma jeden fotoradar na pięć puszek...

16.01.2013 23:31
Zasłaniane znaki

Zasłaniane znaki (Fot. Marcin Krzemiński / TOK FM)

Straż miejska w Nowym Tomyślu "ubiera" w niebieskie plandeki znaki "kontrola prędkości" na trasie do Wolsztyna. Powód: przepisy zabraniają stawiania znaku w miejscach, gdzie zamiast fotoradaru jest tylko pusta skrzynka. A miejscowi strażnicy mają tylko jeden fotoradar, który naprzemiennie wkładają do jednej z pięciu puszek.
- Te plandeki z kłódkami kosztowały nas ok. 1600 zł. Gdybyśmy ich nie zakupili, musielibyśmy demontować w sumie 8 znaków ostrzegawczych, za każdym razem, gdy zmieniamy lokalizację fotoradaru. Byłoby to nieekonomiczne. A tak zakładamy plandeki i nie ma problemu - mówi Arkadiusz Wieczorek, komendant straży miejskiej w Nowym Tomyślu.

Ale problem jest, bo z zakrycia znaków wcale nie cieszą się mieszkańcy miejscowości przy trasie na Wolsztyn. - Wcześniej przynajmniej był jakiś straszak na przekraczających prędkość. A tak, hulaj dusza. Tu są szkoły, przedszkola, dzieci. Może dojść do tragedii, zwłaszcza gdy nikt nie będzie respektował ograniczenia do 40 km/godz., skoro będzie wiedział, że nikt go nie skontroluje - mówią.

Ze zdaniem mieszkańców zgadza się komendant: - To jest trasa, którą często wykorzystują samochody ciężarowe, by ominąć system Via Toll. Także osobówki objeżdżają trasą na Wolsztyn płatną autostradą A2. Nasz jedyny fotoradar liczy, ile samochodów przejechało - bywało, że nawet 6 tys. w ciągu kilku godzin. Więc te puste puszki miały swoje uzasadnienie. Były ustawione po konsultacjach z policją i przede wszystkim na wniosek mieszkańców.

- Fotoradary i kontrole są konieczne. Ale absurdem jest konieczność informowania o nich kierowców. Oni powinni respektować zwykłe znaki pojawiające się na trasie - ograniczenia prędkości, obszar zabudowany. Wtedy nie byłoby obawy o mandat - kwituje szef nowotomyskiej straży miejskiej.

Zobacz także
Komentarze (85)
Zaloguj się
 • gizberniasty

  Oceniono 1 raz 1

  Że niby jak, 200 zł za każdy taki pokrowiec???? Z czego to jest zrobione, z kevlaru? NASA to opracowywała? Czy może z kolekcji Gucciego pochodzi albo jakiś inny Versace im to projektował?

  Ładnie się ktoś obłowił przy tej okazji pewnie... Jak to zwykle bywa pewnie wałki z pieniędzy publicznych...

 • razb1947

  0

  Głosowaliście na PO to teraz widzicie ich prawdziwe mataczne oblicze,trzeba było głosować na PIS.

 • zbycholj23

  0

  Już najwyższy czas usunąć do lamusa instytucje powołane przez kolesi dla kolesi (Straż Miejska/ Gminna, Inspekcja Transportu Drogowego). Solidaruchy- won! Państwu policyjno-skarbowemu-stop! Jedyna nadzieja w następcach Brunona!

 • alkana11

  0

  Nadal na drogach stoją "drenaże portfeli kierowców czyli fotordary ,które powinne być pomalowane na żółto a nie są.Czy manda wystawiony z fotki z tego fotoradaru są podstawą do ukarania?.Cy kierowca namierzony z takiego fotoradaru może odmówić zapłaty haraczu?.

 • zaskuba

  Oceniono 2 razy 2

  Straż miejska to nikomu niepotrzebny przeżytek.
  Nie wiele daje dla porządku i bezpieczeństwa miast.
  Duże koszty utrzymania i wiele kłopotów dla wszystkich.
  Pora zastanowić się czy warto jeszcze utrzymywać taki twór.

 • kot2ka

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wierze żeby mieszkancom przeszkadzało to że ci Ormowcy muszą zasłaniać te puste puszki szmatami. Takie tłumaczenia moga tylko wychodzic od nich samych lub podstawionych przez tych nierobów kolesi !!!!!!

 • lesnik_z_lasu

  Oceniono 4 razy 2

  i bardzo brze - im mniej fotoradarów będą mieć tym lepiej. straż miejska w ogóle nie powinna mieć fotoradarów niech się wezmą za inne obowiązki, bo na interwencję są w stanie przyjechać po pół godzinie chociaż siedzibę mają w odległości 10 minut. to lepiej kasę zdzierać z kierowców, ostatnio gdyby nie YANOSIK to bym zgarnął od nich mandat

 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  Strażnik nie jest organem uprawnionym do decydowaniu w sprawach organizacji i bezpieczeństwie w ruchu drogowym i zarządzaniu drogami.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 1 raz 1

  Wniosek z tego artykulu jest jeden...................... to nie ministerstwo liczy na kase z fotoradarow .............. to spoleczenstwo sie domaga fotoradarow ........... a kasa do budzetu to tak tylko przy okazji ......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje