"Ochrona dla jego dzieci, co z naszymi?" Obama chce ograniczyć dostęp do broni, NRA uderza w jego córki [SPOT]

Kadr ze spotu NRA

Kadr ze spotu NRA (Źródło: Youtube.com)

W najnowszym spocie National Riffle Association wykorzystuje dzieci do ataku na Baracka Obamę i wzywających do ograniczenia prawa do broni. - Jego dzieci mają w szkole ochroniarzy. Czy są ważniejsze od naszych? - słyszymy i czytamy. NRA nazywa Obamę "kolejnym hipokrytą z elit", który jest za sprawiedliwym podziałem obowiązków podatkowych, ale nie bezpieczeństwa.
NRA, amerykańska organizacja działająca na rzecz propagowania prawa do posiadania broni palnej, sprzeciwia się planom prezydenta USA. Obama chce ograniczyć dostęp do broni, by zmniejszyć liczbę przestępstw z jej udziałem.

NRA wypuściła spot wczoraj, na pięć dni przed zaprzysiężeniem Obamy i w przeddzień przedstawienia przez niego propozycji ws. zapobiegania przemocy z użyciem broni palnej.Prezydent wezwał dziś Kongres do przywrócenia zakazu broni automatycznej typu wojskowego. - To pierwszy test naszego społeczeństwa - zapewnienie bezpieczeństwa naszych dzieci. Jeśli jest coś, co możemy zrobić, by ocalić choć jedno życie, to musimy spróbować - powiedział, prezentując swoje propozycje w Białym Domu. Zapewnił, że "szanuje amerykańską tradycję samoobrony". Jednocześnie jednak podkreślił, że wierzy, iż możliwe jest trzymanie broni z dala od niebezpiecznych ludzi.

Obama reaguje na tragedię w Newtown

Propozycje zmian mają zapobiec masakrom podobnym do tej, jaka wydarzyła się 14 grudnia w szkole w Newtown w stanie Connecticut. Szaleniec zastrzelił wówczas 26 osób, w tym 20 dzieci. Obama określił ten dzień jako "najgorszy w czasie swej prezydentury", a masakra nasiliła presję na wprowadzenie restrykcji na broń palną.

Podczas przedstawiania propozycji przez Obamę towarzyszyli mu rodzice ofiar masakry w Newtown oraz czwórka dzieci, które wysyłały ostatnio listy do prezydenta, nawiązujące do tej masakry i innych podobnych tragicznych incydentów w szkołach.

O konieczności ograniczania dostępu do broni mówi się w USA po każdej masakrze w miejscach publicznych. Dochodzi do nich coraz częściej - dziś w Hazard w stanie Kentucky uzbrojony mężczyzna zastrzelił dwie osoby i ranił trzy kolejne. W niektórych stanach władze reagują, nie czekając na decyzje administracji federalnej - we wtorek stan Nowy Jork uchwalił najsurowszą jak dotychczas w USA ustawę o kontroli broni palnej, która ma zapobiegać masowym zabójstwom z jej użyciem.

Nawet Republikanie w szoku: "Co z tymi ludźmi jest nie tak?"

NRA to jedna z najbardziej wpływowych organizacji w USA, zrzesza ponad 4 mln osób i jest powiązana z producentami broni. Lobbuje na ich rzecz i od lat ostro krytykuje wszelkie propozycje ograniczenia dostępu do broni i nie zmieniło tego żadne z tragicznych wydarzeń z ostatnich lat, np. masakra w Aurorze czy właśnie w Newtown.

Wypuszczony wczoraj przez NRA spot wywołał krytyczne komentarze nie tylko Demokratów i Białego Domu. Skrytykowali go nawet niektórzy członkowie przychylnej tej organizacji Partii Republikańskiej. - Co z tymi ludźmi jest nie tak? - pytał dziś Joe Scarborough, prowadzący popularny program "Morning Joe".

NRA szokuje, to nowy rekord populizmu - pisze z kolei Michał Kolanko z serwisu 300Polityka, który komentował dla nas kampanię wyborczą w USA.

Zobacz także
 • Pod szkołą podstawową w Newtown gromadzą się ludzie - przynoszą maskotki, świece "Amerykanie są zakochani w broni", "Mniej broni nie rozwiąże problemu" - Niemcy po tragedii w Newtown
 • Miejsce strzelaniny W Kolorado gwałtownie wzrosła sprzedaż broni. "To jakieś szaleństwo"
 • Policja przed kinem w Denver, gdzie doszło do strzelaniny "Prawo do posiadania broni jest świętsze od życia 30 tys. ludzi, ginących rocznie od kul"
Komentarze (90)
"Ochrona dla jego dzieci, co z naszymi?" Obama chce ograniczyć dostęp do broni, NRA uderza w jego córki [SPOT]
Zaloguj się
 • cztery44442

  Oceniono 253 razy 45

  Im więcej broni w prywatnych rękach, tym więcej strzelaniny i tym więcej ginie osób cywilnych. Jest to tylko moje prywatne zdanie.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 78 razy 30

  Nie wiem czemu "żetelny dziennikażyna" nie napisze, że inne stany (Texas, Wyoming) uchwalają w tym momencie lokalne prawa, które mają chronić obywateli przed prawem stanowym ograniczającym dostęp do broni.

  A działania prezydenta mają skutek zgoła odmienny, proszę sobie wygooglać statystyki sprzedaży broni w ostatnich miesiącach.

 • elkoguto11

  Oceniono 67 razy 21

  Uczciwi oddadzą, a ci którzy gdzieś mają prawo nie oddadzą,taka jest niebezpieczna prawda...
  Zresztą widocznie przewidując bunty społeczne, obama wolałby rozbroić społeczeństwo by nie mogło bronić się przed grabieżą

 • last.man.standing

  Oceniono 25 razy 17

  Wyrabiając sobie zdanie o powszechnym dostępie do broni w USA warto obejrzeć film o meksykańskich kartelach narkotykowych i przyjrzeć się bezpieczeństwu w dwóch przygranicznych miastach - po meksykańskiej i amerykańskiej stronie. Serdecznie polecam.

  Meksykańska wojna narkotykowa cz. 1
  www.youtube.com/watch?v=guv0If-vQ-A

 • dudecs

  Oceniono 16 razy 16

  Nie automatycznej (ta jest od dawna zakazana, z wyjatkiem bronii zakupionej przed wprowadzeniem zakazu >20 lat temu) ale pol-automatycznej typu wojskowego (np. AR-15, inne cywilne wersje SCAR, ACR itd)

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 52 razy 14

  "Broń automatyczna typu wojskowego" od dawna jest zakazana, i cała ta gadka to zwyczajne kłamstwo.

 • galt.john

  Oceniono 13 razy 9

  A dlaczego socjalistyczna GW nie napisze ze tysiace kobiet w Indiach podpisalo petycje w sprawie udostepnienia im broni wobec napasci i gwatlow(co 15 minut w Indiach jkest gwalcona kobieta)
  W indiach jest zakaz posiadania broni - to jest de facto rozbrajanie ofiar gwalcicieli.
  Gdyby te bestie wiedzialy ze kazda kobieta w autobusie ma w torebc epistoel to by sie 5 razyzastanowili zanim by doszlo do tkaich tragedii jak ostatnio.

  Kazda socjalistyczna dyktatura zaczynala od odebrania ludizom prawa do posiadanie broni

  III Rzesza
  ZSRR
  komunistyczne chiny
  kambodza

  w kazdym z tych krajow to rzady, oficjalne rzady, anie nie jacys drobni rzezimieskzowie - zamordowali ponad 200 milionow ludzi, w XX wieku.

  Ilu Zydow uratowalo by sie z holokaustu gdyby w II RP nie bylo zakazu posiadania broni?

  II RP zakazalo posiadania broni a pozniej niemcy mordowlai polakow jak zwierzeta rzezne, bo cywile nie mieli sie jak bronic

  III Rzesza mordowala ludzi jak barany bo nikt nie mial w domu broni

  oto jakie sa prawdziwe motywy odbierania ludziom prawa do samoobrony

  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=sFMUeUErYVg
  zacznijcie myslec, zamist lykac lewacka propagande

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 45 razy 9

  Komentarz poszedł nie tam gdzie trzeba, więc wstawiam jeszcze raz.

  ...na zasadzie: dzieci piszą do towarzysza Breżniewa. Albo towarzysza Gierka. Pamiętamy, jak to było, czy mam przypomnieć?

  Dzieci to standardowy element dekoracji. Bez nich żadna gadka o świetlanej przyszłości nie może się obyć, kto chce, niech sobie wygugla obrazki "[your-favorite-dictator] with children". Ja tylko jeden obrazek tu podlinkuję, bo chciałbym zadać parę retorycznych pytań co do jego treści:
  ww2db.com/images/person_himmler32.jpg
  Sympatyczni panowie na zdjęciu reprezentują rząd, czyli prawo, czyli porządek, nieprawdaż?
  Uśmiechają się do dzieci, są więc z gruntu dobrzy, nieprawdaż?
  Mają broń, ale to broń wyłącznie służbowa; są przeszkoleni w jej użyciu i nie narażą osób postronnych, nieprawdaż?

  A ja jestem reakcyjny skruwysyn, bo wolałbym broń w rękach jakiegoś cywilnego obszarpańca, żeby strzelał do tych sympatycznych panów reprezentujących demokratyczny rząd. Nieprawdaż?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje